Ar nerimaujate prieš pirmąją tolimesnę kelionę su mažyliu? Dalinuosi keliais praktiniais patarimais, tikiuosi, kad tai jums padės keliauti be streso!
Gidė Evelina Kaveckienė, „Šeimos kelionių“ įkūrėja, Fb/Ig: Šeimos kelionės
Net tiems, kurie iki susilaukdami mažylio dažnai keliavo, pirmoji kelionė į užsienį su vaiku gali kelti nemažai įtampos. Juk reikia apgalvoti kelionės aspektus, į kuriuos anksčiau nekreipdavome dėmesio, jau nekalbant apie vaiko poreikių atliepimą, vaistinėlę, bagažą ir t.t.
Pradėsiu nuo kelių svarbių administracinių patarimų.
Pirma. Vienintelis tinkantis dokumentas vaiko kelionei į užsienį – asmens tapatybės kortelė arba pasas. Gimimo liudijimas nėra kelionei tinkamas dokumentas. Vaiko dokumentą, kaip ir suaugusiojo, galima užsisakyti Migracijos departamente ar el. būdu. Patarčiau iš anksto būti pasigaminus ir atsispausdinus dokumentui tinkančią nuotrauką. Departamente naudotis fotoaparatais su vaiku – gana sudėtinga.
Antra. Europos sveikatos kortelė – antras, mano požiūriu, privalomas dokumentas. Jis užtikrins, kad bet kurioje Europos sąjungos ar Šengeno zonos šalyje jums būtų suteikta būtina pirmoji medicininė pagalba. Tokią kortelę užsakyti vaikui galima nuo gimimo, nemokamai, Ligonių kasose ir ji galios iki jo 18 gimtadienio. Užsakinėti el. būdu nėra labai patogu, nes reikia spausdintis dokumentus, pasirašyti, įkelti. Nuvykus į vietą iškart galima pateikti prašymą ir atsiimti jau pagamintas korteles, greitai ir sklandžiai. Ši kortelė – „planas minimum“ dėl sveikatos draudimo. Kiekviena šeima įsivertins, ar užsisakyti papildomus kelionių draudimus. Dažnai pamirštame, jog didžioji dalis kreditinių kortelių turi šeimos kelionių draudimą. Siūlau pasityrinėti, ar bazinio kelionių draudimo jau neturite su kreditinės sutartimi. Jeigu turite auksinę kreditinę kortelę, ji yra nuostabi ir sąlyginai pigi apsauga. Draudiminiu įvykiu laikomas net eilinis vaiko susirgimas – tokiu atveju jūsų pagrindinės kelionės išlaidos būtų apdraustos, jas įsigyjant su auksine kreditine kortele.
Trečia. Renkantis keliauti lėktuvu, pravartu žinoti, kad dauguma aviakompanijų leidžia mažyliams nemokamai paimti 2 daiktus ir papildomą kuprinę daiktų. Nors „daiktai“ dažniausiai įvardijami kaip vaikiškas vežimėlis, automobilio kėdutė, iš tiesų galima pasiimti įvairius daiktus. Pavyzdžiui, mes pasirinkome vaikišką vežimėlį ir vaiko nešynę – kuprinę su metaliniu korpusu, keliavimui į kalnus. Daiktus galime atiduoti į registruotą bagažą, o su vaikišku vežimėliu galima keliauti iki pat laipinimo vartų, kur vežimėlis bus perimtas ir patalpintas su bagažu.
Laikas lėktuve
Lėktuvo pakilimo ir nusileidimo metu kūdikiams parankiausia žįsti arba turėti čiulptuką, kad išvengų nemalonaus ausų užgulimo. Vyresniems vaikams, kaip ir suaugusiesiems, šiam tikslui tinka įvairiausi čiulpiami saldainiukai. Veiklos pasiimti su savimi tikrai verta. Jūs žinote geriausiai, kas tiks jūsų mažyliams. Aš turėčiau „kozerį“ – planšetę su animaciniais filmukais, jei situacija būtų tikrai sudėtinga.
O dabar apie įdomesnius, turinio aspektus!
Keliaujant su vaiku, į kryptis pradedame žvelgti visiškai naujomis akimis. Prieinamumas tampa vienu esminių klausimų. Ar vieta, kur vykstame, yra prieinama su vaikišku vežimėliu, triratuku ar kita vaikiška judėjimo priemone? O ar vietos maitinimo įstaigos pasirengusios mažylius priimti? Ar jie turės maitinimo kėdutę, vystymo stalą? Keliaujant su vyresniu vaiku: ar yra vaikams pritaikytas meniu? Mažesniems – ar yra jaukių žindymo vietų? O kaip kultūriškai reaguojama į žindymą viešojoje erdvėje? Kyla begalės klausimų.
Yra du keliai: galime arba būti pasirengę „viskam“ ir suktis iš situacijos vietoje, arba viską galime išsityrinėti dar prieš renkantis kryptį ir pasirinkti tokią, kur problemų kils mažiausiai. Kelionę palengvins ir apgalvoti daiktai „gelbėtojai“, pavyzdžiui, medžiaginė nešynė, jei tik vaikas joje būna.
Verta pagalvoti ir apie laiko juostas bei klimatą. Labai drastiški temperatūrų pokyčiai gali būti sunkiau įveikiami patiems mažiausiems ir sukelti iššūkių išvykus ar grįžus. Pirmajai kelionei rinkčiausi ne visiškai kitokio klimato nei Lietuva kraštą, atitinkamai mažesnis bus ir laiko skirtumas, galintis išderinti vaiko ritmą.
Kelionė vis tiek bus kitokia
Nepaisant to, kaip pasirengsite kelionei, su mažu vaiku atostogausite jau kitu tempu ir kitaip, nei keliaudami vieni. Tad esminis uždavinys – savo lūkesčių suvaldymas, rengiantis kelionei su šeima. Jei nusiteiksite, kad vaikas diktuos savo norus, mažiau nervinsitės vietoje, kad jums „neduoda ramiai ilsėtis“. Ypač ramios kelionės, keliaujant su vaikais, matyt, tikėtis gana naivu. Tačiau tai nereiškia, kad negalite patirti fantastiškai įdomių, smagių, nuotykių kupinų atostogų!
„Šeimos kelionės“ organizuoja ekskursijas, edukacijas ir kitas patirtis, sukurtas būtent šeimoms su vaikais. Aktyviai keliaujame Lietuvoje, tačiau vis drąsiau mąstome ir apie bendruomenės keliones į užsienį. Parašykite mums, jei organizuotos kelionės jus domina!
Susiję straipsniai