Anksčiau buvo liepiama vaikams ausis valyti vatos pagaliukais (o dar seniau – vata apsuktais degtukais). Dabar ta metodika paneigta. Kodėl? Kaip teisingai išvalyti vaikui ausis? Konsultuoja docentas Algimantas Vingras.
Valymas pagaliukais. Valant ausis higieniniais pagaliukais, atsinaujinančios epitelio ląstelės nustumiamos atgal į ausies landą būgnelio link. Kitaip tariant, ausims neleidžiama savaime apsivalyti. Be to, valant ausis vatos pagaliukais galima greitai sužeisti ausies landos odelę, ypač jei vaikutis priešinasi valymui. Žinoma, valyti ausis reikia, bet jokiu būdu negalima gremžti, stipriai spausti valant ausų krapštukais, negalima traumuoti ausies landos. Dėl stipraus valymo ausies odelė pažeidžiama, ir atsiranda palankesnės sąlygos ten patekti infekcijai ir prasidėti uždegimui.
Ne tik kūdikiai, bet ir maži vaikai nemėgsta jokios „revizijos ir inventorizacijos“ burnoje, nosyje, ausyse ir dėl to priešinasi. Nereikia valymu varyti mažyliams baimės. Užtenka ausis valyti kartą per 7-10 dienų.
Ausų valymas nėra tokia būtina procedūra kaip dantų valymas.
Didesnius vaikus, kurie jau sąmoningai suvokia, kad ausis reikia valyti, reikia pamokyti po maudynių plonu rankšluosčiu (ne frotiniu) valyti tiek, kiek pasiekiama pirštu, kai ant jo yra rankšluostis, ir valant stipriai nespausti, negremžti. Jeigu vis dar yra matomas sieros kamštukas, į ausį galima įpurkšti tirpalų, kurie sierą suminkština ir suskystina. Šių tirpalų galima įsigyti vaistinėse be recepto.
Sieros kamštis. Kai su išorinėje ausyje esančių riebalinių liaukų sekretu susimaišo besilupantis išorinis odos sluoksnis (epidermis), gali susiformuoti į sierą panašių kamščių arba įvairaus atspalvio rudai geltonų tąsių išskyrų – tai ausies siera. Riebalinių liaukų sekretas saugo nuo dulkių, nešvarumų, bakterijų. Vieniems vaikams ir suaugusiesiems jos susidaro nedaug, kitiems atvirkščiai. Kai susidaro per daug, susiformuoja sieros kamštis. Kol kas nenustatyta, kodėl vieniems vaikams ir suaugusiesiems susiformuoja kamščiai, o kitiems – ne. Pastebima tik tiek, kad kamščiai gali susiformuoti tam pačiam asmeniui ne vienodai dažnai, pvz., kartais per 2 savaites , kartais per 4, o kartais ir kas 2 ar 3 mėnesius.
Sieros kamščiui būdingi šie požymiai: susilpnėja klausa (pvz., staiga atsiranda prikurtimas), ausyse jaučiamas spaudimas, užgulimas, girdėti ūžesiai ir skamba sava kalba. Vaikams tai neįprasta ir dar nelankantys mokyklos mažyliai paprastai minėtų požymių nemoka nusakyti. Sieros kamštis gali atsirasti, kai į ausį patenka vandens, nes maudantis ausies siera gali išburkti ir dėl to atsirasti kamštis.
Kaip naikinti kamštį. Įtariant, kad susiformavo sieros kamštis (atsirado minėtų požymių, tačiau vaikas nesloguoja, neturi temperatūros), pirmoji pagalba – įpurkšti į ausį skystinančių kamštį tirpalų.
Geriausia įpurkšti prieš maudynes, tada ausų siera natūraliai pasišalina iš ausies. Vandens lašinimas nepadeda, nes nuo jo sieros kamštis gali dar daugiau išburkti. Vanduo nepadeda sierai ištekėti. Sieros kamščiui valyti netinka ir jokie ausų krapštukai, nes jie sieros kamštį gali nustumti gilyn į ausį ir „prilipdyti“ prie būgnelio. Tuomet net ir gydytojui specialistui bus sunku ausį išvalyti. Jei susipurkštus specialaus tirpalo būklė per pusdienį nepagerėja, reikėtų kreiptis į ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoją.
Maudymas ir ausys. Ausų nuo vandens saugoti nereikia. Ausų landų odą nuo drėgmės saugo siera.
Ausis nuo vandens reikia saugoti keliais atvejais. Pvz., jeigu vaikas dažnai lanko baseiną ir kelis kartus sirgo išorinės ausies uždegimu („plaukiko ausis“), vadinasi, jo apsauginis landos odos barjeras nepakankamas. Tada siūloma naudoti ausies kamštukus, po baseino išsausinti ausis rankšluosčiu ir plaukų džiovintuvu. Ausį reikia saugoti nuo vandens, jeigu yra trukęs ausies būgnelis ar įstatytas ventiliacinis vamzdelis.
Ausyje žaisliukas. Kartais vaikų ausyje randama ne tik sieros, bet ir svetimkūnių (žaislų detalių, žirnių, karoliukų). Kai kurie iš jų, ypač aštriais kampais, brinkstantys ar baterijos, sukelia nemažai bėdų.
Todėl siūloma, visada atkreipti dėmesį į žaislo instrukciją.
„Mamos žurnalas“