Dažniausiai spenelius skauda maitinimo pradžioje, kol mama dar neįgijusi žindymo įgūdžių. Mama dar nemoka teisingai žindyti, leidžia kūdikiui čiulpti tik spenelį arba neleidžia kūdikiui žįsti tiek, kiek jis nori (kai krūtyse persipildo pieno, mažyliui sunku teisingai apžioti spenelį su apie jį esančiu laukeliu). Speneliai gali skirsti dėl infekcijų ar odos uždegimo.
Kaip žindyti, kad nenukentėtų speneliai
Blogai, kai kūdikis kramto vien tik spenelį lūpomis, dantenomis arba liežuviu. Tuomet kūdikio burna būna vos vos pražiota, lūpytės suglaustos (gerai apžiojusio spenelį kūdikio lūpytės atsiriečia). Jei kūdikėlio lūpos ir dantenos spaudžia spenelį, o ne pigmentinį laukelį, tikėtina, kad speneliai anksčiau ar vėliau suskirs. Blogą žindymo techniką išduoda ir tai, kad mažyliui čiulpiant, įdumba jo skruostai.
Geri patarimai
Pabandykite stimuliuoti pieno tekėjimą iki mažylis bus pridėtas prie krūties:
- atsipalaiduokite;
- jei krūtis perpildyta, nusitraukite truputį pieno;
- jei pienas sunkiai teka, prieš žindymą ant krūties, iš kurios bus žindoma, uždėkite sausą nedidukę šildyklę;
- krūtį truputį pamasažuokite braukdamos nuo jos pagrindo spenelio link;
- pajutusios, kad kūdikis prie krūties pridėtas neteisingai, įstatykite pirštą tarp spenelio ir mažylio liežuvio ar skruosto, atitraukite kūdikį nuo spenelio ir vėl jį pridėkite prie krūties. Neleiskite žįsti tik spenelio!
Mažylį atitraukite nuo krūties tada, kai jis užmigs, įstačiusi pirštą tarp spenelio ir mažylio liežuvio ar skruosto.
Kūno higienai nenaudokite jokių priemonių, į kurių sudėtį įeina alkoholio.
Itin atsargiai plaukite spenelius, nes taip nuo jų pašalinamas apsauginis odos sekretas. Plaudamos krūtis, nenaudokite muilo, šampūno.
Spenelius laikykite sausus, mėgaukitės oro voniomis, naktį nedėvėkite liemenėlės.
Jei labai skauda
Kartais spenelius taip skauda, kad net baisu pagalvoti apie artėjantį žindymą. Tada pieną vieną parą nutraukite rankomis, ir mažyliui jį sugirdykite iš puodelio ar šaukštelio. Pieno nusitraukimas – kraštutinė priemonė, bet kartais jos neišvengsi, jei nori maitinti toliau.
Venkite žindyti per spenelių skydelius, nes dėl to nepakankamai stimuliuojami speneliai, ir gali sumažėti pieno gamyba.
Žindomam kūdikiui neduokite čiulptuko. Jis slopina žindymo jėgą, dažnį ir intensyvumą. Krūtis, nebestimuliuojama žindimu, gamina mažiau pieno.
Spenelius laikykite sausus, mėgaukitės oro voniomis, naktį nedėvėkite liemenėlės.
Naudokite gydomuosius tepalus speneliams pagal instrukciją.
Ar bus komplikacijų
Taisyklingai žindant, spenelių skausmas praeina per 1-2 paras, o įtrūkimai sugyja per savaitę. Jeigu skausmas išlieka, tai rodo, kad kūdikį vis dar neteisingai pridedate prie krūties, o gal jau prasidėjo odos uždegimas arba užsikrėtėte pienlige.
Pienligę sukeliantis grybelis Candida albicans dažniau atsiranda gydytoms arba gydomoms antibiotikais motinoms. Esant pienligei, kūdikio burnoje atsiranda įvairaus dydžio nenusivalančių baltų apnašų, taškučių ant jo skruostų, liežuvio.
Žįsdamas kūdikis per sužeistą spenelį užkrečia mamą grybeliu.
Speneliai gali būti skausmingi dėl alerginės reakcijos į muilą, kremą, areozolį, audinį. Dėl to žindanti moteris neturėtų piktnaudžiauti visokiais kremais ir muilais. Jei dirgiklį pašalinsite, speneliai tikriausiai pagis.
Jei skausmas nepraeina, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Dygsta dantys
Ar sukandžios spenelius kūdikis, kuriam jau išdygo dantukai? Tie kūdikiai, kurie žįsdami spenelį apžioja kartu su apie jį esančiu tamsiu laukeliu, dažniausiai spenelio nesukandžioja. Patikrinkite, kaip kūdikis apžioja spenelį, nesibaiminkite.
Nėra jokių vaistų nuo atsitiktinio spenelio sukandimo, ypač tuomet, kai kūdikis godžiai čiumpa spenelį. Kol kas nežinoma atvejų, kad keliais dantukais kūdikis sukramtytų spenelius.
Konsultavo gastroenterologė Jovilė Vingraitė
„Mamos žurnalas“