Kūdikių vyniojimas grįžta į madą. Kodėl prieš 20 metų jis buvo paneigtas, o dabar vėl populiarėja?

Akušerė Agnė Škudienė

Akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

Kūdikio vyniojimas (privystant rankytes), regis, apsisuko spirale ir grįžo į tą patį tašką, iš kurio išjudėjo prieš bene 25 metus. Tada buvo nutarta, kad kūdikių vystyti nereikia, o dabar vėl sakoma, kad tai šaunu.

Ką mano medikai?

Akušerė Agnė Škudienė, www.akuseresmokykla.lt

Pirmiausia – žurnalo redaktorės replika:

Kodėl vyniojimas 10 000 metų buvo „madingas“, bet paskui nustota vynioti? Mano dukrytė Austėja (29 m.) buvo labai standžiai vyniojama, o kita dukrytė (24 m.) jau nebevyniojama – moviau kelnytes ir marškinukus nuo gimimo. Viską dariau taip, kaip liepė gydytojai. Kai susilaukiau trečiosios dukros (dabar jai 6 m.) jutau, kad jai rankos labai trukdo miegoti, bet bijojau vynioti, neva rankyčių ir kojyčių suvystymas trukdo vaikui augti ir tobulėti. Todėl naktimis laikydavai jos plaštakas suėmusi… Dabar vis garsiau kalbama, kad kūdikius, bent jau naujagimius, reikia vystyti. Kyla tokie klausimai:

 1. Iki kada kūdikį vynioti?
 2. Visai parai ar tik nakčiai?
 3. Į vystyklus? Gal yra matmenys, koks geriausias, kad vaikas neištrauktų rankų?
 4. Ar vis dėlto laikyti kūdikius specialiuose kokonuose, vadinamuose swaddle-me.
 5. Kaip stipriai kūdikį susukti?
 6. Ar  vyniojant atsižvelgti į kūdikio būdą – ramaus nevynioti, o dirglų susukti kuo stipriau?
 7. Ar nesutriks standžiai vystomo kūdikio raida?

Vyniojimas – daugelyje šalių naudojamas būdas nuraminti naujagimį. Mūsų mamos, močiutės ir prosenelės naujagimius vyniojo dar ir dėl kitos priežasties – nebuvo sauskelnių, trikotažinių drabužėlių, tik drobiniai, o palutes kažkaip reikėjo išlaikyti vaikeliui tarp kojų… Deja, būtent dėl nuolatinio, stipraus suveržimo ties klubais, kai kuriems vaikams išsivystydavo klubų displazija ir vyniojimo „mada“ greitai pasirodė pavojinga.

Ne veltui daugelį metų slaugytojos ir močiutės tvirtai vyniodavo naujagimius. Tai gyvenimo patikrinta praktika

Vyniojimo privalumai

Ne veltui daugelį metų slaugytojos ir močiutės tvirtai vyniodavo naujagimius. Tai gyvenimo patikrinta praktika.

Miegantys ar beužmiegantys naujagimiai dažnai nubunda dėl nevalingų, refleksinių kūno, ypač rankų, judesių. Tie judesiai yra visiškai normalūs, kūdikis juk judėjo ir gimdoje. Tačiau gimus erdvė išsiplėtė, nebeliko ribų, o vyniojimas tarsi grąžina į gimdą. Miegas tampa ramesnis, ilgiau trunka. Taip pat padeda nusiraminti, jei kūdikis buvo sudirgęs, jam pučia pilvuką ir todėl negali užmigti. Sumažėja pogimdyminės depresijos rizika mamai, nes ji gali pailsėti ir pati.

Vyniojimo trūkumai

Per stiprus vyniojimas (suveržimas) turi neigiamą įtaką naujagimio vystymuisi. Ypač, jei vystant kojos ištiesiamos ir tarsi imobilizuojamos. Tokiu atveju stipriai išauga klubų displazijos rizika.

Kai kurie šaltiniai teigia, kad vyniojimas didina staigios kūdikių mirties riziką, tačiau tyrimų rezultatai rodo, kad tai susiję ne su pačiu vyniojimu, bet netaisyklinga vyniojimo technika ir kūdikių amžiumi.

Kaip saugiai vynioti naujagimį ir kūdikį?

  • Naudokite ploną, lengvą vystyklą, idealu – marlinis. Taip pat tinka specialūs vyniojimo miegmaišiai – kokonai, kuriais sutvirtinamos tik rankos, bet apatinę kūno dalį riboja tik laisvas „maišelis“.
  • Vyniokite tik iki pečių: galva ir pečiai turi būti laisvi.
  • Suvyniotą kūdikį guldykite TIK ANT NUGAROS. Lovelėje neturi būti nieko daugiau, tik čiužinys ir suvyniotas kūdikis.
  • Nebenaudokite vyniojimo vos tik kūdikis ims bandyti apsiversti ant pilvo (2–4 mėn.).
  • Vyniojimas – išankstinis sprendimas. Jei nevyniojote nuo gimimo, pradėjus vynioti nuo antro ar trečio mėnesio išauga staigios kūdikių mirties rizika.
  • Jei nusprendėte vynioti, – rekomenduojama tai daryti KIEKVIENO miego metu.
  • Vyniokite standžiai, bet ne per stipriai. Kojos ir pėdos turi būti laisvos, susilenkti per kelius ir klubus. Krūtinė turi laisvai kilnotis – tarp krūtinės ir vystyklo turi lengvai tilpti du pirštai. Per laisvai suvyniotas kūdikis gali išsilaisvinti ir vystyklą užsimesti ant kvėpavimo takų.
  • Reguliariai tikrinkite kūdikio temperatūrą. Migdykite išvėdintame kambaryje ir vyniokite į plonus vystyklus, ne pūkines antklodes. Perkaitimas didina staigios kūdikių mirties riziką.
  • Palikdami kūdikį kito žmogaus priežiūrai, įsitikinkite, kad jis išmano saugaus vyniojimo taisykles.
  • Jei miegate vienoje lovoje su kūdikiu, vynioti miegui nerekomenduojama dėl didesnės perkaitimo rizikos.
  • Vyniokite kūdikį, tik tuomet, kai to reikia, bet ne nuolat. Labai svarbu, kad dieną rankos ir kojos turėtų galimybę išsitiesti ir tyrinėti pasaulį.

Miegantys ar beužmiegantys naujagimiai dažnai nubunda dėl nevalingų, refleksinių kūno, ypač rankų, judesių

Vyniojimo alternatyvos

Jei kūdikis dėl amžiaus ar kitų priežasčių negali būti vyniojamas, padėti jam nusiraminti ir užmigti galima ir kitais būdais.

Panašiausia į vyniojimą alternatyva yra miegmaišiai. Į miegmaišį, kaip ir į vyniojimo vystyklą ar specialų kokoną, kūdikis guldomas aprengtas, o miegmaišis, priklausomai nuo temperatūros, gali turėti rankoves, arba ne.

Yra miegmaišių, kuriuos užsegus, ir kojos, ir rankos lieka viduje.

Kartais tinkamiausia vyniojimo alternatyva yra ne būdas apriboti judėjimą, o tam tikra miego rutina. Migdymas tuo pačiu metu, vonia, žindymas, lopšinė – visa tai nuteikia kūdikį miegui. Kai kuriems vaikams reikia naktinės lempelės, kitiems – aklinos tamsos. Vieniems reikia baltojo triukšmo, kitiems – tylos.

Supimas, nešiojimas ar nešynė irgi migdo kūdikius. Kai mama ar tėtis laiko glėbyje ar nešynėje, fizinė būsena panaši kaip suvyniojus, tačiau emociškai – dar geriau. Be to, ritmiški judesiai padeda kūdikiui greičiau atsipalaiduoti ir užmigti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 5 = šeši

Kitos temos: