Ar gali ausų uždegimu susirgti žindomas kūdikis? Juk visur teigiama, kad su mamos pienu kūdikiai gauna antikūnų ir yra saugūs nuo infekcijų.
Atsako VUL Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninės Ausų, nosies ir gerklės skyriaus gydytoja Jekaterina Byčkova.
Ar žindymas apsaugo nuo ausų uždegimo?
Kūdikiai, maitinami krūtimi, turi mažesnę riziką užsikrėsti infekcinėmis ligomis nei kūdikiai, maitinami mišiniu. Motinos piene yra daug veiksnių, kurie padeda kūdikio imuninei sistemai. Motina, maitindama krūtimi, perduoda baltymų, riebalų, cukraus ir ląstelių, kurios padeda kovoti su infekcijomis (pvz., antikūnai, leukocitai, laktoferinas, lizocinas, oligosacharidai, probiotikai ir prebiotikai).
Kai motina susiduria su mikrobais savo aplinkoje, ji gamina antikūnus kovai su tais mikrobais. Šie antikūnai patenka į motinos pieną, taigi ir kūdikiui.
Kadangi motina ir jos kūdikis paprastai kontaktuoja su tais pačiais mikrobais, tai padeda apsaugoti kūdikį nuo ligų, kurias jie abu patiria. Tačiau jeigu kūdikis susiduria su mikrobais, prieš kuriuos motinos piene nėra antikūnų, jis gali susirgti. Taigi žindomi kūdikiai nors ir turi mažesnę riziką susirgti ausų uždegimu, nei nežindomi kūdikiai, tačiau vis dėlto ją tūri.
Ausų uždegimu dažniau serga ne tik dirbtinai maitinami vaikai, bet ir gimę neišnešioti, naudojantys čiulptuką, patiriantys pasyvų rūkymą, lankantys lopšelį, gimę su nesuaugusiu gomuriu, ir tie vaikai, kurių šeimos nariai sirgo ausų uždegimu.
Koks jauniausias jūsų pacientas, sirgęs ausų uždegimu?
7 dienų naujagimis. Ūminis otitas – tai viena iš dažniausių vaikų ligų, kuria paprastai serga 3 mėn.– 3 metų amžiaus mažyliai.
Ūminis otitas (ausų uždegimas) – tai vidurinės ausies gleivinės uždegimas, kuriam esant, už būgnelio kaupiasi skystis ar pūliai, būgnelis parausta, sustorėja, kartais išsipučia, pratrūksta. Dažniausiai ausies uždegimas prasideda nuo slogos, kai mikroorganizmai per klausomąjį vamzdį iš nosiaryklės patenka į ausį. Vaikų klausomasis vamzdis trumpesnis, platesnis, silpniau funkcionuoja, todėl infekcija dažniau pereina į ausį. Be to, mažų vaikų gynybinė sistema – imunitetas – dar nesubrendusi.
Kaip nustatyti ligą, jeigu kūdikis nemoka nei pasakyti, nei parodyti?
Ausies skausmas yra staigus ir intensyvus, dažniausia atsiranda naktį. Kūdikis staiga pradeda verkti, pasidaro neramus, dirglus, jam sutrinka miegas, atsisako krūties, vyresni kūdikiai bando tampyti skaudančią ausį, priglausti ją prie pagalvės. Kiti dažni tačiau nebūtini požymiai: karščiavimas, pūlingos išskyros iš ausies, sloga.
Kokios itin ankstyvo ausų uždegimo prevencinės priemonės?
Kuo ilgiau arba bent iki 6 mėn. žindykite kūdikį. Nenaudokite čiulptukų.
Saugokite vaiką nuo pasyvaus rūkymo. Paskiepykite vaiką pneumokokine vakcina. Grūdinkite.
Jeigu ausų uždegimu susirgo mažas kūdikėlis, ar tai rodo, jog jis sirgs šia liga ir ateityje, dažniau nei kiti?
Taip, tai tiesa. Įrodyta, kad jeigu kūdikis per pirmąjį pusmetį susirgo otitu, jis turi didesnę riziką sirgti pasikartojančiu otitu. Kartais pasitaiko šeiminių atvejų, kai ir vaiko tėvai kūdikystėje, ir pats vaikas dažnai serga otitu, nes yra paveldimas tam tikras imuniteto komponento, atsakingo už kovą su dažniausiu ausų uždegimo mikrobu (pneumokoku), defektas.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai