Tai kodėl ji balta? Nes „pienligę“ sukelia baltasis balkšvagrybis Candida albicans. Nuo to kilęs ir dar vienas, oficialusis šios infekcinės, užkrečiamosios ligos pavadinimas – kandidozė.
Bakterijų konkurentai
Kaip ir bakterijos, mielinių grybelių genčiai priklausantys baltieji balkšvagrybiai yra vienaląsčiai, tik mikroskopu matomi mikrobai. Mieliagrybių aptinkama ir ant sveikų žmonių odos, virškinimo trakte, kvėpavimo takuose, šlapimo ir lyties organų gleivinėse. Taigi jie yra sąlyginai patogeniniai mikroorganizmai, kurių gebėjimas susargdinti žmogų priklauso nuo aplinkybių.
Dažniausiai mieliagrybiai nesukelia jokių sveikatos sutrikimų, nes drauge su visais kitais normalioje terpėje harmoningai egzistuojančiais mikroorganizmais išlaiko tam tikrą tarpusavio pusiausvyrą, vieni kitų yra tarsi kontroliuojami.
Jeigu dėl kokių nors priežasčių ši pusiausvyra sutrinka, daugumą įgavusieji mikroorganizmai gali tapti nebesuvaldomi ir sukelti ligą. Tokios sąlygos grybeliams įsigalėti atsiranda, pavyzdžiui, kai ilgai gydant antibiotikais išnaikinamos ne tik kokią nors ligą sukėlusios ar galėjusios sukelti bakterijos, bet ir daug gerųjų, žmogui naudingų, bakterijų, kurių viena iš „pareigų“ – trukdyti daugintis grybeliams.
Ligos pasireiškimai
Jeigu sąlygos jiems palankios, o žmogaus organizmo atsparumas sumažėjęs, Candida genties grybeliai gali sukelti odos infekciją, pažeisti įvairių organų gleivines. Ginekologai geriausiai „pažįsta“ moterų lytinių organų kandidozę, vaikų gydytojai – kūdikių burnos pienligę, o žindančioms mamoms pasitaiko kentėti ir nuo spenelių kandidozės.
Grybeliai ant krūtų ir spenelių gali patekti įvairiais būdais. Dažniausiai infekciją čia atneša pienlige sergantis žindomas kūdikis, o šaltiniu, iš kurio jis pats gauna tuos grybelius, dažniausiai (bet ne visada!) būna pati mama. Kaip tai įvyksta?
Baltieji balkšvagrybiai mėgsta šilumą, drėgmę ir tamsą. Kaip tik tokias augti ir daugintis tinkamas sąlygas jie randa moters makštyje. Kandidozė greitai plinta per intymius kontaktus drėgnomis, šiltomis kūno vietomis. Gimstančio kūdikio kelias eina pro makštį, taigi ant jo kūno ir į burną patenka kažkiek Candida grybelių. Mažylio burnoje taip pat drėgna ir šilta, o jo imuninė sistema dar labai silpna. Taigi ten irgi yra tinkamos sąlygos Candida albicans augti, daugintis ir sukelti ligą, populiariai vadinamą pienlige.
Burnos pienligė
Ant sergančiojo burnos gleivinės (liežuvio, dantenų, skruostų ar lūpų vidinių paviršių) atsiranda nenusivalančių baltų apnašų (išsidėsčiusių taškeliais, lopinėliais ar net ištisu luobu), panašių į sutrauktą pieną. Kandidozės paliesta burna darosi daugiau ar mažiau skausminga, todėl kūdikis gali atsisakyti žįsti ar truputį pažindęs greitai krūtį meta ir rėkia sudirgęs. Arba žįsdamas, dėl skausmo saugodamasis, jis gali blogai apžioti krūtį, todėl būna girdimas spenelio čiulpimui būdingas čepsėjimas. Šitaip valgydamas kūdikis nepasisotina, be to, prisiryja daug oro, todėl pradeda atpylinėti, jam pučia pilvą. Mažylis negali nurimti ir tarp maitinimų, labai dažnai prašosi žindomas. Tačiau normaliai žįsti jam nepavyksta, todėl ilgainiui gali nukentėti ir kūdikio svorio augimas, o mama ims abejoti, ar turi pakankamai pieno.
Kadangi iš burnos su seilėmis ir maistu pienligės sukėlėjai patenka į skrandį ir toliau keliaudami žarnynu pasiekia išangę, dažnam burnos kandidozę turinčiam kūdikiui gali išsivystyti ir sėdmenų, tarpvietės, bei kirkšnių uždegimas, dar vadinamas „vystykliniu“ dermatitu. Jam būdingi išbėrimai su iškilusiomis raudonomis dėmėmis (neretai su žaizdelėmis ir įtrūkimais) ant užpakaliuko ir odos raukšlėse.
Spenelių žaizdos – vartai infekcijai
Pienlige susirgęs kūdikis motinos spenelius Candida grybeliais paprastai užkrečia žįsdamas. Spenelių atsparumas priklauso nuo daugelio aplinkybių. Drėgmė dėl savaiminio pieno tekėjimo tarp žindymų, nehigieniški, oro nepraleidžiantys sintetiniai drabužiai sukuria geresnes sąlygas grybeliams tarpti ir daugintis, o dėl šutimo ir trinties atsiradus nors ir mažiausioms traumoms, lengviau kyla kandidozinis spenelių odos ir pieno latakų gleivinės uždegimas. Ypač greitai spenelių sužalojimų atsiranda netaisyklingai žindant, tada, kai kūdikis apžioja tik spenelį ir jį traumuoja siurbdamas burna ir maigydamas dantenomis. Taigi krūtų ir spenelių kandidozė irgi gali būti susijusi su kūdikio prigludimo prie krūties ypatybėmis. Dėl blogo prigludimo žindymo metu atsiradusios spenelių traumos atveria vartus infekcijai, o kandidozės pakenkta oda lengviau ir greičiau pažeidžiama, netinkamai žindant kūdikį.
Kiti užkrėtimo keliai
Ne vien tik gimdamas kūdikis gali užsikrėsti Candida grybeliais ir nebūtinai tik mama būna jų šaltinis. Jeigu nesilaikoma higienos, užkratą gali perduoti bet kuris šią infekciją turintis žmogus. Ne tik vaikai, bet ir suaugusieji gali sirgti, pavyzdžiui, kandidoziniu ryklės, tonzilių ar burnos gleivinės uždegimu su pienligės apnašais ir skausmingais lūpų kampų įtrūkimais, kurie pasiduoda gydomi tik antigrybeliniais vaistais. Jeigu žmogus serga parodontoze ir nevalo dantų, grybeliai dauginasi parodonto kišenėse, iš kur gali išplisti po visą organizmą. Ši kandidozės forma ypač dažnai pasitaiko senyvo amžiaus asmenims, praradusiems daug dantų ar naudojantiems nuimamus protezus. Jei nesilaikoma higienos, grybelinė infekcija kartais įsikuria ir burnose jaunuolių, kurie dėl blogo sąkandžio ar netaisyklingai išdygusių dantų nešioja ortodontinius įtaisus. Užkrėsti kūdikį baltaisiais balkšvagrybiais gali tokių žmonių burnoje „nuvalomas“ čiulptukas arba jų atkąstas ir net pakramtytas maistas, duodamas vaikui, bučiniai į lūpas. Jeigu infekcija gausi, neatsilaiko net ir vyresni vaikai. Ypač jeigu jų imunitetas susilpnėjęs dėl dažnų ligų, blogos mitybos arba yra sutrikęs burnos ir žarnyno mikrofloros rūšių pusiausvyra po antibiotikų vartojimo.
Krūtų kandidozė
Krūtų pienligės simptomai dažniausiai išryškėja tarp antros ir devintos savaičių po gimdymo, ir ji atpažįstama pagal būdingą išvaizdą ir jutimus, kuriuos sukelia moteriai. Baltųjų balkšvagrybių sukeltas uždegiminis spenelių odos paraudimas gali būti įvairaus atspalvio – nuo blyškaus melsvai rausvo iki ryškiai raudono. Kartais infekuota oda gali nesiskirti nuo normalios sveiko spenelio odos. Priklausomai nuo uždegimo intensyvumo, speneliai daugiau ar mažiau sutinsta ir gali pasidaryti daugiau negu įprastai iškilę. Neretai ant jų matyti ir žaizdelių. Kandidoziniam uždegimui išplitus į areolę, oda aplink spenelius parausta, atrodo išdžiūvusi, įtempta, blizganti, šerpetoja. Dėl netolygaus pleiskanojimo ir epidermio lupimosi ji netenka dalies pigmentacijos ir atrodo marga, o paviršius darosi nelygus, gruoblėtas, gali atsirasti smulkučių vandeningų pūslelių. Savo išvaizda kandidozės pažeista oda primena būklę po ūmaus stipraus įdegimo saulėje. Kartais ant spenelių gali atsirasti ir pienligei būdingų baltų taškelių, o areolėje – net ir didesnių kandidozinio apnašo lopinėlių. Bet tai pasitaiko retai – tuomet, kai grybeliais užkrėsta krūtis apleidžiama, tai yra nei gydoma, nei duodama kūdikiui žįsti.
Candida albicans infekcijos židiniai, atrodantys kaip raudoni lopai ant šviesios spalvos odos, gali atsirasti ir po krūtimis (ypač jeigu jos didelės) bei kitose kūno vietose: pažastyse, kirkšnyse, tarpvietėje. Dažniau taip atsitinka apkūnioms moterims, linkusioms gausiau prakaituoti ir nesirūpinančioms higiena.
Būdingi skausmai
Spenelis yra daug nervinių receptorių turinti kūno vieta, todėl ne tik trauminiai jo pakenkimai, bet ir uždegiminiai pakitimai moteriai gali sukelti nemalonių pojūčių. Gydytojai įtaria krūtų kandidozę, jeigu kūdikį žindanti motina ima guostis žindymo metu atsirandančiu diskomfortu, kuris greitai tampa ryškiu spenelių skausmingumu, tarsi deginimu kartu su niežuliu. Kai kandidozės infekcija yra gausi, ji gali prasiskverbti ir į pieno latakus bei pieno ančius, esančius krūtyje už spenelio. Žindant kylančius skausmus moterys palygina su dilginimu, raižymu, svilinimu, „ugnimi pieno latakuose“, „adatų ar sugrūstų stiklo šukių badymu krūtyje“. Kartais skausmas plinta į pažastis ar nugarą. Net drabužio prisilietimas prie spenelio gali būti nepakenčiamai skausmingas.
Skirtingai negu trauminiai spenelių skausmai, atsiradę kaip kūdikio blogo prigludimo prie krūties pasekmė, kandidoziniai skausmai juntami ne tik žindymo metu, bet ir dar kurį laiką po to, o kartais neatlėgsta iki kito maitinimo. Stipraus pieno tekėjimo reflekso sukeltas smulkaus dygliavimo krūtyje jutimas gali būti šiek tiek panašus, tačiau jis greitai praeina. Kitas esminis skirtumas yra tai, jog esant Candida infekcijai, skaudūs ir žaizdoti speneliai negyja net ir tada, kai kūdikis prie krūties priglunda gerai. Reikalingi ir specialūs antigrybeliniai vaistai.
Pienligės gydymas
Jeigu atrodytų, kad susirgote jūs arba kūdikis, nedelskite kreiptis į gydytoją. Jis nustatys diagnozę ir skirs tinkamus vaistus. Kandidozė yra infekcinė, užkrečiamoji liga, todėl gydyti reikia iškart visus ja sergančius. Jeigu kuriam nors šeimos nariui infekcija išlieka, jis gali iš naujo užkrėsti pagydytąjį.
Candida infekcija kūdikio burnoje naikinama vietiškai veikiančiais antigrybeliniais vaistais. Grybeliai gali būti prilipę įvairiose burnos gleivinės vietose. Todėl užtepti (o dar geriau – įtrinti) vaisto vien tik ant liežuvio neužtenka.
Kandidoziniam „vystykliniam“ dermatitui gydyti, be specialių antigrybelinių vaistų, kuriuos skiria gydytojas, reikšmingos ir praktiškos priemonės, sutrumpinančios tarpvietės ir sėdmenų odos buvimo drėgmėje ir per didelėje šilumoje laiką. Kai tik galima, leiskite kūdikiui pabūti be sauskelnių.
Gydant mamos spenelių kandidozę, antigrybeliniu vaistu tepama po kiekvieno maitinimo. Iki kito maitinimo dauguma vaisto nusitrina į motinos drabužius, liemenėlę ar jos įdėklus, todėl plauti spenelių prieš žindymą nebūtina. O jeigu norėtumėte vaisto likučius nuvalyti, tiktų alyvų aliejumi suvilgytas vatos gumulėlis.
Jeigu per penkias dienas pagerėjimo nesulauktumėte, kreipkitės į savo gydytoją – galbūt tą vaistą reikia pakeisti kitu, nes yra daug grybelių atmainų. Pieno latakėlių kandidozę tenka gydyti ir geriamaisiais antigrybeliniais vaistais.
Geriausia apsauga nuo bet kokios infekcinės ligos, taigi ir grybelių sukeliamos, pasikartojimo yra sveika oda. Todėl spenelių kandidozės profilaktikai ypač svarbi gera žindymo technika. Kai kūdikis gerai prigludęs žinda krūtį, o ne čiulpia tik motinos spenelį, šiam negresia jokie nubrozdinimai ir įskilimai – odos sužeidimai, kuriuose galėtų įsikurti ligų sukėlėjai.
Vaikų gydytojas Kazimieras Vitkauskas, knygos „Kūdikio žindymas nepakeičiamas kaip motinos meilė“ autorius
„Mamos žurnalas“