„Besilaukiantis“ tėtis. Pagaliau pagimdėme

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Tu tapai tėčiu! Nepaisant pasikeitusios padėties, likai toks pat, koks buvai. Tiesiog tau atsirado dar vienas nuostabus užsiėmimas. Būti tėčiu reikalauja didelės atsakomybės, ir tu nori atlikti šį darbą kuo geriausiai. Šis vaidmuo – visam laikui. Ir net užaugus vaikams tu vis tiek liksi tėčiu.

Gimus vaikui vyras dar tiksliai nežino, ką reiškia jo naujas tėvo vaidmuo. Žmona rūpinasi vaiku, o jis? Vyras gali daryti viską, išskyrus maitinimą krūtimi.

Nereikia bijoti klausti patarimo arba prašyti pagalbos, jeigu ji reikalinga. Apie savo abejones reikėtų pakalbėti ir su kitais tėvais.

Ryšys su vaiku

Moteris 9 mėnesius susijusi su negimusiu vaiku. Tačiau ir vyras gali pajausti ryšį iki vaiko gimimo. Mes apie tai kalbėjome anksčiau. Šis ryšys svarbus ne tik motinai ir vaikui, bet ir vyrui. Tas ryšys nesukuriamas iškart. Tik kurdamas ryšį vyras pajaus, kad tai – jo vaikas.

Kaip formuoti ryšį?

Egzistuoja įvairūs metodai, kaip vyras gali kurti ryšį su savo vaiku. Štai keletas pratimų:

  • Atsigulk šonu ir paguldyk vaiką taip pat ant šono kuo arčiau savęs veidu į save. Tokioje padėtyje su juo galima kalbėti arba jam dainuoti, jį glostyti.
  • Paimk vaiką taip, kad jo galva būtų po tavo smakru (reikėtų įsitikinti, kad švariai nuskusta barzda!).
  • Gali judėti į šonus ir kalbėti ar dainuoti jam. Vaikas jaus tavo kvėpavimą, bus ramus.
  • Gali paguldyti vaiką pilvuku išilgai savo rankos ir palaikyti jo galvutę kita savo ranka. Tokioje padėtyje galima su juo vaikščioti po kambarį, kalbant rodyti įvairius daiktus ir pan. Tarp kitko, mūsų patirtis rodo, kad ši padėtis yra geriausia nuraminti verkiantį vaiką.
  • Paguldyk nuogą vaiką pilvuku ant savo nuogos krūtinės, užklok. Vaiko galvutę reiktų pasukti taip, kad jis galėtų girdėti tavo širdies plakimą. Tokia padėtis gerai padeda esant vaiko pilvuko diegliams. Tai viena iš geriausių padėčių, kad formuotųsi ryšys tarp vaiko ir tėvų.
  • Gali vaiką imti su savimi važiuojant mašina, nešioti ant krūtinės „kengūroje“. Jeigu vaikas girdi tėčio balsą, įkvepia jo individualų kvapą ir yra šalia jo, tai padeda jiems abiems tapti artimais.
  • Puikus būdas formuoti ryšį su savo vaiku – atlikti tėvų pareigas: keisti sauskelnes, aprengti, maudyti, guldyti miegoti ir t.t. Jeigu tu padėsi savo žmonai tada, kai tik gali, ryšys tarp tavęs ir vaiko taps stipresnis, geriau pažinsite vienas kitą. Ką reikėtų daryti tėčiui?Štai keletas patarimų iš tėčių patirties:•Pagal galimybes reikėtų kuo daugiau praleisti laiko kartu su savo žmona ir vaiku. Nereikėtų pasinerti į darbą tam, kad nusišalintum nuo rūpesčių namuose.
   •Yra daug būdų suvokti tėvystės pareigas. Verta paskaityti literatūros apie vaiko priežiūrą. Daug vyrų klaidingai mano, kad moteris instinktyviai žino, kaip prižiūrėti vaiką. Kai kuriais atvejais tai tiesa, tačiau dažnai moteris neturi jokio supratimo apie vaiko priežiūrą. Nereikėtų manyti, kad motina, kuriai gimė pirmas vaikas, geriau susitvarkys su vaikeliu negu tėvas.
   •Vaikui gera būti su tėčiu. Tai taip pat naudinga ir tėčio fizinei sveikatai. Tyrimai parodė, kad abipusis atsipalaidavimas su vaiku sumažina tėčio širdies plakimo ritmą ir kraujospūdį. Ryšys naudingas abiems!
   •Reikia suprasti, kad šioje situacijoje kiekvienas iš jūsų įneša savo indėlį. Nuspręskite, kas ką galite atlikti, ir pasidalinkite pareigomis.
   •Tau reikėtų pasirūpinti tuo, kad žmonai atsirastų laisvesnio laiko pačiai sau, ypač, kai ji visą dieną praleidžia su vaiku. Jai reikia laiko pabūti vienai, išeiti pasivaikščioti, pasimatyti su draugais ar tiesiog nueiti į parduotuvę.
   •Leisk suprasti žmonai, kada tau pačiam reikia laisvo laiko. Tuo metu gali nueiti į treniruoklių salę, pažaisti boulingą, krepšinį ar susitikti su draugais. Tai padės tau įveikti stresą.
   •Tau reikėtų atsilankyti pas pediatrą. Naudinga pačiam sužinoti specialisto nuomonę apie vaiko sveikatą, jo vystymąsi.
   • Labai rekomenduotina paimti atostogas vaiko priežiūrai.
   •Gimus vaikui, sutuoktinių gyvenimas keičiasi. Tos permainos tęsis dienas, savaites, mėnesius ir net metus. Kai kurie iš šių pasikeitimų pasiliks daugeliui metų. Kiti bus būtini tik iki to laiko, kol vaikas pasieks naują fizinę ar emocinę brandą. Tada prireiks naujų pakeitimų.

Sutuoktinių santykiai

Sutuoktiniams visada neramu, kaip vaiko gimimas paveiks jų pačių santykius. Reikėtų realistiškai pažvelgti į esamą situaciją. Jau tapote tėvais. Tačiau taip pat liekate vyru ir moterimi. Todėl abiems reikėtų palaikyti ir išsaugoti ryšį vienas su kitu. Sutuoktiniai dažnai netiki, kad po ilgų nėštumo mėnesių ir išgyvento streso pirmomis dienomis ir savaitėmis po vaiko gimimo, jų santykiai grįš į ankstesnį lygį. Suteikite vienas kitam daugiau erdvės. Greitai jūs abu suprasite, kaip svarbu kiekvienam iš jūsų turėti nedaug ramaus laiko sau pačiam. Tai padeda kiekvienam iš jūsų atstatyti savo vidines jėgas ir norą tęsti sutuoktinių santykius.

Paremkite vienas kitą. Padarykite kažką malonaus, pavyzdžiui, paruoškite namuose romantišką vakarienę dviems prie žvakių šviesos. Arba galite pakviesti auklę ar paprašyti ką nors iš draugų bei giminaičių pasirūpinti vaiku ir tuo metu nueiti į kiną, teatrą ar koncertą. Kartu praleistas laikas suteiks jums abiems galimybę atnaujinti savo santykius.

Atpalaiduojantis kūno masažas bus malonus jums abiems. Jeigu susipažinote su masažu dar nėštumo metu pasiruošimo kursuose, dabar pats laikas juo pasinaudoti, kad padėtų abiems atsipalaiduoti. Pagaliau yra užtektinai knygų, kuriose galima susipažinti su atpalaiduojančiuoju masažu.

Jūsų santykiams labai svarbu kontroliuoti savo jausmus. Atviras bendravimas ir kompromisai – geriausias vaistas palaikyti deramus abipusius santykius. Tiesa. Vaiką reikia imti ant rankų kiekvieną kartą, kai jis verkia, ypač pirmaisiais jo gyvenimo mėnesiais. Tai padės vaikui pasijausti saugiam. Vaikas žinos, kad jo tėvai bus šalia, kada jam blogai, nepatogu, baugu ar jį slegia vienatvė. Imti vaiką ant rankų ir jį nuraminti – tai teisinga!

Yra keletas nepakeičiamų tėvystės aspektų: vyras negali būti nėščias, negali patirti sąrėmių bei gimdyti, negali maitinti krūtimi. Tačiau, kaip įsitikina milijonai jaunų tėčių, dėl natūralių fizinių priežasčių vyrai neturėtų pasidaryti vien stebėtojais. Kaip aktyvus, palaikantis dalyvis tu gali patirti beveik visus savo žmonos nėštumo bei gimdymo džiaugsmus, išgyvenimus bei sunkius išmėginimus – nuo pirmojo vaisiaus judesio iki paskutinės stangos. Ir, be abejo, gali dalyvauti maitinimo procese.

Gerai susipažink su maitinimo krūtimi privalumais tiek žmonai, tiek ir vaikui.

Suprask maitinimo krūtimi procesą – kaip didžiausią Gamtos paslaptį, suteikiančią gyvybinės energijos jūsų mažyliui.

Panaudok kiekvieną galimybę kontaktui su vaiku, maitink vaiką, kai jis pradės valgyti papildomą maistą. Tuo metu žmona galės pailsėti, o tu galėsi džiaugtis bendravimu su mažyliu.

Vaikui pravirkus nakties metu, pats gali jį nuraminti.

Jeigu panaudosi visas vaiko priežiūros galimybes, išvengsi pavydo jam ir atitolimo jausmo.

Nemiegok naktį, kol neužmiega mažylis. Gali dalyvauti naktinio maitinimo rituale: jei kūdikis guli lovytėje, paimk jį ir atnešk mamai maitinti. O kai jis pavalgęs vėl užmigs, paguldyk atgal į lovytę.

Žiūrėk gėrėdamasis, kaip valgo mažylis, ir brangink tas akimirkas. Gali būti nepaprastai malonu tiesiog stebėti maitinimo krūtimi stebuklą – kaip ir gimimo stebuklą. Nesijausk esąs paliktas nuošalyje, pagalvok, jog tavo padėtis – išimtinė, nes matai, kaip maitinimo metu motinos meilė perduodama kūdikiui.

Dalyvauk visuose kituose kasdieniuose ritualuose. Kadangi vien tik maitinti krūtimi gali išimtinai motinos, bent vieną kitą darbą atlikti laikyk savo pareiga. Kai būsi užsiėmęs, nejausi pavydo.

Kai kurie tėčiai, net jei jie buvo pasirengę gimdymo procesui, po gimdymo pasijunta taip, tarsi būtų „įsiveržta į jų teritoriją“, kad ypatinga vieta, skirta meilei, staiga panaudojama praktiniams tikslams. Tačiau ilgainiui paprastai šis jausmas irgi išblėsta. Vienoms poroms maitinimas krūtimi sužadina geismą, kitoms dėl estetinių priežasčių (pavyzdžiui, dėl srūvančio pieno) ar dėl to, jog sutuoktiniai varžosi kūdikio maitinimosi šaltinį naudoti savo lytiniam malonumui, nuslopina jį.

Tai, kas tau kelia ar slopina geismą, yra normalu. Jei galvoji, kad šiuo metu žmonos krūtys per daug funkcionalios, nesistenk savęs įtikinti priešingai. Kol kas glamonių metu neliesk jų, o kai kūdikis jau nebus maitinamas krūtimi, požiūris tikrai pasikeis. Būtinai būk nuoširdus ir atviras žmonai: jei nieko jai nepaaiškinęs nebeliesi jos krūtų, ji gali pasijusti nepatraukli. Be to, pasistenk nesipiktinti kūdikiu, kad šis naudojasi „tavo“ krūtimis. Stenkis galvoti apie maitinimą krūtimi, kaip apie laikiną „paskolą“.

Kai nėra kūdikio, žmonos krūtys abiem suteikia didžiulį lytinį malonumą. Po gimdymo, maitinant krūtimi, vyrui gali pasirodyti jos per daug funkcionalios, kad būtų seksualios. Reiktų nepamiršti, kad krūtys, kaip ir makštis, pritaikytos dviem tikslams – praktiniam ir seksualiniam. Nors šios paskirtys viena kitai netrukdo, laikinai, maitinimo krūtimi metu, jos gali nesiderinti. Tėtis pradeda suvokti, jog makštis turi dvi funkcijas, vienodai įstabias ir svarbias. Nė viena netrukdo kitai, bet iš tiesų yra labai tarpusavyje susijusios. Be to, jis pripažįsta, kad makštis tik trumpam yra gimdymo priemonė, o visą likusį gyvenimą teikia malonumą jam ir žmonai.

Lytinio potraukio susilpnėjimas po gimdymo

Nėštumo metu ir pogimdyminiu periodu dauguma vyrų jaučia seksualinės reakcijos susilpnėjimą.

Greitai šis pojūtis praeina, ir vyrui tenka suprasti, kad moters organizmas turi dvi stebuklingas funkcijas: seksualinį pasitenkinimą ir vaiko gimimą. Šios abi funkcijos lygiai svarbios ir tampriai susijusios.

Kartais moterys nenori, kad vyras dalyvautų gimdyme vien dėl to, kad, anot jų, gali sumažėti seksualinis potraukis. Reiktų pasakyti, kad tai visiškai nepagrįstai sureikšminama. Tiesa, jeigu vyras dalyvaus gimdyme nepasiruošęs, nežinos savo pareigų ir tik stebės šį procesą, jis gali žiūrėti į savo partnerę kaip į sekso objektą. Tada gali po gimdymo būti tam tikrų pasekmių. Jeigu vyras aktyviai dalyvauja gimdyme, padeda savo žmonai, jis žiūrės į savo vaiko gimimą kaip į didįjį Gamtos stebuklą. Mūsų nėščiųjų mokyklos vyrų apklausa tai patvirtino. Jie visi teigė, kad tuo metu jie išgyveno dideles, sukrečiančias emocijas. Kai kurie net nesurasdavo žodžių tiems pojūčiams apibūdinti. Jie teigė, kad tai su niekuo nesulyginamas išgyvenimas, kurį sunku atpasakoti, o reikia pačiam išgyventi, pačiam pajusti. Negalima su tuo nesutikti!

Dėl kokių priežasčių gali sumažėti lytinis potraukis po gimdymo?

Tai gali įvykti ne dėl to, kad stebėjai savo vaiko gimimą. Seksualinės reakcijos gali nebūti dėl kitų priežasčių:
Nuolatinis nuovargis dėl nemiegotų naktų (jeigu pasidalini vaiko priežiūros rūpesčiais su savo žmona).

Nepatogumas dėl vaiko buvimo, baimė, kad jis pabus ir pradės verkti mylintis.

Baimė pakenkti žmonai, ypač po sunkaus gimdymo su plyšimais, tarpvietės kirpimo ar po cezario pjūvio.

Žmonos lytinis atšalimas. Nepriklausomai nuo to, dėl kokios priežasties sumažėjęs ar dingęs seksualinis potraukis, šis reiškinys pirmais pogimdyminio periodo mėnesiais yra visiškai natūralus.

Todėl:
Kada jūs abu grįšite prie normalaus lytinio gyvenimo, iš anksto negalima nuspėti. Esant pačioms palankiausioms sąlygoms seksualinis potraukis gali atsirasti maždaug po 1,5-2 mėnesių. Kartais kai kuriais atvejais seksualiniai santykiai atsistato tik po pusmečio. Pastebėta, kad dauguma moterų nejaučia lytinio potraukio maitinimo krūtimi metu. Kartais tik po gimdymo moteris pirmą kartą pajaučia orgazmą.

Nesistenk jėga tai pakeisti ir nesijausk vaiku, atitrauktu nuo krūties.

Neslėpk savyje nuoskaudos. Privalai būti atviras ir pareigingas savo žmonos atžvilgiu, aptark su ja visas savo problemas.

O jeigu seksualinis potraukis neatsiranda gana ilgą laiką ir tai neramina, tau reikia specialisto pagalbos.Yra vis daugiau duomenų, kad ir vyrams būna pogimdyminis sindromas. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai rodo, kad apie 50 proc. tėčių po gimdymo jaučiasi prislėgti, patiria savotišką moralinį šoką, niekuo nepaaiškinamus dirglumo priepuolius, nenorą dar kartą pakartoti šią patirtį. Tai patvirtina ir mūsų kartu su Vilniaus pedagoginiu universitetu atlikta analizė.

Psichologai teigia, jog dauguma tėvų, išgyvenančių pogimdyminį sindromą, tiesiog nedrįsta pripažinti savo „silpnumo“. Tėčiui reikėtų būti pasiruošusiam tokiai galimybei. Tačiau žinok, kad tai laikinas reiškinys.

Štai keletas patarimų:
•Kreipkis pagalbos pas draugus, šeimos narius, kitus tėčius, o galbūt ir į gydytoją.
•Daugiau pasirūpink savimi, vartok pilnavertį maistą, pakankamai ilsėkis, sportuok.
•Būk kantrus santykiuose su žmona.
•Jautriai nereaguok į blogą žmonos nuotaiką.
•Daugiau skirk laiko bendravimui su vaiku: mankštink jį, maudyk, kalbėk, skaityk pasakas, grok, dainuok jam.
•Pasirūpink specialistų pagalba, jeigu ji tau reikalinga.
•Šiuo metu daugiau dėmesio, paramos ir meilės skirk savo žmonai.Sėkmės!

Apklausus jaunus tėčius paaiškėtų, kad nė vienas iš jų nesijaučia pasiruošęs priimti šį naują vaidmenį.

Viena iš priežasčių – nežinomybės baimė. Be to, vyras dar nepažino džiaugsmo, kuris ateina suvokus, kad jis tapo tėčiu iki to, kol jis pats tai nepajaus. Kada vyras supras, kas iš jo reikalaujama, kaip iš tėvo, jo abejonės išnyks. Jeigu vyras tiesiog pradės būti tėvu, tai pašalins daugumą jo abejonių. Kai tik jis įsitrauks į darbą, pareigos jam nustos atrodyti sudėtingomis ir jam atsiskleis pasitenkinimas būti Tėčiu.

Akušeris-ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas Romualdas Šemeta (tel.: 8*687 64757)

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


septyni − 3 =

Kitos temos: