Sveiko proto patarimai naujai „iškeptiems“ tėčiams (tinka ir mamoms), kuriuos užrašė jaunas tėtis….

tėtis

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Išgirdę apie teigiamą nėštumą testą, norėtumėte pašokti iki lubų ar valso žingsniu apsukti žmoną, tačiau rankos ir kojos medinės, šypsena neaiški, o viršuj pas kaimynus it negera lemiantis ženklas pasigirsta isteriškas vaiko klyksmas.

Taip. Tai prasidėjo.

Laukdami kūdikio, pirmiausia susiduriame su nežinomybe. Kuri, reikia pripažinti, tikrai slegia. Įprastas ir dažnai tinkamas veiksmas – pelės spustelėjimas ir pasinėrimas į interneto bangas šiuo atveju ne kažin ką gelbės. Informacija ten padrika, nenuosekli, dažnai netiksli, o kartais net klaidinanti.

Nors iš esmės viskas paprasta: auginti vaiką turėtų būti smagu ir kelti kuo mažiau įtampos. Reikia vaiką auklėti taip, kad jaustumėtės jaukiai, o jūsų šeimai tai atrodytų priimtina. Kad augindami vaiką vadovautumėtės sveiku protu ir suderintumėte sveikatos bei saugumo klausimus su džiaugsmu turėti kūdikį. Nes tai teikia laimės, nors tikrai netrūksta ir iššūkių.

Taigi keli sveiko proto patarimai naujiesiems tėveliams apie tėvystę be įtampos ir streso, su švelniu humoru ir skatinimu ramiai spręsti su kūdikio priežiūra susijusias problemas. Šie patarimai padės jums susitelkti ties svarbiausiu – būti savo mažylio tėčiu (ir mama)!

Pasiruošimas.
Viskas prasideda išvydus dvi lygiagrečias rausvas linijas nėštumo testuose. Nuo šio momento prasideda paruošiamieji darbai laukiant ateinančio kūdikio. Naujagimių miegui būtinų daiktų sąrašas nėra ilgas: lovytė, čiužinys, čiužinio apvalkalas ir tinkama paklodė. Gimus kūdikiui netrukus suvoksite: jūsų naujagimis tik valgo, miega ir kakoja. Iš šių trijų dalykų labiausiai norėsite, kad jis miegotų.

Miegas. Pasirinkite tvirtą lovytę, atkreipkite dėmesį, kad tarpai tarp strypų turi būti nedideli. Čiužinėlį imkite kietesnį, tai apsaugo nuo staigios kūdikių mirties sindromo (SKMS). Ar čiužinys turi būti ekologiškas? Spręskite patys… Galiausiai vadovaukitės sveiku protu (neverta persistengti ir pirkti brangiausią lovelę ir čiužinį). Apsispręskite, kur miegos jūsų vaikas, ir nuosekliai to laikykitės; poilsiui jam nereikia trijų skirtingų vietų. Kuo anksčiau mažylis pripras miegoti savo lovoje, tuo bus geriau.

Kelionė. Kitas svarbus dalykas, kuriuo jūs turėsite pasirūpinti, tai kelionė į ligoninę ir iš jos. Tam jums prireiks: vežimėlio, vystyklų krepšio ir, be abejo, automobilio kėdutės. Pastaroji turėtų būti jūsų, tėčiai, rūpestis. Galima pajuokauti, kad turėtumėte būti raketų specialistas, jei norite suprasti, kaip prisegti automobilio kėdutę, tačiau kaip pasiklydę vyrai neklausia kelio, taip bet kuris tėvas mieliau praleis 8 valandas, mėgindamas įtaisyti šį paprastą daiktą, nei paprašys pagalbos.

Jei nesate inžinierius ar automobilių mechanikas, nuvykite į artimiausią vaikiškų prekių parduotuvę ir leiskite veikti profesionalams. Jos darbuotojai padės jums pritaisyti kėdutę. Paskui šypsodamiesi parvažiuokite namo, žinodami, kad jūsų vaikas saugiai sėdės tinkamai pritaisytoje automobilio kėdutėje.

Drabužėliai. Jų jums prireiks: šliaužtinukų/kombinezonų, vystyklų. O taip, vystyklų! Kol kas tai tik paprastas žodis, bet kai juos pradėsite keisti… Jums teks pakeisti tokią daugybę vystyklų, kad galite imti juos sapnuoti. Vienkartiniai vystyklai, arba sauskelnės, yra nebrangūs ir juos paprasta naudoti. Vertėtų pirkti dideliais kiekiais. Kai kurie naujagimiai per parą sunaudoja 10-12 vystyklų.

Vaistai. Vertėtų turėti būtinų vaistų atsargų. Tada neteks lėkti į vaistinę vidury nakties, kai vaikas susirgs ir jam prireiks vaistų. Namų vaistinėlėje turėkite vaistų nuo įprastų kūdikių negalavimų, kad prireikus būtų po ranka.

Maitinimas. Kaip ir minėjome, mitinimas bus jūsų žmonos prerogatyva, tad jums liks tik stebėti iš šalies ir nesikišti. Jūsų kūdikis savo gyvenimo pradžioje gaus patį skaniausią, sveikiausią, pašildytą iki reikiamos temperatūros ir, beje, labai gražiai įpakuotą maistą – mamos krūtį!

Atpylimas. Vis dėlto, kartais su maistu susidursite ir jūs, tačiau tai nebus itin malonūs susidūrimai. Atpilti kūdikystėje normalu, tai gali nutikti po kiekvieno maitinimo ar labai retai. Net jei vaikas primena kokį veikėją iš „Egzorcisto“, nereikėtų pulti gydyti. Dėl atpylimo prisiminkite du dalykus: niekada nelaikykite kūdikio sau virš galvos ir nebūkite išsižiojęs; į darbą reikėtų atsinešti pakaitinius marškinius.

Ar dydis išties svarbus? Kiekvienas tėvas, sulaukęs tinkamos akimirkos, neramiai imasi tyrinėti savo sūnų. Aišku, rūpi vienintelis dalykas… DYDIS. Daugelio kūdikių penis atrodo išties mažutėlis dėl srities su riebalų sluoksniu virš jo, vadinamos gakta. Kuo putlesnis kūdikis, tuo storesnis riebalų sluoksnis slepia penį, tokią būklę gydytojai vadina „kukū, peni“. Tai nereiškia, kad vaiko lyties organai yra maži.

Augant riebalų klostė suplonės, ir penis išsikiš. Dydis nesvarbu.

Penio higiena. Naujagimio penis primena kukurūzo burbuolę su žievele. Tokiems berniukams iš pradžių reikia mažiau priežiūros, nes apyvarpė neatsitraukia. Tačiau tėvai pamažu turėtų bandyti švelniai atitraukti apyvarpę, iki pajaus pasipriešinimą, ir nuvalyti bet kokias baltas išskyras. Po kelerių metų apyvarpė pagaliau visiškai atsitrauks ant penio galvutės. Naujagimio peniui reikia tinkamos higienos!

Ar kūdikis turėtų žiūrėti televizorių? Sėdėdamas prieš televizorių vaikas daro tą patį, ką ir jūs – vegetuoja. Žiūrėdamas televizorių jis nieko nesimoko: tiesiog stebi, kaip vaizdai juda tarsi didelė ekrano užsklanda. Svarbiausia, bendrauti su vaiku, kaip elgtumėtės skaitydami jam knygą. Klauskite, pasakokite, ką matote ekrane, ir skirkite vaikui tiek pat dėmesio, kiek programai. Nenaudokite televizoriaus kaip auklės. Kūdikiai tiesiog nori linksmintis – ir mažyliui kur kas smagiau dūkti su jumis nei spoksoti į televizorių.

Svarbiausia prisiminkite, kad auginti vaikus sunku, bet smagu ir teikia laimės!

***

tėtis

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Tai – tik keletas patarimų naujai „iškeptiems“ tėveliams, parengtų pagal naująją daktaro S. W. Coheno šiltą ir linksmą knygą „Valgo, miega ir…“. Jo naujojoe knygoje galite rasti daugiau rimtų, tačiau ne sausų patarimų ir konkrečių situacijų aprašymų. Daug apdovanojimų pelnęs pediatras Scottas W. Cohenas per pirmuosius tėvystės metus parašė knygą, kurioje suderino gydytojo ir pirmakarčio tėvo patyrimus.

Remdamasis savo patirtimi namuose ir darbo kabinete, daktaras S. W. Cohenas aptaria viską – nuo pasiruošimo naujagimio atėjimui iki pranešimo mažyliui apie būsimą broliuką ar sesutę. Knygoje aptariami vaiko raidos klausimai, strategijos, mitai ir įvairūs niuansai. Kuo turėtume maitinti vaiką, kai jis jau pasiruošęs valgyti kietą maistą? Kaip dažnai jis turi miegoti? Kodėl karščiuoja? Kodėl be priežasties verkia? Kodėl jo galvos odelė išberta? Kada laikas kreiptis į gydytojus ir kokiais atvejais galite susitvarkyti patys?

Scottas W. Cohenas deklaruoja sveiko proto tėvystę – be įtampos ir streso. Naujausios mokslo ir medicinos žinios išties svarbios, kai kalbame apie vaiko sveikatą ir gerovę. Bet reikia vaiką auklėti taip, kad jaustumėtės jaukiai, o jūsų šeimai tai atrodytų priimtina. Vaiko sveikatos ir saugumo klausimai turėtų neslopinti džiaugsmo turėti kūdikį. Patikėkite: toks požiūris tikrai teiks laimės, nors netrūks ir iššūkių. Smagaus ir naudingo skaitymo!

„Nors žmonija jau labai ilgai augina vaikus, šiame pervargusių, perdėm vaikų auklėjimu besirūpinančių žmonių amžiuje kai kurie tėvai ir gydytojai įtikins jus, kad vaiko priežiūra reikalauja sistemiškų apskaičiavimų, tikslių tvarkaraščių ir tunto ekspertų. Manau, kad geriausias auklėjimo būdas yra žinojimu grįstas sveikas protas. Noriu, kad pirmaisiais kūdikio metais nusišypsotumėte, pamatę žalias vaiko išmatas, užuot sunerimę; kad ramiai žvelgtumėte į 39°C rodantį termometrą žinodami, kad viskas bus gerai; ir patikėtumėte, kad kūdikis išmoks miegoti visą naktį, visiškai dėl to nepykdamas.“ Scottas W. Cohenas

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


trys + = 10

Kitos temos: