Darželio maistas apskaičiuotas taip, kad vaikas gautų 75 proc. kalorijų normos. Likę 25 proc. lieka valgymui namuose. Vadinasi, 5 dienas per savaitę svarbiausią maisto dalį vaikas gauna darželyje. Ką jis ten valgo?
Sveikatai palankios mitybos ekspertė Raminta Bogušienė, www.sveikataipalankus.lt
Labai dažnai maistas, kurį vaikas valgo namuose ir darželyje, skiriasi. Darželiuose maistas gaminamas pagal 10 sveikos mitybos principų:
1. Vaikų mityba turi būti reguliari
2. Įvairi
3. Suderinta
4. Saikinga
5. Mažiau druskos
6. Mažiau cukraus
7. Mažiau riebalų
8. Daugiau skaidulinių medžiagų
9. Patiekalai gaminami tausojančiu gamybos būdu ir turi būti gerai sukramtomi
10.Vaikai užsigerti turi vandeniu
Laikydamasis šių principų, darželis pradeda nebesaldinti arbatos, o pasitaiko ir tokių tėvelių, kurie nepatenkinti: dėkite daugiau cukraus, vaikams neskanu. Iš tiesų ne tik namuose, bet ir kavinėse, viešoje erdvėje maistas gerokai daugiau sūdomas, saldinamas, gardinamas kečupais ir majonezais. Ar niekada nekilo minčių, kodėl kavinių valgiaraščiuose prie vaikiškų patiekalų nurodomos gruzdintos bulvytės? Juk aliejuje gruzdintas ir gausiai sūdytas maistas apskritai nerekomenduojamas net ir suaugusiesiems, jau nekalbant apie mažus vaikus. Gruzdintų bulvyčių vaikai negaus jokiame darželyje.
Taigi užuot kritikavę „neskanų“ darželio maistą, galbūt turėtume pasimokyti iš jo ir gerų dalykų?
Ko mamos galėtų pasimokyti
Darželis gamina tik šviežią maistą ir tik tam kartui. 1:0 jo naudai. Nes kuri mama nėra pašildžiusi vakarykščio troškinio ar kotletų? Arba neturi įpročio gaminti dviem dienoms „taupydama laiką“?
Namuose kartais tiesiog pamirštame pasakyti, kad vaikas nusiplautų rankas prieš valgį.
Darželyje šis ritualas yra privalomas, tad vaikai mokosi higienos įpročių.
Dar 1:0 darželio naudai –ten vaikai negali be perstojo užkandžiauti. Pusryčiai, priešpiečiai ar pietūs darželyje visada valgomi tuo pat metu, o tarp maitinimų vaikams gali būti pasiūloma nebent vaisių ar sumuštinis, likęs nuo pusryčių. Namuose dažnai sudarome sąlygas vaikui nuolat užkandžiauti. Vaikui pasiekiamoje vietoje stovi dubuo sausainių, saldainių, jis vaikšto po namus, nepaleisdamas iš rankų gertuvėlės su sultimis.
Toks nuolatinis užkandžiavimas pavojingas ir virškinimo sistemai, ir dantims – nuolatinis maisto buvimas burnoje yra ėduonies priežastis. O blogiausia – vaikai, atėjus pietų laikui, atsisako daržovių. Skatindami užkandžiavimą menkaverčiais valgiais, naikiname jų natūralų skonio suvokimą ir tuomet obuolys iš sodo nėra toks saldus kaip saldainis.
Darželyje valgiaraštis sudaromas 15 dienų, vadinasi, kas tris savaites vaikai gauna skirtingą maisto racioną. Jį sudarant, žiūrima, kad tie patys patiekalai nesikartotų dažniau kaip kartą per savaitę, mityba būtų įvairi, 1–3 metų vaikai per dieną gautų apie 1200 kcal, vyresni – apie 1500 kcal.
Juk retai kuri mama apgalvoja, ką šeima valgys visą savaitę. Vakarienės ar pietų meniu lemia vaikų zirzimas: „Vėl noriu makaronų“, „Valgysiu tik dešrelių“. Arba prekybos centro akcijos – ką tą dieną parduoda su nuolaida arba kas greičiau pagaminama. Jei kiekviena mama vestų šeimos mitybos dienoraštį, galėtų matyti, ar visų produktų grupių pakanka.
Patiekalų įvairovę galima gauti net kaitaliojant garnyrus (jei vieną dieną – kopūstų salotos, kitą – pomidoriukai, trečią – morkų-salierų ir pan.). Mitybos specialistai reikalauja, kad darželyje kiekvieną dieną vaikai gautų šviežių daržovių ir vaisių. O namuose – ar tikrai kiekvieną dieną vaikas suvalgo bent kokių šviežių daržovių, sugraužia obuoliuką? Žinoma, įvairios turi būti maisto produktų grupės o ne patiekalai, pavyzdžiui, virtos bulvės, keptos bulvės, bulvių plokštainis. Tik įvairiai ir suderintai maitindamasis, vaikas gaus visų reikalingų jo organizmui maistinių medžiagų ir augs sveikas.
Darželyje ant stalo niekada nebūna druskinės, pipirinės ar cukrinės. Vaikai valgo tokio skonio patiekalus, kokie rekomenduojami pagal sveikos mitybos principus. Namuose, deja, labai dažnai maistą dar pasigardiname – jei ne druska, tai kečupu, majonezu, sojos padažu. Pramoniniu būdu gamintuose padažuose gausu ne tik maisto priedų, bet ir cukraus, druskos, rafinuotų riebalų. Be to, tai gana didelis papildomų kalorijų šaltinis.
Priešmokyklinio ugdymo įstaigose vaikams neduodama rūkytų mėsos gaminių. O svarbiausia – darželiuose iš tiesų paisoma taisyklės nenaudoti žaliavų su tam tikrais maisto priedais, kurie nerekomenduojami vaikų maiste. Ši lentelė turėtų kabėti kiekvienos šeimos virtuvėje, o pirkdami produktus, nepatingėkite paskaityti sudedamųjų dalių, ar tikrai maisto produkte, kurį valgys vaikas, nėra šių priedų:
Skaityti sudėtį būtina, nes vien tai, kad ant etiketės nupieštas vaikiškas paveikslėlis dar nereiškia, kad tai sveikas produktas. Etiketės su kakėmis makėmis dažnai yra tik reklaminės vilionės, juk vaikams nuo 3 metų skirtas maistas jau prilyginamas suaugusiųjų maistui, jis neturi išskirtinių teisės aktų ir reglamentavimo.
Ką daryti, jei darželyje nevalgo?
Šiais laikais vaikai ir suaugusieji serga ne nuo bado, o nuo menkaverčio maisto ar jo pertekliaus. Dažnai suaugusieji susirūpinę vaikų sotumu, tai dar likę nuo sovietmečio laikų, bet reikėtų suvokti, kad maistas turi patenkinti mūsų vaikų fiziologinius poreikius, suteikti ne tik sotumą, bet ir vertingų maistinių medžiagų. O bulvių plokštainis ne visuomet sveikatai palankus pasirinkimas. Žinoma, priklauso ir nuo to, koks kiekis suvalgomas.
Dažniausia klaida – jei vaikas atsisako ko nors iš pagrindinių patiekalų, iškart siūlyti menkaverčių maisto pakaitalų, greitų angliavandenių. Taip elgdamiesi vaiko natūralų skonio suvokimą sugadiname, ir jis nevalgys to, ką mes norėtume, kad valgytų.
Ar reikėtų tėvams skaityti savaitės valgiaraštį, kuris paprastai pakabinamas grupėse?
Darželio meniu yra tikrai svarbi informacija, padedanti suvokti, kokių maisto medžiagų vaikas per dieną jau gavo. Jei pavakariams valgė blynų, tai gal mama tą vakarą nebekeps blynų dar kartą.
Ar gali tėvai į darželį įdėti savo maisto dėžutę?
Šį klausimą, ar galima iš namų neštis užkandžių, vieni darželiai įtraukia į sutartis, kiti tiesiog palieka tėveliams ir auklėtojoms pasirinkti.
Logiškai mąstant, jei vaikas3 kartus gauna šviežiai ruoštą maistą, tai kam dar įdėti maisto papildomai? Vaisių ir daržovių niekada nebus per daug ir jei, pavyzdžiui, braškių, šilauogių sezono metu vaikams tėvai jų įdės, tai bus tik nauda vaikų organizmui, nes ugdymo įstaigose šviežių daržovių, vaisių, uogų vaikai gauna dar vis per mažai, lyginant su PSO rekomendacijomis.
Ką daryti, jei šeimos mitybos principai nesutampa su darželio (tarkime, vaikas vegetaras ar alergiškas)?
Jei vaikas alergiškas, jam turi būti pritaikytas maitinimas, tačiau jei vaikas auga vegetarų šeimoje, tuomet pasirinkimo kaip ir nėra, nebent lankyti individualią įstaigą, kurioje taikoma tik vegetarinė mityba. Jei tėvai mano, kad valgiaraštis nėra palankus sveikatai, turėtų kreiptis į įstaigos vadovą ir pasakyti savo nuomonę.
Kokias sultis geria darželinukai?
Kad vaikas atsigertų, pirmenybė teikiama geriamajam vandeniui (kambario temperatūros). Natūralus mineralinis bei šaltinio vanduo, kiti gėrimai turi būti negazuoti. Vanduo gali būti paskanintas vaisiais, daržovėmis, žolelėmis ar jų gaminiais be pridėtinio cukraus, maisto priedų. 20 kg sveriančiam vaikui reikėtų išgerti 3 stiklines vandens, bet priklausomai nuo to, kokia vaiko mityba Jei sveikatai nepalanki (valgo sūriai, saldžiai, riebiai), tai gali reikėti išgerti ir daug daugiau vandens, kad išsaugotų sveikatą.
Vienas mėgstamiausių darželio patiekalų – varškės apkepas. Siūlome mamoms išbandyti naują jo receptą.
Purus varškės apkepas su sorų kruopomis ir ciberžole
Be pridėtinio cukraus (tausojantis). Idealiai tinka vakarienei. Reikės:
1 kg varškės
4 kiaušinių
3 bananų (didelių ir gerai prinokusių)
100 g kokoso drožlių
100 g sorų kruopų
1 a. š. vanilės
2 saujų uogų ar mėgstamų vaisių (nuluptų ir supjaustytų)
Ciberžolės
Gaminimo eiga:
Sorų kruopas išvirkite: užpilkite dvigubu kiekiu vandens ir apie 20 min. kaitinkite, kol vandens nebeliks. Palikite šiek tiek pravėsti. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių.
Į virtuvinį kombainą sukrėskite varškę, bananus ir sutrinkite iki vientisos masės. Galite trinti ir rankiniu elektriniu trintuvu. Į varškę suberkite kokosų drožles, virtas sorų kruopas, vanilinį cukrų, įmuškite kiaušinius. Viską labai gerai išmaišykite.
Formos kraštus patepkite sviestu arba aliejumi. Supilkite varškės masę, įberkite ciberžolės ir išmaišykite. Kepkite 180 laipsnių temperatūroje apie 45–60 min. konvekciniu režimu. Didesnėje skardoje apkepas iškeps greičiau. Mažesnėje bus aukštas, bet keps ilgiau. Ant jau iškepusio apkepo užberkite uogų arba vaisių gabaliukų ir tiekite su natūraliu jogurtu. Temperatūra gaminio viduje turi būti ne mažesnė kaip 75 laipsniai.
„Mamos žurnalas“