Sveikas darželinukas? Misija įmanoma

darželinuko sveikata

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Visi žinome kelias nemalonias tiesas, susijusias su darželio debiutantais:

1. Pradėję lankyti darželį VISI vaikai serga.

2. Turėkite planą B, kur dėsite vaiką, nes grafikas bus toks: savaitė darželyje, viena savaitė namie (dėl ligos).

3. Vaikas sirgs nuo poros savaičių iki kelių pirmųjų mėnesių, o gali būti kad ir iki trijų mėnesių.

Ar tikrai viskas taip dramatiška? Pokalbiui pakvietėme Valdorfo darželio auklėtoją.

Kalbant apie darželio ligas, pirmiausia kyla mintis apie vitaminus, grūdinimą, pritaikytus orui drabužius. Gal nuskambės keistai, bet mes pabrėžiame kitus dalykus – emocinę vaikučio būseną, soties bei vidinį ritmo jausmą, gryną orą. Jei mažieji pradeda jausti stresą, yra nesočiai pavalgę ar prisikimšę netinkamo maisto, jei jiems trūksta skysčių, dienos ritmas per daug skubotas, jei mažieji visą laiką patalpoje, o suaugusieji nėra verti pamėgdžiojimo (t.y. neatlieka darbų, kuriuos vaikai galėtų kopijuoti laisvo žaidimo metu, skiria jiems nepakankamai dėmesio, žmogiškosios šilumos, meilės – vaikai natūraliai pradeda sirgti. Po truputį pakalbėsime apie visus šiuos aspektus.

Dienos ritmas – be skubos

Dienos ritmas mažiesiems yra lyg grynas oras išėjus į pajūrį. Jie jaučiasi saugūs, nes žino, koks veiksmas lauks, kas bus toliau. Mažyliai greitai pradeda orientuotis dienos laike, net valandose. O kai jaučiasi saugūs, pasitikintys savimi ir šalia esančiais suaugusiaisiais, gali augti sveiki. Todėl labai svarbu tiek namuose, tiek darželyje sukurti tinkamą ritmą ir jo laikytis. Labai svarbu, kad vaikas gerai pailsėtų, nepervargtų, todėl esminė dienos ritmo ašis, kuri palaiko imunitetą – pietų miegelis ir nevėlyvas ėjimas nakties miego.

Vaiko imuninę sistemą išderina skubėjimas, ypač kai veikla veja veiklą, reikia skubiai rengtis, valgyti, piešti, skubėti į molio lipdymo veiklą (bet ne pamokėlę) ir t.t. Todėl labai svarbu, kad vaiko veiklos per parą būtų sudėliotos „įkvėpimo-iškvėpimo“ principu, natūraliai pereinančios nuo vienos prie kitos.

Imuninės sistemos branda

Vaikų imuninė sistema iki 3 metų tik formuojasi, todėl nenuostabu, kad pradėjęs lankyti lopšelio grupę mažylis suserga. Labai įprasti tėvų skundai, kad vaikui pradėjus lankyti darželį, po kelių dienų ir vėl sloga, varva nosis. Paguodai galima pasakyti: taip bus vieną žiemą, gal dar ir antrą, o praėjus šiam laikui, vaikas prisitaikys ir taip dažnai nebesirgs. Organizmo apsauginės galios bus sustiprėjusios. Patariame tėveliams bent pirmus dvejus metus kuo daugiau laiko praleisti su vaiku, skirti jam kiek galima daugiau dėmesio, neskubėti palikti jo vieno su svetimu žmogumi, aukle ar leisti į darželį. Saugi aplinka, šeima šiuo augimo tarpsniu yra itin svarbu.

Vaikai serga po streso

Dirbantys su priešmokyklinio amžiaus vaikučiais auklėtojai pastebi, kad mažieji suserga ir po tam tikro patirto sukrėtimo, o aplinkos pasikeitimas vaikui yra didžiulis stresas. Negana to, kad išėjus į darželį pasikeičia aplinka, jį supantys žmonės, bet ir dienos ritmas, maistas, miego ritualai. Į užplūdusius pasikeitimus sureaguoja vaiko fizinis kūnas, todėl šeimos, išleidusios vaiką į darželį, turėtų sąmoningai ir kantriai priimti šiuos išbandymus. Tokiomis situacijomis padeda ir fizinė, ir dvasinė šiluma, anot knygos „Padėkime augti“ autorių W.Goebel ir M. Glocker: „Viskas, kas padeda vaikui fiziškai gerai jaustis, palaiko simpatiją išoriniam pasauliui. Švelnus elgesys su vaiku sušildo ir sustiprina jį fiziškai.“ Tad geras patarimas – mažąjį darželinuką apgaubkite dar didesne meile ir šiluma, glauskite, myluokite, apkabinkite.

Ir rankytes galima plauti su meile

Virusai ir bakterijos nemėgsta švaros, todėl rankyčių plovimas vaikams turi būti įprastas. Valdorfo darželyje visos veiklos yra prasmingos, net ir rankų plovimas yra ypatingas. Maži pirštukai glostydami muilo gabalėlį, užčiuopdami slidumą, šiltumą-šaltį, natūralų kvapą lavina pojūčius bei skatina smegenų veiklą. Mažiesiems auklėtojos plaudamos rankytes švelniai paglosto kiekvieną pirštelį, neretai dar ir paniūniuoja paprastą pirštukų dainelę – tokie malonūs potyriai stiprina vaikų gerą savijautą, lavinamas dėmesys. Namuose irgi reikia plauti rankas, tad ir namiškiai į šį procesą gali pažiūrėti kūrybiškiau.

Grynas oras – vaistas Nr.1

Renkantis darželį patartina pasidomėti, kiek laiko vaikučiai praleidžia lauke. Pavyzdžiui, darželiuose, kuriuose dirbama pagal Valdorfo metodiką, vaikai labai daug laiko praleidžia gryname ore. Laisvai žaisdami kieme jie bėgioja, laipioja, striksi, tupi, stovi, tyrinėja. Nei lietus, nei sniegas nėra kliūtis išeiti ir atrasti gamtos ir oro džiaugsmus. Būdami lauke vaikai ir smagiai leidžia laiką, ir grūdinasi. Be to, vaikai mato auklėtojas, atliekančias prasmingą veiklą, pavyzdžiui, rudenį – tai lapų grėbimas, sodo vaisių rinkimas, žiemą – sniego kasimas, pavasarį – augalėlių sodinimas, vasarą – uogų raškymas, piktžolių atpažinimas ir rovimas. Mažieji labai mielai prisijungia ir noriai mėgdžioja suaugusiuosius jiems padėdami, judėdami, mokydamiesi.

Kai neįmanoma išeiti į lauką, galima sukurti „lauką“ namuose – pavyzdžiui, grupėse turime pintus krepšius, pilnus kaštonų. Vaikams basomis įlipti į tokius „laivus“ yra tikras malonumas, o svarbiausia – stimuliuojami visi paduose esantys taškai.

Maistas virusų siautėjimo metu

Suderintas ir kokybiškas maistas yra be galo svarbus imunitetui. Nemokysime mamų, kaip maitinti vaiką, visos išmano pagrindines tiesas (daug daržovių ir vaisių, atitinkančių metų laiką, mažiau kepto, o daugiau troškinto maisto). Auginantys vaikus beveik visi žino, kad marinuoto maisto neduoti. Bet kad gerai yra duoti rauginto – daugelis nežino. Tarkime, 100 g raugintų kopūstų yra 30–40 mg vitamino C – beveik visa paros norma, kurios reikia 3 metų vaiko organizmui.

Vienas didžiausių imuniteto priešų mažiems vaikams – saldumynai. Todėl ligų sezono metu ar pastebėjus negalavimo pradžią labai svarbu kuo labiau sumažinti ar visai iš valgiaraščio išbraukti saldžius produktus. Vaikui susirgus, rekomenduojama nevartoti arba visiškai sumažinti pieno produktų, dėl susidarančių gleivių organizme.

Kuo mažesnė grupė, tuo mažiau ligų

Yra ir dar viena paprasta paslaptis – kuo didesnė darželio grupė, tuo didesnė tikimybė vaikui pasigauti ligą. Didelės vaikų grupės, kaip ir kitos „masinio susibūrimo“ vietos – puiki terpė greičiau plisti virusams. Tad mažame darželyje ligoms plisti terpė mažiau palanki. Labai svarbu ir tai, kad tėvai būtų sąmoningi, nevestų susirgusio vaiko į darželį, nes taip pakenkia ir saviškiui, ir visam būreliui kitų…

Nepamirškime ir liaudies medicinos. Prasidėjus šaltajam sezonui, geriame daug skysčių, ypač arbatėlių su erškėtuogėmis, imbieru, svarainiais. Ligų prevencijai grupės tėveliai vaikučius papuošia česnakų karoliais, o kai vaikai užsiima darbeliais, pagariname eukalipto, arbatmedžio natūralių aliejų.

Auklėtoja Vytautė Pakėnienė
VšĮ Kauno Valdorfo darželis „Po saule“

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − = 4

Kitos temos: