
Vitaminus ir mineralines bei kitas medžiagas organizmas geriau pasisavina iš maisto, o ne iš vaistinėje esančių maisto papildų (įvairiausių vitaminų, mineralinių ir kitų medžiagų rinkinių).
Maiste esančios medžiagos skatina viena kitos pasisavinimą. To nėra, kai vaikui retkarčiais kyštelėjama kokia nors multivitaminų tabletė.
Kuo naudingas šaltalankų aliejus?
Šaltalankiai yra polivitamininis augalas. Tam, kad jame išliktų vitaminai ir kitos biologiškai aktyvios medžiagos, jis turi būti vartojamas šviežias, neperkaitintas, nevirtas ir kitaip nepaveiktas. Pagal biologiškai aktyvių medžiagų kiekį ir kokybę šaltalankis lenkia beveik visus vaisius ir uogas. Šaltalankiuose yra 4-9 proc. riebalinio aliejaus, 2-7 proc. cukrų, 3,2 proc. organinių rūgščių (obuolių, citrinos, vyno rūgštys), daug vitamino C, B grupės vitaminų (B1, B2, B6), vitaminų E, K, P, folio rūgšties, provitamino A ir karotinoidų, cholino, stearinų, fosfolipidų, rauginių medžiagų, saponinų. Todėl jis pripažintas vienu iš biologiškai aktyvių medžiagų vertingiausių šaltinių. Kaip ir kiekviename augaliniame aliejuje, taip ir šaltalankių, jeigu jis yra šaltai spaustas, yra daug organizmui naudingų neprisotintų riebalų rūgščių. Tačiau vienos geriausios medžiagos, apsaugančios organizmo nuo visų ligų, nėra.
Neaišku, ar duodant žuvų taukus dar reikia duoti ir vitamino D?
Tiek vitamino D, kiek jo yra pvz., viename arbatiniame šaukštelyje žuvų taukų, rachito profilaktikai nepakanka. Vitaminą D3 gydytojai dozuoja ir skiria rachito profilaktikai ir gydymui, priklausomai nuo kūdikio būklės, jo maitinimo būdo, priežiūros, metų sezono. Jei mama pati savo nuožiūra duoda žuvų taukų kūdikiui ar mažam vaikui (jie tinka ir bet kurio amžiaus vyresniems vaikams, besilaukiančioms ir žindančioms moterims), gydytojui turi pasakyti, nes jam reikia žinoti, kaip dozuoti vitaminą D3.
Ar išvis multivitaminai vaikams naudingi? Kai kurie gydytojai sako, kad tai chemija, o kaip jie veikia vaiko organizmą, išvis neaišku.
Multivitaminai, įgyti vaistinėse, reikalingi tiems vaikams, kurie neturi apetito, yra įnoringi valgytojai ar dėl kokių nors priežasčių negali kasdien maitintis įvairiu, šviežiu, kokybiškai pagamintu maistu. Klaida yra manyti, kad kuo daugiau, tuo geriau. Vitaminų perteklius, kaip ir jų stygius yra žalingas organizmui. Vitaminų geriausi tie, kurių charakteristikoje parašyta, kad jie patenkina dalį vitamino paros poreikio (o ne visą paros kiekį). Nevalia užmiršti, kad dalį reikiamų vitaminų visuomet vaikas gaus iš maisto.
Jei vaikui duodama imunostimuliatorių, ar dar reikia duoti vitaminų?
Vitaminai ir imunostimuliatoriai yra skirtingos medžiagos. Gydytojai imunostimuliatorius skiria dažnai (5 kartus ir dažniau per metus) sergantiems vaikams. Vitaminai nepakeičia imunostimuliatorių, lygiai taip pat imonostimuliatoriai nepakeičia vitaminų. Imunostimuliatorių galima duoti tik pagal gydytojo skyrimą ir tiek laiko, kiek skyrė gydytojas, t.y. pagal mamyčių norą imunostimuliatorių negalima duoti.
Ar duoti vaikui kalcio papildų?
Jeigu vaikas per dieną išgeria 300-400 ml pieno arba kasdien valgo jogurto ar liesos varškės, kalcio papildai jam nereikalingi. Jei gydytojas skyrė kalcio papildų, iš jų geresni tie, kurie yra kartu su nedidele vitamino D3 doze, nes šis vitaminas skatina kalcio pasisavinimą. Klaida manyti, kad jei dantys nedygsta arba greitai genda, būtina duoti kalcio. Dantų dygimą lemia daug veiksnių, o jų gedimą – burnos higienos nepaisymas, neteisingas vaiko maitinimas (gauna daug saldaus maisto, o jį suvalgę neišsivalo dantų). Kalcio papildų duodama bet kurio amžiaus vaikams, kurie negeria pieno ir bevalgo jo produktų, nes juose yra daugiausia lengvai pasisavinamo kalcio. Kaip ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų, taip ir kalcio, „daugiau – nereiškia geriau“.
Kada vitaminai reikalingi?
Sergančiam vaikui ligos metu ir dvi savaites po ligos tikslinga duoti vaistinėse įgytų vitaminų, skirtų vaikams. Visus metus vitaminų nereikia duoti. Vitamino D3 duodama tada, kada skiria gydytojas, ir tiek, kiek jis skiria.
Jei parašyta, kad mišinyje ar maistelyje (pavyzdžiui, sausuose pusryčiuose) yra vitaminų, ar duoti jų papildomai? Nebus perdozuota?
Kiekviename maiste yra kažkiek vitaminų. Reikia norėti ir mokėti skaityti maisto produktų etiketes. Jose dažniausiai nurodyta, kokių yra vitaminų, bet retai nurodyta – kiek.
Svarbu, ar tas vitamino kiekis, kuris yra produkto gramų kiekyje, patenkina organizmo (priklausomai nuo amžiaus) paros poreikį. Deja, išsamių užrašų maisto pakuočių etiketėse sunku rasti … Dažnai vitaminų paminėjimas, kai nenurodomas jų kiekis, tėra reklaminis triukas. Gamintojas nenusižengia niekam, nes kiekviename maiste yra kažkiek kokių nors vitaminų. Niekas nepameluos, jei parašys, kad vitaminų yra sausainiuose, leduose, šokolade.
Vyrauja neteisingas tikėjimas, kad didesnis vitaminų kiekis apsaugo nuo visų, ypač ūminių peršalimo ligų ir, kad jų būtinai dera duoti ir duoti.
Deja, taip nėra. Jeigu vitaminai apsaugotų nuo visų ūminių bei lėtinių ligų, kurios kankina mažus ir didelius, storus ir plonus, sprendžiant pagal pramonės pagaminamą vitaminų kiekį, ligos jau senai turėjo būti išnykusios. Bet visi žinome, kad realiame gyvenime taip nėra…
Kiek tiesos, kad žuvų taukuose yra daug sunkiųjų metalų (dėl to, kad žuvys užkrėstos)?
Sunkieji metalai netirpsta riebaluose. Žuvų taukai gaminami iš tų žuvų, kuriuose nėra susikaupę sunkiųjų metalų. Kiekvieną žuvų taukų partiją gamintojas tikrina dėl įvairių teršalų, ne tik sunkiųjų metalų. Asmeniškai nepavyko aptikti jokių oficialių tyrimų duomenų apie sunkiųjų metalų buvimą žuvų taukuose. Yra rekomendacijų besilaukiančioms ir žindančioms nevalgyti daugiau kaip du kartus per savaitę įvairių jūros gėrybių dėl galimai juose susikaupusių įvairių teršalų.
Atsakė docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Ačiū už gerus klausimus ir dar geresnius atsakymus. 🙂 Tikrai naudinga informacija visoms mamoms, auginančioms vaikus. Aš vitaminus vaikui duodu, kai serga ir po ligos išgeria kursą. Vasarą jokių vitaminų negeriam.