
Kodėl vaikas negali ramiai išmiegoti nors 8 valandų, kodėl jis muistosi, prabunda valgyti ir gerti, o 5 ryto stojasi lovoje ir linksmas sveikinasi? Mielos „vaikų-žadintuvų“ mamos, norime jus paguosti.
Eilutės iš laiškų:
1 metukų dukrelė vis prabunda naktį po 2-3 kartus, paryčiais verkdama įsikrausto pas mus į lovą. Vakarais migdymas užtrunka 2 valandas. Nenoriu milijono, noriu išsimiegoti. Ką daryti?
Sūnaus miegas neramus. Jis pabunda pavargęs, irzlus. Naktimis turiu prie jo keltis kas 0,5 valandos. Ką daryti, kad ramiai išmiegotų nors naktį? Ignui 9 mėnesiai.
Dukrytei 6 mėnesiai, naktimis ji labai nerami, prabunda 3-5 kartus, zyzia, nebeužmiega po 1-2 valandas. Dieną irgi miega neramiai, šokinėja iš miegų. Vieni sako, kad supainiojo dieną su naktimi, kiti, kad pabunda dėl išgąsčio. Mūsų gydytoja pasakė, kad ji yra jautri ir tiek. Ką daryti?
8 mėnesių mergaitė naktį pamiega 2 val. ir pradeda verkti. Kiek patraukusi krūtį užmiega, bet po valandos vėl pradeda verkti. Ir taip visą naktį. Ką patartumėte?
1,7 metų sūnų labai sunku paguldyti pietų miego. Verkia, nemiega, nori žaisti. Miego užsimano apie 18 val., bet tada aš neleidžiu miegoti, užimu žaidimais, maudynėmis. Naktį išmiega 10 valandų, bet neramiai, vis prabudinėja. Ar jam užtenka miego? Kiek turi miegoti tokio amžiaus vaikas?
Kodėl sūnelis taip blaškosi per miegus, vis suverkia miegodamas? Manęs nepaleidžia niekur. Tik su manimi būna ramus. Gal neturi saugumo jausmo paliktas auklei? Mindaugui 1 metai.
6 mėnesių Dovydas naktį miegodamas labai blaškosi, sukiojasi į visas puses. Kai prikeliu iš miego, vėl linksmas, šypsosi ir greitai užmiega. Iki kito karto. Ką daryti? Ar tai kokia liga?
7 metų Danielius atsigulęs į lovą prieš miegą supasi, vartosi, dainuoja. Kartais tai daro ir per miegus. Kaip atpratinti? Nei geruoju, nei bloguoju nepavyksta. Būna dienų, kai 1 metukų dukra teišmiega 40 minučių (naktį išmiega 12 valandų). Ar ne per mažai miego?
5 metų Tautvydas miega labai mažai (per parą apie 8-9 valandas), bet dieną nebūna nei irzlus, nei pavargęs. Ar tai normalu?
Kiek miega kūdikiai ir maži vaikai

Naujagimis miega vidutiniškai 16,5 valandas per parą, nubusdamas kas 1,5- 3 valandas, tačiau kai kurie naujagimiai miega net 20 valandų, o kiti – tik apie 14 ar net mažiau. Paprastai miego ritmas formuojasi iki 3 mėnesių.
Retkarčiais ir iki 3 mėnesių kūdikis išmiega visą naktį. 3 mėnesių kūdikių, išmiegančių visą naktį, yra maždaug 2/3. Reikia teisingai suprasti tokių mažylių „visą naktį“ – tai maždaug 5-6 valandos (nuo vidurnakčio iki 5-6 valandos ryto).
6-12 mėnesių kūdikiai miega vidutiniškai 11 valandų naktį ir 2 kartus po 1-1,5 valandas dieną. Ilgiau miegantis dieną vaikutis, gali blogiau miegoti naktį.
Prieš kiekvieną miegą turėtų būti mažiausiai 3 valandos būdravimo, prieš naktį – ilgesnis 4-5 valandų būdravimas.
1-2 metų vaikui reikia vidutiniškai 13-14 valandų miego per parą. Kiekvieno miegas kitoks. Jei naktį vaikas miega apie 11 valandų, dieną dar nusnūsta apie 2 valandas (pradžioje per 2 kartus, vėliau – 1 kartą popiečio miego).
Trečiaisiais gyvenimo metais miego poreikis yra apie 12 valandų per parą. Kai kurie tokio amžiaus vaikai jau atsisako miegoti dieną.
Tai yra vidurkiai, tačiau kiekvieno vaiko miego poreikis individualus, gali skirtis net keliomis valandomis. Labai svarbu, kaip vaikas jaučiasi. Jei jis miega mažai, bet yra žvalus, energingas, gerai valgo, linksmai žaidžia, vadinasi – miego jam pakanka.
Miegodamas auga
Dažnai sakoma – miega kaip kūdikis, tačiau jaunos mamos žino, koks neteisingas šis posakis. Ir iš tiesų naujagimių, kūdikių, mažų vaikų miegas labai skiriasi nuo suaugusio žmogaus. Mamos pastebi, kad vaiko miegas nėra vientisas, jį sudaro lėtas (gilus) ir greitas (paviršutiniškas, sapnų) miegas. Suaugusiųjų sapnų fazės sudaro tik ¼ miego trukmės, o naujagimių – maždaug pusę viso miego (neišnešiotų – dar daugiau). Manoma, kad aktyvaus miego metu formuojasi smegenys, o gilaus miego metu vaikai auga (gaminasi augimo hormonas). Sapnų miego fazėje miegas labai jautrus, paviršutiniškas, nuo bet kokio garso kūdikis gali prabusti. Todėl tėvai turėtų suprasti, kad neramumas, grimasos, niurnėjimas, trumpas suverkimas, prabudimas, virpantys akių vokai – tai normalus kūdikio miegas. Prabudęs, pravirkęs vaikutis dažniausiai tuoj vėl ramiai užmiega.
Gilaus miego metu kūdikio neprižadina jokie garsai, jis nepabunda pernešamas į lovelę. Žinant šias miego ypatybes, galima bandyti kitaip reaguoti į įvairius kūdikių miego sutrikimus. Juk dažnai normalų vaikų miegą sutrikdo per didelis tėvų rūpestis ir meilė. Jei tik sujudėjus ar pravirkus kūdikiui jį imate ant rankų, maitinate, supate, dažniausiai vaiką išbudinate, jis pyksta ir nebemoka vėl užmigti pats be šių ritualų.
Kūdikio miegui turi reikšmės jo temperamentas, neramiai miega jautresni, greičiau sujaudinami, stipriau reaguojantys į įvairius įspūdžius vaikučiai.
Miego ir būdravimo ritmas

Dažnai jauna mama gali pasakyti, kad paskutinius nėštumo mėnesius jos miego ritmas buvo pakitęs – moters miegas prisitaiko prie jos vaisiaus miego.
Gimęs kūdikis per pirmus 3 mėnesius suformuoja miego-būdravimo ritmą.
Tam padeda ir išoriniai dirgikliai: tamsa, garsai, miego ritualai, šeimos gyvenimo ritmas. Kuo šeimos gyvenime daugiau ritmiškumo (režimo), tuo lengviau ir kūdikiui įprasti prie miego ritmo. Manoma, kad vaikai, įpratę prie miego – būdravimo ritmo, yra ramesni, labiau domisi aplinka, atidesni. Ir vaikams, ir suaugusiems ritmiškumas gerina fizinę ir dvasinę savijautą.
Tačiau jei 3 mėnesių kūdikis gerai išmiega visą naktį (5-6 valandas), tai nereiškia, kad už mėnesio kito jis irgi ramiai miegos.
Daugėja dienos įspūdžių, pradeda dygti dantys, kartais ligos – tai išderina įgytą ritmą.
Keli pasiūlymai, jei kūdikio miegas neramus ar jį sunku užmigdyti
Kartais kūdikiui patinka ribota miego erdvė – gūžtelė. Galima bandyti lovelės erdvę sumažinti pridėjus švelnių antklodėlių, minkštų žaislų. Ribotą erdvę sudaro ir užuolaidėlės, aptraukti medžiaga kraštai. Kartais neramiems kūdikiams tinka močiučių receptas – suvystyti ar suvynioti į antklodėlę ir rankas, ir kojas. Kai kurie tėveliai bando miegmaišius, tik jie turi būti tinkamo dydžio. Dažnai kūdikiai geriau užmiega vakare išmaudyti, apvilkti miego drabužėliais. Paguldytas į lovelę kūdikis turi įprasti užmigti pats, taip pat ir naktį prabudęs. Prieš miegą jau ir patys mažiausi mėgsta lopšines, vyresni – eilėraštukus, nesudėtingas ramias pasakėles.
Jei kūdikis miega neramiai, vartosi, juda, reikėtų stengtis suprasti, kad sveiko vaiko neramus miegas yra normali būsena.
Žinoma, reikia įsitikinti, kad nėra kitų nerimo priežasčių, kad kūdikis sveikas. Jei mama skuba imti ant rankų ar maitinti sotų vaiką, jis gali išsibudinti, pradėti verkti iš nepasitenkinimo, vėliau sunkiai užmigti. Arba tai gali tapti ritualu, be kurio vaikas nebegali užmigti pats. Kartais prieš užmigdami maždaug nuo pusės metų kūdikiai ritmiškai sūpuojasi, linguoja galvą ar daro kitokius judesius, tai irgi normalu. Miegodami maži vaikai nėra jautrūs aplinkos triukšmui, todėl nereikia vaikščioti ant pirštų galų. Kartais įprasti namų garsai suteikia vaikui saugumo jausmą – vadinasi, jis ne vienas, įprastoje aplinkoje. Kiek vyresni vaikai, nenorintys eiti miegoti vakare, turėtų įprasti dieną baigti ramiai, padėtų ruošimosi miegui ritualas.
Reikia atsižvelgti ir į atsirandančias vaiko baimes, tai irgi amžiaus norma (iki pat mokyklos ar kiek ilgiau). Dūkimai, televizorius nėra geras pasirinkimas prieš miegą. Ne visuomet vaikui pavyksta lengvai užmigti ar ramiai išmiegoti, bet juk tas pat tinka ir mums – nuovargis, mėnulis, oro kaita, nemalonūs dienos rūpesčiai… Blogiau miega kūdikiai, kai yra jų raidos šuoliai – kai mokosi ropoti, vaikščioti, kalbėti. Yra vaikų vyturėlių, vaikų, kurie prabunda naktį ir valandą kitą aktyviai žaidžia, po to vėl miega – šį reiškinį prancūzai vadina „linksma nemiga“. Dažnai šių sutrikimų priežastis – vaikui per daug miego.
Nelėkite prie lovytės kaip kulka

Mažylių mamoms, kurių didžiausia svajonė išsimiegoti, norėčiau patarti išnaudoti kiekvieną galimybę pailsėti, vadovaujantis taisykle, kad darbai nepabėgs, juos nuveiksite vėliau. Pamėginkite būti rami ir nepulti prie besivartančio, niurnančio ar verkšlenančio vaikelio tuoj pat, jei jis sveikas.
Kartais jus privalo kas nors pavaduoti ir leisti išsimiegoti. Jei kūdikio ar vaiko miegas labai neramus, nežinote priežasties, pasitarkite su gydytoja, gal reikės kokio medikamentinio gydymo trumpą laiką. Kartais patariu mamai apie savaitę rašyti kūdikio dienos dienyną, tada lengviau pamatyti, kiek iš tikrųjų trunka migdymas ir miegas, koks yra miego-būdravimo režimas, galima bandyti kartu jį koreguoti.
„Mamos žurnalas“
Neramumo priezastis gali buti ir D vitamino virsijimas!
Nepadauginkit, jeigu ant pakuotes parasyta 1-2 lasiukai, tiek galima duoti, jeigu nera misinukuose ar kosytese ir kituose vitaminu misiniuose. Musu daktare mums po 5-7 rekomendavo lasiukus duoti, tai vaikas bludydavo naktimis… Daktare paciupinedavo kojytes – dregnos, reikia daugiau D vitamino! O kad nuo jo pertekliaus kojytes dreko niekas nesitikejo. Po pusmecio vaiko zalojimo pabandeme nebeduoti D vitamino – vaikas pasitaise!
D vitamino per didelis kiekis sukelia tokius pat pozymius, kaip ir jo trukumas!
Jeigu kyla klausimas ar reikia daugiau D vitamino, nei iprasta norma, reiketu atlikti kraujo tyrima, kitu atveju daugiau duoti gali buti rizikinga.