Mano 6 mėnesių dukrytė dažnai serga burnytės ir lytinių organų pienlige. Teko girdėti, kad žindančios motinos speneliai irgi gali apsikrėsti šia liga. Kokie ligos požymiai ir gydymas (jei apsikrečia speneliai)?
Pienligė (kandidomikozė) – tai mikroskopinio grybelio (lotyniškai vadinamo candida albicans) sukeliama liga – gleivinių bei odos pažeidimas. Šis grybelis yra įprastas bet kurio amžiaus žmogaus odos ir gleivinės „gyventojas“. Jis ligą sukelia tuomet, kai jo atsiranda per daug. Pienligė dažniausiai atsiranda pirmą-antrą naujagimio gyvenimo savaitę. Grybelis dažniau „užpuola“ silpnesnius mažylius, pvz., tuos, kurie „pavargo“ gimdami, neišnešiotus, pernešiotus, kurių motinos nėštumo metu sirguliavo, blogai jautėsi. Gali susirgti ir vyresnio amžiaus kūdikiai, kai sumažėja jų organizmo atsparumas, nepaisoma asmens higienos taisyklių, pvz., ją ignoruoja žindanti mama.
Su grybeliu gimdymo skyriuje „susitinka“ beveik kas 4-5 naujagimis. Ant mažylio liežuvio, dantenų, gomurio, skruostų gleivinės atsiranda įvairaus dydžio baltų kaip pienas, dažniausiai apvalių formų įvairaus dydžio dėmelių, neretai tarpusavyje susiliejančių. Tai grybelio kolonijos. Dėmelės lengvai nusiima, bet labai greitai vėl pasirodo, sukeldamos nemalonius pojūčius žindomam mažyliui. Dėl to jis tampa neramus, ima ir meta krūtį.
Šie nemalonūs jutimai bendros savijautos dažniausiai labiau nesutrikdo.
Pienligė gali atsirasti ir mažylio odos raukšlėse. Oda tose vietose parausta, šlapiuoja, niežti, atsiranda smulkučių baltų dėmelių, taškų. Dėl to jis pasidaro neramus, verkia.
Ką daryti?
Vartokite gydytojo paskirtą antigrybelinį gelį.
Atidžiai apžiūrėkite krūtis, speneliui, tamsius laukelius apie juos. Jeigu pastebite nors mažiausią paraudimą, šlapiavimą ar juntate odos perštėjimą, prieš ir po žindymo spenelius, tamsius laukelius apie juos sutepkite antigrybeliniu tepalu.
Po kiekvienos higieninės procedūros (apiplovimo pasituštinus bei pasišlapinus) mažylį 20-30 min. palikite nuogu užpaliuku.
Kai odos raukšlės išdžius, jas plonai sutepkite antigrybeliniu tepalu.
Įtarus odos raukšlių grybelį geriausia naudotis ne sauskelnėmis, o įprastais vystyklais. Su jais kūdikis neperkaista, mažiau prakaituoja. Svarbiausia vystyklus dažnai keisti, ir grybeliai nespės daugintis.
Žindomam ir nežindomam kūdikiui neduokite jokių saldžių skysčių, nes saldumynai skatina grybelio dauginimąsi.
Kas svarbu
, kai sumažėja organizmo atsparumas arba nesilaikoma higienos taisyklių, pvz., mažylis retai pervystomas, nekeičiamos sauskelnės arba vystyklai, jis perkaitinamas.
Mažyliui augant stiprėja jo organizmo atsparumas, ir pienligės sukėlėjas „pasitraukia“, t.y. nebesukelia ligos.
Burnos pienlige suserga ir suaugę žmonės, kai dėl įvairių priežasčių susilpnėja organizmo atsparumas arba piktnaudžiaujama antibiotikais, jie geriami atsiradus menkiausiam negalavimui. Dėl to mažylių nedera bučiuoti, maitinti iš šaukštelio, kuris pabuvojo suaugusiojo burnoje, laižyti kūdikio čiulptuko.
Grybeliai mėgsta daugintis apkūnių moterų raukšlėse, ypač kai dėvimi šilti drabužiai ir vasarą, kai riebalinių raukšlių oda perkaista, prakaituoja, trinasi ir kai nepakankamai paisoma higienos taisyklių, pvz., prakaituojančios vietos neprausiamos, po to nenusausinamos, neduodama joms gerai išdžiūti.
Tam, kad pienlige nebūtų užkrėstas mažylis, kiekviena žindanti mama turi paisyti higienos taisyklių: plauti krūtis du kartus per parą, po žindymo speneliams leisti „pakvėpuoti“, saikingai padžiovinti plaukų džiovintuvu, jei gydytojo skirta, tepti antigrybeliniu geliu, neliesti mažylio nenusiplovęs rankų.
Grybelio dauginimąsi mažina medvilniniai ir lininiai drabužiai, nes jie gerai sugeria prakaitą ir leidžia odai kvėpuoti.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žutnalas“