Iki gimdymo. Nėštumo metu specialiai paruošinėti spenelių žindymui nebūtina. Siūlomi pratimai (sukinėti, spaudinėti spenelius, juos trinti šiurkščiu rankšluosčiu) gali būti priešlaikinio gimdymo priežastis. Nėštumo metu speneliai pasikeičia, patamsėja, padidėja, buvę trumpi, plokšti, įtraukti spontaniškai „išsitiesia“.
Pirmos dienos po gimdymo. Skausmingi, pažeisti speneliai būna žindymo pradžioje. Pati geriausia spenelių jautrumo ir skausmo profilaktika yra išmokti žindymo technikos gimdymo skyriuje, ją tobulinti apylinkės slaugytojai padedant grįžus į namus.
Be to, būtina:
spenelius laikyti sausus, dažnai taikyti oro vonias, naktį nedėvėti liemenėlės;
kūno higienai nenaudoti jokių priemonių, į kurių sudėtį įeina alkoholio. Itin atsargiai plauti spenelius, nes taip nuo jų pašalinamas apsauginis odos sekretas;
plaunant krūtis nenaudoti muilo, šampūnų. Krūtis plauti užtenka kartą per dieną bendrai prausiantis;
po žindymo spenelius galima patepti trupučiu iš krūties išspausto pieno ir palikti nudžiūti. Tuomet, kai speneliai vis tiek būna įtrūkę, sausi, tarp maitinimų juos reikia šiek tiek patepti švelniais, maitinamaisiais, epitelio susidarymą skatinančiais kremais.
„Nugraužti“ speneliai. Spenelius naujagimis „nugraužia“, kai mama nepaiso arba nemoka žindymo technikos.
Kad kūdikis spenelių nenugraužtų:
- spenelį su aplink jį esančiu tamsiu (pigmentiniu) laukeliu nedelsdamos įkiškite tik į plačiai išžiotą mažylio burną;
- stebėkite, kad jo lūpos nebūtų užsilenkusios į vidų;
- leiskite kūdikiui burna apimti kuo didesnį laukelio, esančio apie spenelį, plotą;
- neleiskite mažyliui žįsti tik spenelio, kūdikis liks alkanas, o spenelį skaudės, atsiras įtrūkimų;
- kol naujagimis mokosi žįsti, neduokite buteliuko su žinduku;
- teisingai žindantis mažylis įtraukia spenelį giliai į burną. Lūpomis ir liežuviu kūdikis ritmingai spaudo pigmentinį laukelį ir išspaudžia pieną į spenelį, iš kurio jis lengvai išteka.
Jei nenorite, kad speneliai sutrūkinėtų, pasinaudokite šiais patarimais:
Neleiskite žįsti vien tik spenelio.
Ne rečiau kaip 2 kartus per dieną spenelius apiplaukite šiltu vandeniu be jokio muilo ir kosmetikos priemonių, po to kruopščiai nusausinkite (netrinkite!) ir dar palaikykite 5-7 min. kambario temperatūroje, galite padžiovinti ir šilta džiovintuvo oro srove.
Nedėvėkite liemenėlės su sintetiniu pluoštu.
Antspenis (antdėklas) gali būti naudojamas kaip dirbtinis spenelis tik tuomet, kai spenelis yra skaudus, „nučiulptas“, įskilęs, plokščias.
Po žindymo spenelį iš burnos ištraukite atsargiai: į kūdikio lūpų kampą įkiškite rodomąjį pirštą, taip mažylį pražiodykite ir ištrauksite spenelį.
Speneliai kraujuoja – maitinti ar ne?
Jeigu spenelis sutrūkinėjo, ta krūtimi nemaitinkite 2-3 dienas, o pieną nutraukite. Po to pirmą dieną spenelį, kuris buvo įtrūkęs, leiskite žįsti ne ilgiau kaip 3 min. Jeigu įtrūkimas neatsinaujino, žindymo laiką prailginkite iki 5 min., o po to – iki 7 min.
Jeigu iš krūties, kurios spenelis įtrūko, neįmanoma nutraukti pieno (įtrūkimas kraujuoja ir krūtis lieka įtempta, skausminga), pasistenkite sumažinti joje pieno gamybą. Ant krūties pakaitomis dėkite šaltus ramunėlių ir 50° spirito kompresus.
Jeigu ant spenelių atsirado pridžiūvusių pieno plėvelių, negramdykite jų, o uždėkite suvilgytą virintu kūno temperatūros vandeniu sterilų marlės gabaliuką. Plėvelei išmirkus, spenelius atsargiai nuvalykite.
Negydant sutrūkinėjusių spenelių lieka vienas žingsnis iki krūties uždegimo, kuriuo gydymas gali baigtis operacija.
Konsultavo gastroenterologė Jovilė Vingraitė.
„Mamos žurnalas“