Artėja gimdymas. Abu su žmona jausitės kur kas ramiau, jeigu iš anksto nuspręsite, kur ir kaip vyks gimdymas.
Pasirinkus gydytoją, ramiau
Būtinai abu susipažinkite su tos gydymo įstaigos, kurią ketinate pasirinkti, aplinka, apžiūrėkite gimdyklas, palatas. Daug klauskite, teiraukitės. Jūsų tikslas – kuo smulkiau susipažinti su ta gydymo įstaiga, su jų gimdymo taktika. Ieškokite gydytojo, kurio pažiūros atitiktų jūsų pasirinktą taktiką. Svarbu pajausti, ar galėsite juo pasitikėti. Juk gimdymo metu visi šio proceso dalyviai tampa vieninga komanda, jos veiksmai privalo būti suderinti, jie privalo išmokti suprasti vienas kitą.
Pasirenkant gydytoją, teikite pirmumą tokiam, kuris daugiau dėmesio skiria švelniai ir natūraliai gimdymo eigai, kuris neskuba ir nesistengia gimdymą užbaigti kuo greičiau, kuris įvertina gimdančios poros psichologinę būseną, jos pageidavimus.
Kokie pagrindiniai gero gydytojo bruožai?
• Tas gydytojas nebus medicininių taisyklių vergas, tačiau ir netaps marionete jūsų rankose.
• Jis prižiūrės gimdymą taip, kaip jūs norite, tačiau neabejos atlikti cezario operaciją, jei to reikės jūsų saugumui ir vaiko gyvybei.
• Jis neskirs vaistų rutiniškai pagal schemą vien dėl to, kad taip įprasta daryti.
• Jis nesiūlys gimdymo nuskausminimo be reikalo, tačiau jo neatsisakys, jei reikės.
• Jam svarbiausia – ir fiziškai, ir psichologiškai sveiki motina ir vaikas.
• Jis supranta „gydytojo-paciento“ santykius, kaip partnerių bendradarbiavimą.
• Jis – natūralaus gimdymo šalininkas.
• Jis pakvies būsimąjį tėtį į žmonos tyrimą bei pokalbį ir atsižvelgs į jo nuogąstavimus.
• Tik remdamasis objektyviais duomenimis, jis sužadins gimdymą, o nesivadovaus teorine gimdymo data.
• Jis informuos apie viską tiek moterį, tiek ir jos vyrą.
• Jis pakvies būsimąjį tėtį dalyvauti vaiko gimime (net ir cezario pjūvio operacijoje).
• Jis bus natūralaus maitinimo šalininkas ir aktyviai tai skatins.
Tenka apgailestauti, kad kol kas Lietuvoje nėra tokių gimdymo namų, o tik kai kurie gydytojai prisilaiko tokios taktikos. Ir būtinai nepamirškite su gydytoju aptarti individualų gimdymo planą, kurį jūs jam pateiksite. Tai labai svarbu ruošiantis gimdymui. Atminkite, kad aptariant su gydytoju gimdymo planą, tėtis taip pat turi balso teisę ir būti įtrauktas į vaiko gimimo procesą.
Nebijokite ieškoti
Bet kuri pora turi teisę pasirinkti, kur ir su kuo gimdyti. Jeigu žmona nepatenkinta pirminiu pasirinkimu, pabandyk paieškoti kitų variantų. Kur gimdyti, jūs nusprendžiate kartu, tačiau žmonos norai turi lemiamos reikšmės. Jai turi būti patogu, ji turi jaustis saugi.
Labai svarbu iš anksto nuspręsti, kaip jūs norite gimdyti, ar natūraliai, ar su medikamentais. Trečias trimestras – pats laikas paruošti individualų gimdymo planą. Jį paruošti jums padės nėščiųjų mokykloje.
Gimdymo planas yra sąrašas priemonių, kaip jūs norite gimdyti, jis ypač populiarus visame pasaulyje, tačiau dar nepakankamai naudojamas pas mus. Jį reikia aptarti iš anksto, prieš 3-4 savaites su tuo gydytoju, su kuriuo jūs norite gimdyti.
Nepamirškite, kad natūralus gimdymas, be medikamentų ir chirurginio įsiterpimo, turi kur kas daugiau privalumų, nes vaikas negauna potencialiai pavojingų medikamentų. Atminkite, vaikas vis dar susijęs su motina. Tai, ką gauna žmona, gauna ir jūsų vaikas. Kartais būna įvairių komplikacijų ar situacijų, kada būtina vartoti vaistus ar mediciniškai įsiterpti į gimdymo eigą. Aišku, tokiais atvejais apie natūralų gimdymą netenka galvoti.
Vienu iš plačiausiai paplitusių gimdymo skausmo malšinimo būdų yra epidurinė nejautra, kai vaistai suleidžiami į stuburo epidurinę ertmę. Vienas iš pagrindinių šio nuskausminimo būdo trūkumų yra tai, kad jis mažina kraujospūdį, dažnai sulėtina gimdymo veiklą, moteris gali nejausti sąrėmių ir stangų, gimdymo procesas vyksta lėčiau. Po epidurinio nuskausminimo dažniau tenka naudoti chirurginius įsiterpimus, skatinti gimdyti.
Visos šios procedūros sukelia tam tikrą gimdymo traumų riziką ir gali neigiamai veikti vaiką.
Priimant sprendimus dėl gimdymo, paprastai vyrai ir moterys būna solidarūs. Tokiu būdu moterys jaučia palengvėjimą, suprasdamos, kad tai vyksta visų pirma atsižvelgiant į saugumą.
Būtinai pasakyk savo žmonai, kad ji turi teisę apsigalvoti. Paremk žmoną visuose jos sprendimuose ir niekad jai nepriekaištauk.
Apsvarstykite visus galimus variantus
Iš anksto pagalvok apie tai, kas galėtų pasirūpinti žmona tuo atveju, jeigu dėl kokių nors aplinkybių nesugebėtum grįžti į namus, kai suskambės signalas „į startą“. Tu negali įsivaizduoti, su kokiu palengvėjimu atsidus žmona, sužinojusi, kad numatei bet kokius atsitiktinumus.
Paskutinės dienos – ilgiausios
Paskutinės savaitės prieš gimdymą atrodo begalinės. Tu privalai gerai suprasti, kas vyksta, o taip pat tiksliai žinoti, ko reikalaujama asmeniškai iš tavęs. Paskutinėmis laukimo dienomis pasitikrink, ar tvirtai suvokei tai, kaip reikia elgtis gimdymo metu. Jeigu ką nors pamiršai arba dėl ko nors abejoji, kreipkis į tą nėščiųjų mokyklą, kurią lankei, ir išsiaiškink visus klausimus. Mūsų mokyklos praktikoje būna taip: likus kelioms savaitėms iki gimdymo termino, siūlome porai ateiti pakartoti gimdymo eigą. Tai visiems labai patinka, nes iki to laiko žinios jau „susigulėjo“ ir poros pakartoja ar prisimena tik pamirštas detales. O pastaraisiais metais pradėjome praktikuoti naują pakartojimo metodiką: pora savaitgaliui atvažiuoja į Birštono „Tulpės“ sanatoriją. Ten kartojame, diskutuojame, naudojamės visomis sveikatos stiprinimo procedūromis. Šeimos nepaprastai patenkintos tomis kūrybingai ir sveikai praleistomis dienomis.
Reiktų tikėtis, jog šiuo metu, kol dar neišmušė lemtinga valanda, tu su savo žmona elgiesi ramiai.
Pasiruošk tam, kad dabar patys elementariausi veiksmai atims iš jos kur kas daugiau laiko negu anksčiau, nepriklausomai nuo to, ką ji darytų. Todėl turėk kantrybės. Tegul žmona dabar daugiau ilsisi ir mažiau užsiima namų ruoša. Tavo mylimoji privalo tausoti jėgas. Tam labai padeda žmonos pėdų masažas prieš miegą. Kojoms atgaivinti prieš miegą pietryčių Azijoje plačiai naudojamas toks būdas.
Paimk šešis lašus gvazdikų aliejaus ir penkis valgomuosius šaukštus sezamo aliejaus, gerai išmaišyk ir ištepk pėdą, po to lėtai įtrink. Štai ką iš tikrųjų reiškia lepinimas!
O jeigu tavo mylimajai skauda akis ir paburko vokai, labai padės agurkų pavilgai. Sutrink dalį šviežio agurko ir įdėk į du gabalėlius marlės (maždaug vienas arbatinis šaukštelis į kiekvieną gabalėlį). Uždėk šiuos marlės gabalėlius ant jos užmerktų akių ir maždaug po 20 minučių nuimk. Po to tegul ji praskalauja akis šaltu vandeniu. O jeigu paruošęs žmonai tokius pavilgus, kol ji gulės užmerktomis akimis, pamasažuosi jai kojas, ji bus nepaprastai tau dėkinga.
Paskutinėmis dienomis kiekvienas iš jūsų esate prie ramios kantrybės ribos. Todėl bet koks neatsargus žodis gali išprovokuoti rimtą konfliktą. Būk atsargus. Neužmiršk to, kad būtina nuolat išreikšti žmonai savo supratimą. Dabar tavo dėmesingumas žmonos būsenai turėtų būti didžiausias. Tačiau pats gali pradėti nervintis ir įsižeisti. Ir tai natūralu. Tau pačiam reikalingas laikas bent kiek nors atitrūkti nuo visko ir atsigauti.
Jeigu žmona bijo pasilikti viena, kai tu esi darbe, aptark su ja šią situaciją. Nuramink ją. Nėščioms moterims šiuo periodu paaštrėja pavojaus pojūtis. Ir jeigu ji pradeda verkti, kai nėra tam priežasties – žinok, priežastis yra: ji jaudinasi, ji nepasitiki savimi, ji jaučiasi nesaugiai. Būk kantrus jos emocijų kaitai. Jai tai išties nerimo laikas.
Būkite kartu
Paskutinėmis nėštumo savaitėmis stenkis su žmona praleisti kuo daugiau laiko. Be to, dabar pats laikas prisiimti sau visus namų rūpesčius. Paskutinėmis dienomis prieš gimdymą net patys paprasčiausi darbai gali žmonai būti ne pagal jėgas. Mėgaukitės kiekviena kartu praleista akimirka. Iš tavęs nereikalaujama nieko ypatingo: tiesiog kalbėkite ir kurkite ateities planus. Dažniau sakyk žmonai, kad ją myli (šio prisipažinimo niekada nebūna per daug!). Jūs esate kartu, ir tai puiku. Atmink, kad gimus vaikui surasti laiko pabūti dviese bus tikrai nelengva.
Nepamiršk apie dovanas. Jos turi išties stebuklingą poveikį. Bus nuostabu, jeigu užsakysi jai puokštę gėlių (galima paprašyti, kad ją atneštų, kol būsi darbe). Arba nupirk įvairių vaikiškų daiktų, kurie gali būti reikalingi jūsų mažyliui. Jais žmona apsidžiaugs ne mažiau.
Dabar jai labai reikalinga tavo psichologinė parama. Tau gali atrodyti, kad ji pasinėrusi į savo būseną ir nekreipia į tave jokio dėmesio. Tai netiesa. Svarbiausia – ji žino ir jaučia, kad esi šalia.
Tai, kaip būsimas tėtis elgiasi su žmona nėštumo metu, ypač svarbu. Neveltui užsienyje, o jau po truputį ir mūsų šalyje, į kasdienybę įeina sąvoka „nėščiųjų pora“, kai vyras kartu su žmona lankosi pas gydytoją apžiūrai, kartu ruošiasi gimdymui. Santykiai tarp būsimų tėvų šiuo periodu taip pat reikšmingi, kaip ir motinos požiūris į vaiką. Jei Jis myli Ją, jei išreiškia savo požiūrį kasdieninėse smulkmenose, ja rūpinasi šiuo įtemptu periodu, moteriai padidėja savęs vertinimo, savigarbos pojūtis, pagerėja jos nuotaika ir savijauta. O tai teigiamai veikia vaikutį. Net tėčio balsas (o mes juk žinome, kad vaikas įsčiose girdi) turi tiesioginį poveikį: ar jame girdėti švelnumas, rūpestis, meilė, ar grubumas, žiaurumas, paniekinimas, abejingumas. Visos šios teigiamos ar neigiamos vibracijos prasiskverbia į negimusio mažylio paslaptingą pasaulį ir jos valdys jį tolesniame gyvenime.
Tėčio pareigos – nuo laukimo akimirkų
Mūsų daugiametė praktika rodo, kad, deja, dar iki šiol yra nemažai jaunų šeimų, kuriose vyrai tiesiog nenori suprasti, nežino savo paskirties šiame laikotarpyje, nusišalina nuo nėščios žmonos rūpesčių.
Tačiau dalis vyrų vis dažniau aktyviai padeda savo žmonai nėštumo metu, visapusiškai saugo ją, o po gimdymo dalijasi su ja nelengva, tačiau nuostabia tėvystės pareiga.
Kai gimdymas jau ne už kalnų, žmona būna gana įtemptos emocinės būsenos. Būsimam tėčiui labai svarbu ne taip jautriai reaguoti į jos galimus kaprizus ir konfliktuoti dėl niekniekių. Šiuo metu žmonai jau sunkoka vienai tvarkytis, todėl tavo tikslas – stengtis padėti žmonai namų ruošos darbuose, surasti būtinai bent pusvalandį laiko prieš miegą pasivaikščioti kartu gryname ore, atlikti nakčiai raminantį kojų masažą, paruošti šiltą vonią. Išeiginėmis dienomis gerai būtų prisilaikyti taisyklės: jokių namų darbų, tik aktyvus pilsis gryname ore už miesto. Vis tiek visų darbų neatliksi, o dabar visų svarbiausia – motinos ir vaiko sveikata. Pasivaikščioti miške, pakvėpuoti grynu miško aromatu, pasėdėti ir atsipalaiduoti prie laužo – saulė, vanduo, grynas oras nėščiai moteriai suteiks jėgų ir energijos ilgam. Ji bus palaiminta ir rami rūpesčio ir meilės atmosferoje.
Namų židinį kurkite drauge
Draugiška aplinka namuose, juokas ir sąmojis, kantrus ir nuolaidus požiūris mažoms silpnybėms, kurios yra mylimos moters privalumų tęsinys, sugebėjimas pašalinti įtampą ir nusišalinti nuo šeimos konfliktų – štai kokių neįvertinamų nuopelnų gali pasiekti vyras šiuo atsakingu šeimai periodu. Džiaugsmingame ir sunkokame darbe kuriant Šeimą ir Namų židinį (o ne tiesiog jaukų butą!) turėtų dalyvauti ir vyras, ir žmona, ir vyresnieji vaikai, o taip pat ir seneliai bei visi artimieji.
Labai svarbus praktinis pasiruošimas vaiko gimimui. Jeigu iš anksto apgalvosite kiek galima daugiau buitinių „smulkmenų“, tai sumažins pirmų dienų po gimdymo įtampą.
Kodėl nėščiųjų pora
Apie tai, kad žmonos nėštumo metu vyrus taip pat galima laikyti „nėščiais“, kalbama daugelyje senovės klasikinių šaltinių. Pastaruoju metu šie teiginiai patvirtinami mokslininkų tyrimais. Senai žinoma, kad moterims per 9 nėštumo mėnesius vyksta galinga hormoninė „audra“. Žinoma, kad iškart po gimdymo hormonų lygis staigiai krenta.
JAV mokslininkai atliko kruopščius sutuoktinių porų tyrimus nėštumo metu ir po gimdymo. Buvo nustatyta, kad hormonų kiekis kinta ir vyrams. Vyriško hormono lygis vyro organizme 33 proc. krenta po to, kai jo žmona pagimdo. Vyras tampa švelnus, tikras mylintis tėvelis. Kai būsimiems tėčiams parodydavo filmą su verkiančiais mažyliais, vieno, vadinamojo „rūpesčio“ hormono, jų organizmuose padidėdavo, o kai ekrane mažylį maitino krūtimi, kur kas sumažėdavo.
Dauguma būsimųjų tėčių žmonos nėštumo bei gimdymo metu pajaučia savotiškus fizinius pakitimus.
Tokia būsena vadinama kuvada (pranc. couvade – kiaušinių perėjimas.) Tai tėvo ritualinė gimdymo akto simuliacija, gimstant vaikui. Kuvada žinoma daugelyje tautų.
Būsimieji tėčiai žmonos nėštumo pradžioje gali jausti galvos, nugaros bei raumenų skausmus, dirglumą, nemigą, nuovargį, o kartais įkrenta į depresiją. Šie simptomai rodo, kad vyro įtampa ypač didelė.
Kuvados sindromas aiškiai išreikštas Karibų indėnų gentyse: ten būsimasis tėtis dalyvauja visuose ritualuose ir tai padeda jam suprasti bei pajausti, kas vyksta su jo žmona, ką ji jaučia. Gimstančio vaiko tėtis privalo prisiimti sau dalį motinos fizinių kančių. Labiausiai primityvus panašios rūšies ritualas iki šių laikų dar išliko kai kuriose tautose, kai vyras imituoja gimdymą. Stengdamasis padėti žmonai, jis garsiai dejuoja ar šaukia, kaip ir gimdyvė. Iš esmės, tai yra natūralistinis bandymas išreikšti lytinio vaidmens „teisingą pasiskirstymą“, išlikęs nuo matriarchato laikų, vyro „pavydas“ moteriai dėl gebėjimo gimdyti vaikus.
Aišku, kad vyro dejavimas tuo metu, kai žmona gimdo, nėra medicinos fenomenas. Tačiau šis paprotys suteikė pavadinimą vienam iš pačių paslaptingiausių „sutuoktinių solidarumo“ reiškinių, kai vyras taip išgyvena savo mylimosios nėštumą, kad realiai jaučia visus tuos fizinius nepatogumus ir kančias, kurie tenka moteriai, nešiojančiai mažylį.
Tad kaip galėtum padėti žmonai paskutinį trimestrą – finišo tiesiojoje?
Jeigu žmonai skauda nugarą (o tai dažnas reiškinys nėštumo metu), paruošk jai šiltą vonią. Be to, ji yra gera atpalaidavimo priemonė. Šiluma padidina kraujo pritekėjimą ir atneša daugiau deguonies ir maistinių medžiagų į tas vietas, kur skauda. Šiluma pagreitina ir natūralių nuskausminamųjų medžiagų (vadinamųjų endorfinų) pritekėjimą į tas vietas. Be to, šiluma pašalina raumenų įtampą, kuri taip dažnai yra skausmų nugaroje priežastis. Vandens temperatūra neturėtų būti labai didelė – maždaug apie 38 laipsnius. Vonioje rekomenduojama būti ne ilgiau kaip 10 minučių
Jeigu žmonos nėštumo eiga be komplikacijų, vadinasi, jai nereikia gyventi tarsi šiltnamyje. Iš tavo pusės didelė paslauga žmonai bus leisti jai gyventi įprastinį gyvenimą.
Visi aplinkiniai supranta, kad iš nėščios moters galima laukti dirglumo, todėl, kad tai susiję su jos organizmo hormonine pertvarka. Nesistenk visko paaiškinti protu, o tuo labiau reikalauti iš moters jų paaiškinimo. Tiesiog nusiramink, tardamas sau, kad iškęsti nepaaiškinamus įvykius – visų tėčių dalia.
Jeigu žmona jaučia nuolatinį nerimą dėl savo pasikeitusios figūros ir nuogąstauja, kad dėl to vyras gali ją palikti arba nėštumo metu arba vėliau, kai po gimdymo jai bus sunku atstatyti pirmykštę formą, esi vienintelis žmogus, sugebantis jai įteigti priešingą nuomonę. Tai būtina ir ypač svarbu.
Jeigu žmona bijo gimdymo, tuo labiau, jeigu tokia dingstis tam yra, pasistenk nors išklausyti ją. Ji įgaus pasitikėjimo, galės pasidalinti su tavimi savo nuogąstavimais. Po to, pabandyk ją nuraminti, nes iš tavęs ji to laukia. Nepamiršk, kad padrąsinantys žodžiai turi magišką poveikį.
Tad kaip padaryti žmoną laimingą paskutinėmis laukimosi dienomis? Nėščiųjų mokyklėlės klausytojos atsakė taip:
„Jis pasiūlė man skambinti jam į darbą kiekvieną kartą, kai man ko reikės ir pažadėjo tuo pasirūpinti“.
„Kiekvieną dieną jis atnešdavo pusryčius į lovą“. „Jis reikalavo, kad paskutinius nėštumo mėnesius aš nedirbčiau, dėl to aš labai gerai jaučiausi“. „Mes su vyru surengėme savaitės kelionę. Visą kelionę aš nieko neveikiau ir gėrėjausi gyvenimu“. „Nepaisant to, jog mano vyras labai pedantiškas, jis tuoj pat keisdavo savo planus tik dėl to, kad man būtų patogu“…
Nėštumą prisiminsite ilgai
Tikiuosi, jog supratai žmonos būseną viso nėštumo laikotarpiu ir sąžiningai pabandei jai tapti atrama.
Supratai, jog žmonai būtina, kad ja rūpintųsi visus šiuos kartais sunkius, tačiau jaudinančius devynis mėnesius.
Ir kai po kiek laiko atsigręši atgal, suprasi, kad nėštumas ir gimdymas buvo nuostabi ir nepakartojama jūsų gyvenimo patirtis. Jums lemta tai suprasti ir patirti. Jūs įžengiate į naują savo gyvenimo periodą, pilną juoko, ašarų, meilės ir rūpesčio.
Nėštumas ir gimdymas be jokios abejonės, yra vienas iš pačių svarbiausių jūsų gyvenimo įvykių ir vienas iš aukščiausių jūsų laimėjimų. Džiaukitės tuo. Džiaukitės nauju gyvenimu, kuris atėjo į jūsų namus ir nepamirškite, kad tai tik… pradžia.
Akušeris-ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas Romualdas Šemeta
„Mamos žurnalas“