Net jei esate geležinės valios, per šventinę savaitę suvalgysite ir išgersite gerokai daugiau nei esate įpratę. Jei mes, suaugusieji, per Kalėdas patiriame tikrą išbandymą maistu, tai ką kalbėti apie vaikus, kuriems mandarinų ir saldainių tenka suvalgyti mirtinas dozes. Kalbamės su gydytoja dietologe Aušra Jauniškyte-Ingelevičiene.
Iki šv. Kūčių lietuviai pasninkaudavo, o paskui apsivalgydavo.
Kaip pakomentuotumėte situacijas, kai po ilgo saikingo valgymo sėdama prie nukrauto stalo ir apsiryjama?
Kūčios ar Kalėdos nebuvo apsirijimo šventė. Taip, žmonės prieš tai pasninkaudavo, per šventes valgydavo kitokį maistą, jo daugiau. Šiuolaikiniai žmonės ne kartą per metus, o daug dažniau ir kur kas nesveikiau daro kažką panašaus vos ne kasdien – nevalgo visą dieną, o vakare suvalgo labai daug.
Situacija labai pasikeitusi. Jau kasdien turime įvairaus maisto, galime vos ne kasdien mėgautis patiekalais, kurie anksčiau buvo tik šventiniai. Nebūtina net daug gaminti, o galime nusipirkti.
Žinoma, tai nėra gerai, kai suvalgomi dideli maisto kiekiai – neverta net daug gilintis, juk visi žinome, kaip jaučiamės persivalgę – tempia skrandį, jaučiamės pilni. Labai daug suvalgius gali būti net sunku kvėpuoti, nes prisipildęs skrandis spaudžia diafragmą.
Ką patiria organizmas, kai vietoje įprastų 2000 kalorijų staiga per dvi dienas (Kūčias ir Kalėdas) gauna apie 10 000 kalorijų?
Organizmas gauna daugiau darbo ir bando su juo susitvarkyti. Išskiria daugiau fermentų, kad suvirškintų maistą, pasisavina tai, kas suvirškinta, daugiau darbo įdeda pašalinant nesuvirškintas medžiagas. Tai, ko nesunaudoja, atideda į atsargas.
Kiek realiai priaugama svorio per apsivalgymo šventes? Moterys sako – man po Kalėdų visada plius 3 kg.
Labai įvairiai. Juk ne visi persivalgo tiek, kad svoris didėtų. Kiti suvalgo daugiau. Tiesą sakant, neteko skaityti, kad kas būtų atlikęs tokį tyrimą, kiek vidutiniškai svorio žmonės priauga ar numeta per šventes.
Kokios, Jūsų nuomone, vaišės – Kūčių ar Kalėdų – yra sveikesnės organizmui?
Kalėdų vaišės geresnės tuo, kad valgomas vienas patiekalas, tuomet ir mažiau suvalgoma. Per Kūčias, kadangi daug patiekalų, visi ragaujami, suvalgomas didelis maisto kiekis, jau vien nuo to gali sustoti skrandis. Kita vertus, nereikia pamiršti, kad jei šiaip kokio maisto kūnas nelabai toleruoja (pvz., pupų), tai vargu ar per Kūčias organizmas pradės toleruoti. Tuomet galima ir atsisakyti tokių patiekalų.
Nors sakysite, kad per Kūčias svarbu saikas ir reikia ne suvalgyti 12 patiekalų, o paragauti, bet vis dėlto – koks patiekalas būtų tas, kurio galima suvalgyti daugiausiai, o koks – tas, kurio leistumėte tik nedaug paragauti?
Siūlyčiau mėgstamo patiekalo valgyti daugiausiai, o mažiau mėgstamo – tik paragauti. Taip pat galima būtų nevalgyti tokių produktų, kuriuos kasdien valgome – pvz., duonos, o valgyti tik šventinius patiekalus.
Koks rekomenduojamas paros silkių kiekis žmogui?
Rekomenduojamas silkės kiekis – 120-150 g, jei nevalgoma jokios kitos mėsos ar žuvies.
Ką manote apie reklamas, kuriose virškinimo fermentai pateikiami kaip tryliktas Kūčių patiekalas, neva, kimšk, kiek lenda, bet išgerk fermentų…
Reklamos tikslas ir yra sudaryti įspūdį, kad viskas paprasta ir lengva. Deja, tabletės suveiks ne iškart, persivalgius sunkumo jausmas bus kurį laiką.
Kita vertus, jei suvalgomi labai dideli maisto kiekiai, skrandžiui sunku išskirti tiek fermentų, tai jam galima padėti papildomai jų išgėrus.
Kokiu alkoholiu patartumėte vaišinti per Kūčias, koks gėrimas tinka užsigerti tai silkių gausybei?
Klausiate, kokį alkoholinį gėrimą rekomenduočiau?! Visada siekiu skatinti žmones gyventi sveikai… Joks alkoholis nepagerina persivalgymo situacijos, tik pablogina, nes skatina apetitą, mažina supratimą, kiek jau suvalgiau. Nesiūlau nei gerti, nei negerti alkoholinių gėrimų, žmonės patys pasirenka, kas jiems skanu.
Ko suvalgyti po Kūčių, kad lengviau virškintų? Kokie valgiai ir gėrimai patys yra kaip virškinimo fermentai?
Tinka gazuoti gėrimai, vanduo, arbata – jie skatina skrandžio sulčių išsiskyrimą, taigi – gerina virškinimą. Tik nereikia gerti dideliais kiekiais – vanduo skrandyje irgi užima vietą, taigi tempia skrandžio sieneles. Bet skysčiai išbūna skrandyje trumpai – todėl galima tiesiog po truputį gurkšnoti.
Ar sveika, kai Kūčių patiekalai užgeriami kisieliumi? Ar „nesusiklijuos“ pilve jau suvalgytas maitas?
Kisieliuje yra krakmolo, bet jis tikrai nesuklijuos pilve suvalgyto maisto. Gerti kisielių yra panašiai kaip valgyti bulves ar ryžius – o nuo jų nieko blogo neatsitinka.
Kaip maitinti vaikus per Kūčias ir Kalėdas, kad jiems nesustotų skrandžiai ir šventės nesibaigtų lovoje?
Nesiūlykite daug patiekalų, tegul vaikas išsirenka, ką jis nori paragauti, ko nori daugiau suvalgyti. Neleiskite vaikui daug suvalgyti saldumynų, mandarinų. Limonadų geriau neduoti gerti. Ir geriau vaikams neduoti nuo Kūčių likusių patiekalų, pastovėjusių kelias dienas – kad neapsinuodytų.
Ką daryti, jei nuo apsivalgymo pasidarė bloga ir sustojo skrandis?
Nors ir jaučiamas pilnumo jausmas, bet skrandis pamažu dirba savo darbą, nors ir lėčiau, bet virškina maistą. Reikėtų ramiai pasėdėti ar pagulėti, neužsiimti aktyvia veikla, ypač tokia, kur reikia pasilenkti. Po kiek laiko sunkumo jausmas praeis.
Ką patiria organizmas, kai į jį sukišama visokiausių: sūrių, saldžių, rūgščių, riebių produktų?
Organizmui, tiesą sakant, nelabai svarbu. Jis tiesiog išskiria fermentus, kurie virškina baltymus, riebalus, angliavandenius, jie ir suvirškina maistą. Sūrus, saldus, rūgštus – daugiau skonio pojūčiai, juos jaučia liežuvio receptoriai, virškinimas vyksta „žemiau“ – skrandyje ir žarnyne.
Ar prasmingas pasninkas prieš Kūčias?
Jis prasmingas tiek, kiek žmogus įdeda prasmės. Jei pasninkaujama dėl religinių ar dvasinių priežasčių – kodėl gi ne. Man atrodo, geriau tiesiog nepersivalgyti per šventes.
Kalėdiniu metu suvalgome neįprastą kiekį mandarinų. Ar tai nepakenks?
Sveikam žmogui nepakenks, blogiausiu atveju gali išberti. Vaikams (ir suaugusiesiems) kaip ir visa kita, mandarinus irgi reikėtų valgyti su saiku.
Ką manote apie kūčiukus?
Manau, jie sveikiau, nei sausainiai ar saldainiai.
Ar po Kalėdų laikytis iškrovos dienų? Juk ne už kalnų Naujieji, kai vėl reikės nežmoniškai valgyti.
Reikia? Kažkas verčia „nežmoniškai valgyti“? Nepamirškime, kad turime apetitą, alkio ir sotumo jausmus. Specialiai iškrovos dienų daryti nereikia, bet paprastai po sočių vaišių ir šiaip mažiau norisi valgyti, norisi kitokio, lengviau virškinamo maisto. Gerai būtų po Kalėdų mažiau valgyti mėsos, riebių patiekalų.
Koks Kūčių patiekalas Jums pačiai skaniausias?
Keptas karpis. Mano mama nuostabiai skaniai jį iškepa.
Ar Jūs apsivalgote per Kūčias ir Kalėdas?
Ne. Mūsų šeima didelė, jei daug valgysi, gali negauti pašnekėti. Kita vertus, aš nesu iš tų, kuriems būtinai reikia valgyti dvylika patiekalų.
Ką patartumėte mamoms ir vaikams kaip dietologė?
Kažkada, kai žmonės maitinosi beveik vienodu maistu, nebuvo didelių galimybių ruošti įmantrius patiekalus, buvo priklausomi nuo sezono, didesnis ir gardesnis pavalgymas per šventes turėjo prasmę. Dabar mes kasdien turime įvairaus, skanaus maisto, taigi nebėra reikalo persivalgyti per šventes. Nors švenčių kaip ir būtinas atributas gardūs patiekalai, nebūtina jų suvalgyti labai daug.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai