Nors kiekvieną šaltąjį sezoną žurnale randate informacijos apie peršalimo ligas ir visokias blogybes, po metų vėl užplūsta klausimai. Dar kartą trumpai pakalbėsime apie išvešėjusius adenoidus.
Vaikui 3 metai, gydytojai sako, kad reikia adenoidų operacijos. Ar galima išvengti tos operacijos? Kada geriau operuoti adenoidus? Kokius prieš tai atlikti tyrimus? – klausia skaitytojos.
Adenoidai – tai dvi limfinio audinio sankaupos, rykliniai migdolai, populiariai vadinami polipais. Jie yra ten, kur pasibaigia nosies angų kanalai – virš tonzilių gomurinių migdolų. Adenoidų, kaip ir viso limfinio audinio, paskirtis – dalelių, vadinamų antikūnais, gamyba organizmo atsparumui didinti. Pasitaiko, kad adenoidai taip padidėja, kad ima trukdyti kvėpuoti pro nosį.
Štai kokie išvešėjusių adenoidų požymiai:
vaikas vis dažniau ir dažniau būna truputį prasižiojęs, tarp lūpų galima pastebėti plyšiuką, ypač, kai vaikas dėmesį sukaupia į žaidimą ar kitą užsiėmimą;
vaikas vis dažniau po įdomaus žaidimo paprašo gerti, nes, kvėpuojant pro burną, džiūsta jos gleivinė;
naktį vis dažniau ir garsiau knarkia, nes kvėpuoja per burną;
kalba pasidaro neaiški, ,,nosinė”;
ilgiau nei 2 savaites užsitęsia sloga;
kartojasi vidurinės ausies uždegimas, nes užsitęsus slogai sekretas iš nosies per klausos vamzdį patenka į ausį;
dažniau kartojasi viršutinių kvėpavimo organų ligos (,,kosuliai”) su temperatūra ir be temperatūros;
vaikas pradeda blogiau girdėti, nes adenoidai palaiko klausomojo vamzdžio uždegimą;
kai kurie vaikai skundžiasi, kad jiems ,,užgula ausis” – taip atsitinka tada, kai oras pro klausomąjį vamzdį nebepatenka į viduriniąją ausį;
vaikas pradeda prasčiau valgyti, būna pablyškęs;
negydant deformuojasi veidas, vaikas įgauna žiopliuko išvaizdą.
Ką daryti, jei pastebėjote nors kelis iš šių požymių?
Pirmiausia pasikonsultuokite su ausų, nosies ir gerklės ligų gydytoju. Jam išsamiai papasakokite apie negalavimą, pasiklauskite, ką ir kada reikia daryti, kad vaikui būtų lengviau. Jeigu gydytojas pasiūlys adenoidus pašalinti, sutikite su jo pasiūlymu.
Operacija užtrunka kelias minutes. Prieš tai atliekamas kraujo tyrimas. Adenoidų šalinimas jokių pasekmių nepalieka. Po šalinimo operacijos kelias dienas gali nežymiai paskaudėti gerklę.
Jei gydytojas patarė šalinti adenoidus, tai reikia daryti nedelsiant, nes adenoidai trukdo vaikui normaliai išsimiegoti, jį nualina dažnos užsitęsusios slogos ir viršutinių kvėpavimo takų ligos. Neišsimiegojęs vaikas dieną būna mieguistas, sunkiai sukaupia dėmesį. Jei gydytojas patarė šalinti adenoidus, svarbu tai padaryti, svarbu prieš pradedant eiti į darželį ar mokyklą.
Kol dar laukiate operacijos, padėkite vaikui pasirinkti patogesnę miegojimo padėtį. Kai kurie vaikai geriau miega gulėdami ant šono, galvą pasidėję ant aukštesnės pagalvės.
Po adenoidų šalinimo operacijos vaikas iš įpročio dar kurį laiką būna išsižiojęs. Dėl to jo nebarkite, o kantriai ir nuolat prašykite užsičiaupti.
Adenoidai operuojami sukėlus vietinę arba bendrąją nejautrą. Po operacijos komplikacijų beveik nepasitaiko.
Docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“