Pirmasis nėštumo trimestras. Kaip jaučiasi būsimoji mama ir kaip auga būsimasis vaikutis. Konsultuoja akušeris-ginekologas vadovas Romualdas Šemeta.
Kaip jaučiasi būsimoji mama
Pirmos savaitės, panašios į PMS
Kai tik sužinote, kad tapote nėščia, jus apima džiaugsmas ir prislėgtumas, nerimas ir gilus pasitenkinimas. Jūs jaučiate naujas, nelauktas emocijas, jau bandote pratintis prie to, kad laukiatės ir ruošiatės naujoms pareigoms. Todėl jūsų nuotaika gali keistis per dieną keletą kartų.
Nėštumas ne tik fiziologinė, bet ir psichologinė devynių mėnesių kelionė. Jūs kol kas esate savo tėvų duktė, tačiau greitai tapsite savo vaiko mama. Pradeda formuotis kiti prioritetai su artimaisiais, ypač su savo mama.
Nuo nėštumo pradžios renkate informaciją apie tai, kaip tapti gera motina. Tai ne tuščias laiko leidimas, jūs kuriate ryšį su būsimuoju vaikeliu. Pirmąjį nėštumo trimestrą kai kurios moterys būna atsargios: nors nori pasidalinti savo džiaugsmu su kitais, tačiau daugelis apie tai praneša tik savo patiems artimiausiems žmonėms.
Jūsų būsena pirmuoju trimestru gali kartais priminti priešmenstruacinį sindromą ir galite tapti agresyvi.
Tuo metu galite būti labiau linkusi į konfliktus šeimoje, darbe, parduotuvėje… Kartais jūs pykstate ant savo partnerio, kad jis nesupranta, kas su jumis vyksta, kad jums nepadeda.
Pirmieji nėštumo mėnesiai dažnai pripildyti emocinių pakilimų ir kritimų. Moters jausmai dar nenusistovėjo. Ji laiminga dėl minties, jog nėščia, laukiasi mažylio. Tačiau jau atsiranda nekonkreti baimė dėl ateities, nuogąstavimai, kad vyras nenutoltų nuo jos per tuos nėštumo mėnesius. Jeigu ilgai nepavyko pastoti ar buvo nesėkmingi bandymai išnešioti mažylį, psichologinė įtampa gali sustiprėti dėl baimės kūdikį prarasti. Jeigu jus tai vargina, šiais atvejais nevenkite psichologo ar psichoterapeuto konsultacijos.
Nėščiai moteriai patinka jos kiek neįprasta būsena. Jai norisi būti dėmesio ir rūpesčio centre. Būdama tokioje būsenoje, ji jaučia, jog bręsta, tampa suaugesne, keičiasi požiūris į aplinkinį pasaulį.
Kuo svarbus šis laikas
Pirmosios 12 savaičių yra ypač svarbios nėštumui: motinos nuotaika veikia vaikučio vystymąsi. Esant ramiai būsenai ir ypač gerai nuotaikai, organizme gaminasi vadinamieji „laimės hormonai“ – endorfinai.
Jie padeda formuotis vaisiaus nervų sistemai.
Pirmaisiais nėštumo mėnesiais labiausiai pakinta moters jutiminis suvokimas. Beveik kiekviena nėščioji pastebi kvapų ir skonio pakitimus. Tai pasireiškia gana anksti (jau nuo antrosios nėštumo savaitės), kai moteris dar gali nežinoti apie savo nėštumą. Be to, gali pasikeisti garsų, spalvų, regimųjų vaizdų suvokimas, o taip pat ir taktiliniai pakitimai. Gana paplitęs nėštumo reiškinys yra įvairaus maisto poreikio atsiradimas (rūgštaus, sūraus ir pn.), kuris gali būti ypač stiprus. Žinomas nėštumo reiškinys yra nuotaikų kaita, sentimentalumas, verksmingumas, mieguistumas. Mažiau žinomi pirmos nėštumo pusės psichiniai reiškiniai yra: pasikeitęs požiūris į darbą, į aplinkinius ir į savo kūną, neįprastų pomėgių ir užsiėmimų atsiradimas (pavyzdžiui, mezgimas, siuvinėjimas, piešimas, muzikavimas ir kt), neįprastos svajonės bei sapnai.
