Vaikai lauke čiuožinėja rogėmis, namuose dega žvakutės, kvepia eglutė, visi užsiėmę džiaugsminga veikla. Tik mama nesijaučia gerąja Kalėdų fėja, greičiau pervargusiu Grinču. Per šventes gyvenimas tapo niekada nesibaigiančių darbų rutina: siųsti elektroninius sveikinimus, pirkti dovanas, puošti namus, kepti sausainius. Pasinaudokite paprastais patarimais, kad šventės netaptų varginančia rutina.
Prieškalėdinis šeimos susirinkimas
Kiekvienas šeimos narys turi savo svajonių ir lūkesčių šventėms artėjant, bet mama negali perskaityti visų minčių. Sukvieskite šeimos susirinkimą ir visi pasisakykite, kokios šventės norite, kaip, jūsų nuomone, šventė turėtų būti suplanuota. Visi išvardykite bent po kelis pageidavimus dovanėlėms, kaip norėtumėte pasilinksminti, kokiais žaisliukai norėtumėte puošti eglutę, kokius atvirukus norėtumėte išsiųsti ir kam. Kai visi norai bus išvardyti, pabandykite pasiskirstyti darbais – kuris parneš eglutę, kuris nupirks atvirutes, kuris puoš namus, o kuris – eglutę, kuris padės mamai suktis virtuvėje. Šventė bus daug svarbesnė, jei joje bus kiekvieno iš Jūsų dalelė.
Turite kūdikį? Šiais metais švęskite namie
Jei turite kūdikį, kurti kelionės planus pačiu užimčiausiu metų laikotarpiu būtų tikras košmaras. Tėvai ar uošviai supras, kad šiais metais nesugebėsite pas juos atvažiuoti. Važiuoti į Kūčių ir Kalėdų susibūrimus pas gimines geriau, kai vaikutis nors kiek ūgteli. O šiemet tegul pas Jus kas nors atvažiuoja. Kūdikis jaus neįprastą šurmulį, tačiau miegos savo lovelėje, matys įprastą aplinką. O ir Jums bus paprasčiau tvarkytis savo namuose.
Jei šios Kalėdos – pirmosios jūsų kūdikiui, viskas, ko jam reikės, – Jūsų rankos, sausos kelnytės ir pilnas pilvukas. Žinoma, kūdikio akys žiba, kai stebi įvairiausius spinduliuojančius žaisliukus. Bet tai ir viskas, ko jam reikia iš valandų valandas trunkančio pasiruošimo.
Štai keli patarimai, kaip pirmąsias Kalėdas padaryti kuo paprastesnes, bet įsimintinas:
Neruoškite iš kojų verčiančių vaišių ir nepuoškite namų, lyg tai būtų karnavalo salė. Vaikui užteks pasižiūrėti į spindinčius eglutės žaisliukus, paklausyti kalėdinių giesmių ir patraškinti blizgų popierių. Tokios Kalėdos – tikras išganymas pervargusiems ir bemiegių naktų išsekintiems naujai iškeptiems tėvams.
Kūdikiui po eglute padėkite pačią paprasčiausią dovaną. Nesigrumdykite parduotuvėje, norėdami nupirkti patį populiariausią šių metų žaislą. Kūdikis tikrai nesuvoks jo prasmės ir nepasidžiaugs.
Laikykitės vaikui įprasto režimo. Vaikai jaučiasi laimingesni, kai pasikeitimų ar naujų įspūdžių dozės yra minimalios. Tai nereiškia, kad turite eiti miegoti visi 21 val., bet jei to reikia vaikui, pasistenkite jį užmigdyti, neleiskite pervargti. Jei per šventes keliaujate, neparmirškite vaiko mėgstamiausių žaislų, muzikos ar net antklodės. Svetimuose namuose pasistenkite kūdikiui sukurti kuo jaukesnę aplinką, šiek tiek primenančią namus.
Mažiau renginių
Prieš šventes masina daugybė renginių. Nemokami koncertai ir karnavalai mieste, šventės darbovietėse. Neužsibrėžkite tikslo aplėkti visas vietas, kur jus kviečia. Žinoma, negalite atsisakyti karnavalo dukters darželyje, tačiau galite neiti į Kalėdinį koncertą vyro darbovietėje. Norintys suspėti visur paprastai tik pervargsta.
Apsisprendimas dėl kalėdinių sveikinimų
Dauguma žmonių, artėjant Kalėdoms, dūsauja: „Oi, dar neišsiunčiau sveikinimų“. Tarytum tai būtų privalomas darbas. Pagalvokite, ką jums reiškia sveikinimų siuntimas. Ar tai būdas palaikyti bent kokį kontaktą su tais, kurių seniai nesimatėte? Tada siųskite tik jiems. Negalvokite, kad būtinai turite nusiųsti tiems, iš kurių patys prieš metus gavote. Jei pareiga graužia, o siuntinėti sveikinimus tingite, susimaketuokite vieną bendrą elektroninį sveikinimą ir pasiųskite visiems. O jei perkate popierinius atvirukus, – tiesiog pirkite su užrašu. Visi supras, kad esate pilni gerų ketinimų, tiesiog šiemet negalite išpildyti maksimalios programos, nes turite mažų vaikų.
Kai vaikai ūgteli, atvirukų reikalą patikėkite jiems. Piešinukai, karpiniai – tai daug šilčiau nei pirktinis atvirukas.
Apsipirkinėjimas iki sąmonės netekimo
Šventa tiesa, kad apie dovanėles reikėtų pradėti galvoti jau rudenį. Nupirkite nors po vieną kitą dovanėlę ar niekutį per savaitę, ir šventes pasitiksite daug ramesni. Prieššventiniam apsipirkimui pasikvieskite draugę. Bus su kuo pasitarti, o po šopingo abi išgersite kavos. Dovanų pirkimas nėra kasdienybė. Juk po Kalėdų bus daug ilgų mėnesių, kai niekam nepirksite dovanų. Kuo geriau jausitės pirkdama dovanas, tuo taikliau jas parinksite. Nebloga idėja – pirkti dovanų dublikatus. Nebijokite mamai ir anytai nupirkti tokias pačias skareles. Abi bus patenkintos, o jums nereikės sukti galvos dėl dovanų įvairovės.
Atminkite, kad Kalėdos – tai ne tik eglutė, dovanos ir šventiniai patiekalai, svarbiausia – gera savijauta ir nuotaika. Sėkmės!
KONFLIKTINĖS ŠEIMOS SITUACIJOS PER ŠVENTES
Šventės – stresinė situacija, kai užaštrėja visi kampai. Dauguma prisimins, kad būtent per Kalėdas apsipyko su vyru ar drauge, apšaukė vaikus, konfliktavo su tėvais. Štai kelios situacijos, jau tapusios šeimų klasika.
Mano tėvai nori, kad per šventes būtume su jais. Vyro tėvai be abejo nori to paties. Kaip mums apsispręsti?
Geriausia būtų, jei galėtumėte abiem skirti kažkiek laiko. Balansas per šventes – labai svarbu, nes jis leidžia harmoningai jomis džiaugtis. Gal galite Kūčių vakarą praleisti su vienais tėvais, o Kalėdas – su kitais. Jei negalite susitarti ar nuspręsti, geriausia niekur nevažiuoti ir šventę pasidaryti namuose. Jei yra galimybių ir noro – pasikvieskite tėvus į savo namus.
Kartais vaikai gauna tokių dovanų, kokių nenorėčiau, kad jie turėtų. Kaip man pasakyti savo uošviams jų neužgaunant?
Jūs turite visas teises pasakyti iš anksto, kokios kilmės dovanų nepageidaujate savo vaikams. Taip išvengsite konflikto ar dovanų grąžinimo. Svarbiausia pagrįskite savo sprendimą dėl vienokių ar kitokių dovanų, paaiškinkite, kad žiūrite vaiko interesų, pomėgių.
Turime vaikų. Per šventes norime būti namie. Ar tai nusikaltimas?
Aišku, ne. Svarbiausia pradėti kurti savo tradicijas. Daugelis vaikų daug geriau leidžia laiką namie, labiau pasidžiaugia dovanomis, nes turi tam laiko ir erdvės. Dažniausiai per šventes visiems trūksta miego, tad namai – tikra poilsio karalystė.
Jei tai pirmosios kūdikio Kalėdos
Jei šios Kalėdos – pirmosios jūsų kūdikiui, viskas, ko jam reikės – Jūsų rankos, sausos kelnytės ir pilnas pilvukas. Žinoma, kūdikio akys žiba, kai stebi įvairiausius spinduliuojančius žaisliukus. Bet tai ir viskas, ko jam reikia iš valandų valandas trunkančio pasiruošimo.
Štai keli patarimai, kaip pirmąsias Kalėdas padaryti kuo paprastesnes, bet įsimintinas:
Neruoškite iš kojų verčiančių vaišių ir nepuoškite namų, lyg tai būtų karnavalo salė. Vaikui užteks pasižiūrėti į spindinčius eglutės žaisliukus, paklausyti kalėdinių giesmių ir patraškinti blizgų popierių. Tokios Kalėdos – tikras išganymas pervargusiems ir bemiegių naktų išsekintiems naujai iškeptiems tėvams.
Kūdikiui po eglute padėkite pačią paprasčiausią dovaną. Nesigrumdykite parduotuvėje, norėdami nupirkti patį populiariausią šių metų žaislą. Kūdikis tikrai nesuvoks jo prasmės ir nepasidžiaugs.
Laikykitės vaikui įprasto rėžimo. Vaikai jaučiasi laimingesni, kai pasikeitimų ar naujų įspūdžių dozės yra minimalios. Tai nereiškia, kad turite eiti miegoti visi 21 val., bet jei to reikia vaikui, pasistenkite jį užmigdyti, neleiskite pervargti. Jei per šventes keliaujate, neparmirškite vaiko mėgstamiausių žaislų, muzikos ar net antklodės. Svetimuose namuose pasistenkite kūdikiui sukurti kuo jaukesnę aplinką, šiek tiek primenančią namus.
Laimingų Kalėdų planas
Kad būtų lengviau sulaukti Kalėdų, pasidarykite planą ir stenkitės jo laikytis.
4 ar daugiau savaičių iki Kalėdų:
– apgalvoti kalėdinį meniu
– pasirūpinti negendamais dalykais: juostelėmis fotoaparatais, atvirukais, pašto ženklais bei vokais
– apgalvoti, kokias dovanas pirksiu
– nupirkti papuošalus namams bei eglutei
3 savaitės iki Kalėdų:
– su vaikais pradėti daryti girliandas eglutei ir sienoms
– išsiųsti atvirukus į užsienį
– nusipirkti dirbtinę eglutę
– išsivalyti palėpę ir „uošvio kambariuką“
– nupirkti likusias dovanas
2 savaitės iki Kalėdų:
– išsiųsti visas likusias atvirutes
– nupirkti žvakučių bei lempučių eglutei
– peržiūrėti sąrašą, ar visiems nupirktos dovanėlės
– ruošti vaikams karnavalinius rūbus
– užsakyti Kalėdų Senelį
– apsikuopti namus
– išvalyti taures gėrimams
Likus 1 savaitei iki Kalėdų:
– iškepti kalėdinius sausainius
– pasirūpinti šventine muzika
– visur pakeisti patalynę
– paruošti patalynę svečiams
– papuošti eglutę
– pradėti pirkti greitai negendantį maistą
– suvynioti dovanas
– papuošti duris iš lauko pusės
Atminkite, kad Kalėdos – tai ne tik eglutė, dovanos ir šventiniai patiekalai, o svarbiausia – gera savijauta ir nuotaika. Sėkmės!
Parengė Jurgita Kacienienė
„Mamos žurnalas“