Aliejų rūšių – galybė. Kos labiausiai tinkamas vaikui?
Iš šalto spaudimo aliejų bene didžiausia yra linų sėmenų aliejaus mitybinė vertė. Lietuvoje ir baltų šalyse nuo senų laikų šis aliejus dar vadinamas skystuoju auksu. Lietuvoje šalto spaudimo linų sėmenų aliejus pripažintas Tautinio paveldo produktu. Kiekvienoje šalyje per šimtmečius nusistovėjusios mitybos tradicijos, prie jų žmonės genetiškai prisitaikė.
Todėl vietinių augalų aliejus yra priimtinas mūsų mitybai. Apie nepaprastas gydomąsias linų sėmenų aliejaus savybes buvo žinoma jau senovėje. Dar Hipokratas naudojo linų aliejų skrandžio uždegimams, odos nudegimams gydyti. Senovės egiptiečiai plačiai naudojo linų aliejų kosmetologijoje. Linų aliejus dėl unikalių savybių yra žinomas ir labai vertinamas visame pasaulyje.
Vertingas yra kanapių aliejus, kuris iki Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais buvo ypač vertinamas Žemaitijoje. Dabar jo Lietuvoje galima rasti kai kuriose ekologiškose parduotuvėse įvežtą iš Vakarų Europos. Mūsų šalies politikai persistengė manydami, kad kiekviena kanapė yra narkotikas.
Į Lietuvą įvežamas šaltalankių aliejus (iš mūsų šalyje augančių šaltalankių gaminamos tik sultys). Šaltalankių aliejus turi daug vitaminų, mineralinių ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, skatinančių gijimo procesą, todėl dažniau naudojamas įvairioms odos ligoms, nudegimams, žaizdoms gydyti, o rečiau – maistui. Šaltalankio aliejaus galima pilti į daržovių salotas pagal skonį, o pagardinę juo mėsą ar žuvį, gausite tikrą senųjų sibiriečių patiekalą, tačiau kūdikiams ir mažiems vaikams šis aliejus netinka.
Lietuvoje galima nusipirkti eterinio kedrų aliejaus ir šalto spaudimo kedro riešutų aliejaus. Kedro eterinis aliejus maistui nevartojamas. Jo kvapas ramina, atpalaiduoja, atsiranda komforto būsena. Jis rekomenduojamas jaučiant nepagrįstą baimę, agresiją, pyktį ir esant nemigai. Iš kedro riešutų spaudimo būdu išgaunamo aliejus kokybė priklauso nuo, kokiu būdu veikiami riešutai.
Kokybiškiausias yra tas aliejus, kuris išspaudžiamas mediniais spaustuvais – pirmo spaudimo aliejus. Toks aliejus yra tinkamas maistui. Jo galima gerti po 1 arbatinį šaukštelį 1–3 kartus per dieną arba juo šlakstyti salotas ar kitą maistą. Sibiro tautų liaudies medicinoje kedrų aliejus yra laikomas biologiškai unikaliu produktu, stiprinančiu imunitetą, gydančiu odos ir daug kitų ligų.
Omega-3 rūgšties ir omega-6 daugiausia yra šalto spaudimo aliejuose, ypač linų sėmenų aliejuje, o omega-3 riebalų rūgščių pagrindinis šaltinis yra riebios žuvys ir žuvų taukai. Pagrindiniai omega-6 rūgščių šaltiniai yra riešutai (nekaitinti, nekepti), grūdai (nešlifuoti), lapinės daržovės (salotos, brokoliai, lapiniai kopūstai). Minėtuose produktuose taip pat yra ir omega-3 riebalų rūgščių.
Dėl omegų trūkumo vaikai gali susirgti peršalimo ligomis, atopiniu dermatitu, gali atsirasti vaikų hiperaktyvumo sindromas, regėjimo sutrikimų, kardiovaskulinės sistemos ligų.
doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“