Galite pastebėti, kad jums sunku susikaupti arba sušlubavo atmintis. Dėl to nesijaudinkite. Pagaliau yra daug svarbesnių dalykų, negu atsiminti, kur jūs padėjote raktus. Jūs ne viena tokia nėštumo metu.
Pirmoji sąlyga – meilė ir dėmesys vienas kitam
Prie jaudulio, kurį jūs pajutote, kai sužinojote, kad laukiatės mažylio, gali prisijungti ir baimė. Gal jūs kažkuo pakenkėte būsimam vaikui, dar nežinodama, kad esate nėščia? Ar jūs tapsite gera mama?
Aptarkite šias ir kitas baimes su savo partneriu. Jeigu jūs slėpsite tai nuo jo, gali atsirasti įtampa jūsų santykiuose ir gali tapti kliūtimi abipusiam supratimui tuo metu, kada jums abiems reikalinga šiluma, meilė ir rūpestis.
Dėl būsimos motinystės jūs galbūt rasite mažiau laiko kitoms sutuoktinių pareigoms. Gal jūs jau save matote motina ir dėl to prarandate kai kurias partnerės pareigas, mažiau domitės seksu. Nesupratimas ir konfliktai tarp jūsų gali būti neišvengiami nėštumo metu. Kalbėkite atvirai ir sąžiningai su savo partneriu, kad kartu išvengtumėte stresinių situacijų santykiuose.
Antroji sąlyga – artimųjų ir draugų parama
Mokslininkai teigia, jog kokybinį poveikį šeimai bei jos vaikui gali turėti ir giminės. Labai naudinga bendrauti su tomis šeimomis, kurios jau turi mažų vaikų. Jeigu jūsų šeimyniniuose ryšiuose prarastas geraširdiškumas vienas kitam, būtina jį atstatyti vaiko dėl vaiko gerovės. Konfliktai su vyresne karta, moralės mokymas ir ilgos nuoskaudos sukuria pavojaus, kaltės, dirglumo ir nepasitikėjimo jausmus.
Visos šios būsenos ypač nepageidautinos nėštumo metu.
Trečioji sąlyga – pačios geriausios motiniškos mintys ir jausmai
Jau nuo paties ankstyviausio nėštumo laikotarpio bandykite nusiteikti ramesniam gyvenimo ritmui, kur nebūtų vietos tuščiam jauduliui, nerimui ir nesuvaldomoms emocijoms. Kad būtų kontaktas su jūsų dar negimusiu mažyliu, elkitės su juo taip, kaip su bet kokiu suprantančiu žmogumi. Tokiu būdu motiniški jausmai mažyliui, pasipildydami tikra meile ir švelnumu, subręs daug anksčiau.
Jausmų pilnatvė neateina iškart.
Ketvirtoji sąlyga – reikia mokytis
Laukdami mažylio, kasdien išgyvenate naujų jausmų. Jau atėjo laikas pagalvoti apie tai, ką jūs darysite kiekvieną dieną dėl savo ir mažylio fizinės sveikatos, dėl jo intelektinio brandumo. Tikriausiai tai bus specialūs nėščiųjų gimnastikos pratimai bei užsiėmimai baseine, įvairios rūšies atsipalaidavimas, kvėpavimo pratimai, masažas, pasivaikščiojimai gryname ore, nuolatinis kalbėjimas su mažyliu, pasakų, eilių skaitymas, atitinkamos muzikos klausymas, laiškų negimusiam mažyliui rašymas ir t.t. Detalią bendravimo su negimusiu mažyliu programą mes pateikiame mūsų Nėščiųjų sveikatingumo mokykloje.
Kaip auga būsimasis vaikutis
Jūsų mažylis pradėjo spartaus vystymosi startą. Neatsilikite nuo jo. Juk protingiems vaikams reikalingi protingi tėvai.
Negimęs vaikas jaučia ir savaip supranta, ar tėtis myli jo mamą, kiek jis švelnus ir meilus su ja. Kai motina laiminga ir yra dvasiškai rami, jos organizmas išskiria „laimės hormonus“ – endorfinus. Jie vaidina svarbų vaidmenį formuojantis būsimo žmogaus psichinėms funkcijoms, jo smegenims, organų gyvybingumui, endokrininei sistemai, širdies-kraujagyslių veiklai, normalaus gimdos tonuso palaikymui.
Kai tėtis apkabina ir bučiuoja motinos pilvą, kartu – ir savo mažylį, arba kai jis tiesiog jai atidus, jis sudaro su savo vaiku ypatingą emocinį ryšį. Mažylio stipriai jaučiama ir gerai pažįstama tėvo emocinė energetika skatina jo vystymąsi.
Šiuo vystymosi periodu atsiranda galimybė išgyventi emocines būsenas, kurios susijusios su komfortu ir diskomfortu. Ypač sparčiai besivystančios mažylio smegenys jau pradeda priimti visą informaciją, ateinančią iš išorinio pasaulio, jautriai reaguoja į mamos emocijas.
Motinystės pojūtis, rūpestis ir jūsų santykiai su būsimoju mažyliu formuojasi kiekvieną valandą bendraujant su juo nuo pat nėštumo pradžios. Pateikiu jums bendravimo su vaiku pavyzdį. Be abejo, būtų gerai, jeigu jūs pati sukurtumėte savo tekstą.
Bent porą kartų per savaitę perskaitykite susikaupimo būsenos tekstą. Jo tikslas – padėti jums suvokti, kas vyksta jūsų organizme, pajausti vaiko buvimą ir pažinti savo emocijas. Tai moko jus pajausti ramybę, stimuliuoja jūsų mažylio augimą ir vystymąsi.
Svarbiausia, daro jo gyvenimą ramų, tobulina jūsų santykius. Pagaliau, jis moko atsipalaiduoti, o tai tiesiog būtina ramiam ir sėkmingam gimdymui.
O dabar suraskite valandėlę laiko tyliam susikaupimui. Įjunkite ramią muziką ir neskubėdama perskaitykite šį tekstą:
„Dabar, mano mažyli, sparčiai vystosi visi tavo organai, ir mano organizmas kažkokiu būdu žino, kaip rūpintis tavimi. Jis žino, kaip auginti šį didelį stebuklą – tave. Tu – gyva būtybė, auganti manyje ir sugebanti jausti bei išgyventi. Mano mintys tampa jausmais, kuriuos aš tau siunčiu. Aš privalau būti atsargi su mintimis, kad tau patektų tik pačios geriausios.
Aš privalau būti kiek įmanoma labiau atsipalaidavusi ir dalintis su tavimi ramybe, kol tu taikiai egzistuoji manyje. Aš nuolat galvoju apie tavo augimą. Aš suvokiu, kad kiekvienas mano būtybės kampelis turi poveikį tavo kūnui ir todėl stengiuosi nurimti ir išaiškinti viską, kas sukelia man pyktį, liūdesį ar džiaugsmą. Aš sugebu kontroliuoti savo emocijas ir apsupu tave tik pačiomis geriausiomis.
Dabar sparčiai vystosi tavo smegenys.
Tegul tavo mąstymas bus gyvas, pozityvus ir kūrybingas. Tikiuosi, aš tapsiu tau geru mokytoju ir tavo galimybės bus išties beribės. Aš nematau tavęs, bet aš nuolat jaučiu tavo buvimą šalia. Tavo buvimas pripildo mano širdį begalinio džiaugsmo. Mano organizmas laukia tavo atėjimo į šį pasaulį.
Pasiruošimas organizme prasideda dar toli iki tavo pasirodymo. Mano kūnas instinktyviai supranta, ką reikia daryti, ir tavo ląstelės žino, kaip joms augti. Taip ir motinystės instinktas – su kiekviena diena pasirodys man vis labiau natūrali būsena.“
Nuotrauka https://www.foto-jurate.lt/
***
„Mamos žurnalas“