Kai kuriuos ausų uždegimo gydymo būdus medikai siūlo pamiršti. Komentuoja vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Spiritiniai kompresai gydo ausų uždegimą.
Ne. Anksčiau kaip pirmoji pagalba nuo ausų skausmo buvo patariami spiritiniai kompresai. Dabar jų dėti nebepatariama. Kodėl? Spiritiniai kompresai išsausindavo vaiko odelę jų pridėjimo vietoje. Garuojantis spiritas vaikutį veikdavo neigiamai. Be to, neįrodytas spirito garų dezinfekcinis pobūdis uždegimo apimtam ausų būgneliui. Mamos gali ginčytis, kad spiritas šildo, iš tiesų yra atvirkščiai – vietiškai užlašintas spiritas (96–72 proc. etilo alkoholis) garuoja, t.y. nešildo, o vėsina. Skaudamą ausį galite pašildyti užmovę kepurytę. Žiūrėkite pagal vaiko kantrumą, jei jis leidžia, tuomet galite pašildyti uždėję vatos ar šildyklę. Kita vertus, vatos gumulai, pakišti po kepure, gali vaiką erzinti, jis muistysis, jam bus nepatogu. Ant šildyklės vaikutis neturės kantrybės gulėti.
Kad vaikutis nesusirgtų ausų uždegimu, ausytes laikykite šiltai – maukite kepuraites, vėjuotą dieną užkimškite ausytes vata.
Ne. Ausų uždegimas dažniausiai yra slogos komplikacija. Todėl nei ausų užkimšimas vatos gniužuliukais (tiek kambaryje, tiek lauke), nei vienos ar dviejų kepuraičių užmovimas ausų uždegimo išvengti nepadeda. Be to, į ausis įkišta vata mažyliui suteikia nemalonų jutimą, nes tai jam neįprastas svetimkūnis. Vaikutis čiupinėjasi apie ausis, nes nori tą svetimkūnį pašalinti.
Aliejus, ypač kamparo, sumažina ausų skausmą, todėl, vaikui susirgus ausų uždegimu, reikia jo lašinti.
Ne. Bet kokių riebalų lašinimas į ausis šiek tiek šildo būgnelį ir tai gali sumažinti skausmą. Tačiau aliejaus, nesvarbu kokio, į ausis lašinti negalima, nes jokie lašai į ausis nėra lašinami tol, kol vaikučio neapžiūrėjo gydytojas. Įlašintas aliejus trukdo gydytojui apžiūrėti ausų būgnelius, įvertinti paciento būklę.
Vis dar galima rasti patarimų į ausis lašinti kamparo aliejų. Tai senelių mėgtas vaistas. Dabar kamparo aliejaus nerekomenduojama vartoti nėščioms ir vaikams, nes duomenų apie saugumą ir veiksmingumą nepakanka.
Ausų uždegimą galima nustatyti paspaudus ataugėlę prie ausies landos – jeigu vaikas suverks, vadinasi, yra ausų uždegimas.
Ne. Kol kas jokie tyrimai nepatvirtino „ataugėlės paspaudimo kaip diagnostikos metodo“. Yra ausų uždegimas ar ne, galima pasakyti tik apžiūrėjus ausų būgnelį.
Ausų uždegimas įtariamas, kai antrą–trečią slogos dieną staiga atsiranda ausies skausmas. Kūdikiai bando tampyti skaudančią ausį, priglausti ją prie pagalvės, nes nemoka pasakyti, kad skauda. Šokteli temperatūra, gali pasirodyti išskyros iš ausies/ausų.
Ausų skausmą mažina kramtomos gumos kramtymas.
Ne. Kramtomoji guma nei sveikiems, nei juolab sergantiems iki 4 metų vaikams nerekomenduotina, nes jie gali užspringti, nuryti sukramtytą gumą. Kramtant skausmas stiprėja.
Reikia gintaro gabaliuką įdėti į lėkštutę ir uždegti. Iš popieriaus reikia padaryti piltuvėlį, siaurąjį galą pridėti vaikui prie ausies, o platųjį – prie rūkstančio gintaro, kad dūmai patektų į ausį?
Ne. Degintas gintaras nuo ausų uždegimo niekuo nepateisinamas. Juoduose dūmuose yra suodžių. Neaišku, kiek jų procedūros metu gali patekti iki ausies būgnelio. Suodžiai gali negrįžtamai pakenkti ausies būgnelį ir dėl to susilpnėti klausa, vaikas gali net visai jos netekti.
Liaudies medicinoje yra daug gerų minčių, rekomendacijų. Bet vaikas nėra suaugusiojo sumažinta kopija, todėl tai, kas tinka suaugusiajam, – ne visuomet tiks vaikui, juolab mažam. Štai dėl ko kategoriškai negalima vaikui į ausis lašinti liaudiškų priemonių: česnakinio aliejaus, sezamų aliejaus, obuolių sidro acto, vandeninio peroksido, kmynų ar eukaliptų eterinio aliejaus. Vaiko ausys tikrai nėra ta vieta, kur galima pilti visas dezinfekuojančias ar antiuždegimines medžiagas.
Tam skirti ausų lašai.
Daugiau apie ausų skausmą>>> http://www.
„Mamos žurnalas“