Jei vaikas dažnai serga sloga, ausų uždegimu ir sinusitu, gal būt dėl to kalti išvešėję adenoidai.
Kas yra adenoidai ir kodėl jie išveši mažiems vaikams
Adenoidai – tai limfinio audinio sankaupa užpakalinėje ryklės sienelėje. Mažų vaikų nosiaryklėje yra nedaug limfoidinio audinio. Adenoidai pradeda augti jau pirmaisiais gyvenimo metais, intensyviai didėja nuo 2 iki 7 metų, o vėliau pradeda mažėti ir 12-20 metų amžiuje visai išnyksta. Tai yra normalus fiziologinis reiškinys.
Dar viena adenoidų vešėjimo priežastis – infekcija. Nors limfinis audinys kovoja su infekcija, tačiau kartais bakterijos ir virusai išlieka šiame audinyje ilgam laikui. Dėl lėtinės infekcijos adenoidai gali išlikti padidėję net iki paauglystės.
Išvešėjusių adenoidų požymiai
Išvešėję adenoidai blokuoja oro praėjimą nosies ertmėmis, tad būna užgulta nosis, vaikas kvėpuoja per burną ir/ar knarkia miegodamas. Šie požymiai pasireiškia daugumai vaikų. Jau 18-24 mėnesių vaikams adenoidų padidėjimas pasireiškia knarkimu, kvėpavimo per nosį sutrikimu, ypač miego metu.
Pastebėjus anksčiau minėtus požymius reikėtų pirmiausia kreiptis pas savo apylinkės gydytoją, kuris, apžiūrėjęs pacientą, išsiklausęs tėvelių vaiko ligos požymių, nuspręs ir toliau rekomenduos papildomas konsultacijas (LOR gydytojo, pulmonologo) ar tyrimus diagnozei patvirtinti. Reikėtų paminėti, kad visus anksčiau minėtus simptomus gali sukelti ir kitos ligos, tad kartais gali prireikti išsamesnių tyrimų ar papildomų konsultacijų.
Beje, kvėpuoti pro burną vaikas gali ne tik dėl išvešėjusių adenoidų, bet ir dėl kitų ligų, pvz., dėl alerginio rinito, sinusito, nosies svetimkūnio, iškrypusios nosies pertvaros ir kt.
Ar adenoidų vešėjimas – genetiškai paveldimas
Genetiniai veiksniai turi įtakos adenoidams išvešėti. Dažnai sergančių vaikų tėveliai pasakoja, kad ir jiems vaikystėje buvo operuoti adenoidai ar tonzilės. Tačiau, kaip jau minėjau, adenoidų išvešėjimui didelės įtakos turi infekcijos.
„Adenoidinis veidas“
„Adenoidinis veidas“ išsivysto dėl sutrikusio kvėpavimo per nosį. Dėl nuolatinio kvėpavimo per burną, vaikai būna nuolat išsižioję, pakinta sąkandis (atsikiša viršutinis žandikaulis). Dėl deguonies stokos vaikai būna išblyškę, pajuodusiais paakiais. Dėl miego sutrikimo – apatiški ir pavargę.
Adenoidų šalinimo operacijos
Dažniausiai adenoidai šalinami vyresniems nei 3-4 metų vaikams. Jei nuolat kartojasi ausų uždegimai, miego sutrikimai, vaikas nuolat kvėpuoja per burną, reikalingi dažni gydymo kursai antibakteriniais vaistais, operuojami ir mažesni vaikai.
Adenoidų šalinimo operacijos nėra labai sudėtingos. Ši operacija, kaip ir bet kuri intervencija, gali sukelti ir nepageidaujamų reiškinių.
Operacija atliekama sukėlus bendrąją anesteziją. Tokiu būdu operacija atliekama tiksliau, trumpiau, mažiau traumuota patį mažąjį pacientą.
Adenoidų audinys po operacijos retais atvejai gali vėl išvešėti. Tiksli sistema nėra žinoma, manoma, kad tai gali nutikti dėl to, jog buvo pašalintas ne visas adenoidas.
Jei neoperuosime
Išvešėję adenoidai visiškai blokuoja oro praėjimą nosies ertmėmis, tad gali sukelti miego sutrikimus, todėl vaikas visą laiką atrodo pavargęs.
Įrodyta, kad vaikams, negalintiems gerai išsimiegoti, dėl lėtinio nuovargio atsiranda elgesio ar klausymo problemų. Išvešėję adenoidai gali būti netgi pavojingi, nes gali sukelti miego apnėjas (kai nustojama kvėpuoti).
Adenoidai sukelia ir augimo sutrikimus, nes:
* daugiau energijos sunaudojama kvėpuojant per burną;
* gaminasi mažiau augimo hormono, kuris normaliai gaminasi gilaus miego fazėje;
* dėl susilpnėjusio imuniteto vargina dažnesnės infekcijos;
* dėl sutrikusio kvėpavimo per nosį sunku kramtyti ir ryti maistą, tai užima daugiau laiko, be to, negalėdami užuosti maisto kvapo, vaikai pamažu praranda apetitą.
Dėl išvešėjusių adenoidų vaikai linkę dažniau sirgti lėtiniais sinusitais, lėtiniais vidurinių ausų pūlingais ir nepūlingais uždegimais, laringitas, bronchitais.
Labai dideli adenoidai blokuoja oro praėjimą tiek nosyje, tiek ausyse (iš abiejų pusių netoli jų atsiveria Eustachijaus vamzdžiai, kuriais vyksta vidurinių ausų ventiliacija). Šis ventiliacijos sutrikimas lemia sinusito ar vidurinių ausų uždegimo, kurtumo vystymąsi. Kai kuriems vaikams, dažnai sergantiems ausų uždegimais, net ir nedideli adenoidai palaiko ir provokuoja ausų pūlingus ir nepūlingus uždegimus, kadangi jie yra lyg bakterijų ir virusų rezervuaras.
Krentantis sekretas žemyn nuo adenoidų gali sąlygoti žemesnių kvėpavimo takų (ryklės, tonzilių, balso stygų, gerklų, bronchų) gleivinės sudirginimą bei uždegimą, rijimo sutrikimus.
Kaip atskirti adenoidinę slogą nuo paprastos
Be jau mano anksčiau išvardintų požymių, „adenoidinė sloga“ dažniau pasireiškia stipriu nosies užgulimu, užnosiniu sekreto nutekėjimu į ryklę ir apatinius kvėpavimo takus, kosuliais atsigulus.
Kartais tokius požymius sukelia ir kitos viršutinių kvėpavimo takų ligos, tad labai dažnai nelengva atskirti tikrąją ligos priežastį. Todėl atliekami įvairūs tyrimai (nosies tepinėliai, pasėliai iš nosiaryklės bei ausų, veido daubų rentgenogramos ir kiti), skiriamos konsultacijos (LOR gydytojas įvertina adenoidų dydį, uždegiminio proceso intensyvumą; pulmonologas padeda diferencijuoti naktinius kosulio epizodus).
Ne visada, tačiau labai dažnai, ypač prisidėjus infekcijai, vaikai kosti. Kosulys labiau sustiprėja gulint, sekretui nutekant žemyn nosiarykle. Negausus sekretas dirgina ryklę, balso stygas, taip sukeldamas nuolatinį norą kosėti sausoku, dirginančiu kosuliu.
Adenoidų išviešėjimas dažniau pasitaiko alergiškiems vaikams. Tiksliai nežinoma, tačiau tikriausiai dėl nuolatinio alerginio uždegimo, nosiaryklės gleivinė jautriau reaguoja į įvairius infekcinius veiksnius, kurie lemia adenoidų išvešėjimą.
Konsultavo vaikų pulmonologė Jovita Mažeikienė
„Mamos žurnalas“
Sveiki, mano 3 m vaikas daznai slapiai kosi ir bega pulinga sloga. Gydytojos teigimu, plauciai svarus. L
OR gydytojas nustates 2 laipsnio adenoidus. Ar tikrai del sios priezasties vaikas pastoviai slapiai kosi ir turi geltona sloga, ar visgi reiketu rimciau ieskoti priezasties. Nosies tepinelis del alergijos imtas, kraujo tyrimas del alergijos taip pat darytas. Atsakymai del alergijos neigiami.