Ar darželis kaltas, kad vaikai serga?

darželio ligos

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

„Taip, ir ne“, – tikina pediatrai. Viena vertus, vaikai iki 4–5 metų „pasmerkti“ sirgti dėl nesusiformavusios imuninės sistemos net ir augdami namuose. Kita vertus, darželis dažnai tampa infekcijos šaltiniu dėl pačių tėvelių kaltės. Į darželį atvestas vienas negaluojantis vaikas gali užkrėsti daug vaikų, ypač tų kurių silpnesnis imunitetas.

Sirgti 8 kartus per metus yra normalu

„Jeigu dėl vaikų sirgimo būtų kaltas vien darželis, tai vaikai nesirgtų namuose,“ – tikina šiaulietė pediatrė Violeta Domarkienė. Tačiau, anot jos, ir namie augdami vaikai iki 4 metų vienodai serga visame pasaulyje. Žinoma, jei darželio grupę sudarytų penki ar aštuoni vaikai, gal jie sirgtų šiek tiek mažiau. Pasak pašnekovės, moksliniais tyrimais patvirtinta, kad mažylio iki 4 metų imunitetas dar nesusiformavęs, tad tokio amžiaus vaikui sirgti aštuonis kartus per metus yra normalu.

Gydytoja pediatre 36 metus dirbanti V. Domarkienė tvirtina, kad dabartiniais laikais vaikų sergamumas jei ir padidėjo, tai labai nedaug. „Žinoma, per tą laiką labai pasikeitė ir vaikų mityba, ir režimas, ypač nervingos yra jaunos mamos, nežinančios, ko iš savo vaikų reikalauti, tačiau maži vaikai ir anksčiau sirgo. Nuo 5–6 metų jau susiformuoja vaikų anatomija, tobulėja jų virškinimo sistema, jie tampa atsparesni, dėl to mažiau ir serga,“ – sako gydytoja.

Kuo galime pagelbėti mažiesiems ligoniukams? Anot V. Domarkienės, svarbu, kad vaikai gautų šviežio maisto, pakankamai vitamino D ir svarbiausia – būtų mylimi. Jei namuose bus labai gera atmosfera, tikėtina, kad vaikas sirgs mažiau.

Vaiko iki trejų metų nepatartina leisti į darželį

Regina Antanina Andrulienė, Šiaulių Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytoja, pataria, jei tik yra galimybė, apskritai nevesti į darželį vaiko iki 3 metų, kol jo imuninė sistema dar nesusiformavusi.

Tikėtina, kad mažesnis vaikas sirgs dažnai, neišvengiamai jam bus skiriama antibiotikų, tad imuninė jo sistema dar daugiau silpnės. Gydytojos pastebėjimu, labai dažnai net ir nedirbančios mamos ar, tarkime, auginančios namie vieną mažylį, antrojo, vos praaugusio, stengiasi „atsikratyti“ vesdamos jį į darželį.

Negaluojantis vaikas darželyje – infekcijos šaltinis

 Gydytoja R. A. Andrulienė mano, kad vaikų darželis dažnai yra puiki terpė infekcijai. O dėl to labiausiai kalti patys tėveliai. Nors higienos normos griežtai draudžia vesti ar priimti į darželį sloguojančius, kosinčius vaikus, tačiau dažnai tėveliai to nepaiso. Jie į darželį atveda ir bepradedančius sirgti, ir dar ne visai pasveikusius vaikus. Atseit sloga – ne liga.

Anot gydytojos, jei į darželį yra atvedamas nesveikuojantis vaikas, jis, jei stipresnis, pats gali daugiau ir neįsisirgti, tačiau kiti vaikai pasigaus virusą, kurių yra per du šimtus. Tai gresia didele tikimybe susirgti sloga, o tada – komplikacijos: sinusitas, plaučių uždegimas. Tokios ligos dažniausiai gydomos antibiotikais, o po jų kurso vaikai nusilpsta, jų imunitetas dar susilpnėja.

Sveika mityba ir grynas oras

Priešmokyklinio amžiaus vaiką,  R. A. Andrulienės nuomone, būtina grūdinti. Vesti vaiką į lauką rekomenduojama bent du kartus per dieną, ir tai daryti nuolat, o ne prisiminus kartą per savaitę ar per mėnesį.

Beje, dažnai mamytės, po ligos atvedusios vaiką į darželį, prašo, kad auklėtojos nevestų jo į lauką. Tai, gydytojos manymu, nėra teisinga. Grynas oras yra būtinas, ir labai gerai, kad darželiuose stengiamasi vaikus išvesti į lauką du kartus per dieną.

Stiprinti vaiko imunitetą padeda ir sveika mityba. Tačiau, anot pašnekovės, sveika mityba – tai anaiptol ne sausi pusryčiai, sumuštinis su šokoladiniu kremu ar pirkto jogurto indelis, kuo labai dažnai šiuolaikinės mamos maitina mažylius. „Vis mažiau mamų verda paprastas košes, net mano pačios vaikaičiai jų nevalgo, nes jiems neskanu, jie neįpratę“, – apgailestauja gydytoja.

Labai svarbu valgyti daug daržovių, jei tik įmanoma, išaugintų natūriniuose ūkiuose, o ne parduotuvėse pirktų. Šiuos, regis, elementarius dalykus gydytoja kalba ir savo mažųjų pacientų mamoms. Deja, mamos dažnai neturi nei laiko, nei noro sveikai maitinti vaikus. Vaikų imunitetas silpnėja ir dėl pačių mamų sveikatos, gyvenimo būdo. Anot gydytojos, daug jaunų ar būsimų mamyčių rūko net nėštumo metu, yra nervingos, pervargusios, o tai neišvengiamai atsiliepia ir būsimų vaikų imuninei sistemai.

Jei vaikas serga itin dažnai

Jei mažylis vis dėlto serga itin dažnai, ypač kvėpavimo organų ligomis, gydytoja pataria neleisti vaiko į darželį arba ieškoti dažnų negalavimų priežasties. Ji rekomenduoja bent kartą per metus vaikui skirti sanatorinį gydymą, o tiems, kurie kenčia nuo kvėpavimo takų ligų (sinusito, bronchito), labai padeda kvėpavimas druskų kambariuose.

Gydytoja pataria vaikų maistą papildyti žuvų taukais, vitaminais C ir D. Ji rekomenduoja pirkti tik natūralius maisto papildus, nors šie ir brangesni.

Nijolė Koskienė

Daugiau vertingų psichologinių ir pedagoginių straipsnių ieškokite svetainėje www.ikimokyklinis.lt

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos:

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 6 = penkiolika

Kitos temos: