Kūdikis supainiojo dieną su naktimi

easyfoto4

Nuotrauka Easyfoto.lt

Išklausykime mamos Kristinos pagalbos šauksmą – jos dukrytė supainiojo dieną su naktimi.

„Po 2 vedybinio gyvenimo metų mums su vyru gimė laukta ir planuota dukrelė Salvija. Dukrytė gimė truputį pridususi, nes aplink kakliuką buvo apsisukusi virkštelė. Ligoninėje išbuvau visą savaitę, nes Salvutė susirgo gelta. Po kelių kvarcavimo seansų viskas susitvarkė.

Dukrytei jau 5 mėnesiai, ji auga rami ir linksma. Tik kamuoja viena bėda. Nuo pirmų gyvenimo dienų mergaitė pagal savo amžių mažai miega. Bet svarbiausia – ji visiškai supainiojusi dieną su naktimi. „Nakčiai“ ji užmiega … 3 val. ryto, o prabunda 12 val. dienos. Mėginome migdyti 20-21 val. įvairiausiais būdais. Jei šiaip ne taip pavyksta užmigdyti, Salvija pabunda 24 val. ir iki 3 val. ryto vis tiek būdrauja. Ji neverkia, tik nemiega ir nori bendrauti.

Mėginome prieš miegą maudyti, darėme melisos vonias, į vonelę pylėme valerijono. Rezultatas toks pat.

Ėmėmės drastiškų priemonių – neleisdavome miegoti pietų miego. Vis tiek tas pat.

Teko prisitaikyti prie dukrelės režimo. Tad dabar su dukra kartu guguojame iki 3 val. ryto, o tada miegame iki 12 valandos dienos. Ką vaikų gydytojai sako apie tokius kūdikius-pelėdžiukus? Klausimų daugybė. Ar vaikai supainioja dieną su naktimi dėl kokių nors sveikatos sutrikimų? Kaip pakoreguoti kūdikio miegojimo ritmą? Ar toks naktinis gyvenimas nepakenks mūsų dukrelei? Kol kas ji valgo mano pieną, jokių sveikatos bėdų neturi. Patarkite ką nors…”

Kristina D. iš Kauno<

Ir kūdikiai būna vyturiai arba pelėdžiukai

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Komentuoja vaikų neurologė Aušra Vosylienė

Mažai, neramiai miegantys, dažnai prabundantys kūdikiai ir vaikai – vienas dažniausių išvargintų tėvų rūpesčių. Vaikų miego ritmas formuojasi pirmaisiais mėnesiais. Tas ritmas gali sutrikti dėl kūdikio neurologinių ar somatinių ligų. Normalų miego ritmą pirmaisiais gyvenimo mėnesiais gali sutrikdyti per didelis tėvų rūpestingumas, kai vos sukrutėjusį ar pradėjusį niurzgėti, normaliai miegantį kūdikį tėvai dirbtinai išbudina: kiša valgyti, duoda žinduką, ima ant rankų ar kitaip rodo dėmesį. Keli trumpi prabudimai miego metu – norma, tik reikia leisti vaikui toliau pačiam užmigti.

Kūdikiai vakare sunkiai užmiega dėl to, kad nėra tinkamo užmigimo ritualo. O galbūt tiesiog tai neatitinka kūdikio miego poreikių  – vaikui paprasčiausiai per daug miego, ypač po vėlyvo pogulio. Kai tėvai labai stengiasi kūdikį užmigdyti, tik sutrukdo jam kurti miego-būdravimo ritmą. Pavyzdžiui, tėvai kūdikį įpratina užmigti ne savo lovelėje, o ant rankų, vežimėlyje, tėvų lovoje, po to perkelia. Tuomet kiekvienas prabudimas vėl reikalauja tokio užmigimo ritualo, vaikas nebemoka užmigti pats net trumpam prabudęs. Kartais nakties miegą gali sutrikdyti naktiniai valgymai. Nuo 6 mėnesių dauguma kūdikių jau gali neišalkti per naktį, tačiau išmokę atsikelti valgyti, jie prabunda, ir vėliau negali užmigti.

Yra vaikų, kurių paros miego ritmas sutrikęs. Tokie vaikai labai vėlai užmiega arba labai anksti prabunda. Tai pelėdžiukai ir vyturėliai. Jų miego ritmą reikia keisti labai palengva.

miegas

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Šiuo konkrečiu atveju miego sutrikimas gali būti ir dėl minimalaus nervų sistemos pažeidimo, dėl nesklandumų gimstant ir pirmas paras po gimimo (apsisukusi virkštelė, galimas deguonies trūkumas, gelta). Vaikų su ankstyvu nervų sistemos pažeidimu miegas gali būti sutrumpėjęs, su dažnais prabudimais.

Ką gi patarti? Pagal mamos nurodytą laiką miego kūdikiui turėtų pakakti, tai rodo ir kūdikio elgesys bei savijauta. Jei vaikutis žvalus, aktyvus, linksmas, vadinasi jam jo miegas geras. Be to, neaišku kiek ir kokiu laiku kūdikis miega dieną. Kita problema, kiek toks miego režimas tinkamas šeimai. Pirmiausia patarčiau kurį laiką rašytis dienotvarkę, kad po to išnagrinėjus pačiai ar padedant specialistams galima būtų ją keisti.

Fiksuojant miego laiką, trukmę, prabudimus, valgymus galima pamatyti, kur gali būti priežastis ir ką galima koreguoti. Gydyti dažniausiai reikia tada, kai yra vaiko elgesio, savijautos problemų (mažiukas irzlus, verkšlena, nuolat neišsimiega). Keisti miego-būdravimo režimą reikia palaipsniui, ne drastiškomis priemonėmis, ankstinti užmigimą ir budinti anksčiau rytą gal po 15-30 min. Jei nesisektų susitvarkyti, siūlyčiau kreiptis pagalbos į specialistus. Ypatingais atvejais galima ištirti miegą miego laboratorijoje (kreipkitės į Vaikų neurologijos skyrių Santariškėse).

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 − vienas =

Kitos temos: