Tęsiame straipsnių ciklą apie ausų ligas ir priežiūrą. Šiame numeryje – dr. Algimantas Vingras papasakos apie ausų perpūtimus.
Kodėl pavasarį vaikai vėl pradeda daugiau sirgti?
Pavasarį greitai kinta oro temperatūra, todėl sunku orientuotis, kaip vaiką aprengti, kad jis neperkaistų, o perkaitęs staiga neatvėstų. Vaiko medžiagų apykaita yra greitesnė nei suaugusiųjų, todėl, kai suaugusiam žmogui atrodo vėsu, judančiam vaikui nešalta. Kai perkaitęs vaikas „prisitraukia“ vėsesnio oro, kvėpavimo takuose esanti sąlyginai patogeninė (nedraugiška organizmui) mikroflora – bakterijos ir virusai –suaktyvėja ir dėl to gali parausti gerklė, atsirasti sloga, kosulys, pakilti temperatūra. Susirgimas sloga, ypač esant kosuliui, ir kai ji netinkamai gydoma, antrą trečią dieną gali komplikuotis ausų uždegimu, kurį visuomet reikia gydyti. Kai sumažėja oro temperatūros svyravimai, sirgimas kvėpavimo takų ligomis sumažėja.
Pavasarinėms ligoms šiek tiek įtakos turi ir nusilpęs vaikų imunitetas. Neteisūs tie tėvai, kurie mano, kad pamaitinus vaiką pirktais vitaminais jis taps atsparus visoms ligoms. Vaikui reikalingi ne tik vitaminai, bet ir daug kokybiškų kitų maisto medžiagų, kurios dalyvauja imuniteto formavimosi procese.
Kaip vaiką veikia skersvėjis?
Skersvėjis vaiką staiga atšaldo. Tam, kuris nėra įpratęs prie aplinkos temperatūros pokyčių, jis gali būti viena iš peršalimo ligų priežasčių. Kai skersvėju vėdinamas butas, su kūdikiu ar mažu vaiku reikia išeiti į kitą kambarį. Automobilyje važiuojant su vaiku ne tik negalima atidarinėti dviejų langų, bet ir vienas langas gali būti atidarytas tik taip, kad oro srovė nepūstų į mažąjį keleivį.
Tėvai mano, kad ausis perpučia dėl to, kad pavasarį nuimamos šiltos kepurės ir ausytės lieka atviros. Ar tai kaip nors susiję?
Tiesa, pavasarį reikia ypač saugoti vaiko ausytes, bet nereikia suprasti tiesmukai, kad vėjas „įpūs“ į ausį, ir vaikas susirgs ausų uždegimu. Į ausis vėjas bakterijų, sukeliančių jų uždegimą, nepripučia. Nei ausų užkimšimas vata, nei šilta kepurė neapsaugo nuo ausų uždegimo. Vėjas ir temperatūrų kaita susargdina ne ausį, o vaiką, taigi laikinai sutrinka imunitetas, ir mikrobai ar virusai prasiveržia į ausį, greitai dauginasi ir sukelia uždegimą.
Kūdikių ar vaikų galvos šutinimas šiltą dieną, nepriklausomai nuo sezono, ausis dengiančiomis kepurėmis yra niekuo nemotyvuotas. Tačiau pavasarį atidengti ausytes reikia protingai. Be kepurės į lauką vaikus veskite, kai temperatūra yra + 15◦C ir daugiau, nepučia vidutinio stiprumo ar stiprus vėjas, nelyja.
Jei antrą–trečią slogos dieną kilstelėjo temperatūra, mažylis tapo neramus, sumažėjo jo apetitas arba jis iš viso atsisakė valgyti, pradėjo rankomis čiupinėti galvą apie ausis, galima įtarti, kad prasidėjo ausų uždegimas. Jeigu ant ausyčių uždėjus šiltą kompresą vaikutis aprimo, tai irgi leidžia įtarti, jog jo sunegalavimo priežastis yra ausų uždegimas. Skausmas esant ausų uždegimui būna nevienodo intensyvumo, todėl vieni vaikai būna labai neramūs, o kitų elgesys nesikeičia. Būna ir taip, kad pastebimos nemalonaus kvapo išskyros iš ausies, – jos kaip uždegimo požymis, prieš tai nebuvus ausų skausmo.
Gydant mažuosius pacientus svarbiausias – mažinti skausmą. Patariama namų vaistinėlėje turėti ausų lašų, kurie galėtų greitai ir efektyviai mažinti skausmą ir slopinti uždegimą.
Dera daryti viską, kad mažylis nesusirgtų sloga, o jei susirgo sloga, – ją intensyviai gydyti, šalinti jos išskyras, po to lašinti gydytojo nurodytus lašus, kad vaikui kosint, čiaudint užkratas per Eustachijaus vamzdį nepatektų į vidurinę ausį.
Susirgs ar ne?
Kaip vaikai skiriasi vienas nuo kito, taip ir jų atsakomosios reakcijos yra skirtingos. Stiprus, užsigrūdinęs, atsparus organizmas gali ištverti tokią pavasario vėjų ataką be jokių pasekmių. Greičiau susirgs pervargęs vaikas, tas, kuris nusilpęs nuo ligos ar nuo nervinės įtampos, nemigos. Pastebėta, kad peršalimo ligoms sunkiau atsispiria nutukę, mažai judantys vaikai, kurie mėgsta rymoti prie televizoriaus ir kompiuterio, o ne dūkti lauke. Lengviau peršąla alergija segantys vaikai.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai