Ne veltui prieš didžiuosius mūšius karvedžiai ilgai rinkdavo informaciją apie priešą. Ištyrinėję silpnąsias jo vietas, paskui lengvai laimėdavo mūšį. Šaltąjį sezoną vaikus puola nedorėlis kosulys. O mamos, apsiginklavusios informacija apie jį, stoja į mūšį ir laimi. Kovodami su kosuliu, pasinaudokite ir šiais otolaringolo Virgilijaus Sakalinsko patarimais.
Pirma. Neišsigąskite kosulio. Kosulys – apsauginė organizmo reakcija. Virusai ir bakterijos pažeidžia kvėpavimo takų gleivinę, ji paburksta ir pradeda kauptis sekretas. Sekretas dirgina kosulio receptorius. Kosulys tampa vieninteliu būdu to sekreto atsikratyti. Kadangi vaikai gerokai dažniau, nei suaugusieji, serga kvėpavimo takų infekcijomis, jie ir kosėja dažniau. Kosulys – natūrali organizmo apsigynimo reakcija. Kosint iš kvėpavimo takų pašalinamos kenksmingos ir nereikalingos medžiagos.
Antra. Liepkite kvėpuoti per nosį. Kai atšąla oras, dažniausiai kosėja tie vaikai, kurie prastai kvėpuoja per nosį, yra beveik visada išsižioję. Nosis – tai galingas kondicionierius, ji sugeba sušildyti orą per labai trumpą laiką – vieno įkvėpimo metu, tarkime nuo -5ºC iki +30ºC ir juo aprūpinti plaučius. Kai vaikas kvėpuoja tik per burną, oras nesušyla, todėl dirgina gleivinę.
Trečia. Išmokite atskirti kosulį. Sausas kosulys yra vienas pirmųjų požymių susirgus virusine kvėpavimo takų infekcija. Jei kosulys sausas, neintensyvus, bendra vaiko būklė gera, kūno temperatūra normali ar tik šiek tiek pakilusi, dar nieko baisaus. Drėgnas kosulys liudija apie tai, kad pažeisti apatiniai kvėpavimo takai – bronchai ir plaučiai.
Ketvirta. Negirdykite pirmų pasitaikiusių vaistų. Vaikui pradėjus kosėti, mamos pirmiausia skuba į vaistinę pirkti „vaistų nuo kosulio“. Jei neaišku, dėl ko vaikas kosėja, nereikėtų pradėti gydyti. Vienais atvejais padeda vaistai, kurie silpnina kosulio priepuolį, o kitais – reikia skirti vaistus, lengvinančius atsikosėjimą, o ne slopinti kosulio refleksą. Kokių vaistų reikia, atskirs pediatras ar terapeutas. Vaistininkai – geri patarėjai, tačiau ne gydytojai, ir neapžiūrėję ligonių, gali klysti.
Penkta. Laiku iškvieskite gydytoją. Gydytoją kvieskite kuo greičiau, kai vaikas be pertraukų kosėjo visą naktį; temperatūra aukštesnė nei 38,5°C; vaikas sunkiai kvėpuoja, dūsta; kosint skauda krūtinę ar šoną; kosulį lydi neįprasti garsai – švilpimas, cypimas; skrepliuose atsirado kraujo; nežymus kosulys užtruko ilgiau kaip 10 dienų.
Šešta. Kosinčiam vaikui duokite daugiau gerti. Skysčiai padeda ne tik suskystinti skreplius, palengvina jų atkosėjimą, bet ir suvilgo perštinčią nuo uždegimo gerklų gleivinę ir taip ramina kosulį, kai neatkosima skreplių. Tegul vaikas geria dažnai ir po truputį. Geriau duoti gerti šilto gėrimo. Nesiūlykite gėrimų su „burbuliukais“ – jis mažina apetitą, kuris ligos metu ir taip būna nekoks. Angliarūgštė išpučia skranduką, dėl to pakyla diafragma ir kairysis plautis, pasunkėja kvėpavimas.
Septinta. Drėkinkite patalpas. Sausas oras džiovina gleivines, ir dėl to gali sustiprėti kosulys. Geriausia drėkinti ant šildymo prietaisų džiovinant išskalbtus vaiko drabužėlius arba ant jų uždėjus drėgnas švarias paklodes. Kambario orui drėkinti tinka įvairūs drėkintuvai.
Aštunta. Eikite į lauką. Jei kosintis vaikas neturi temperatūros, su juo ne tik galima, bet ir reikia eiti pasivaikščioti į gryną orą. Jeigu įmanoma, geriau eiti ten, kur yra daugiau spygliuočių medžių, nes ten oras kur kas sveikesnis. Gryname ore palengvėja kvėpavimas ir kosulys.
Devinta. Kosintį vaiką masažuokite. Masažai ypač tinka kūdikiams ir mažiems vaikams, kai jie kosti drėgnu kosuliu ir sunkiai atsikosti, o neatsikosėję pradeda dusti. Vaikai iki 3 metų, ypač kūdikiai, sunkiai atsikosti dėl to, kad jų kvėpavimo takai, lyginant su vyresnių vaikų, yra siauri, o uždegimo apimta gleivinė stipriai paburksta, tad dar labiau susiaurina ir taip jau siaurus kvėpavimo takus. Tokiems mažyliams, kai jie neturi temperatūros, reikėtų atlikti vibracinį krūtinės ląstos masažą: vaiko krūtinėlę švelniai stuksenkite tokiose padėtyse, kad susirinkę skrepliai tekėtų burnos link ir būtų iškosimi. Procedūros metu sustiprėja kosulys ir tai yra gerai, nes kaip tik to ir siekiama. Procedūrą reikėtų kartoti kelias dienas. Vibracinį krūtinės ląstos masažą gali atlikti patyrusi masažistė, o ją skiria mažylio gydytojas. Mama masažo nesunkiai gali išmokti.
Dešimta. Pabandykite įveikti kosulį be vaistų. Kai vaikas sausai kosti, bet neturi aukštos temperatūros, jam gali padėti kvėpavimas garais. Kvėpavimas garais skystina skreplius, ir dėl to palengvėja atsikosėjimas. Kvėpavimas garais tinka kosint, susirgus sloga, sinusitu, gerklų uždegimu, tracheitu, bronchitu. Į garuojamą vandenį galite įlašinti eukalipto aliejaus ar kitų vaistų, kurių eteriniai aliejai dezinfekuoja kvėpavimo takus. Kai vaikas kosti peršalęs, labai padeda šildantys krūtinės įtrynimai, galima specialiu šildančiu tepalu įtrinti ir padukus.
„Mamos žurnalas“
Susiję sraipsniai