Vaikas po maudynių kasosi ausis – gal jam „plaukiko ausis“

maudosi

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Viena ausies skausmo priežasčių – išorinės klausomosios landos audinių uždegimas.

Išorinė ausis – tai ausies kaušelis ir išorinė klausomoji landa.

Išorinės klausomosios landos audinių uždegimas (išorinės ausies uždegimas) yra antra dažniausia ausies skausmo priežastis po ūminio vidurinės ausies uždegimo sukelto skausmo.

Išorinės klausomosios landos audinių uždegimą dažniausiai provokuoja vandens patekimas į ausį, todėl ši liga dar vadinama „plaukiko ausimi“. Retesnės išorinio ausies uždegimo priežastys – odos pažeidimas į ausį patekus svetimkūniui, neteisingas ausies valymas, kai į ją kaišiojami kieti krapštukai, šiurkštus ausinių kaišiojimas.

Kai vanduo, nesvarbu kur maudantis, patenka į išorinę klausomąją angą ir ten kurį laiką užsilieka, aplinkiniai audiniai paburksta, pasidaro neatsparūs aplinkos veiksnių poveikiui. Bakterijos, buvusios ant sausos odos ar vandenyje, prasiskverbia į odą – prasideda uždegimas. Jam būdinga staigi pradžia, ausies skausmas (nuo nedidelio iki labai stipraus), niežėjimas, perštėjimas. Skausmas atsiranda ir sustiprėja liečiant ausies kaušelį, kramslį (kremzlės išaugą išorinės ausies priekinėje dalyje). Ligai progresuojant, niežėjimas ir skausmas stiprėja, gali atsirasti daugiau išskyrų (jos gali būti pūlingos, gelsvos ar žalsvos spalvos), varginti „pilnumo“, „užgulimo“ jausmas ir ūžesys ausyje. Ausis parausta, patinsta (kartais patinsta net visa tos ausies veido pusė), gali atsirasti niežtinčios, pleiskanojančios, paraudusios odos plotelių. Gali pakilti temperatūra, padidėti kaklo limfmazgiai, skausmas gali plisti iš ausies į veidą, kaklą ar vieną galvos pusę. Gali susilpnėti ar išnykti klausa.

ausis

Yra ir gera žinia, nors išorinės ausies uždegimas sukelia nemalonius pojūčius, bet jis neturi įtakos vaiko klausai ateityje. StockSnap nuotrauka

Pirmoji pagalba – vienkartinė skausmą mažinančių vaistų, pvz., paracetamolio ar ibuprofeno, dozė.

Pagrindinis gydymo tikslas – pašalinti infekciją. Gydytojas, įvertinęs individualią ausies kanalo būklę, skiria atitinkamų lašų, kuriuos būtina lašinti tik taip ir tokia tvarka, kaip patarė gydytojas. Jeigu lašai į ausį nepadeda, gydytojas gali skirti geriamųjų antibiotikų.

Jei po maudynių vaikas pasiskundė diskomfortu ausyje, kreipkitės pagalbos į vaiko ar ausies, nosies, gerklės ligų gydytoją, nes kuo anksčiau bus aptiktas ir pradėtas gydyti išorinės ausies uždegimas, tuo mažiau vaikas kentės.

Dažniau vanduo užsilaiko tų vaikų ausyse, kurių ausies landa yra siaura. Todėl, jei nors kartą buvo aptikta išorinės ausies uždegimo požymių, būtina ausis saugoti nuo vandens patekimo į jas. Prieš maudantis, ausis reikėtų užkimšti vatos gumuliukais, suvilgytais riebiu kremu. Galima nupirkti ir specialų raištį ausims, nes labai svarbu išlaikyti ausų landų ir kanalo odą sausą. Dėl dažno vandens poveikio ausies landos oda tampa imlesnė infekcijoms. Išorinės ausies uždegimas, ypač kai jis kartojasi, arba vos prasidėjęs kruopščiai negydomas, gali komplikuotis vidurinės ausies uždegimu.

Pastebėta, kad išoriniu ausies uždegimu rečiau suserga tie vaikai, kurių ausyse nuolatos pastebima sieros. Matyt taip yra dėl to, kad sieroje yra dezinfekuojančių medžiagų, kurios stabdo bakterijų ir kitų mikroorganizmų augimą ir dauginimąsi, o riebalinės medžiagos stabdo vandens įsigėrimą į landos sienelių odą.

Yra ir gera žinia, nors išorinės ausies uždegimas sukelia nemalonius pojūčius, bet jis neturi įtakos vaiko klausai ateityje.

Konsultavo doc. Algimatas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 9 = septyniolika

Kitos temos: