Muziejus įsivaizduojame kaip nuobodžias, šeimoms su vaikams, o tuo labiau – su kūdikiais, nepritaikytas vietas. Čia yra šiek tiek tiesos, vis dėlto dauguma Lietuvos bei užsienio muziejų labai greitai keičiasi, atsinaujina, modernėja ir orientuojasi ne vien į suaugusiųjų auditoriją.
Konsultuoja Erika Venclovaitienė, „Šeimos kelionių“ gidė. Fb/Ig: Šeimos kelionės
Muziejai tampa prieinami žmonėms su negalia, šeimoms su įvairaus amžiaus vaikais ar net mažaisiais augintiniais. Yra muziejų ar parodų, kurie skirti konkrečiai mažyliams ir jų tėveliams. Ten ne tik gausu patyriminės veiklos ar įdomių užsiėmimų, yra žaidimų erdvės, vystymo, maitinimo kambariai bei pritaikyta infrastruktūra lankytis su vežimėliais. Net jei vieno ar kito dalyko muziejus neturi galimybės įgyvendinti, dažnai darbuotojai mielai padeda šeimoms patekti į muziejų, šiltai priima ir supažindina su ekspozicija net ir pačius mažiausius, todėl rekomenduojame nebijoti apsilankyti muziejuose. O tam, kad vizitas teiktų tik teigiamas emocijas, keli praktiniai patarimai, kaip pasiruošti pirmajam kūdikio vizitui muziejuje.
Visos patirtys bei patarimai – ne iš piršto laužti. Esu ne tik gidė, muziejininkė („Muziejų mylėtoja“ – FB), bet ir nuostabaus 1,3 metų mažylio Vytauto mama. Su juo muziejus lankome nuo pirmųjų jo gimimo mėnesių. Švęsdamas savo pirmąjį gimtadienį mažylis galėjo pasigirti gana įspūdingu per metus aplankytų muziejų sąrašu – Lietuvoje ir užsienyje jam pavyko užsukti net į 15 muziejų. Visi apsilankymai buvo gana skirtingi, bet labai teigiami ir smagūs. Aplinkiniai mielai priimdavo šeimos norą pažinti praeitį, kultūrą ir gerai praleisti laiką muziejuose su kūdikiu ant rankų. Tad nebijote ir atraskite!
- Pasirinkite tinkamą muziejaus temą. Nors visi muziejai yra prasmingi, tačiau ne visi pagal temas tinkami šeimoms ir patiems mažiausiems lankytojams. Jeigu muziejus skirtas atminti skaudžius praeities įvykius arba pristato paveikias ekspozicijas bei eksponatus, galbūt tai gali būti per sudėtinga kūdikiams ir juos šiek tiek išgąsdinti. Pirmajam apsilankymui geriau rinkitės kuo labiau mažyliams pritaikytą muziejų, jo parodą ar ekspoziciją.
- Neužsibrėžkite per daug, galbūt apsilankyti pavyks tik dalyje muziejaus ar apžiūrėti vos porą istorinių eksponatų, dailės kūrinių ar kt. Svarbiausia – geros emocijos, saugumas ir vaiko poreikių atliepimas.
- Iš anksto įsivertinkite norimą aplankyti muziejų, jo aplinką, pasiskaitykite apie tai ar peržiūrėkite nuotraukas. Jei kūdikis jautrus garsams, šviesai ar tamsai, gal reiktų rinktis kuo neutralesnį variantą ir atmesti tuos, kurie siūlo daug inovacijų, garsių ar ryškių ekspozicijų bei parodų. Vis dėlto jei tokie dalykai netrikdo mažylio, drąsiai galima planuoti vizitą didžioje dalyje muziejų.
- Įsitikinkite, ar muziejus tikrai dirba ir yra atviras lankytojams. Galbūt radote puikų muziejų, bet jis šiuo metu rekonstruojamas ar jame rengiama nauja paroda ir į jį pateikti nėra galimybės. Juk geriau 10 kartų įsitikinti, negu nuvykus nepatekti į vidų. Tuo labiau dera pasitikslinti ir muziejaus lankymo valandas, bilieto kainą ir kitus su lankymu susijusius dalykus. Jeigu informacijos internete randate mažai, – visada galima paskambinti ir gauti visus atsakymus į rūpimus klausimus.
- Planuokite vizitą, kai muziejuje mažiau lankytojų. Pirmajam apsilankymui muziejuje su kūdikiu visada norisi daugiau erdvės, mažiau lankytojų ir kuo didesnio saugumo. Nors nemokamas muziejų lankymas (valstybinių švenčių dienos, nemokami renginiai ar paskutinis kiekvieno mėnesio sekmadienis) – labai patrauklus šeimoms, tačiau didelis žmonių srautas gali blaškyti kūdikius. Be to, uždarose patalpose greičiau plinta virusai, kurie gali sukelti sveikatos problemų. Tad geriau lankytis tuomet, kai muziejuje didelių srautų lankytojų nėra.
- Įvertinkite muziejaus infrastruktūrą. Prieš lankantis muziejuje, reikėtų rasti atsakymus į šiuos klausimus: Ar muziejuje yra liftas, keltuvas? Ar yra užvažiavimai–nuvažiavimai, pritaikyti vaikiškiems vežimėliams? Ar labai daug laiptų, nes galbūt verta vykti ne su vežimėliu, o geriau pasiimti nešynę? Ar muziejuje vaikelis galės ropoti saugiai ir savarankiškai pats (ypač jei yra didesnis)? Ar bus kur pakeisti sauskelnes ir pamaitinti kūdikį? Ar muziejus turi automobilių stovėjimo aikštelę, o galbūt geriau eiti pėsčiomis ar rinktis viešąjį transportą? Į visus šiuos klausimus galima rasti atsakymus susisiekus su norimu aplankyti muziejumi arba ieškoti informacijos internete.
- Nebijokite klausti ar prašyti pagalbos muziejaus darbuotojų. Dauguma muziejų turi savo interneto svetaines, socialinius tinklus, kur galima susisiekti ir gauti reikiamą informaciją apie muziejų ar suderinti savo šeimos vizitą jame. Visada galima ir skambinti bei teirautis. Pačiame muziejuje muziejų darbuotojai ne tik mielai suteiks reikiamų žinių, bet ir padės su mažyliu (pagelbės užsikelti vežimėlį, paneš daiktus ar kt.).
- Atsipalaiduokite ir mėgaukitės vizitu muziejuje! Jeigu gerai jaučiasi tėvai, – puikiai jausis ir vaikai. Svarbu nebijoti, keliauti ir atrasti nuostabius mūsų muziejus.
Susiję straipsniai