Kada – trečiaisiais, ketvirtaisiais, ar net penktaisiais gyvenimo metais vesti vaiką darželį – sprendžia tėvai, nes kiekviena šeima tokiems pasvarstymams turi savų priežasčių.
Darželis vaikui reikalingas
Daugiau kaip 4-5 kartus per metus sergančius mažylius patartina neskubėti vesti į darželį, palaukti, kol sustiprės. Negerai, kai darželį lankantis vaikas per metus serga daugiau nei 7-8 kartus.
Negalima sakyti, kad darželis – tai ligų „saugykla“, kažkokia blogybė. Bet kuriam vaikui verta lankyti darželį, nes mažylis išmoksta gyventi kolektyve, vystosi jo bendravimo įgūdžiai su bendraamžiais ir nepažįstamais suaugusiaisiais (ypač jei šeimoje vaikas auga vienas).
Nors daugelio vaikų asmenybė dar prieš darželio lankymą būna beveik susiformavusi, bendravimas kolektyve dar iki mokyklos leidžia pamatyti silpnąsias auklėjimo vietas ir jas pakoreguoti. Vaikai, lankę darželį, lengviau, greičiau prisitaiko prie mokyklos tvarkos. Jiems geriau sekasi mokytis, turi daugiau draugų, mažiau konfliktiški, rečiau serga.
Kaip pasiruošti darželio lankymui, kad mažiau sirgtų?
Kad vaikas lengviau priprastų prie darželio, iš anksto nuspręskite, kada jį ten leisite, ir maždaug 2-6 mėn. (priklausomai nuo vaiko sveikatos ir fizinio išsivystymo) ruoškite.
Vaikų kolektyvą gali lankyti tik sveiki, normaliai fiziškai ir psichiškai išsivystę, pagal amžių paskiepyti vaikai. Todėl, prieš leisdami vaiką į darželį, kreipkitės į vaikų polikliniką. Padarykite gydytojo nurodytus tyrimus. Gydytojui patarus, tegul vaiką apžiūri ir kiti specialistai. Jeigu reikia, išgydykite dantis, išoperuokite adenoidus.
Leidžiamas į kolektyvą vaikas turi būti paskiepytas prieš 1,5-2 mėn. Jeigu paskiepysite vėliau, padarysite klaidą, nes vaikui jaudinantis, prisitaikant prie naujų sąlygų, sunkiau susidarys imunitetas ligai, nuo kurios vaikas buvo skiepytas.
Ypač didelis dėmesys turi būti skiriamas fiziškai silpniems, dažnai sergantiems vaikučiams, kurie į ikimokyklines vaikų įstaigas išleidžiami tik po atitinkamo gydymo. Jų paruošimas užtrunka nuo 3 mėn. iki pusės metų.
Ne tik darželinukams, bet ir visiems vaikams bei suaugusiesiems sveikatai pavojingesnis yra šaltasis metų sezonas, nes jo metu visuomet dažniau sergama ūmiomis kvėpavimo organų ligomis. Šaltuoju metų laiku jokio amžiaus mažylių nepatariama pratinti prie darželio.
Galimi prisitaikymo sunkumai
Staiga pasikeitus aplinkai, vaiko nervų sistema reaguoja greitai ir jautriai.
Būnant kolektyve, neretai pirmomis dienomis sumažėja, o kartais visai dingsta vaikučio apetitas. Dažnai vaikai pradeda ir namuose blogiau valgyti, pablogėja nuotaika, jie pasidaro baikštūs, uždari, mažiau aktyvūs, nenori žaisti, be priežasties verkia, nenori išeiti iš namų, o prie darželio nepaleidžia mamos.
Atsiranda negatyvizmo požymių – mažylis atsisako nusirengti arba, atvirkščiai – apsirengti, tampa nervingas, irzlus, sunkiai užmiega. Miega negiliai, naktį šoka iš miego, verkia, šneka – išgyvena dienos įspūdžius. Yra vaikų, kuriems vakarais truputį pakyla temperatūra, kartais atsiranda išbėrimų, sutrinka žarnyno veikla (pradeda dažniau šlapintis, nesiprašo ant puoduko), mažėja kūno masė. Taip vaikas praranda atsparumą ligoms. Neretai, pabuvęs kolektyve savaitę ar dvi, vaikas suserga.
Ūmių kvėpavimo organų ligų sukėlėjų yra per 133. Imunitetas persirgus kai kurių sukėlėjų sukeltomis ligomis išlieka įvairų laiką – nuo 3-6 iki 12 mėnesių. Taigi kai kurių sukėlėjų sukeltomis ligomis darželinukas gali sirgti 1-2 kartus per metus!
Kiek sirgs?
Adaptacija prie naujų sąlygų trunka įvairiai – savaitę, o kartais net kelis mėnesius. Šis laikas priklauso nuo auklėjimo šeimoje, nuo vaiko psichinio ir fizinio išsivystymo, amžiaus ir daugelio kitų individualių jo savybių. Dėl to vieni vaikai adaptacijos laikotarpį išgyvena sunkiau, kiti lengviau. Prie naujų sąlygų sunkiai prisitaiko tie vaikai, kurie namie buvo lepinami ir auginami be jokios dienotvarkės, gyveno šiltuose, mažai vėdinamuose kambariuose, nebuvo grūdinami, kuriems viskas buvo leidžiama.
Adaptacija darželyje neturi užtrukti ilgiau nei 3 mėnesius.
Jei adaptacija ypač sunki – atsiranda kalbos problemų (mikčiojimas, kalbos strigimas), naktinis šlapimo nelaikymas, nuolatinis dirglumas, vaikas nuolatos „neišlenda iš ligų“, verta pagalvoti – gal vaikui į darželį dar ne laikas?
Susirgo – ką daryti?
Jeigu vaikas, pradėjęs lankyti darželį (ar mokyklą), susirgo, neišsigąskite. Galbūt jis susirgo dėl to, kad labiau jaudinasi, kad susitiko su sergančiu vaiku.
Neleiskite vaiko į darželį tuoj po ligos. Mažiausiai turi praeiti 2-3 savaitės, kad vaikas sustiprėtų.
Prieš vesdami vaiką po ligos į darželį, paskambinkite, ar ten nėra karantino, kuris galėjo būti įvestas grupės draugui susirgus užkrečiama liga.
Labai dažnai pasitaiko, kad iš vakaro vaikas turi temperatūros, sloguoja ir tėvai dėl to net vakare kreipiasi į polikliniką arba iškviečia greitąją pagalbą, o štai rytą, temperatūrai nukritus, jau atveda vaiką į darželį. Toks vaikas ne tik kenčia pats, nes neturi jėgų prisitaikyti prie kolektyvo reikalavimų, bet ir yra kitiems vaikams ligos užkrato šaltinis. Po 2-3 dienų toje grupėje dar keli vaikai ima sloguoti, jiems pakyla temperatūra. Taip plinta užkrečiamosios ligos.
Ypač pavojingi grupei vaikai, kurie naktį arba poilsio dienomis viduriuoja, o tėvai juos atveda į darželį, neįspėja auklėtojos.
Taip atsiranda rizika žarnyno infekcine liga užsikrėsti artimiausiems vaiko draugams. Kuo daugiau vaikų grupėje, tuo dažniau galimi sveikų vaikų kontaktai su negaluojančiais, ir padidėja galimybė užsikrėsti ūmiomis kvėpavimo organų ligomis.
Vakare, naktį ar poilsio dienomis sunegalavusio vaiko, nepriklausomai nuo negalavimo pobūdžio, vesti į kolektyvą nedera, būtina pasikonsultuoti su vaiko gydytoju. Vesti sloguojantį, viduriuojantį, kosėjantį ar karščiuojantį vaiką į darželį – didžiulė nepagarba kitiems vaikučiams ir jų tėvams. Taip gali elgtis tik neatsakingi, sąžinės neturintys tėvai.
Kaip palengvinti adaptacijos laikotarpį
Ruošdamiesi pirmą kartą vesti mažylį į darželį, pasiteiraukite, kiek tuo pačiu metu bus priimta naujokų.
Jeigu tą pačią savaitę į grupę bus priimama daugiau negu 2-3 vaikai, lukterkite savaitę kitą. Personalas naujokams gali skirti daugiau dėmesio tik tada, kai grupėje jų yra ne daugiau kaip du trys.
Adaptacijos periodą palengvinsite, kai:
Iš pradžių pasiimsite vaiką tuoj po pietų prieš dienos miegą.
Vėliau pamažu jį pasiimsite vis vėliau ir vėliau.
Poilsio dienomis laikykitės darželio dienotvarkės. Jeigu neaišku, kaip su vaiku praleisti poilsio dienas, kad nepažeistumėte darželio dienotvarkės, pasitarkite su auklėtoja.
Kai nesilaikoma vieningos dienotvarkės, mažyliai nenoriai eina į darželį, verkia, klykia, nepaleidžia mamos. Tai kenkia labiliai vaiko nervų sistemai.
Poilsio dienomis vaiką maitinkite tais patiekalais, kurių jis savaitę negavo darželyje.
Rytais į darželį kasdien atveskite tuo pačiu laiku.
Vaiką visuomet pasiimkite jam pažadėtu laiku – jo neapgaudinėkite, nes jis dėl to jaudinsis.
Ko nedaryti
Prikėlę anksti rytą neskubėkite vaiko valgydinti, nes jis blogai valgys. Be to, namie pavalgydintas vaikas darželyje atsisako valgyti, išdykauja ir trukdo dirbti aptarnaujančiam personalui, pavalgyti kitiems vaikams.
Jeigu namie mažylis labai nori valgyti, duokite jam truputį pieno, sulčių ar arbatos ir nesaldžios bandelės dalį. Rytą neduokite labai saldžių patiekalų.
Vaikui girdint negvildenkite klausimų „Kaip jį ten maitins?“, „Kaip jis pats persirengs?“, „Ar miegos?“ ir panašių. Niekad vaikui nesakykite: „Jeigu neklausysi, atiduosiu į darželį“. Nedera į darželius nešti maisto, o tai vis dar neretai daroma vaiko gimimo dienos proga.
Konsultavo doc. A.Vingras
„Mamos žurnalas“