Skristi lėktuvu besilaukiant, su kūdikiu ar mažu vaiku iki 3 metų reikėtų tik tada, kai tai tikrai būtina. Tačiau naivu būtų to tikėtis šiais laikais, kai visas pasaulis pasiekiamas ranka.
Vaikų ligų gydytoja ir vaikų endokrinologė Lina Orlovskaja
Skrydis = stresas
2019 metų balandžio 21 dieną pasaulį sukrėtė, regis, neįtikėtinas incidentas. Lėktuve skrydžio metu mirė 2 mėnesių kūdikis – mergytė Farah. Lėktuvas pakilo iš Kvala Lampūro oro uosto, mergytė pradėjo verkti, tėvai nesugebėjo jos nuraminti. Tarp sunerimusių keleivių atsirado profesionali slaugytoja. Deja, ir ji negalėjo mergytės nuraminti. Kai mažylės kvėpavimas pradėjo silpnėti, ir paaiškėjo, kad reikia skubaus gaivinimo, lėktuve atsirado net 4 keleiviai-medikai, kurie puolė padėti. prasidėjo gaivinimas. Farah buvo gaivinama 2,5 valandos, tačiau ji vis tiek mirė.
Kol tikroji Farah mirties priežastis nustatinėjama, pasaulio spaudoje pasipylė straipsnių apie tai, ar saugu skraidyti su kūdikiais. Juk iki šiol nebuvo didelių gąsdinimų, nebuvo nurodomas kūdikio amžius, nuo kada jam leidžiama skraidyti.
„Nereikia pamiršti, kad ne tik skrydis, bet ir kiekviena kelionė, oro sąlygų pasikeitimas, nuovargis, svetimos šalies mikroklimatas, neįprastas maistas, neįprastas dienos režimas, galų gale – mums neįprasti virusai, bakterijos ir kiti mikroorganizmai sukelia didelį stresą vaiko organizmui.
Kuo vaikas mažesnis, tuo sunkiau jis prisitaiko prie besikeičiančių sąlygų. Nuo 3 metų kelionės su vaiku bus daug lengvesnės, tokio amžiaus vaikui nebereikės atskiro valgiaraščio, su vaiku bus galima susitarti dėl elgesio taisyklių, jam bus galima suprantamai paaiškinti, kas jo laukia ir kodėl, tarkime, negalima išlipti iš lėktuvo tuoj pat“, – sako vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
Asmeninė gydytojos patirtis
Gydytoja Lina Orlovskaja pati neseniai susidūrė su iššūkiu – kūdikis lėktuve: „Šiemet skridome į Maljorką. Sūnų Taurą (1 m.) užsupo, jis pradėjo vemti be sustojimo, o skristi – dar 2 valandos. Galvojau, prašysiu greitojo nusileidimo ir lėksiu į reanimaciją. Užtat atgal jau gerai pasiruošiau skrydžiui, parskridome be problemų. Lėktuve skrido daug kūdikių, dauguma klykė visą kelią užgultomis ausytėmis. Skrendant į Kanarų salas dažnai lėktuvą pakrato, nes ten susidaro oro duobių.
Kolegė medikė pasakojo, kaip jos kūdikis suviduriavo vos lėktuvui pakilus, tai priskridus Varšuvą lėktuvas buvo tupdomas greituoju nusileidimu, o lėktuvą pasitiko reanimobilis“.
Toliau gydytoja pasidalino patarimais, kaip elgtis, kad skrydis būtų saugus.
Kaip suskraidyti „be skausmo“
Jei jau nusprendėte keliauti su mažu vaiku, kruopščiai ir apgalvotai tam pasiruoškite, atsakingai pasirinkite skrydžio maršrutą, trukmę, pramogas, sudarykite vaikui įveikiamą kelionės programą.
Optimali skrydžio trukmė su vaiku iki 3 metų yra 2–2,5 valandos. Jeigu įmanoma, rinkitės tiesioginius skrydžius. Nepamirškite, kad pervargęs vaikas yra imlesnis infekcinėms ligoms, kur kas greičiau peršąla, perkaista, suserga.
Todėl dėl nevykusio skrydžio vaikas gali apsirgti vos tik atsidursite kurorto viešbutyje.
Ne tik per skrydį laikykitės vaiką tausojančio režimo. Per pietų kaitrą vaikams būtinas miegelis pavėsyje, o ne griuvėsių apžiūra po atvira Egipto saule, vakare jie norės anksčiau eiti miegoti, tad ant grilio gruzdintus kalmarus su alumi stenkitės suvalgyti kiek anksčiau nei vaikui iš nuovargio prasidėjo isterija.
Priežastys, dėl kurių kūdikiai ir maži vaikai verkia lėktuvuose:
- Užgula, skauda ausytes.
- Diskomfortas dėl suvaržytos judėjimo laisvės.
- Triukšmas, svetimų žmonių, nepažįstamos aplinkos baimė.
- Pykinimas, vėmimas dėl lėktuvo vibracijos turbulentinėse oro srovėse.
Praktiniai patarimai
- Saugome ausis.
Kad neužgultų ausyčių duokite žysti krūtį, duokite čiulptuką, mišinuko, arbatėlės ar bet kokio kito gėrimo iš buteliuko su čiulptuku. Vyresniam vaikui galite duoti čiulpiamą saldainį, kramtomosios gumos, liepti ryti seiles, gerti vandens. Galima pabandyti sandariai užkimšus ausis pirštais keletą kartų plačiai išsižioti – judant apatiniam žandikauliu, prasiplečia ausų landos, slėgis vidurinėje ir išorinėje ausyje susilygina. Galima pūsti žandus arba duoti pūsti balioną ar nedidelį pripučiamą kamuoliuką.
Jei vaikas serga alergine sloga, arba taip nutiko, kad vis dėlto keliaujate su sergančiu vaiku (galbūt peršalusiu kelionės svetur metu), pasiimkite nosies gleivinę sutraukiančių lašų, įlašinkite jų 20–30 min. prieš lėktuvo kilimą ar nusileidimą, jie išgelbės nuo nemalonaus ausų užgulimo ir skausmo skrydžio metu.
Skrydžio metu ar po jo gali varginti nosies užgulimas, ausų, nosies skausmas, spengimas, cypimas, traškesys ausyse, pykinimas, galvos svaigimas, kraujavimas iš nosies ar ausų (ypač sergant sinusitu). Jei minėti simptomai neišnyko per 24 valandas, kreipkitės į gydytojus. Ausų traumos skrydžio metu yra itin retas, tačiau įmanomas dalykas.
- Saugus sėdėjimas ir… judėjimas.
Lėktuvui kylant ir leidžiantis bei patekus į turbulentines oro sroves, skrydžio palydovai paprašys pasodinti vaikus sau ant kelių ar į vaikui skirtą vietą bei prisegti saugos diržu. Kūdikiai, vaikai iki 2 metų bei smulkaus sudėjimo vaikai turėtų sėdėti tėvams ant kelių, prisegti saugos diržiuku, užmaunamu ant tėvų saugos diržo, vyresni vaikai sėdi jiems skirtose sėdimose vietose. Vaikai skrydžio metu mėgsta žiūrėti pro langą, tad užsakinėdami bilietus pasirūpinkite vieta prie lango.
Skrendant į tolimus skrydžius arba skrendant su persėdimais, kuomet reikia nemažai laiko praleisti laukimo salėse, leiskite vaikams pajudėti, padūkti, palakstyti, nereikalaukite, kad visą laiką sėdėtų ramiai, nes 5–6 valandos ramaus sėdėjimo yra ir nebūtinos, ir neįmanomos jūsų vaikui. Galite pasiimti su savimi nedidelį kamuoliuką, kuriuo vaikas pažais laukimo salėse. Oro uostuose ieškokite mamos-vaiko kambario, ten galėsite pervystyti, pažindyti kūdikį, pailsėti. Prieš pat skrydį pakeiskite sauskelnes, išvalykite ar išplaukite su jūros druskos vandenuku nosies landas.
Jei keliaujate su kūdikiu, galite pasinaudoti nemokama pirmumo teise į lėktuvą patekti be eilės, tačiau jei oro uoste daug žmonių su mažais vaikais, gali tekti laukti bendroje eilėje.
- Ką veikti lėktuve.
Jei jūsų vaikas yra tokio amžiaus, kuomet jau supras, būtinai pieš skrydį apie viską papasakokite. Žinodamas, kas jo laukia kelionės metu, vaikas mažiau stresuos, bus kantresnis, supras, kas vyksta ir kodėl reikia laukti žmonių eilėje, kodėl lėktuve, palydovui paliepus, reikia prisisegti saugos diržus ir ramiai pasėdėti, kodėl negalima prieš skrydį valgyti ledų ir riebių pyragaičių iš kavinės vitrinos laukiamojoje salėje.
Aš prieš keliones keletą vakarų savo vyresniam sūnui visada sekdavau pasaką apie tai, kaip mes keliausime, kaip skrisime, ką pamatysime, kokių nuotykių patirsime, su kokiais sunkumais susidursime. Jei jūsų vaikas dar mažas, apgalvokite kuo sudominsite jį kelionės metu, kai jam viskas nusibos. Gal tai bus mišinukas, sausainis, keletas naujų dar nenusibodusių žaisliukų, knygutė, kraštutiniu atveju – planšetė ar telefonas su filmukų įrašais.
Neduokite vaikams čiupinėti, kišti į burną lėktuve esančių žurnaliukų, reklaminių bukletų, informacinių lentelių. Juos čiupinėjo daugybės žmonių rankos ir prieš kiekvieną skrydį šių daiktų tikrai niekas nedezinfekuoja.
- Gelbėkite, pykina.
Tam kad išvengtumėte pykinimo ir vėmimo, prieš kelionę ir visos kelionės metu duokite vaikui gerti tik vėsaus, negazuoto mineralinio ar paprasto geriamojo vandens. Neduokite gazuotų gėrimų, sulčių, kakavų, saldžių vaisvandenių ir pan. Nepermaitinkite vaikų prieš skrydį, ką tik įsėdę į lėktuvą nepulkite maitinti sumuštiniais, vynuogėmis, šokoladukais. Dėl lėktuvo vibracijos, kratymo, oro duobių vaikus gali supykinti, todėl geriausia duoti maistą tik tada, kai vaikas pats paprašys ir tik lengvai virškinamą bei nedidelėmis porcijomis.
Turėkite su savimi sausainių ar kito lengvai virškinamo maisto, tinkančio pagal amžių jūsų vaikui. Vyresnio amžiaus vaikui pykinimui palengvinti galite duoti čiulpti mėtinių saldainių ar pakramtyti mėtinės kramtomosios gumos. Taip pat puikiai tinka imbieriniai saldainiai ar nedidelis gabalėlis citrinos su žievele.
Ką pasiimti su savimi į lėktuvą
Atsarginių sauskelnių, priklausomai nuo skrydžio trukmės ir jūsų vaiko amžiaus, tiek kiek reikia įprastai +2 atsargai.
Drėgnų ir sausų servetėlių, seilinuką.
Atsarginį drabužėlių komplektą, jei vaikutis susiteptų, apsipiltų maistu, gėrimu, supykinus apvemtų drabužėlius.
Čiulptuką (jei naudojate). Galite paimti ir du, jei vienas nukris, turėsite kitą.
Vaiko įprasto gėrimo. Skrendant su vaiku iki 4 metų, leidžiama į lėktuvo saloną įsinešti tiek skysčių, kiek vaikui gali prireikti viso skrydžio metu, net jeigu viršytumėte skrydžiams nustatytą skysčių normą, žinoma protingose ribose. Tai gali būti kūdikiams skirtas pienas, pieno milteliai, vanduo, kūdikių maistas, tyrelės, sultys. Šie produktai gali būti supakuoti specialioje taroje, kurioje buvo pirkti, arba gabenami termose, jei jums taip patogiau, į permatomą maišelį pakuoti juos nebūtina. Karšto vandens į lėktuvą neštis nebūtina, jo tikrai gausite paprašę skrydžio palydovų. Skysčiai, kuriuos nešitės į lėktuvo saloną, bus patikrinti apsaugos darbuotojų specialiais skenuojančiais analizatoriais arba juos gali duoti paragauti jums arba jūsų vaikui.
Nešynę ar vaikjuostę. Nešynė kelionėje yra nepamainoma, tuomet kai vaiką reikia nuraminti, apsaugoti, kad nepasimestų, nepapultų po automobilio ratais, tuomet, kai vaikas nenustygsta, o jums reikia lipti į lėktuvą ar išlipti iš jo, rodyti dokumentus patikros punkte, gabentis mantą, ieškoti mašinų nuomos punkto ar autobusų stotelės išlipus iš lėktuvo, pavargus vaikui lakstyti tolimus atstumus dideliuose oro uostuose, išsiruošus į ilgesnius ar pavojingesnius maršrutus, kopinėjant kalnų takeliais, kur vaikas gali pargriūti ir susižeisti, plaukiant vandens transportu ir t.t.
Kaklo pagalvėlę.
Patogią kuprinę, kuri labai pravers ne tik oro uoste, pasienyje, bet ir visoje kelionėje.
Pleduką ar šiltesnius drabužėlius, nes lėktuve dažnai būna šalta.
Vienkartinę antklodėlę ar vystykliuką. Jų prireiks norint pervystyti kūdikį lėktuve ar oro uoste, nes vystymo staleliai dažniausiai būna ne itin švarūs.
Jei jums ar jūsų vaikui skrydžio metu gali prireikti tam tikrų vaistų, pvz.: insulino, turite gauti tai patvirtinančią medicininę pažymą. Vaistus laikykite rankiniame bagaže, o pažymą pateikite oro uosto saugumo patikros punkte.
Kada vaikui negalima skristi:
4 paras po skiepų.
Sergant, karščiuojant, kosint, viduriuojant.
2–3 savaites po bet kokios operacijos.
2 savaites po bet kokios ūmios infekcinės ligos.
Sergant mažakraujyste, kai hemoglobinas <100 g/l.
Nerekomenduotina skraidinti lėktuvu kūdikių iki 6 mėnesių. Dėl jų klausos organų amžiui būdingų anatominių ypatumų kūdikiai sunkiai prisitaiko prie oro slėgio pokyčių.
Sergant sinusitu retais atvejais galima patirti ausų būgnelių traumą dėl slėgio pokyčių, todėl jei skrydžio metu ar po skrydžio jaučiate skausmą, diskomfortą ausyse, jei pasirodė kraujingo skysčio iš ausų ar nosies landų, jei skausmas ir diskomfortas ausyse nepraeina ilgiau kaip 24 valandas po skrydžio, būtinai kreipkitės į ausų, nosies, gerklės ligų specialistą.
Ko dar nepamiršti
Prieš skrisdami į bet kokią šalį, pasidomėkite epidemiologine tos šalies situacija, pasidarykite visus būtinus ir rekomenduotinus skiepus. Infekcinės ligos yra viena iš svarbiausių priežasčių, dėl kurių nerekomenduočiau keliauti su mažesniais kaip 2–3 metų vaikais, kad svaiginančios kelionės po Indiją nepasibaigtų poliomielitu, Tailandą – vidurių šiltine, o Ukrainą – tymais. Kaip rodo praktika, net ir pasiskiepijus visais rekomenduotinais skiepais nesate garantuoti, kad skrydžio metu prasidėjus vėmimui ar viduriavimui (dėl kokio nors rota- ar noraviruso, pasigauto oro uoste) neteks prašyti lėktuvo pilotų leistis greituoju nusileidimu artimiausiame oro uoste, kur jus ir jūsų kūdikį pasitiks reanimobilis.
Deja, taip ne kartą yra buvę skrydžių praktikoje.
Kai kurios oro linijos reikalauja gydytojo pažymos, išverstos į anglų kalbą, leidžiančios skristi, kitaip gali atsisakyti priimti jus į lėktuvą, jei laukiatės trečiąjį nėštumo trimestrą, nes bet kuriuo metu galite pradėti gimdyti. Lėktuvo pilotams jau yra tekę priimti gimdymus skrydžio metu, o tokios atsakomybės prisiimti niekas nenori, nes tai gali baigtis liūdnai tiek motinai, tiek kūdikiui.
Jei keliaujate nėštumo metu ir norite išvengti patikros rentgeno aparatu (tokie yra didžiuosiuose oro uostuose dėl galimo pavojingų daiktų gabenimo), galite bandyti pasinaudoti ta pačia pažyma, bet viskas priklauso tik nuo oro uosto darbuotojų požiūrio ir geranoriškumo, pažyma apie nėštumą neįpareigoja jų praleisti jus be patikros. Patikrinimas paprastu metalo detektoriumi nėštumo metu nekenkia.
Atsiminkite, kad ir pats skrydis nėra nekaltas – 2–3 valandų skrydis lėktuvu savo apšvita prilygsta 8–10 rentgeno nuotraukų.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai