Gimus vaikučiui, jo imuninė sistema nėra iki galo išsivysčiusi ir bręsta palengva.
Vaikystėje išskiriami keli SOS etapai, kai imunitetas yra labiausiai pažeidžiamas:
Pirmieji gyvenimo metai.
Amžius iki 5 metų, kitaip tariant – darželinukų amžius, kai vaikai labai sparčiai auga ir lanko vaikų kolektyvą, kuriame „dalinasi“ ligų sukėlėjais.
Laikotarpis po persirgtų ligų – sveikimo periodas.
Pavasaris, kai trūksta vitaminų, o organizmas po žiemos išsekęs ir pavargęs.
Imuniteto brendimas
Nupasakoti, kaip veikia imunitetas, žurnalo puslapiuose neįmanoma, nebent būtumėte studijavę biochemiją ir mediciną. Tai labai sudėtinga sistema, kuriose dalyvauja begalės „veikėjų“. Vis dėlto pagrindiniai jų – limfocitai – tėvams bent jau girdėti. Limfocitai yra pagrindinės imuninės ląstelės, jie atakingi už tai, kad organizmas laiku ir tinkamai sureaguotų į užkratą ar dirgiklį. Imuninės sistemos organai, tokie kaip užkrūčio liauka, kaulų čiulpai, blužnis ir kt., formuojasi jau vaisiui nėštumo metu, taigi – vaikutis jau gimsta turėdamas imunitetą saugančius organus, tačiau jie dar nėra visai subrendę.
Gimus naujagimiui, imuninė sistema bręsta palengva, kurį laiką naujagimį saugo mamos antikūnai, patekę per placentą, o vėliau – per mamos pieną. Ne veltui mamos pienas dar vadinamas „baltuoju krauju“. Tik sulaukęs 2 metų, vaiko organizmas pats pradeda išskirti imunoglobulinus.
Jautrus amžius iki 5 metų
Vaiko imuninė sistema bręsta iki 5 metų. Šiuo periodu (nuo gimimo iki 5 metų) vaiko medžiagų apykaita labai sparti, vaikas priauga daug svorio, labai padidėja jo ūgis, bręsta vidaus organai, dygsta ir keičiasi dantys. Visa tai turi didžiulės įtakos besiformuojančiam imunitetui. Kaip tik šiuo sveikatai itin svarbiu metu vaikai pradeda lankyti darželius ir mokyklėles, kur susiduria su begalėmis bakterinių ir virusinių ligų sukėlėjų ir gana dažnai suserga.
Po ligos imunitetas nusilpęs mėnesį
Po kiekvienos ūmios ligos sveikstančių vaikų besiformuojantis imunitetas būna nusilpęs maždaug mėnesį. Šiuo metu imunitetą reikėtų stiprinti papildomai. Tėvai turėtų sveikstančiam vaikui sudaryti kuo geresnes poilsio sąlygas, eiti pasivaikščioti gryname ore, vengti lankytis žmonių susibūrimo vietose (parduotuvėse, kino teatruose), maitinti vertingu maistu, vartoti stiprinančių imunitetą maisto papildų, žuvų taukų.
Imunitetą stiprina paprasta formulė: suderinta mityba+dienos režimas+grūdinimas+žuvų taukai+vitaminai.
Gydytoja Asta Gališanskytė
„Mamos žurnalas“
Tikrai pritariu šiai formulei. Manau svarbiausia sveikas maistas, pakankamai miego ir kuo daugiau gryno oro. Na kadangi dabar sveiko maisto pakankamai sunku gauti, o jei dar vaikas išrankus ir nevalgo daržovių, tai aš vaiko maisto racioną papildau vitaminais. Bet jie turi būti kokybiški ir natūralūs.
Patarkite gerus vitaminus