Praėjo laikai, kai vos vaikui sučiaudėjus mamos bėgdavo į vaistinę tablečių ar mikstūrų. Dabar mamos garbės reikalas – tausoti vaikučio organizmą, neapkrauti jo gležnų kepenų vaistais, o stengtis ligoms atsikirsti be chemijos.
Konsultuoja kūdikių priežiūros specialistė Giedrė Veličkienė.
Virusų metu pakeiskite valgiaraštį
Žiemą, kad mažiau kibtų virusai, reikėtų šiek tiek pakeisti vaiko mitybą.
Pirmiausia – kuo labiau sumažinkite tuščių angliavandenių, nes jie yra virusų ir bakterijų maistas. Sukėlėjai tik ir laukia, kol vaikas prisivalgys saldumynų ir patiekalų iš baltų miltų, nes šie rūgština organizmą. Rūgštinė terpė, kaip žinia, – palankiausia ligos sukėlėjams, tad mūsų tikslas, kad organizmas būtų kuo labiau šarminis. Ne veltui legendinis prancūzų mikrobiologas ir chemikas Luji Pasteras yra pasakęs: „Užkratas yra niekas, terpė yra viskas“. Štai ir atsakymas, kodėl darželio grupėje yra vaikų, kurie niekada neserga, bet yra ir tokių, kurie beveik nenustoja sirgti.
Kad vaiko „terpė“ nepatiktų sukėlėjams, reikia labai nedaug: tik pakoreguoti mitybą, duoti gerti daug skysčių, vesti laiku miegoti ir išmokyti dažnai plautis rankas.
Žiemą patariama valgyti daugiau citrusinių vaisių, nes juose daug vitamino C ir antioksidantų, praturtinti mitybą vitaminu D, rinktis daugiau geležies turintį maistą. Vasarą vaikas gauna daug saulės, šviežių uogų, jis ir be jokio pastiprinimo jausis puikiai, o žiemą reikia trupučiuką padėti.
Kadangi žiemą vaikai negauna saulės, jiems labai greitai pritrūksta vitamino D. Šio vitamino trūkumas „kerta per imunitetą“, atidaro „vartus“ sukėlėjams. Mamos klausia, ar pakaks vitamino D, jei saulėtą dieną vaikutis pabus lauke? Tikrai ne, nes juk žiemą atviras tik vaiko veidelis, o ir tas priteptas apsauginėmis priemonėmis. Žiemą duokite vaikams žuvų taukų, juose daug vitamino D ir kitų naudingų medžiagų.
Imunitetą stiprinanti košė. Tai receptas iš knygos „Visavertė Jūsų vaiko mityba“ (Patrick Holford, Deborah Colson). Lygiomis dalimis sumaišykite migdolus, linų sėmenis ir moliūgų sėklas, viską sugrūdę akmeninėje grūstuvėje, gausite smėlio konsistencijos košytę. Ją sudėkite į stiklainiuką, uždarykite ir laikykite šaldytuve. Vaikui to mišinio duokite po arbatinį šaukštelį per dieną apie 2–3 savaites. Mišinį galite įmaišyti į vaiko valgomą maistą, jis nė nesupras.
Pirmosios ligos dienos – mamos, atakuokite
Pirmosios ligos dienos yra lemiamos, kai mama turi pakilti į ataką ir suteikti vaikui skubią pagalbą. Jei vaikui leisime įsisirgti, liga gali užtrukti. O jei užbėgsime įvykiams už akių, liga gali pasitraukti labai greitai.
Čia kiekviena šeima turi savo būdus, galbūt einančius iš kartos į kartą. Pats blogiausias sprendimas – dumti į vaistinę ir nušluoti lentynas. Yra šimtmečiais patikintų stebuklingų būdų, kaip nuvyti ligą. Tai gali būti šilta vonia ar kojų vonelės, kelios saujos druskos į vonią, daug šiltos arbatos, homeopatiniai žirniukai, didesnė vitamino C dozė (kad ir citrina į arbatą), inhaliacijos, dezinfekuojantys oro purškalai su eteriniais aliejais, kurie nubaido sukėlėjus.
Nepamirškime, kad yra ir vadinamasis motinos placebas, kai mama, kažką darydama dėl sergančio vaiko, „ištransliuoja“ labai daug geros energijos, o ši ima ir pagydo. Niekas nepasvers, ar vaikas neįsisirgo dėl tos šiltos vonios, ar dėl to, kad mama sėdėjo šalia, mylavo ir dar pasekė papildomą pasaką. Ne veltui peršalimo ligos vadinamos „liūdesio ligomis“. Vaikas, kuriam trūksta tėvų dėmesio, gali sirgti dažniau vien dėl to, kad susirgęs gauna didesnę meilės dozę.
Eteriniai aliejai – ant bangos
Eteriniai aliejai nėra priskiriami vaistų kategorijai, tačiau įrodyta, jog šios lakios, iš augalų žiedynų, lapų, šaknų ar kitų dalių išgautos itin koncentruotos kvapiosios medžiagos pasižymi antibakterinėmis, antivirusinėmis, antigrybelinėmis ir imunitetą stimuliuojančiomis savybėmis.
Daugybę metų eteriniai aliejai naudojami ne tik patalpoms kvėpinti, tačiau ir siekiant tam tikrų terapinių savybių. Sakyti, kad eteriniai aliejai gydo, – negalima, nes jų veikimo principas kiek kitoks. Aromaterapija – tai švelni šoko terapija žmogaus imuninei sistemai, natūralių organizmo gynybinių galių sužadinimas, kuris skatina kūną sveikti patį. Procedūros su eteriniais aliejais itin naudingos dažnai sergantiems, silpnos imuninės sistemos žmonėms. Kasdien praktikuojant kvapnius ritualus, išties galima sumažinti sirgimą. Tad jei jūsų darželinukas gyvena pagal schemą „dvi dienos darželyje, po to dvi savaitės namuose“, jums tikrai verta išbandyti ir įsitikinti aromaterapijos nauda.
Jei liga kankina, būtinai padėkite vaikui
Kiekvieno mūsų organizmas yra savireguliacinė sistema, kuri pasiruošusi susitikti su virusais ir bakterijomis, gintis ir kautis.
Jeigu gerai pailsime, vėdiname patalpas, pavalgome, pakankamai atsigeriame, tikrai nereikia bijoti virusų ir jų sukeltų negalavimų. Gydytojai pataria į virusus reaguoti ramiai ir intensyviai nepulti gydyti, vos pasirodė pirmieji požymiai.
Organizmas pats turi tvarkytis su liga. Tačiau jeigu viruso sukelti simptomai vaiką vargina, būtinai reikia padėti. Nors ir lėtas, nesunkus sirgimas labai išsekina organizmą.
Palikti viruso kamuojamą vaiką be jokios pagalbos – jau kraštutinumas. Pagalbinės priemonės nuo slogos, kosulio, gerklytės skausmo skirtos lengvinti simptomams, bet kartu jos labai palengvina vaikučio gyvenimą.
Kai prasideda virusinė infekcija, pirmosios dienos būna pačios sunkiausios. Organizmas stengiasi kovoti su sukėlėju, pakelia temperatūrą, o tai jam – nemenkas darbas. Jeigu tokį vaiką leidžiame į kolektyvą, būrelius, jis turi dirbti dviem etatais – ir kovoti su liga, ir atlikti visus įprastus darbelius. Ne kiekvienas tai įveiks. Vieni vaikai pravaikšto ligą, kitiems liga labai užsitęsia, o tretiems – komplikuojasi, nes prisideda bakterinė infekcija. Viskas priklauso nuo organizmo, bet, mano nuomone, bent jau poilsio vaikui reikia skirti daugiau, ypač pirmomis dienomis. Tegul ilgiau pamiega, daugiau geria, sumažina veiklų. Tausojantis ir ramus pirmų dienų režimas – daug efektyviau, negu galvoti, „o gal nieko nebus“, ir išleisti tokį vaiką į darželį ar mokyklą.
„Mamos žurnalas“