Timpt už vadžių – vėl iš pradžių. Vasarą slogas, kosulius ir raudonas gerkles dauguma buvome pamiršę. Bet atėjo ruduo, ir vėl į namus pasibeldė neprašyti svečiai. Į skaitytojų klausimus apie slogą atsako gydytojas otolaringologas Virgilijus Sakalinskas.
Sakoma, kad sloga pati baigiasi ir negydoma per savaitę. Gal tas prietaras tinkamas suaugusiesiems, bet ne vaikams?
Ūminė sloga (rinitas) – tai paviršinis, katarinis nosies gleivinės uždegimas. Sloga dažniausiai sergama šalto sezono metu, todėl ji dar vadinama peršalimo liga. Vaikams slogą paprastai sukelia virusai. Taigi sloga – infekcinė liga ir turi savo inkubacinį periodą. Nuo užsikrėtimo virusais iki ligos pasireiškimo praeina nuo kelių valandų iki poros dienų.
Sloga lengvai susergama, jei vaikas iš šilto lauko ateina į aktyviai kondicionuojamas patalpas (todėl nemažai vaikų sloga serga ir vasarą). Slogą skatina skersvėjis. Manoma, kad skersvėjis gana silpnai veikia nosies gleivinę, ji tarytum pamiršta gintis. Tada susilpnėja kraujotaka ir nosies gleivinės plaukelių judėjimas, o virusams susidaro palankios sąlygos joje įsikurdinti, daugintis ir susargdinti žmogų.
Virusai paruošia dirvą bakterijoms, ir atsiranda pūlinės slogos galimybė. Taigi ūmi sloga – infekcinis procesas, ir jeigu jau jis prasideda, tęsiasi kelias dienas ar gerą savaitę.
Todėl aforizmas, kad gydoma ir negydomasloga baigiasi per savaitę, turi tam tikrą pagrindą. Gydymą reikia suvokti, kaip nemalonių simptomų susilpninimą. Svarbiausia – profilaktika nuo galimų komplikacijų.
Ar pagal snargliukų spalvą, tirštumą, kvapą galima atspėti – ar sloga komplikavosi, ar tai tik šiaip nekalta slogytė?
Svarbiausia ūmios katarinės slogos komplikacija – bakterijų invazija. Bakterijos paverčia slogą pūline. Iš nosies bakterijos gali patekti į prienosinius ančius (sinusus) ir sukelti pūlinį sinusitą. Prasidėjus pūlinei slogai snargliukai tampa tirštesni, pakinta jų spalva – jie jau gelsvai žalsvi. Be to, dažnai pakyla kūno temperatūra, vargina galvos skausmai, kartais skausmai akių srityje, pablogėja bendra savijauta. Snargliukų spalva, tirštis, jų vaizdas leidžia įtarti, kad prasidėjo ,,nekaltos” slogos komplikacija. Tuomet gydytojo otorinolaringologo apžiūra ne tik pageidautina, bet būtina.
Žinoma, tik prasidėjus slogai, kai snargliukai yra vandeningi, iš skaidrių gleivių, galima dieną kitą gydytis namuose, savarankiškai. Kai vaizdas pasikeičia, vaikas ima kosėti, būklė blogėja, reikia kreiptis gydytojo pagalbos.
Su kūdikiu tenka virusų siautėjimo metu eiti į parduotuvę, polikliniką. Ar reikia kabinti ant kaklo česnakų karolius? Gal tai tik savitaiga?
Kai virusų siautėjimo metu (rudenį ar ankstyvą pavasarį) su kūdikiu lankotės parduotuvėje ar poliklinikoje, vargu ar padės kabinami ant kaklo česnakų karoliukai. Teoriškai aišku, kad česnake esantys fitoncidai veikia virusus ir bakterijas, juos žudo. Bet praktiškai nesusidaro tokios fitoncidų koncentracijos, kad jie galėtų staiga sunaikinti ore tvyrančias (ligonių paliktas) virusų kolonijas, kol vaikas jų neįkvėps.
Dar viena pastaba. Laikykitės griežtos nuostatos – su kūdikiu, ypač virusinės infekcijos siautėjimo metu, nevaikščiokite ten, kur gausesnis suaugusiųjų sambūris (parduotuvėse, kavinėse, kine). Nesižavėkite modernių mamų pavyzdžiu, kai kūdikis pakabinami nešioklėje ant krūtinės, ir mama savaitgalį drožia į kavines, o jau pirmadienį stumdosi eilėje prie pediatro kabineto. Vaikų gydytojo požiūriu, tai ne šiuolaikiškumo, bet gležnaprotiškumo požymis.
Visada atsiminkite, kad kūdikiui reikia ramios, netriukšmingos aplinkos, švaraus oro, geriau tik rytinė saulė, mažiau sąlyčio su cheminėmis naujovėmis ir žmonių kompanijomis.
Vaikui prasidėjo sloga. Ar teisinga eiti į vaistinę, pasitarti su vaistininku ir pirkti lašiukų savo nuožiūra? Gal kiekvienam slogos etapui skiriami vis kitokie vaistai?
Prasidėjus slogai, daugelis tėvų eina į vaistinę ir tariasi su vaistininku, kaip gydyti vaiką arba perka lašus savo nuožiūra. Neretai gydymo pradžia būna sėkminga iki tol, kol neprasideda komplikacijos. Ligos priežastį įveikiančių vaistų nėra, o vartojant kraujagysles sutraukiančius, gleivinės paburkimą mažinančius vaistus, vaiko būklė palengvėja, kvėpavimas per nosį pagerėja.
Tokie lašai pirmam slogos gydymo etapui tinkami. O baigiantis slogai, kai išskyros pasidaro tirštesnės, pūlinės, lašai turėtų būti jau kitokio veikimo pobūdžio, o tai gali įvertinti gydytojas otorinolaringologas. Jeigu kūdikis alergiškas, taip pat reikia keisti gydymą.
Ką daryti, kad nekiltų slogos komplikacijų – sinusitų, ausų uždegimų?
Prasidėjus slogai visuomet galvokite apie tai, kaip išvengti komplikacijų. Trumpi patarimai būtų tokie:
Išmokykite vaiką (jeigu jo amžius leidžia) teisingai išsišnypšti nosį. Pūsti reikia atskirai kiekvieną nosies pusę. Taip pučiant užkratas nepateks į prienosinius ančius ar ausies trimitą (klausomąjį vamzdį).
Nosį šnypškite į vienkartines popierines nosinaites. Medžiaginėje nosinėje bakterijos gali daugintis, o papuolusios į nosį gali sukelti visokių komplikacijų.
Gleivinę sutraukiančius vaistus vartokite atsargiai ir ne ilgiau, kaip savaitę. Neretai patys lašai įjautrina nosies gleivinę, ir paskui ji reikalauja didesnės dozės vaistų, o tai prailgina slogos gydymą ar sudaro pagrindą lėtinei slogai.
Kokios yra liaudiškos slogos gydymo priemonės?
Vokiečių gydytojas K. Mejeris propaguoja slogos gydymo būdą, kurio esmė – šiluma, organizmo atsipalaidavimas, daugiau skysčių ir nosies virpamųjų plaukelių stimuliacija.
Ūmios slogos sukėlėjai virusai nesidaugina, kai temperatūra yra nežymiai aukštesnė už žmogaus kūno temperatūrą (~37ºC).
Todėl vaiko kojos turi būti sausos ir šiltos. Tinka karštos kojų vonelės, be jokių priedų, ekstraktų, mažiausiai tris kartus per dieną. Visą laiką reikia vaikui duoti gerti karštų gėrimų – arbatos, sunkos ir kitokių, ne mažiau kaip porą litrų per dieną (o suaugusiesiems – daugiau kaip 3 litrus).
Rekomenduojama šilta kepurė, šalikas ar šilta skarelė ant kaklo.
Namuose neturi būti rūkoma, o patalpų orą gerina didžialapiai kambariniai augalai. Svarbu tausojantis sloguojančio vaiko režimas, vengiant fizinio krūvio ir sportinių užsiėmimų. Na, o išvengti slogos padeda tipiški grūdinimosi, sveiko gyvenimo būdo elementai.
Prisiminkite gerus patarimus ir nesloguokite.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai