Sloga – kūdikiams, darželinukams ir mokiniams skirtinga

sloga

Linos Ruškytės nuotr.

Tik mums, suaugusiems, sloga yra sloga, – visada tokia pati. O vaikams ji skirtinga. Kūdikiui tai gali būti „metų“ liga, o mokiniui – nesutrukdys nė vienos veiklos. Apie skirtingo amžiaus vaikų slogas – gydytojas otolaringologas Virgilijus Sakalinskas.

SLOGUOJA KŪDIKIS

Kūdikių nosies landos yra siauros – jos greitai užsikemša, kai išsiskiria ir nedaug gleivių, tai natūralus procesas. Dėl to mažylis šnopuoja, kvėpuodamas leidžia švilpiančius garsus. Nosies gleivinėje daug paviršinių kraujagyslių, kurios greitai paburksta ir išskiria daugiau sekreto. O sudirginti gležną kūdikių nosies gleivinę labai lengva – tam pakanka tabako dūmų, dulkių, net aitresnio mamos dezodoranto kvapo, o ką jau kalbėti apie bakterijas ir virusus. Jei iš nosytės nebėga išskyros, nėra kosulio ir temperatūros, o šnopavimas sumažėja išvalius nosies angas, vadinasi – tai ne sloga.

Žindomi kūdikiai sloga serga rečiau. Gimęs mažylis įgauna imunitetą pirmuosius 3 savo gyvenimo mėnesius, bet būna atsparus tik daliai mikroorganizmų, kurie sukelia slogą. Kūdikiui augant įgytas imunitetas silpnėja. Kad būtų mažiau rizikos užsikrėsti sloga, žindanti mama, kai pati negaluoja, turėtų žindyti užsirišusi marlinę kaukę (jų yra vaistinėse). Gimus naujagimiui nereikėtų kviesti svečių pirmas kelias savaites, nes tarp jų visuomet bus vienas kitas negaluojantis.

Kaip gydyti:

Nors šiaip kūdikiams pagalvėlės nereikia, sloguojančiam ją vis dėlto padėkite, kad gleivės netekėtų į nosiaryklę. Kūdikio kambarį drėkinkite specialiais elektriniais drėkintuvais arba ant radiatoriaus padžiaukite drėgnų švarių marškų, drabužėlių. Iš nosies kuo dažniau išsiurbkite gleives. Jei gydytojas skyrė į nosį lašinamų vaistų, juos lašinkite tik išsiurbę gleives. Kai kurios mamos naudojasi močiučių patarimais ir suslogavusiam kūdikiui į nosį lašina savo pieno. Mamos pienas slogos negydo ir nosies kraujagyslių nesutraukia. Motinos pienas gali sutirštinti nosies sekretą ar net pridžiūti ir dar labiau užkimšti nosį. Kūdikio nosytę plaukite jūros vandeniu. Pirkite specialius kūdikiams skirtus flakonėlius, kurių antgaliai pritaikyti mažoms nosies landoms.

SLOGUOJA DARŽELINUKAS IR MOKINYS

VIRGIS-A-3

Gydytojas otorinolaringologas Virgilijus Sakalinskas

Rudenį dauguma mažųjų įsilieja į kolektyvus: į darželį, į mokyklą. Čia laukia „susitikimas“ su svetimais virusais ir, žinoma, sloga. Sloga vaikai lengvai suserga, jei iš šiltos patalpos išeina į šaltą lauką. Todėl nereikia gerai prikaitinti šildytuvais kambarių, kad vaiko, išsiruošusio į lauką, neištiktų temperatūrų kontrastas.

Slogą skatina skersvėjis – jis veikia nosies gleivinę, susilpnėja kraujotaka ir nosies gleivinės plaukelių judėjimas, o virusams susidaro palankios sąlygos joje įsikurti. Kadangi ruduo – virusų siautėjimo metas, stenkitės kuo mažiau su mažais vaikais vaikštinėti po parduotuves, kavines, be būtino reikalo eiti į poliklinikas. Kai šeimoje kas nors susirgo sloga, bet vaikas dar neužsikrėtė, galite į nosį palašinti interferono lašų. Jie naudingi, nes stimuliuoja vaiko imunitetą, gleivinės atsparumą.

Pirmieji slogos požymiai – tai nebūtinai gausios išskyros iš nosies, o tiesiog pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, sumažėjęs apetitas, kosulys, neramus miegas. Vaikai tampa irzlūs, nes paburksta kvėpavimo takų gleivinė. Dėl to dar labiau susiaurėja ir taip jau siauri kvėpavimo takai. Mažylis, sunkiai galintis kvėpuoti per nosį, išsižioja ir kvėpuoja per burną. Kvėpavimas per burną džiovina burnos gleivinę, atsiranda dar vienas jiems neįprastas ir nemalonus jutimas – troškulys.

Kaip gydyti:

Lengva sloga gali greitai praeiti, jei išmoksite ją pažaboti pirmomis dienomis. Išmokykite vaiką teisingai išsišnypšti nosį. Šnypšti reikia atskirai kiekvieną nosies pusę, taip užkratas nepateks į prienosinius ančius ar ausies trimitą. Jei sloga susirgo šeimos narys, jis turi nosį šnypšti į vienkartines popierines nosinaites.

Medžiaginėje nosinėje bakterijos gali daugintis, o numesta panaudota nosinė „sėja“ aplink save užkratą. Jei vaikas nemoka nosies išsišnypšti pats, išskyras nuolat ir kantriai išsiurbkite specialiu mažu siurbtuku.

Ūmios slogos sukėlėjai virusai nesidaugina, kai temperatūra yra nedaug aukštesnė už žmogaus kūno temperatūrą (~37ºC). Todėl vaiko kojos turi būti sausos ir šiltos. Jei pajutote, kad virusai sėlina, tinka karštos kojų vonelės, be jokių priedų, ekstraktų, mažiausiai tris kartus per dieną. Visą laiką reikia vaikui duoti gerti karštų gėrimų, geriausiai arbatos. Vaiko kambaryje palaikykite 20ºC temperatūrą, drėgną orą ir dažnai kambarį vėdinkite. Dėl vėsaus oro mažiau burksta nosiaryklės gleivinė, ir dėl to vaikas lengviau kvėpuoja.

Panosės odą patepkite minkštinančiu gydomuoju tepalu. Jis skatins sudirgusią, pažeistą odą atsinaujinti, dezinfekuos. Kuo dažniau tepsite, tuo geriau.

Lašinkite gydytojo skirtus vaistus, prieš lašindamos pašildykite juos iki kūno temperatūros (vaistų buteliuką 5-7 min. palaikykite saujoje). Kad įlašinti vaistai geriau pasklistų, pirštu nestipriai 2-3 kartus spustelėkite išorinę nosies sienelę.

Sloga paprastai praeina per 7-10 dienų. Jeigu ji užsitęsė, atsirado kosulys ar prikimo balsas, temperatūra pakilo daugiau nei iki 38ºC, pradėjo skaudėti ausis, veidą ar kaktą, atsirado tirštų baltų ar gelsvų tąsių išskyrų iš nosies, kreipkitės į ausų-nosies-gerklės ligų gydytoją.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susijč straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


devyni + 6 =

Kitos temos: