Antspenių nereikia bijoti, jie gali būti išsigelbėjimas

antspeniai

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Mama Jurgita savo dukrelę su antspeniu maitino pusę metų. Jurgita sutiko pasidalinti savo patirtimi ir nuraminti likimo drauges.

Kodėl pradėjote maitinti su antspeniais?

Tiksliai į šį klausimą negalėčiau atsakyti net dabar. Važiuodama gimdyti buvau nusipirkus antspenius, nes prieš keletą mėnesių gimdžiusi draugė pasiguodė, jog ligoninėje jai dukra apkramtė spenelius, todėl ji gelbėjosi su antspeniais. Aš nusprendžiau dėl visa ko pasiruošti tokiam atvejui ir nusipirkau antspenius. Bet kai pagimdžiau ir pradėjau maitinti savo mažylę, pastebėjau, kad ji nesugeba gerai paimti krūties. Pirma para buvo sunki, aš vis glaudžiau dukrytę prie krūtinės, o ji nevalgė. Sesutės sakė, jog mano speneliai gali būti per maži, nors akušerė ir gydytoja tvirtino, jog tikrai būna mažesnių, ir vaikai valgo. Manau, kad tai daugiau priklauso nuo vaiko, o ne nuo krūties.

Ar jau gimdymo namuose teko pasinaudoti antspeniais?

Būtent gimdymo namuose jais ir pasinaudojau. Gimdžiau ligoninėje, kuri palanki motinai ir vaikui. Taigi sesutės ir akušerės man padėjo, mokė kaip taisyklingai pridėti dukružę prie krūties, bet viskas baigdavosi tuo, kad dukrytė nurijusi gurkšnį arba du pienelio išspjaudavo krūtį. Ji buvo liūdna, daug verkšleno. Antrą mūsų buvimo ligoninėje naktį išvarginusi sesutes, kurios vis ateidavo pridėti dukrytę prie krūties, išgirdau pasiūlymą pabandyti maitinti su antspeniais. Sesutė patikslino, kad nerekomenduojama taip daryt, bet jei kitos išeities nėra, reikia bandyti. Pabandžiau, ir kaip gera buvo matyti, kad dukrytė godžiai geria pienuką. Tai buvo pačios geriausios akimirkos, nes žinojau, kad pienuko turiu, tik dukrytei nepatinka mano speneliai.

Kaip antspenius reikia kaip nors prižiūrėti, virinti?

Taip juos reikia prižiūrėti. Ligoninėje mane sesutės išmokė, kad geriausia prieš maitinimą juos kokias 5 minutes palaikyti karštame, virintame vandenyje, žinoma po kiekvieno maitinimo juos būtina išplauti. Taip su virintu vandeniu ir lakstydavau po namus, svečius, visur. Nes noras maitinti pačiai buvo didesnis nei tos kelios minutės, kurias sugaišti, kol pasiruoši antspenius maitinimui. Juk mamos, kurios maitina savo mažylius mišinukais, sugaišta tikrai daugiau laiko juos ruošdamos, nei aš pavirindama antspenius. Tiesa, su laiku išbandžiau įvairių firmų antspenius ir suradau mums tinkamiausius ir kurių priežiūra lengvesnė. Kai mažylė sulaukė 3 mėnesių, antspenius išplaudavau po maitinimo ir laikydavau jiems skirtoje dėžutėje, jau prieš maitinimą nevirindavau, tik po maitinimo.

Ar maitinant su antspeniais nesumažėjo pieno?

Ne tik kad nesumažėjo, o gal ir padaugėjo. Nes dukrytė galėjo lengvai valgyti, o jai to nepavyko daryti be antspenių. Jau po pirmo maitinimo su antspeniais aš pamačiau, kad mano dukrytė tikrai soti ir patenkinta. Ir maitindama su antspeniais aš visada matydavau kiek pienuko bėga.

Kiek ilgai išmaitinote ir ar dukrelė gerai priauginėjo svorio?

Pati dukrelę maitinau, iki  jai suėjo 11 mėnesių, o su antspeniais – iki 6,5 mėnesio. Svorio ji  priauginėjo gerai, nė karto iš gydytojos neišgirdau, kad būtų mažai priaugusi. Atvirkščiai, gydytoja tik gyrė, kad pati maitinu dukrelę.

Kiek turėjote antspenių? Ar pakako vienos poros, ar vis pirkdavote naujus?

Antspenių turėjau bent 5 poras. NUK firmos antspeniai storesni ir laikui bėgant pakeičia formą, lyg išbrinksta. Jie yra rudos spalvos. Antspeniai yra plonyčiai (skaidrūs), jie gal labiau tiktų pereinamajam periodui nuo antspenių prie krūties.

Ar vis bandydavote paduoti krūtį be antspenio?

Bandydavau gana dažnai, bet viskas taip ir baigdavosi bandymais. Dukra paprasčiausiai nevalgydavo ir tiek. Manau, jai buvo lengviau ir patogiau valgyti būtent per antspenį, nes jis didesnis ir lengviau bėga pienukas.

Kai dukra sulaukė 6,5 mėnesių, eilinį kartą pabandžiau duoti krūtį be antspenio, ir jai puikiai pavyko pavalgyti. Nežinau, kas nutiko, bet nuo tos dienos iki 11 mėnesių dukrytė valgė pienuką be antspenių.

Ar krimtotės, kad negalite žindyti be antspenio?

Vienintelė mintis, kad dukrytė gauna mano pienuką, o ne mišinuką, mane džiugino visą žindymo laiką. Krimstis galima tada, kai iš vis negali maitinti savo mažylio, o kai gali maitinti, tik tam reikia skirti daugiau laiko – ne bėda, o džiaugsmas. Žinoma, patogiau būtų, jei nereikėtų antspenių virinti.

Ką patartumėte kitoms mamoms?

Labai svarbu jau ligoninėje nebijoti ir klausti, jei kas nesiseka. Nes dažnai pirmi nesėkmingi bandymai būna trumpo žindymo priežastis. Aš manau, jei žmogus tikrai nori, tai gali labai daug, reikia tik labai stipriai norėti. O visas mamų pastangas atperka vaikučių šypsenos, juokas, pirmasis žodis  – mama. Ir taip greit pasimiršta bemiegės naktys, kai matai savo vaikutį su plačia šypsena veide.

KOMENTARAS

Ar nuo spenelio dydžio priklauso žindymo kokybė?

Ne, nuo dydžio nepriklauso. Žindymui trukdo trumpi, plokšti ar įdubę speneliai. Juos koreguoti padeda spenelių koreguokliai.

Kokiais atvejais reikalingi antspeniai? Ar tinka visi?

Antspeniai naudojami laikinai, tuomet, kai dėl blogos žindymo technikos spenelis yra pažeistas, skausmingas, atsiradę įskilimų, odos įtrūkimų. Geriau tinka antspeniai, pagaminti iš plono minkšto bekvapio silikono. Žindymo metu jie saugo jautrius bei suskilusius spenelius. Antspeniai yra dviejų dydžių: maži ir standartiniai. Šiaip sau dėl patogumo antspenių nereikėtų naudoti – jie reikalingi tik tada, kai speneliai pažeisti.

Ar naudojantis antspeniais irgi reikia kokio nors išmanymo?

Kaip ir kiekvieną darbą dirbant reikalingi įgūdžiai, kurie veiksmą kartojant yra greitai įgyjami. Antspenio naudojimui didelio išmanymo nereikia – jį tiesiog reikia uždėti ant krūties taip, kad spenelio galas įtilptų į antspenio įsikišimą. Antspenį pasirinkite pagal spenelio dydį – mažas antspenis netinka, kai speneliai didesni, o standartinis nededamas ant mažo spenelio.

Ar sykį panaudojus antspenį, jo reikės visą žindymo laiką? Kodėl mama rašo, kad kūdikis paskui krūties nebenori imti.

Ilgėliau pamaitinus per antspenį naujagimis pripranta prie jo, todėl ir atsisako imti spenelį.

Ar blogai žindyti su antspeniu visą laiką?

Geriau žindyti be antspenio. Kūdikis liesdamas lūpomis spenelį ir aplink jį esantį tamsų laukelį skatina pieno susidarymą ir užtikrina gerą krūties ištuštinimą. Laikinai naudojant antspenius neigiamo poveikio krūties ištuštinimui ir pieno gamybai neturėtų būti.

Ką daryti, jei speneliai yra įdubę? Maži?

Juos koreguoti padeda spenelių koreguoklis. Švelniai siurbdamas koreguoklis įtraukia spenelį į mažą plastikinį antpirščio formos gaubtuvėlį. Panaudojus koreguoklį spenelis apie keletą savaičių ilgam liks iškilęs. Koreguoklis uždedamas kelioms minutėms prieš žindymą. Koreguokis ištrauks spenelį ir nepatyrusiam žindančiajam kūdikėliui bus lengviau jį surasti. Kai pienas pradės gausiau gamintis koreguoklio nebereiks. Tačiau iki to laiko mažylis pats įpras susirasti spenelį ir žįsdamas ištiesinti.

Ar galima kaip nors padidinti spenelius? Gal reikia juos kaip nors masažuoti, tampyti?

Geriausiai spenelius ištiesina, juos formuoja pats naujagimis. Suprantama, po gimdymo, juos galima truputį, tik švelniai, patampyti. Per daug energingos priemonės spenelius traumuoja ir efektas būna atvirkštinis. Kaip minėjau, spenelius formuoti padeda ir spenelių koreguokliai.

Kaip suprasti, ar speneliai per dideli, ar per maži?

Žindymui tai pagrindinės įtakos neturi. Sveikas, išnešiotas naujagimis lengvai prisitaiko ir mažesnio, ir prie didesnio spenelio.

Kaip pasikeičia speneliai nėštumo metu ir po gimdymo?

Speneliai nėštumo metu ir po gimdymo padidėja, išsitiesia, tampa kur kas jautresni prisiliesti. Visa tai yra norma.

Ar pasibaigus žindymui speneliai vėl taps tokie patys, kaip prieš nėštumą?

Įdubęmaži speneliai lieka tiesesni, iškilesni. Normalaus dydžio speneliai tampa tokiais, kokie buvo prieš gimdymą. Speneliai padidėja nėštumo metu, nes krūtys pasiruošia atlikti savo funkciją

Ar antspenis padės, jei spenelis sutrūkinėjęs?

Spenelių sutrūkinėjimas žindant yra netinkamos žindymo technikos rezultatas. Žindymo technikos turi būti išmokstama gimdymo skyriuje. Jo personalas kiekvienai pagimdžiusiai mamai parodo, kaip teisingai kūdikį pridėti prie krūties, paduoti jam spenelį su apie jį esančiu tamsiu laukeliu ir kaip teisingai ištraukti spenelį naujagimio burnos, kad jis nebūtų traumuojamas. Taip, antspenis gelbsti, tačiau jis nepakeičia tinkamos žindymo technikos.

Per kiek laiko maždaug užgyja pažeistas spenelis, kai vėl galima žindyti be antspenio?

Spenelio užgijimo laikas priklauso nuo jo pažeidimo laipsnio (rimtumo, gilumo) pvz., spenelių jautrumas praeina per 2-3 paras, o jų odos pažeidimai, suskilinėjimai praeina per 5-10 parų. Spenelių gijimas užsitęsia, kai jie yra nuolatos traumuojami –  leidžiama žįsti skaudančius spenelius, šiurkščiai trinami, nepaisoma žindymo technikos. Speneliai greičiau gyja, kai naudojami jų atsistatymą skatinantys kremai. Liaudiškos priemonės (zuikio, barsuko, žąsies taukai) nepadeda. Svarbu duoti kūdikiui žįsti ne vien tik spenelį, bet spenelį kartu su tamsiu apie jį laukeliu, taip pat teisingai išimti spenelį su tamsiu laukeliu iš kūdikio burnos įkišus mažąjį pirštą į kūdikio lūpų kampą. Tuomet, kai spenelis per jėgą traukiamas iš naujagimio burnos – spenelis traumuojamas.

Konsultavo gydytoja J.Vingraitė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

3 komentarai kategorijoje “Antspenių nereikia bijoti, jie gali būti išsigelbėjimas”

 1. Laura
  2016/02/24 at 22:39 #

  Sveiki,

  Labai gerai parasyti tikrai daug detaliu.

  As labai kankinausi, nes vaikutis daug valge ir mano oda labai jautri.

  Nusiunciau vyra, o jis praktiskas ir nupirko nebrangius antspenius:

  http://www.babyono.lt/silikoniniai-antspeniai-maitinimui

  Pasirode visai geri…

  Naudojom ir viskas gerai.

 2. Hm
  2017/09/11 at 10:25 #

  Daug nesamoniu-turiu tuos speneliu koreguoklius, nieko jie nepadeda-istrauki is to koreguoklio speneli, ir jis vel atsipalaiduoja. Nebent tai darytum simta kartu per diena ir kokia savaite-bet maitinti naujagimi reikia DABAR, o ne kazkada..pinigu svaistymas. Geriausiai spenelius koreguoja pats zindymas, jeigu tik pavyksta isiulyti-tikrai spenelis po ilgesnio maitinimo lieka nebeplokscias. O jeigu zmogui padeda antspenis-nesuprantu kam krimstis ir sakyti, kad tai negerai, juk raso moteris, pienas gaminosi puikiai, beje, kaip ir man, nes as urgi naudojau, tai kam perfekcionizmas visai ne vietoje??

 3. jojo
  2017/11/19 at 17:56 #

  Pritariu Hm. Koreguoklis padeda tik gal jei vos vos ploksti tie speneliai, o jei is tiesu ploksti ar idube tai ta pacia sekunde isemus is koreguoklio jie vel pasidaro kaip buve. Deja bet taip yra.
  Teikia tik dxiaugtis kad yra toks isradimas kaip antspeniai nes tai tikras issigelbejimas moterim.

Palikite atsiliepimą


septyni − = 0

Kitos temos: