Jeigu auginate sveiką vaiką, jis tikrai kosės, nes nekosėja tik tie, kurie rimtai serga. Skamba kaip paradoksas? Šią ir kitas įdomias mintis apie kosulį aptarėme su šeimos gydytoja. Konsultuoja šeimos gydytoja Aleksandra Smolij.
Kosėja tik sveiki
Kai vaikas kosėja, į šį reiškinį neįmanoma pažiūrėti pozityvai, tam priešinasi visi instinktai. Vaiko gaila, atrodo, kad jis kenčia, baisu, kad kosulys nebūtų rimtos ligos – plaučių uždegimo ar laringito – požymis. Tačiau gydytojai turi kitą nuomonę. Džiaukitės, kad jūsų vaikas kosėja. Šis refleksas yra gamtos dovana, stebuklas. Kosėjant išsivalo kvėpavimo takai, pasišalina užkratas, gleivės, svetimkūniai. Ar pagalvojote, kad yra ligų, apsigimimų, sindromų, kai žmogui šis refleksas neduotas? Tada jo kvėpavimo takus tenka valyti aparatais. Kokia kančia negalėti kosėti ir kokia dovana – galėti.
Tad kai vaikas pradės kosėti, net jeigu tai bus dešimtas kartas per metus, pirmiausia į situaciją pažiūrėkite pozityviai. O tada padėkite vaikui, tačiau nekartokite šių klaidų.
1 klaida. Pasiklysta tarp sirupų
Virusinės ligos prasideda sausu kosuliu, kuris tėvams yra kaip raudona lemputė, – kuo skubiau pirkti sirupą, lengvinantį atsikosėjimą. Vaistinėje sirupų nuo kosulio daug. Tėvai perka pagal kainą ar žinomą sudėtinę dalį (nuo vaikystės prisimename čiobrelių sirupą pertusiną) per daug nesigilindami. Sirupas suskystina gleives, vaikas kosėja tarsi smagiau, tačiau dienos eina, kosulys nesibaigia. Tada dublis antras – vėl kelionė į vaistinę kito sirupo. Po kelių dienų – trečio.
„Užuot palaukę bent porą dienų stebėdami vaiko kosulio eigą, tėvai tiesiog permaitina vaikus sirupais nuo kosulio, juos kaitalioja ir taip dirbtinai pratęsia kosulį bei klaidina gydytojus. Patarimas – prieš perkant sirupą nuo kosulio bent telefonu pasikonsultuoti su mediku“, – sako šeimos gydytoja.
Gydant sausą kosulį sirupų gali visai nereikėti, užtat esant drėgnam giliam kosuliui, kai vaikui akivaizdžiai sunku atsikosėti, gydytojai siūlo duoti sirupą drėgnam kosuliui lengvinti.
2 klaida. Gydo kosulį, nors kalta nosis
Jeigu vaikas iš karto kosėja drėgnu kosuliu, nebuvo sauso kosulio fazės, o drėgnas kosulys labiau kamuoja atsigulus, tikriausiai vaikas kosėja dėl slogos. Maži vaikai nemoka išsišnypšti nosies, sekretas iš nosies keliauja į ryklę, ją dirgina ir sukelia kosulį. Tėvai tuomet gauna patarimą – plaukite nosį, išsiurbkite gleives, ir kosulys baigsis.
3 klaida. Inhaliuoja bet kuo
Prasidėjus sausam kosuliui, kuris rodo virusinės ligos pradžią, vienintelė priemonė, kurią pateisina gydytojai, – inhaliacijos vandeniu. Būtent paprastu vandeniu, o ne aromatinėmis priemonėmis, o ypač eteriniais aliejais. Jeigu vaikui taikomos inhaliacijos su eteriniais aliejais, kosulys gali tik paūmėti.
„Įkvėpto aliejaus mikrolašeliai padengia bronchų sieneles, neleidžia joms normaliai funkcionuoti. Nekalbu jau apie tai, kad eteriniai aliejai gali sukelti alergiją, kuri dirgina kvėpavimo takus ir dar labiau didina kosulį“, – sako gydytoja.
4 klaida. Prašo gydymo čia ir dabar
Dabar antibiotikais nebesišvaistoma, o poliklinikų laboratorijos turi galimybę atlikti greitus tyrimus, rodančius ligos kilmę ir uždegimo lygį. Tačiau kad tyrimai būtų tikslūs (arba gydytojas be tyrimų nustatytų ligą ir skirtų tikslų gydymą), nuo užsikrėtimo turi praeiti šiek tiek laiko.
„Mūsų darbe gana dažna situacija, kai tėvams paskambina iš darželio, – vaikas sukarščiavo arba pradėjo kosėti. Tėvai vaiką atveža tiesiai mums. Į klausimą, kada susirgo, jie atsako – prieš pusę valandos. Deja, tokiu atveju tyrimai nebus tikslūs, ir tėveliams turime pasakyti – važiuokite namo, stebėkite vaiką, susitinkame po 1–2 dienų.
Jeigu vaikas iš esmės yra sveikas, neturi apsigimimų, lėtinių ligų, galima stebėti negydant ir 3 dienas, tik neleisti pakilti labai aukštai temperatūrai.
„Mamoms pabrėžiu – jei vaikas serga, bet yra guvus, valgo, žaidžia, viskas gerai, galime laukti ir stebėti. Tačiau jeigu pajutote, kad vaikas „kažkoks ne toks“ (nors simptomai ir neryškūs), – tiesiai pas medikus“, – sako gydytoja Aleksandra Smolij.
Kosulys, kurį sukelia virusinės peršalimo ligos, dažniausiai prasideda ir baigiasi standartiškai: ligos pradžioje būna sausas, sveikstant drėgnėja, retėja. Kosulio dažnumas ar stiprumas didelės reikšmės neturi, tačiau tėvams reikėtų atkreipti dėmesį ir nepraklausyti kosulį lydinčio švogždimo, švilpimo. Tai gali rodyti bronchiolitą ir obstrukcinį bronchitą.
Netipiškas kosulys
„Netipiškas kosulys bus ir toks, kuris prasideda labai staigiai. Pavyzdžiui, vaikas žaidė ir staiga pradėjo labai stipriai be atvangos kosėti. Tada galima įtarti, kad jis įkvėpė svetimkūnį. Patarimai neduoti vaikams iki 3 metų jokių smulkių daikčiukų yra ne šiaip sau. Neseniai mano kolegos dalyvavo konferencijoje, skirtoje tokiems atvejams apžvelgti. Neįsivaizduojate, kiek daug vaikų patenka į priėmimo skyrius, nes į kvėpavimo takus įkvėpė smulkių daiktų. Dažniausiai tai būna riešutai. Ištraukti daiktą iš bronchų – sudėtinga ir vaiką alinanti procedūra, juk daug geriau to išvengti ir vaikui neduodi smulkių dalykėlių“, – sako gydytoja.
Dar viena kosulio rūšis, kuri neturi nieko bendro su peršalimo ligomis, – kosėjimas dėl gastroezofaginio refliukso. Refliuksas yra šio laikmečio rykštė, vaikų, kurie turi šią bėdą, vis daugiau. Dėl netinkamos mitybos, streso ir kitų veiksnių didėja skrandžio sulčių rūgštingumas. Kita priežastis – iki galo neužsidarantis stemplės raukas, dėl kurio rūgštus skrandžio turinys kyla stemple aukštyn ir dirgina gleivinę. Vaikai, kurie moka papasakoti simptomus, sako, kad nieko nejaučia, – jiems nieko neskauda, nedegina, burnoje nėra rūgštu. Tačiau naktimis ar rytais jiems prasideda kosulio priepuoliai.
Tėvai nustemba, kai vietoje vaistų nuo kosulio gydytojas pasiūlo skrandžio rūgštingumą mažinančių preparatų ar medikamentų, kurie padeda užsiverti stemplės raukui. Jeigu kosulio priežastis yra neaiški, visada racionalu išbandyti gydymą nuo refliukso, nes šie vaistai nekenkia organizmui, o rezultatą (jeigu problema tikrai refliuksas) galima pajausti labai greitai, per savaitę.