Nuostabu, kiek veiksmo vyksta mažoje kūdikio burnytėje, juk ji pirmaisiais mėnesiais – svarbiausia juslė ir pagrindinis pasaulio pažinimo įrankis. Burnytėje verda gyvenimas, dygsta dantys, „kabinasi“ užkratas, gaminasi seilės. Bet apie viską iš eilės.
Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
Nuo ko atsiranda? Pienligė – vienas dažniausių žodžių, suvedamų į guglo paieškos sistemą pirmaisiais kūdikio metais. Kūdikių pienligę sukelia santykinai patogeninis baltasis balkšvagrybis (candida albicans), kurio yra kiekvieno suaugusio žmogaus organizme. Apie 30 proc. naujagimių oda ir burnos gleivinė yra apsėta šiuo mikroorganizmu.
Dažniausiai šie mikrobai į vaiko organizmą patenka iš motinos gimdymo metu (jei ji serga makšties kandidoze). Užsikrėsti šiuo grybeliu kūdikis gali žįsdamas krūtį, kai motina serga spenelių kandidoze. Grybelis gali būti perduotas kūdikiams iš suaugusiųjų burnos, kai šie aplaižo nukritusius ant grindų čiulptukus, kūdikių šaukštelius, duoda kūdikiams maistą iš savo burnos.
Kada grybelis suaktyvėja?
Dažnai atpylinėjantys kūdikiai labiau linkę sirgti pienlige, nes jų burnos terpė yra rūgštesnė. Dažniau serga neišnešioti, silpno imuniteto kūdikiai. Dantų dygimo metu pienligės rizika irgi padidėja. Grybelis suaktyvėja dėl ligų gydymo antibiotikais ar hormoniniais vaistais, netaisyklingo maitinimo. Maitinami mišiniais kūdikiai serga dažniau nei žindomi.
Ar tai pienligė, ar tik šiaip apnašos?
Candida grybelis sukelia būdingus skruostų vidinio paviršiaus gleivinės, gomurio, dantenų, liežuvio šaknies bėrimus. Tai paraudusios gleivinės fone esantys balkšvomis ar pilkšvomis apnašomis padengti ploteliai, kurie negydomi didėja, plinta, susilieja į didesnius plotus. Pradinėmis ligos stadijomis, apnašą nubraukus, gleivinė gali nedaug pakraujuoti, vėliau, gleivinės pažeidimui gilėjant, apnašo nubraukti pasidaro nebeįmanoma.
Ar būtina gydyti, gal praeis savaime?
Sergantis pienlige mažylis gali prastai valgyti, būti irzlus, verksmingas, jam prasčiau auga svoris. Esant sunkesnėms ligos formoms, iki 38°C ir daugiau pakyla kūno temperatūra.
Sergant candida grybelinės kilmės stomatitu, ligos negydant ir esant nepalankioms sąlygoms, pienligė gali išplisti į lūpų odą, į kirkšnių, sėdmenų sritį ir sukelti mergaitėms vulvos ir makšties uždegimą, berniukams – apyvarpės uždegimą.
Todėl atsakymas aiškus – pienligę reikia gydyti.
Ką daryti, kad kūdikis nesusirgtų pienlige?
Jei žindote, venkite saldžių gėrimų ir saldumynų. Apsiplaukite krūtis prieš kiekvieną žindymą (be muilo). Jei yra spenelių pienligė, bitinai ją gydykite. Nečiulpkite žindukų, nelaižykite kūdikio šaukštelių, neduokite maisto iš savo burnos. Visi vaiko indai, stalo įrankiai, buteliukai turi būti individualūs. Po kiekvieno maitinimo arba atpylimo galima duoti kūdikiui išgerti gurkšnelį virinto vandens – tai puiki profilaktika ne tik pienligei bet ir dantukų ėduoniui išvengti.
Nuo ko atsiranda?
Tai burnos gleivinės ir minkštųjų audinių uždegimas. Priežastys gali būti labai įvairios: virusai, bakterijos, grybeliai, cheminiai ar mechaniniai gleivinės pažeidimai. Dažniausiai kūdikiams ir mažiems vaikams stomatitą sukelia virusai (Herpes Simplex – net apie 80 proc., Koksakio, ECHO ir kiti virusai). Herpetiniu stomatitu serga vaikai nuo 6 mėnesių iki 4 metų.
Kaip atpažinti ligą?
Sergant herpetiniu stomatitu, burnos gleivinę išberia pūslelėmis, jos po paros trūksta ir virsta erozijomis, labai skausmingomis opelėmis, kurios gali kraujuoti. Liežuvis, dantenos, ryklė paburksta, atsiranda seilėtekis, blogas kvapas iš burnos, karščiavimas. Dėl burnos skausmo mažylis tampa irzlus, nervingas, atsisako valgyti, nenori gerti. Liga trunka apie 6–10 dienų.
Liga labai užkrečiama, todėl susirgęs vaikas turi būti kuo skubiau izoliuojamas nuo sveikų. Vaikas turėtų naudotis atskirais indais, rankšluosčiais, patalyne.
Koks tradicinis stomatito gydymas?
Gydant svarbi švelni dieta, maistas ir gėrimai turi būti lengvai virškinami, nesunkiai kramtomi, nekaršti ir nešalti, neaštrūs, nesūrūs, nerūgštūs. Svarbu duoti gerti daug skysčių. Kad vaikas valgytų ir gertų, burnos skausmui sumažinti duodami nuskausminamieji vaistai. Prieš valgymą vaiko burnoje esančias opeles galima tepti tepaliukais, naudojamais dantų dygimo skausmui mažinti. Kad opelės greičiau užgytų ir pasidengtų epiteliu, galima jas tepti šaltalankių ar kitais gijimą gerinančiais aliejais. Skiriama antivirusinių, antialerginių vaistų, imunitetą stimuliuojančių vaistų, vitamino C. Po valgio patartina duoti vaikui paskalauti (ar šiek tiek išgerti) burnos ertmę dezinfekuojančių savybių turinčios arbatos (ramunėlių, ąžuolo žievės, jonažolių, medetkų ar kt.).
DANTŲ DYGIMAS
Kaip kalasi dantukas?
Prieš išdygstant dantukui, priekiniame dantenų paviršiuje pasirodo kietas dantuko formos iškilimas, kūdikis tampa irzlesnis, čiulpia, kiša pirštus į burną, pagausėja seilėtekis. Danties dygimo vieta parausta, patinsta, niežti. Dantuko viršūnėlei išlindus, skausmas ir patinimas sumažėja.
Kiek truks procesas?
Dantų dygimas tunka apie 3 metus, tačiau tai nereiškia, kad visą tą laiką vaikas blogai jausis. Skausmingiausiai kalasi priekiniai dantukai, o kai dygsta krūminiai, vaikas kartais net nepajaučia, nes vyresniame amžiuje gauna daugiau kietesnio maisto, grauždamas kietesnius žaislus padeda krūminiams dantukams prasikalti į paviršių.
Niekada nebus taip, kad vienu metu kalsis daug dantų.
Apie 6–7 gyvenimo mėnesį išdygsta pirmieji dantys, dažniausiai – apatiniai kandžiai, tačiau pirmieji gali išdygti ir priekiniai viršutiniai kandžiai – tai normalu. Dantys turėtų dygti poromis, tam tikra seka. Išimtis – šoniniai kandžiai pirmiau išdygsta viršuje, tik po to apačioje. 3 metų vaikas turi turėti išdygusius 20 dantų.
Ar normalu, kai kūdikis dygstant dantims karščiuoja?
Dygstant dantukams, kūdikis prasčiau valgo ir miega, gali kiek skysčiau pasituštinti (skystos košės konsistencijos išmatomis, bet ne vandeningomis, putotomis, su gleivių ar kraujo gyslelių priemaišomis!), temperatūra gali pakilti iki 37,3–37,4°C, tai trunka 1–3 paras. Jei kūdikis dygstant dantims karščiuoja iki 38,5°C, vemia, viduriuoja, nedelsdami kreipkitės į gydytoją, tai yra ligos, o ne dantų dygimo simptomai!
Kaip padėti, kad mažiau kentėtų?
Dantukams dygstant, kūdikis yra irzlesnis, jautresnis, jo imunitetas kiek silpnesnis, todėl šiuo metu nederėtų leistis į tolimas keliones, skiepyti, įvedinėti naujų maisto produktų.
Pagalbai dygstant dantims tinka: šaldymas, kramtymo skatinimas, masažavimas. Atvėsinti sutinusias, skausmingas dantenas galima specialiais žiedais ar žaisliukais-kramtukais užpildytais skysčiu, kuriuos pašaldę keletą minučių šaldytuve galite duoti vaikui kramtyti. Galima duoti atvėsintą šaldytuve marlės ar frotinio audeklo gabalėlį arba duoti pačiulpti mėtų, šaltmėčių, ramunėlių, medetkų nuoviru suvilgytą audinio skiautelę. Galima tiesiog duoti kūdikiui plastmasinį ar medinį šaukštelį, kurį kramtydamas, čiulpdamas, jis pats pasikasys dantenas. Galite masažuoti vaikučiui dantenas tiesiog švariu pirštu arba užsidėję specialų silikoninį antpirštį. Aktyvioje dantų dygimo fazėje padės specialūs geliai, kurie nuramina dantenas bei greitai sumažina skausmą. Gelis bus veiksmingesnis, jei naudosite pagal instrukciją – tepsite tiek kartų, kiek parašyta, ir prieš tepdami dantenas nusausinsite.
Ech, pavadinimas toks nekaltas, bet liga bjauroka.. Mano seseriai buvo pienlige, gerai, kad išsigydė be komplikacijų.
aciclovir
Net nežinojau, kad makšties pienligė gali įtakoti vaikučio susirgimą pienligę. Baisu. Mamos svarbu laikyti visų šių išvardintų punktų.