Vaikas ligas neša iš darželio, nes auklėtojos priima sergančius vaikus

serga

Nuotrauka easyfoto.lt

Visi žinome, kad darželinukai – maži ligų maišiukai. Kitaip nebus, nes iš namų patekęs į kolektyvą, vaikutis susipažins su daugybe naujų virusų. Tačiau, būkime atviri, vaikai mažiau sirgtų, jei atėję į grupę čia sutiktų tik sveikus draugus. O juk pakanka vieno vienintelio apsisnargliavusio draugelio, kad visa grupė po kelių dienų irgi susirgtų sloga.

Pirmiausia – vienos susikrimtusios mamos laiškutis

Ar yra kas gina sveiką vaiką, einantį į darželį? Savo vaiką laikau namuose 2-3 savaites dėl slogos ar kosulio, bet vos tik jis nueina į darželį, vėl naujos ligos.

Grupėje ne vienas sloguoja, kosti, yra net su pūliuojančiomis akimis. Ar turiu teisę reikalauti, kad sergančių vaikų auklėtojos neįleistų? Kaip to pasiekti? Mano vaikas irgi turi teisę lankyti darželį. Beje, tėvai neslepia, kad veda sergančius vaikus, net vaistų atneša. Sako – nėra kur vaikų dėti! Kodėl dėl to kenčia sveiki?

 Tikriausiai po šiuo laišku sutiktų pasirašyti dauguma darželinukų tėvų. Pabandėme atsakyti susikrimtusiai mamai, bet, prisipažinsime, lengva nebuvo. Daugybė skambučių į Švietimo ministeriją, švietimo skyrius ir departamentus atsimušė į sieną. Valdininkai kitame laido gale pritarė – taip, tai problema. Ne vienas prisipažino tą patį išgyvenę patys, kai augino darželinukus.

Ką mano gydytojai

Konsultuoja docentas Algimantas Vingras:

Yra tokia Ikimokyklinio ugdymo įstaigos higienos norma HN 75:2010. Tai Sveikatos apsaugos ministerijos teisės aktas. Jame nė vieno žodžio nepasakyta apie tai, ar grupės auklėtoja turi teisę neįleisti į grupę sergančių vaikų ir ar grupės auklėtoja, kuri dažniausiai neturi medicininio išsilavinimo, gali spręsti, ar vaikas yra sveikas. HN 75:2010  rašoma:

95. Draudžiama priimti sergančius ar (ir) turinčius užkrečiamųjų ligų požymių (karščiuoja, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, kosti, yra išskyrų iš nosies ir kt.) vaikus, taip pat turinčius utėlių ar glindų.

96. Vaikui sunegalavus įstaigoje, jis izoliuojamas iki atvykstant tėvams.

97. Po ligos vaikas gali būti priimtas į įstaigą tik tėvams (globėjams) pateikus gydytojo pažymą (F 094/a )[4.4]“.

Gyvenimo realybė yra kitokia – tėvai neturi kur vaiko padėti, nenori sugadinti santykių su darbdaviu, todėl išveda sergančius vaikus į darželį negalvodami, kad nuo jų vaiko užsikrės kiti vaikai. Šaltasis metų sezonas labai palankus plisti ūminėms peršalimo ligoms, kurios pasireiškia temperatūros pakilimu, sloga, kosuliu, akių pūliavimu. Šių ligų sukėlėjai plinta oro lašeliniu keliu: kosint, čiaudint ligos sukėlėjai pakliūva į aplinką, sveiki vaikai įkvepia sukėlėjais užteršto oro, užsikrečia ir suserga. Darželinukai dar sunkiai orientuojasi higienos reikaluose – kosėdami ir čiaudėdami jie neužsidengia burnos, nosį nusivalo rankove, apčiaudi žaislus ir stalo įrankius. Darželio grupėje gali būti iki 20 vaikų, o auklėtoja tik viena… Ji fiziškai nepajėgia sužiūrėti visų vaikų, kad jie kiekvieno čiaudulio ar kosulio metu užsidengtų burną.

Ikimokyklinio ugdymo įstaigos priklauso Švietimo ministerijai. (Ikimokyklinio ugdymo įstaigų steigėjas yra savivaldybė. O Švietimo ir mokslo ministerija formuoja švietimo politiką ir rengia teisės aktus.)

Būtent Švietimo ministerija turėtų atsakyti – ar kas gina sveiką vaiką, einantį į darželį, ar čia galioja kokia teisinė norma (pvz., žalos atlyginimas pacientui). Gal Švietimo ministerija yra išleidusi kitus dokumentus – prie jų prisikasti nepavyko. Kiekvienoje priešmokyklinio ugdymo įstaigoje turėtų būti slaugytojų pareiginės instrukcijos. Kita vertus, medicinos darbuotojas kiekvieną rytą negalės patikrinti visų į darželį atvestų vaikų būklės. Nesveiki vaikai – kosintys, čiaudintys, sloguojantys – neturėtų būti įleidžiami į grupę. Ne paslaptis, kad pasitaiko tėvų, kurie prieš išvesdami vaiką į darželį jam duoda vaistų nuo temperatūros, nes bijo, kad vaikui darželyje bus pamatuota temperatūra ir jo nepriims į grupę.

„Mamos žurnalo“ skaitytojams sutiko atsakyti nenorėjęs pavardės paviešinti švietimo darbuotojas:

„Visiškai pritariu, kad tema aktuali. Mes irgi sulaukiame ne vieno skambučio, klausiančio, kas turi atsakyti dėl sergančių vaikų darželyje ir kas gali apginti sveiko vaiko teises. Priimdami vaikus į darželį, įstaigų vadovai turi vadovautis Lietuvos higienos normomis. Taigi – pirmasis asmuo, kuris gali „atsijoti“ sergančius ir sveikus vaikus yra grupės auklėtoja. Be to, darželiuose dirba slaugytojos, kurios gali ateiti į pagalbą ir tarti savo žodį. Tėvams, kurie pastebi, kad į grupę atvedami sergantys vaikai, pirmiausia turi pakalbėti su auklėtoja, paskui – kreiptis į darželio vedėją“.

Išeitis – mamų iniciatyva

Kalbinti specialistai sakė, kad geriausiai šią problemą išspręstų didesnė pačių tėvų iniciatyva. Kai kuriuose darželiuose jau dabar iškabinti plakatai „Neveskite sergančio vaiko į darželį“. Reikėtų sušaukti grupės tėvų susirinkimą ir draugiškai susitarti, o gal net pasirašyti pasižadėjimą, kad savo sergančio ar iki galo nepasveikusio vaiko į darželį nevesite. Pasižadėjimą su parašais galite pakabinti grupės rūbinėlėje, kad jis nuolatos „badytų akis“. Jei susitarti grupėje nepavyko, eikite pas darželio vedėją – ji turėtų paraginti auklėtojas būti griežtesnėms, nenuolaidžiauti sergančių vaikų tėvams.

Visi pašnekovai užsiminė, kad sergantys vaikai į grupę patenka dėl „žmogiškojo faktoriaus“, – jei šalia nėra senelių, o šeima nesamdo auklės, nėra kur palikti sergančio vaiko. Jaunos mamos bijo imti nedarbingumo lapelių, nes sergantys vaikai kol kas yra „pačių sergančiųjų reikalas“ (čia kaip su skęstančiaisiais…). Mada sergantiems dalyvauti visuomenės veikoje, o ne gydytis namuose apėmusi visus. Ne tik darželiuose, bet ir mokyklose, darbovietėse, parduotuvėse, visuomeniniame transporte pilna sloguojančių, čiaudinčių, kosinčių, pūliuojančiomis akimis piliečių.

Kai sužinome, kad asocialūs asmenys, sergantys atvira tuberkulioze, slankioje tarp mūsų, apima siaubas. Atrodo, taip gali elgtis tik pačios žemiausios moralės žmonės. Tačiau panašiai elgiamės ir patys. Virusų siautėjimo metu visiškai natūraliai priimame kosėjantį ir karščiuojantį bendradarbį, tai kas, kad po dienos kitos čiaudime jau patys. Skirtumas nuo darželių nebent ta, kad mažų vaikų imuninė sistema yra gerokai labiau pažeidžiama nei suaugusiųjų. Mes, pasėdėję šalia apsisnargliavusio bendradarbio, galime ir nesusirgti. O darželinukas, apčiaudėtas žaidimų draugo, susirgs beveik garantuotai.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Sponsored Video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Vaikas ligas neša iš darželio, nes auklėtojos priima sergančius vaikus”

  1. Lolita
    2016/02/08 at 22:46 #

    Platinu klausimą. Šaltuoju metų laiku darželiai dažnai neveda į lauką (šalta, šlapia, tėvai atveda netinkamai aprengtus vaikus), negali kokybiškai išvėdinti patalpų ir verda visi virusų katile.

Palikite atsiliepimą


3 + šeši =

Kitos temos: