Tęsiame straipsnių ciklą apie ausų ligas ir priežiūrą. Šiame numeryje dr. Algimantas Vingras papasakos apie kasdieninę ausų higieną.
Anksčiau buvo liepiama vaikams ausis valyti su higieniniais pagaliukais. Dabar ta metodika paneigta. Kodėl?
Valant ausis bet kokiu kietu daiktu (net pardavinėjamais plastmasiniais higieniniais pagaliukais, panašiais į degtukus, apsuktus vata) atsinaujinančios epitelio ląstelės nustumiamos atgal į ausies landą būgnelio link. Kitaip tariant, ausims neduodama savaime apsivalyti. Be to, valant ausis su higieniniais pagaliukais galima greitai sužeisti ausies landos odelę, ypač jei vaikas priešinasi valymui. Sužeidus odelę, patenka bakterijų – prasideda uždegimas.
O kam gi to reikia?
Kaip valyti ausis kūdikiams, kurie muistosi?
Ne tik kūdikiai, tačiau ir maži vaikai nemėgsta jokių veiksmų burnoje, nosyje, ausyse ir dėl to priešinasi. Nereikia valymu varyti mažyliams baimės, t.y. dažnai valyti. Užtenka ausytes išvalyti kartą per 7–10 dienų. Ausų valymas nėra tokia būtina procedūra, kaip dantų valymas. Valydamas ausis (kaip ir lašindamas vaistus į nosį, akytes ar ausis) suaugęs žmogus turi ranką laikyti ant mažylio galvos, kad vaikas staiga nepajudintų galvos. Dar geriau, kai kas nors iš artimųjų palaiko galvą.
Kaip valyti ausis vaikams, kurie jau supranta, kad tai higienos procedūra?
Tie, kurie jau sąmoningai suvokia, kad ausis reikia valyti, turi būti pamokomi po maudynių plonu nekilpiniu rankšluosčiu valyti ausų kaušelius ir landas tiek, kiek pasiekia pirštu, kai ant jo yra rankšluostis, ir valant stipriai nespausti, negremžti.
Ar kūdikių ir mažų vaikų ausis reikia valyti po kiekvieno maudymo?
Specialiai po maudynių ausų landų nereikia valyti. Svarbu po maudymo ausis gerai išsausinti švaraus audinio skiautele, vatos gabaliuku. Specialiai valyti sieros iš ausų irgi nereikia. Jei tik pastebėjote išskyrų, jas išvalykite tiesiog švarios vatos gabaliuku, o ne higieniniu pagaliuku. Viena ranka prilaikykite mažylio galvą, o kita švelniai įkiškite vatos suktuką į ausies landą ir joje pasukiokite. Kiekvieną ausies landą valykite kitu vatos suktuku.
Sieros kamščiai ausyse rodo, kad buvo blogai valytos ausys?
Ne, nerodo. Sieros kamščių susidarymas nepriklauso nuo ausų valymo kokybės, dažnio ir būdo. Kai yra polinkis susidaryti sieros kamščiams, ausis valyti reikia itin kruopščiai, nes sieros kamštį galima nustumti prie būgnelio. Kai taip atsitinka, sunkiau kamštį pašalinti. Kad taip neatsitiktų, jei atsirado sieros kamščio požymių: klausos susilpnėjimas (pvz., staiga atsiradęs prikurtimas), spaudimo, užgulimo ausyse jausmas, ūžesiai ir savos kalbos skambėjimas ausyse, reikia pasakyti apie tai vaiko gydytojui.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai