Būtų tikra dangaus palaima, jei jauni tėvai, parsivežę mažylį į namus, galėtų išmiegoti visą naktį. Tačiau realybėje taip retai būna.
Kur kas daugiau yra mamų, kurios dar ir antrą valandą nakties ant rankų nešioja nerimstantį vaikelį, galvodamos, kad visas pasaulis miega, tik jos, vargšės, negali pailsėti.

Iš tikrųjų daug kūdikių turi miego problemų. Vieni supainioja dieną su naktimi, kiti pabunda anksti kaip vyturėliai, treti, pelėdžiukai, neina miegoti iki paryčių. Kaip sureguliuoti vaiko miego režimą?
Kiekvieno tipo kūdikiui įmanoma rasti problemos sprendimo būdą.
1 tipas: dieną miega, naktį būdrauja
Miego ekspertai sako, kad kūdikiai nejaučia skirtumo tarp dienos ir nakties.
Kūdikių miego ritmas visiškai skiriasi nuo mūsų. Jie dukart dažniau pabunda ir miega dienomis. Iš tiesų jų gyvenimo ritmas yra būdravimas, valgymas, tuštinimasis ir miegojimas.
Jei auginate kūdikį, kuris dieną yra tylus ir ramus, greičiausiai jūsų naktys nėra lengvos.
Sprendimas:
Pastebėta, kad daugelis užsiėmusių mamų, kurios visą dieną turi veiklos ir nori laisvų rankų, naudojasi nešynėmis.
Kūdikiai daug laiko praleidžia nešynėje, šiltai ir jaukiai prisiglaudę prie mamų, sūpuojami. Tai juos migdo. Praktiškas patarimas toks: jei jūsų kūdikis ilgai miega dieną, ribokite laiką, kurį jis praleidžia nešynėje.
Tokių kūdikių miego režimas yra atvirkščias. Jį sureguliuoti padėtų dienos miego mažinimas bent pusvalandžiu. Jei kiekvienas dienos miegas sutrumpėtų pusvalandžiu, pailgėtų nakties miego laikas, ir kūdikis prisitaikytų prie naujo režimo.
2 tipas: kūdikis–pelėdžiukas. Vakare ilgai būdrauja – visą rytą miega.
Jau vidurnaktis ar gerokai po jo, o jūsų mažylis dar pilnas energijos. Žinoma, ryte jis atsigriebs pamiegodamas iki 10 ar net iki 11 valandos.
Sprendimas:
Miego specialistai teigia, kad „pelėdžiukai“ būna energingi ir gerai nusiteikę iki vėlaus vakaro, kartais būdrauja net iki antros valandos. Dieną „pelėdžiukai“ paprastai miega trumpai. Jei norite pakeisti jų miegojimo įpročius, darykite tai neskubėdami ir palaipsniui. Neleiskite savo kūdikiui ilgai miegoti rytais – švelniai jį pažadinkite, pakoreguokite pabudimo laiką. Pamatysite, kad dėl miego trūkumo vakarais jis užmigs anksčiau.
3 tipas: naktį nuolat prabunda
Neramiai miegantys vaikai dažniausiai užmiega labai greitai, žįsdami krūtį, dar nespėję gerai pasisotinti. Tačiau naktį nuolat pabunda ir garsiai verkia, o kartais ir visai negali nurimti.
Sprendimas: Miegą ir valgymą reikia atskirti, kad jų vaikas nesusietų refleksiškai. Tuomet, kai kūdikis įpranta užmigti valgydamas, jis ir naktį prabudęs užmigs tik valgydamas. Kitaip tariant – būdas, kuriuo užmigdome vaiką nakčiai yra tai, ko vaikas reikalauja naktį prabudęs. Jei užmigdome glostydami rankytę, tai kai vaikas prabus naktį, jam pakaks rankytės paglostymo, ir jis vėl užmigs. Jei įpratinsime užmigti valgantį, vaikas, prabudęs naktį, irgi norės maisto, kad vėl užmigtų.
Tas pats kalbant apie čiulptuką ar kratymą, supimą. Jei prieš nakties miegą davėme čiulptuką ar užsūpavome, vadinasi, ir naktį prabudęs vaikas vėl užmigs tik gavęs čiulptuką ar sūpuojamas.
4 tipas: nemiega dieną
Atrodo, mažyliui jau laikas miegoti, bet jis pamiršo savo režimą ir net nesiruošia to daryti. Jūs negalite atlikti savo dienos darbų, nes visą savo laiką turite skirti vaikelio priežiūrai.
Sprendimas:
Tokiems kūdikiams reikia mažiau miego negu kitiems. Čia iš tiesų gali pagelbėti nešyklė. Atsiminkite: nors jūsų kūdikis nemiega, tai nereiškia, kad jūs turite nuolat jį nešioti ir su juo bendrauti. Kodėl jums nenuveikus kažko kartu, pvz., galite eiti pasivaikščioti. Arba pasinaudokite nešyne, tuomet galėsite užsiimti namų ruoša ir tuo pačiu metu būti su kūdikiu.
Parengė Jūratė Damanskienė
„Mamos žurnalas“