Galbūt dar nežinojote, kad šilta kepurė neapsaugos vaiko nuo ausų uždegimo, o energingas ausų valymas tik prišauks ligą? Gal keista, kad ausų uždegimas užklumpa ne perpūtus ausis, o dėl paprasčiausios slogos? Skaitykite atsakymus į klausimus, kuriuos apie ausų priežiūrą dažniausiai pateikia mamos.
Konsultuoja medicinos daktaras gydytojas otolaringologas Virgilijus Sakalinskas.
Kodėl vieni vaikai po slogos suserga ausų uždegimu, o kiti – ne?
Į žmogaus ausį infekcija (virusai ir bakterijos) patenka per nosį, nosiaryklę ir ausies trimitą (klausomąjį vamzdį).
Todėl kiekvienam vaikui sergančiam sloga, gali prasidėti vidurinės ausies uždegimas. Mūsų laimei, sloga serga visi vaikai, o ausų uždegimu perserga maždaug tik pusė jų. Daugelio vaikų ausų uždegimas ne pūlinis, o lengvesnis – katarinis.
Ausų uždegimas yra slogos komplikacija. Dažniau suserga nusilpę, neišnešioti, mišiniais maitinami kūdikiai, paveikti alergijos, kurių nusilpęs imunitetas, turintys nosies, ryklės pokyčių (iškrypusią nosies pertvarą, adenoidus, alerginę slogą ir lėtinį tonzilitą ar platų klausomąjį vamzdį, per kurį infekcija ir nušliaužia į būgninę ertmę).
Jei vaikas linkęs sirgti ausų uždegimu, kaip jį nuo to apsaugoti?
Atsakyti, kaip vaiką apsaugoti nuo ausų uždegimo, galima tik jį gerai apžiūrėjus, ištyrus. Svarbiausia nustatyti, ar yra anatominių, funkcinių nukrypimų, viršutinių kvėpavimo takų ligų. Skyrus tinkamą gydymą (jeigu reiks – ir chirurgines manipuliacijas), sustiprinus imunitetą, sureguliavus mitybą ir vitaminų balansą, galima tikėtis, kad ausų uždegimai liausis. Tačiau joks gydytojas negali garantuoti, kad ausų uždegimas niekada nepasikartos.
Kiek laiko po uždegimo sveiksta ausis?
Po vidurinės ausies uždegimo ausis sveiksta apie 1,5 mėnesio. Jums tai atrodo labai ilgai? Ausų skausmas gali visai išnykti ir per kelias dienas skyrus antibiotikų, o jei išleidžiami pūliai (specialiu instrumentu įpjaunamas ausies būgnelis), tai ir per parą, tačiau vaikas dar nėra sveikas. Reikia, kad žūtų visi mikrobai, praeitų uždegiminis ausies audinių patinimas, sustotų pūliavimas, gleivinė grįžtų į normalią būseną, pagerėtų klausa. Tam reikia mėnesio ar pusantro.
Ar padės, jei vaikas į lauką eis su šilta kepure?
Nei ausų užkimšimas vata, nei šilta kepurė neapsaugo nuo ausų uždegimo. Jau minėjome, kad infekcinis užkratas patenka ne per išorinę ausį, o per nosį, burną, nosiaryklę.
Taigi ne iš išorės, o perėję dalį kvėpavimo takų. Vėjas ir žema temperatūra sušaldo ne ausį, o vaiką, taigi laikinai sutrinka imunitetas, ir mikrobai ar virusai prasiveržia į ausį, greitai dauginasi ir sukelia uždegimą. Bendras vaiko organizmo grūdinimas – pagrindinė ir ausų uždegimo profilaktika.
Iš ausies išbėgo kažkoks gelsvas skystis, ar tai reiškia, kad trūko būgnelis?
Iš ausies išbėgęs gelsvas skystis – tai skysta ausies siera. To nebūna, kai plyšta būgnelis. Būgnelio plyšimas – trauma. Tada labai skauda ausį, iš jos bėga kraujas, vaikas prikursta. Būgnelis plyšta, jeigu galva ar ausis traumuojama (dėl buko smūgio, pradūrus aštriu metaliniu daiktu, valant ausį). Dėl to bėga kraujas, o ne gelsvas skystis.
Po ausų uždegimo vaikas prikurto. Ar ilgam? Kaip tėvams patikrinti, ar vaikas girdi gerai, ar blogiau?
Vaikas dėl vidurinės ausies uždegimo būtinai prikursta – dėl ligos sutrinka viena iš pagrindinių ausies funkcijų. Gerai, jei prikursta tik viena ausimi. Visuomet geriau, jeigu klausą ištiria gydytojas, bet suprasti, ar vaikas prikurtęs, gali ir tėvai, jeigu paeiliui užkišdami vieną ir kitą ausį kalbins vaiką, prašys pakartoti jų tariamus žodžius.
Dažniausiai pasibaigus uždegimui reikia ,,prapūsti” ausį – pro klausomąjį vamzdį įpūsti oro į vidurinę ausį, mėginti atstatyti klausos kauliukų ir ausies būgnelio paslankumą.
Taip atkuriama normali reakcija į garsinius virpesius, kartu pagerėja ir vaiko klausa. Ausų prapūtimas – neskausminga procedūra, gal tik kiek nemaloni.
Kiek veiksmingi spiritiniai kompresai, gal tai tik vaiko kankinimas?
Spiritinis (tiksliau pusiau spiritinis) ausies kompresas naudingas tik tuomet, kai prasideda vidurinės ar išorinės ausies uždegimas. Kompresas paties ausų uždegimo ryžtingai neveikia, bet mažina nepatogumą, švelnina skausmą, dėl to tinka kaip pagalbinė gydymo priemonė, kol vaistai (antibiotikai) nenumarins bakterijų. Uždegimo pradžioje mes, otolaringologai, patariame verčiau pusiau spiritinį ausies kompresą, o ne įvairiausių vaistų lašinimą į ausį, nes jie vis tiek pro ausies būgnelį nepatenka į vidurinę ausį.
Patarčiau gydytojui vaiką atvežti neprilašinus į ausį lašų. Tai trukdo apžiūrėti ausies būgnelį. Įlašinus boro spirito lašų, ausies būgnelis parausta, todėl sunku nustatyti uždegimo stadiją.
Ar gali ausį skaudėti visai ne dėl uždegimo, o, pavyzdžiui, dėl dygstančių dantų, paraudusios gerklės?
Stipriausiai ausį skauda, kai joje vystosi išorinės ar vidurinės ausies uždegimas. Tačiau ausį neretai skauda, kai vaikas serga ūminiu kataru, ryklės užpakalinės sienelės uždegimu – faringitu, migdolų pūliniu uždegimu (angina, tonzilitu), gerklų uždegimu, ypač epiglotitu, dantenų uždegimu, stemplėje užstrigus svetimkūniui ar dygstant dantims. Kodėl? Visose minėtuose organuose persipina tų pačių nervų šaknelės, per jas skausmas sklaidosi į kaimyninius sveikus organus (pvz., ausis sveika, o skauda – patikrinus randamas tik ryklės uždegimas!).
Į ausį maudantis pribėgo vandens. Ar vaikas nuo to gali susirgti ausų uždegimu?
Jeigu į ausies landą pribėga nešvaraus, bakterijomis užkrėsto vandens, kartais gali prasidėti landos odos uždegimas (išorinis otitas). Jei ausies oda normaliai padengta sieros ir riebalinio sekreto apklotu, tai jis neprileidžia vandens iki odos ir apsaugo išorinę ausį. Jei vanduo patenka į ausį, o landos oda yra įdrėksta, tada bakterijoms atsidaro kelias, ir jos sukelia uždegimą.
Ar ausų uždegimui turi kokios nors įtakos sieros kamščiai, susidarę ausyse? Kaip teisingai vaikui išvalyti ausis?
Ausies siera – specialių išorinės landos liaukų išskiriama medžiaga, sekretas. Ji tepa landos odą ir ją saugo nuo uždegimo (siera pasižymi bakteriocidinėmis ir antigrybelinėmis savybėmis). Jei oda susitepusi siera, bakterijos į patį odos audinio vidų nepajėgia prasiveržti, o jei ausis nepakankamai gamina sieros – tada joms lengviau pralįsti į audinį. Trumpiau tariant, siera saugo klausos landos odą nuo uždegimo ir nepraleidžia mikrobų prie būgnelio. Siera dar apsaugo landos odą nuo suminkštėjimo, kai patenka vandens ar vaikas ilgai būna drėgnoje aplinkoje. Nuo drėgmės suminkštėjusi landos oda – viena iš priežasčių, skatinančių ausies uždegimą. Dėl to išorinės ausies uždegimas dar vadinamas „plaukiko ausimi“, nes juo gana dažnai suserga plaukikai. Mums kramtant, juda išorinės landos sienelės, ir siera savaime nuslenka landos angos link. Dėl to nereikia stengtis būtinai išvalyti visą sierą iš išorinės landos, pakanka tik pašalinti tuos jos gabaliukus ar skystas išlajas, kurie matomi. Kad ir kaip būtų keista, bet dėl per ,,aktyvios higienos”, galima prisidaryti bėdų. Taigi reikia pusiausvyros – nepašalinti visos sieros, bet ir neleisti susikaupti jos perdaug, nes gali susidaryti sieros kamštis.
Sieros kamštis sumažina klausos landą. Taip atsitikus, pajuntame nemalonų ausies užgulimą, prikurstame, nes pro kamštį garso virpesiai negali pasiekti ausies būgnelio.
Dažniausiai taip būna patekus į landą vandeniui (pvz., nardant, po galvos plovimo ir pan.), nes didesnė sieros sankaupa nuo drėgmės išbrinksta. Kartais sieros kamštį suformuojame patys, neteisingai valydami landą – nereikia su pagaliuku, apvyniotu vata, daryti stūmoklinių judesių, o tik sukti landos angos link. Negalima valyti landos aštriais, metaliniais strypeliais, plikais degtukais, nes landos oda lengvai pažeidžiama, galima pradurti ausies būgnelį. Patys sieros kamščiai vidurinės ausies uždegimui neturi reikšmės. Jie lengvai išplaunami – nemalonus užgulimo pojūtis akimirksniu išnyksta, klausa tampa normali.
„Mamos žurnalas“