„Besilaukiantis“ tėtis. Pirmasis trimestras tęsiasi

Noisy home 31

Nuotrauka Noisyhome.eu

Kai kurie vyrai nesupranta, kodėl nėštumo metu žmonai būtinas didesnis dėmesys, kodėl reikia keisti santykius, kodėl žmona laukia iš vyro daugiau nei įprastai dėmesio, rūpesčio. Tokiems vyrams reikėtų prisiminti, kas įvyko jo mylimos žmonos organizme per pirmuosius tris mėnesiu.

Tu turėtum suprasti, kokį stiprų poveikį moters organizmui turėjo visi tie nauji procesai, kurie atsirado po to, kai vienas iš kelių šimtų milijonų tavo aktyvių spermijų apvaisino jos kiaušialąstę. Užsimezgusi gyvybė vystosi neįsivaizduojamu greičiu, visas moters organizmas patiria stiprų sukrėtimą. Per 3 pirmuosius mėnesius nuo akimi neįžiūrimo gemalo jis pasiekia 7-8 cm dydį. Štai kokie augimo tempai! Tad tuo metu tavo meilė, pagarba, parama, taktas ir supratimas padės įgyvendinti tuos staigius pakitimus. Šiuo metu žmona labiausiai pageidauja, kad būtum šalia jos.

Nuotaikų svyravimai

Vienas iš pačių „nepatogiausių“ pakitimų – staigūs nuotaikų svyravimai, kurie gali prasidėti pirmaisiais mėnesiais ir tęstis iki pat gimdymo. Jums abiem būtina išmokti išgyventi šias situacijas. Atmink, kad tavo mylimoji nekalta dėl besikeičiančios nuotaikos. Kalti hormonai. Todėl geriau stipriai apkabink ją ir paaiškink, kaip ją myli, kaip tau blogai, kai ji dirgli ir kaip tau svarbu, kad ji būtų laiminga. Kai audra nurims, iš debesų pažvelgs dėkingumas už išreikštą rūpestį ir supratimą. Tačiau tam iš tavo pusės reikės šiek tiek meilės, pagarbos ir paramos.

Nėščios moterys sugeba elgtis, švelniai kalbant, neadekvačiai net tomis aplinkybėmis, kurios, atrodo, neduoda tam jokio preteksto. Nepamiršk, jog yra tokia unikali moters nuraminimo priemonė, kaip dovana. Ir visiškai nebūtina, kad ji būtų brangi. Šiuo atveju pasitelk savo išradingumą. Aišku, gerai būtų, jeigu žinotum savo antros pusės silpnybes ir padovanotum jai širdžiai mielą ir mėgstamą daiktą.

Permainos neišvengiamos

„Aš neleisiu, kad vaikas pakeistų mano gyvenimą“, – taip mano ar sako kai kurie būsimieji tėčiai. Tačiau jeigu ruošiesi tapti atsakingu, rūpestingu ir mylimu tėvu, vadinasi vaikas jau pakeitė tavo gyvenimą.

Nedaug apsiriksime, jeigu pasakysime, jog kai sužinojai, kad „laukiatės“, mintyse pradėjai kurti savo atžalos gyvenimą. Su mažylio pasirodymu kai kurie tavo (aišku, ir žmonos) nerūpestingos jaunystės įpročiai turės nugrimzti į praeitį.

Su kai kuriais ankstesniais įpročiais geriausia atsisveikinti kuo greičiau. Žmona privalo tvirtai žinoti, kad nėščiai moteriai negalima rūkyti, vartoti alkoholio ir narkotikų. Ir šiuo klausimu privalai būti visiškai nepalenkiamas, nes šios medžiagos jūsų mažyliui yra pavojingos. Bendraudamas su nėščiomis moterimis, neretai išgirstu, jog joms gydytojai gydymui (o dažnai ir profilaktiškai) skiria per dideles alkoholio dozes.

Ne taip paprasta atsisakyti to, kas tau patinka, prie ko jau pripratęs. Todėl privalai parodyti savo žmonai, kad supranti, kaip jai sunku atsisakyti kai kurių savo žalingų įpročių. Visiškai įmanoma, jog žmona paprašys dėl solidarumo ir tavęs atsisakyti kenksmingų įpročių. Ir tai jūs abu privalote padaryti savo dėl vaikučio sveikatos, nes jūs abu atsakingi už tai.

Pirmas trimestras – rizikingiausias

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Reikėtų paminėti dar vieną nelabai malonią problemą, su kuria susiduria besilaukianti šeima. Negailestinga statistika teigia, kad I trimestras dažnai būna nesėkmingas: įvyksta persileidimas arba nesivysto vaisius. Besilaukiančiai šeimai dažnai tai tampa didele tragedija. Juk žinia apie tai, kad laukiatės, paprastai jums lyg suteikia sparnus, pakilimą, pajaučiate įkvėpimą, atsiranda daugiau jėgų.

Nelaimė, atvirkščiai, atrodo, išmuša žemę iš po kojų. Persileidimas išties sunkus netekimas, sunki psichinė trauma. Šiuo metu sutuoktiniams daugiau negu bet kada reikia abipusės paramos, meilės, dėmesio.

Todėl, jei bent šiek tiek jus nuramins, žinokite, kad apie vieną trečdalį visų persileidimų pirmojo trimestro metu įvyksta dėl to, kad embrionas vystosi neteisingai, ir moters organizmas pats jį pašalina, atmeta. Juk jūs norite, kad gimtų sveikas vaikas, tiesa? Ši šeimos nelaimė turėtų rimtai jus priversti pagalvoti apie tai, kaip jūs gyvenote, kaip elgėtės iki šio nėštumo, ar ruošėtės pastojimui. Tinkamas pasiruošimas, nėščiųjų kursų lankymas nuo pat pirmų nėštumo savaičių ir ten įgautos žinios iki minimumo gali sumažinti šią netektį. Jeigu taip jums įvyktų, pasidalinkite šia netektimi abu kartu, nereikšdami vienas kitam pagiežos, nusivylimo, apmaudo, nepasitenkinimo. O laikas padės greitai užgydyti šią žaizdą. Praktika rodo, jog po trumpos pertraukos moteris vėl greitai pastoja ir vėliau sėkmingai gimdo sveikus vaikus.

Gali būti, jog kurį laiką po persileidimo žmona nenorės jokių glamonių. Tu privalai surasti savyje pakankamai jėgų ir vyriškumo, kad ne tik pats susitaikytum su netektimi, bet ir paremtum mylimą moterį. Galbūt jums abiem reikėtų kur nors išvykti nors kelioms dienoms. Pasistenkite šiuo metu kiek galima labiau atsipalaiduoti šių trumpų atostogų metu. Ir neskubėk pradėti visko iš pradžių: jums abiem reikalingas laikas išgyventi netektį. Atnaujinti bandymus pradėti naują gyvybę reikėtų tik praėjus keliems mėnesiams. Svarbiausia, kad būtų jau praėjęs ūmaus jaudinimosi periodas ir žmona būtų rami.

Kaip saugoti žmoną

Dėl didėjančios gimdos pasikeičia moters svorio centras, lengviau galima prarasti lygsvarą, dėl to žmona gali tapti atsitiktinumo auka.

Pakontroliuok, kad:

• automobilyje ar lėktuve visada naudotų saugos diržus;

• stebėk, kad žmona nešoktų nuo kėdės, stalo, neliptų kopėčiomis;

• nevaikščiotų apavu su aukšta pakulne;

• atsargiai eitų slidžiu paviršiumi;

• vonioje saugotųsi, kad nepaslystų.

Bet koks nėštumas neišvengiamai atneša daug naujovių, kurios kelia pavojų įprastinei gyvenimo tvarkai.

Todėl pasiruošk įvairiausioms staigmenoms. Pavyzdžiui, dalis moterų šiuo periodu rytais pradeda keltis vis anksčiau ir anksčiau (4 ar 5 val.) bei užsiimti namų ruoša. Kitas, atvirkščiai, sunku bus pažadinti 10 ar 11 val. ryto: atrodytų, jog būtų nemiegojusios kelias paras.

Dar vienas būdingas nėštumui reiškinys – užmaršumas. Net ir labai tvarkingos nėščios moterys įgauna polinkį nuolatos ką nors pamiršti. Nėščiųjų mokykloje per daugelį metų kaip muziejuje susirinko užmirštų šlepečių, vilnonių kojinių, pirštinių, skėčių, megztinių ir t.t. Jeigu anksčiau žmona neturėjo jokių problemų dėl atminties, nesijaudink: gimus vaikui viskas susitvarkys.

Iš dalies užmaršumą galima būtų „nurašyti“ vidiniam žmonos poreikiui „sukti lizdą“. Nors poreikis sudaryti jaukumą namuose sustiprėja III trimestru, daliai moterų jis pradeda reikštis jau nėštumo pradžioje. Ir jeigu vieną dieną, sugrįžęs iš darbo į namus, pamatysi, kad jūsų buto interjeras visiškai pasikeitęs – nenustebk. Tai ir bus pirmasis požymis, kad žmonoje prabudo „lizdo ruošimo“ instinktas.

Baldų, daiktų rokiruotė vyks tol, kol žmona suras teisingą vietą tam, kas, jos nuomone, ne taip padėta.

Ir, kaip rodo patirtis, kai visi be išimties daiktai atsiras naujose vietose, ji nurims. Suprantama, kad žmonai bus ypač malonu išgirsti, kad esi sužavėtas jos dizainerės talentu. „Lizdo ruošimo“ instinktas labiau telkiamas ties būsimojo vaikučio kambariu.

Savišvieta

Jūratės Čiakienės nuotr.

Dalis moterų nuo pat nėštumo pradžios jaučia poreikį skaityti knygas, žurnalus apie nėštumą, vaiko auginimą.

Deja, „besilaukiantys“ vyrai ne visada supranta, kad jų žmonos norėtų, jog jie irgi domėtųsi panašia literatūra.

Todėl tu turėtum ne tik pats tuo domėtis ar paremti ją, tačiau net skatinti tai daryti, jei ji kol kas tuo nesidomi.

Pavyzdžiui, ji bus labai patenkinta, jeigu grįžęs iš darbo parneši jai naują žurnalą apie nėštumą, gimdymą ir vaiko auginimą. Apsilankyk kartu su žmona knygyne ir pasirink jums šiuo metu reikalingos literatūros. Ir ypač ji džiaugsis, jeigu tu nuolatos „studijuosi“ šią tau skirtą informaciją.

Žinok, jog nepriklausomai nuo to, kiek knygų apie nėštumą moteris perskaitytų, nė viena iš jų neparuoš jos nuostabiam vaiko gimimui. Reikia būtinai išgirsti profesionalaus mokytojo – instruktoriaus gyvą pasakojimą apie šį gyvenimo įvykį. Todėl knygos bei žurnalai gali tik kažkiek papildyti pasiruošimo kursus. Neignoruokite jų, nors ir būsite, jūsų nuomone, abu gerai „apsišvietę“ šiuo klausimu. Patariama lankyti net ne vienerius pasiruošimo kursus, kurių metu jūs tikrai sužinosite ką nors vertingo. Nėščiųjų mokykloje mes pastebėjome gana dažną reiškinį: šiek tiek įgiję informacijos apie nėštumą bei gimdymą, šeimos susidaro įspūdį, kad gimdymui jau pasiruošusios. Tai klaidinga nuomonė.

I trimestras – pats tinkamiausias laikas pradėti lankyti pasiruošimo gimdymui mokyklą. Panašiose mokyklose užsiėmimų turinys įprastai turėtų būti skirtas ir būsimiems tėčiams. Prieš pasirinkdami mokyklą, pasiteiraukite, ar užsiėmimuose ruošiami ir vyrai. Būtinai pasistenk surasti laiko užsiėmimams. Juose sužinosi, kokia konkreti gali būti tavo pagalba tiek nėštumo, tiek ir gimdymo metu.

Tu irgi gali instruktoriui pateikti įvairius klausimus, kurie tave neramina. Atmink, kad kursų lankymas tavęs niekuo neįpareigoja: tu tiesiog eini sužinoti daugiau apie savo besilaukiančią žmoną. Ar reikia tau dalyvauti gimdymo metu ar ne, spręsk tik po kursų. Tai bus labai svarbus ir atsakingas tavo sprendimas.

Todėl tai nuspręsti būtina tik turint užtektinai informacijos šiuo klausimu. Jeigu kursai buvo kokybiški, šis atsakymas turėtų ateiti savaime. Nesivadovauk emocijomis, o žiniomis.

Bėgant nėštumo savaitėms, gali pastebėti, kad tave traukia kalbėtis su savo dar negimusiu mažyliu. Nors pirmąjį trimestrą jis dar negirdi, tačiau tai nereiškia, kad nereikalingas kontaktas. Jis jau jaučia kalbos toną. Papasakok jam apie savo darbą, kaip dabar jautiesi, apie ką svajoji. Nepamiršk jam kartais padainuoti kokią nors vaikišką dainelę, o jeigu sugebi, tai ir pagrok kokiu nors instrumentu. Visa tai yra dalis jus abu jungiančio proceso, kuris žmonai nuolat vyksta viso nėštumo metu. Atkreipk dėmesį į jos pasitenkinimo šypsnį, kai tu kalbiesi su vaiku. Suprask, kad šie tavo nuolatiniai pokalbiai su mažyliu teigiamai veikia jo vystymąsi, formuoja prieraišumą.

Pilvukas auga

Jurgitos Kerulienės nuotr.

Jurgitos Kerulienės nuotr.

Žmonai dabar pradės augti svoris ir didės jos kūno apimtis. Pirmas ryškus išorinis fiziologinis nėštumo bruožas yra talijos išnykimas. Būk pasiruošęs, kad vieną dieną žmona pasižiūrėjusi į veidrodį ir pastebės, jog drabužiai kažkaip neįprastai atrodo. Šiuo atveju svarbiausia išlaikyti taktą.

Prieik prie jos, apkabink, paglostyk jos pilvą – žodžiu, leisk suprasti, kokia nuostabi yra jos figūra ir kaip tu ją myli tokią, kokia ji yra. Jokiu būdu nereiktų „juokauti“: „Kaip gyvena mano drambliukas?“ arba „Dieve mano, ką aš padariau su tavo kūnu?!“. Šios, tavo požiūriu, sąmojingos pastabos ne tik nesukels juoko, bet gali ilgam sugadinti jos nuotaiką ir jūsų santykius. Tiek dabar, tiek ir vėliau reikėtų vengti bet kokio pajuokavimo pilnumo ir svorio tema. Priešingu atveju jūsų šeimoje susidarys tokia atmosfera, kai tu nesuprasi, ką padarei ne taip. Tegul tavo mintys bus pilnos meilės, o žodžiai – geraširdiškumo. Tada žmona atsakys tuo pačiu.

Ar galima mylėtis

Nuo pat nėštumo pradžios visoms sutuoktinių poroms iškyla dar viena reikšminga problema, apie kurią dažnai mažiausiai arba visiškai nekalbama. Tai seksas nėštumo metu. Apie jį jūs abu galite prisiklausyti įvairiausių mitų. Pabandykime pažvelgti į šį klausimą šiuolaikiniu požiūriu. Tuo labiau kad intymūs santykiai nėštumo metu patiria didelių ir įvairių pokyčių. Apie tai pakalbėsime kiekvieno trimestro metu.

Nėštumas ir seksas neprieštarauja vienas kitam. Tik neįsižeisk, kad pirmą nėštumo trimestrą žmona greičiausiai nenorės intymių santykių, ypač jei ją kamuos anksčiau minėti negalavimai (pykinimas, vėmimas ir pan.). Kai kurie vyrai nuogąstauja, kad intymūs santykiai gali pakenkti vaikui. Tačiau tai neįmanoma, jeigu žmona jaučiasi gerai. O jeigu jums išties tenka susilaikyti šiuo laikotarpiu, nusiteik tam, kad bent artimiausias mėnuo bus skirtas švelniems prisilietimams, meilės ir paramos žodžiams.

Panašu, kad jūs abu pradedate susidurti su nėštumo realybe. Būsimoji mama nuolatos pavargusi ir dirgli, ji visą laiką nori miegoti ir ją be galo pykina. Tačiau nepasiduok jausmui, kad padėtis be išeities.

Juk tu esi pirmas žmogus, kuris gali suteikti jai realią pagalbą. Pasistenk, kad ji dažniau ilsėtųsi. Ir, aišku, nesijaudink, jeigu ji atsisako paruošti tavo mėgstamą patiekalą, nes ji gali jausti pasibjaurėjimą net maisto kvapu. Visą I trimestrą suteik jai meilę ir paramą.

Dar keletas patarimų

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Pirmas trimestras eina į pabaigą. Greičiausiai jau suspėjai panaudoti praktikoje čia pateiktus patarimus ir sukurti savo žmonai keletą malonių akimirkų, kurios leido jai suprasti, kad ir bėdoje, ir džiaugsme tu visad būsi šalia jos. Tu visą laiką buvai jautrus ir dėmesingas, nė karto paniekinamai neatsiliepei apie tai, kas ją neramino, dėl ko ji jaudinosi.

• Tarpusavyje pasitarkite, kam ir kokiu nuoseklumu pranešite savo džiugią gyvenimo naujieną. Neretai atsitinka taip, kad besilaukiančiai mamai nuotaiką sugadina naujiena, kad vyro darbe jau visi žino apie jos nėštumą, o ji dar nespėjo pasakyti apie tai mamai ar geriausiai savo draugei.

• Stebėk, kad žmona, kaip niekad anksčiau, dabar privalo rūpintis savo nuotaika, fizine forma, sveikata.

• Pasirūpink, kad žmona kuo mažiau jaudintųsi, pasistenk suteikti jai kuo daugiau teigiamų emocijų, patenkinti jos norus. Nuolatinis stresas gali pakenkti tiek moters, tiek būsimo vaikelio sveikatai.

• Kontroliuok, kad žmona daugiau ilsėtųsi. Vakarai turėtų būti laisvi. Pažiūrėkite abu mėgstamą TV laidą, nueikite į kino teatrą ar spektaklį, koncertą.

• Padėk namų ruošos darbuose: išskalbk, nupirk maisto produktų, pagal galimybes paruošk valgyti.

• Tegul žmona ilgiau pamiega. Atsisakykite vėlyvų TV laidų ar knygų skaitymo iki išnaktų. Tyrimai rodo, kad 3 ir daugiau prarastos miego valandos nakties metu sumažina organizmo imuninės sistemos efektyvumą 50 proc. O tai labai svarbu nėštumo metu: jei stipresnė imuninė sistema, moteris lengviau atsispirs įvairiems negalavimams.

• Jei žmona blogai miega, dažnai prabunda, paruošk vakare jai ramunėlių arbatos. Ramunėlės ramina, padeda užmigti.

• Stenkis, kad žmona vartotų sveiką, šviežią, o ne konservuotą maistą. Tai ypač svarbu I trimestru.

• Žmonai nereiktų juokauti su vitaminais ir mineralinėmis medžiagomis. Normaliai vaikui vystytis reikia natūralių vitaminų ir mineralinių medžiagų.

• Stenkis, kad žmona nepiktnaudžiautų kava. Pora puodelių nestiprios kavos per dieną – tokia turėtų būti norma nėštumo metu.

• Tegul žmona daugiau vaikščioja gryname ore.

• Jeigu jūs jau turite vieną vaiką ir jis lanko darželį, apsaugok jį, kad nesusirgtų vėjaraupiais. Ši liga žmonai I trimestro metu pavojinga.

• Jei tau dar nėra 20 metų ir jau tapai tėčiu, norinčiu dalyvauti žmonos ar draugės nėštumo procese – pasakyk jai apie tai! Labai dažnai jauni tėčiai pasilieka nuošalyje, kadangi vyrauja nuomonė, kad jie to nenori.

• Nuo šios dienos pradėk rašyti „besilaukiančio“ tėčio dienoraštį. Šis laukimo periodas – tai nuostabus tavo gyvenimo laikas, net jeigu jis neramus ir varginantis. Išliejęs savo mintis popieriuje, pastebėsi, kad tampa lengviau išgyventi laukimo dienas.

Šio trimestro pabaigoje jau gali būti juntama nauja, rami vidinė būsena.

Romualdas Šemeta, akušeris ginekologas, Nėščiųjų mokyklos vadovas, tel.: 868764757

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


5 − = vienas

Kitos temos: