Antrasis nėštumo mėnuo (5-8 savaitės). Tęsiame gydytojo akušerio Romualdo Šemetos pasakojimą apie tai, kas vyksta moters organizme nėštumo metu ir kaip įveikti nedidelius negalavimus.
Vaisius antrąjį mėnesį
Penktąją nėštumo savaitę vaisius pradeda gyventi visiškai susiformavusiame maiše su skysčiu. Jau galima atskirti galvą. Formuojasi pirminės smegenų pūslelės, nervų sistema. 6-ąją savaitę jis jau būna apie 15 mm ilgio. Galima pastebėti galvos išgaubtumą, kuriame sparčiai vystosi smegenys.
Pradeda formuotis krūtinė su širdele ir pilvo ertmė. Duobelės galvos šonuose vėliau pavirs ausimis, o sukietėjimai akių vietoje –regos organais. Iš nedidelių iškylimų formuojasi rankos ir kojos, plaštakos ir kojų pėdos. 7-ąją savaitę jau susiformavusios kepenys, susidarę inkstai, tačiau dar neveikia. Tarp placentos ir embriono susidaro virkštelė, turinti kol kas vieną kraujagyslę, kuri neša embrionui kraują su deguonimi. Dvi kraujagyslės išneša iš embriono kraują be deguonies su medžiagų apykaitos produktais. 8-ąją savaitę embrionas sveria apie 13 g ir yra 4 cm ilgio, jo viduje jau susidarę visi organai, kuriuos turi suaugęs žmogus.
Fiziologiniai moters organizmo pakitimai
Šiuo metu jūs galbūt pasunkėsite keliais kilogramais arba, atvirkščiai, jūsų svoris sumažės.
Išoriniai pakitimai pirmiausia atsispindės odoje. Odos reakcija į hormoninius pakitimus būna skirtinga. Kai kurių nėščiųjų oda tampa tampresnė, sveikesnė. Kitoms, atvirkščiai, lyg iš naujo prasideda paauglystės periodas: oda pasidengia spuogais, tampa riebi, kai kur – sausa, sukelianti niežėjimą. Visi šie nemalonūs simptomai išnyks po nėštumo.
Išoriniai pakitimai dažniausiai susiję su psichologija. Būsimų mamų visiškai nedžiugina svorio padidėjimas, pigmentinės dėmės, paburkimai. Kai jūs nusivylusi žiūrite į veidrodį, pagalvokite apie tai, kad visi šie reiškiniai tik laikini. Nėštumas ne atima, o prideda žavesio. Moteris pasineria į save, į savo vidinį pasaulį ir tokioje būsenoje ji negali nebūti žavinga. Be to, dauguma moterų po gimdymo sako, kad nėštumo metu jos atjaunėjo, atsinaujino organizmas, o persekiojusios anksčiau ligos staiga išnyko.
Moters organizmo viduje irgi vyksta pasikeitimų. Keičiasi gimdos dydis. Iki nėštumo gimda buvusi mažo obuolio dydžio, 6-ąją nėštumo savaitę ji tampa kaip lauko teniso kamuoliukas. Didėjant gimdai, visiškai įprasta, kad moteris jaus spazmus arba net nežymius skausmus bei tempimo pojūtį pilvo apačioje.
Gali išsiplėsti venos
Jau pirmuoju nėštumo etapu kai kurios moterys susiduria su varikozinių venų išsiplėtimu. Dažnai tai paveldėta liga: jeigu ja sirgo artimi giminės, galite turėti polinkį ir jūs. Atpažinti išsiplėtusias venas galima pagal tokius simptomus: kojas peršti, jaučiamas sunkumas jose, išryškėja smulkių venų tinklas, einantis nuo kelių per šlaunis. Sunkiais atvejais venos išsiplečia ryškiai, oda pasidaro sausa, jautri ir paburkusi.
Venų išsiplėtimo galima išvengti:
• Stenkitės nepriaugti per daug svorio.
• Ilgai nestovėkite ir nesėdėkite. Jeigu gulite – pakelkite kojas.
• Nekelkite sunkumų.
• Nešiokite specialias elastines kojines.
• Nerūkykite.
• Kuo daugiau būkite gryname ore, judėkite.
• Venų elastingumą gerina vitaminas C. Pasistenkite, kad jo netrūktų.
Hemorojaus pavojus
Kita panaši problema yra hemorojinių mazgų susidarymas. Tai varikozinis venų išsiplėtimas tiesiojoje žarnoje. Hemorojų skatina kieti viduriai. Hemorojaus simptomai: kraujavimas iš tiesiosios žarnos, niežėjimas, kartais skausmas tuštinantis. Nemaloniems simptomams sumažinti naudojami įvairūs tepalai ir žvakutės.
Kai kurios profilaktinės priemonės gali panaikinti minėtus simptomus:
• Stenkitės vengti vidurių užkietėjimo.
• Pasistenkite miegoti ant šono, kad nebūtų spaudžiamos tiesiosios žarnos venos.
• Naudokite šiltas sėdimas voneles 2 kartus per dieną.
• Po pasituštinimo nuplaukite išeinamąją angą šaltu vandeniu su muilu.
• Galima naudoti kompresus su ledu.
Po gimdymo hemorojiniai mazgai dažniausiai išnyksta.
Vidurių užkietėjimas
Vidurių užkietėjimas kai kurioms moterims atsiranda tik nėštumo metu, tuo tarpu kitos šią problemą turėjo ir anksčiau. Žarnyną ištuštinti reiktų kas 24 valandas.
Ką daryti, kad tuštintumėtės reguliariai?
• Dažniau gerkite skysčių.
• Daugiau judėkite, lankykite nėščiųjų mankštos užsiėmimus, baseiną.
• Valgykite grubių kruopų košes (pavyzdžiui, avižines), grubaus malimo duoną, produktus su sėlenom.
• Valgykite daugiau daržovių, vaisių (ypač slyvų ar gerkite jų nuoviro).
• Valgykite po truputį, tačiau dažnai, gerai sukramtykite maistą.
Dažnai vidurių užkietėjimą gali sukelti geležies preparatai, skirti dėl mažakraujystės, todėl paprašykite gydytojo pakeisti vaistus.
Kylantis rėmuo
Šiuo metu moterį kartais gali kamuoti rėmuo. Tai skrandžio rūgštis pakyla stemple ir dirgina jos jautrią gleivinę.
Išvengsite šio nemalonaus reiškinio, jeigu laikysitės kai kurių rekomendacijų:
• Nenešiokite siaurų drabužių, spaudančių taliją ir pilvą.
• Nepersivalgykite.
• Valgykite lėtai, gerai sukramtydami maistą.
• Venkite maisto, kuris sukelia skrandžio ir žarnyno diskomfortą: karštų, aštrių, keptų patiekalų, šokolado, kavos, alkoholio.
• Nerūkykite.
• Pasilenkti galima tik priklaupus.
• Miegoti stenkitės ant neaukštos pagalvės.
• Nepersitemkite ir nesinervinkite.
Sunkesniais atvejais vartokite nėštumo metu tinkančius vaistus nuo rūgštingumo.
Skonio pakitimai
Normalu, kai nėštumo pradžioje pakinta skonis, atsiranda įvairios užgaidos. Gali atsirasti nenugalimas potraukis kokiam nors produktui, o produktai, kuriuos jūs anksčiau mėgote, jus gali pykinti, vengsite net jų kvapo. Nėščiai moteriai visiškai įprasta naktį prikelti vyrą ir pareikalauti ko nors egzotiško. Keistų įgeidžių atsiradimas reiškia, kad jūsų vaiko vystymuisi trūksta medžiagų, kurios būtent yra šiuose produktuose.
Jeigu jums norisi valgyti kreidą, molį, pelenus, praneškite apie tai gydytojui. Jis skirs jums reikalingus preparatus.
Šiuo laiku kartais galite jausti periodinius galvos skausmus ar svaigimą, gali būti periodinių apalpimo būsenų.
Po pirmo atsilankymo pas gydytoją, atėjo laikas jį įvertinti. Ar tai tas specialistas, kuriam jūs patikėsite savo nėštumo priežiūrą?
Psichologiniai nėštumo pakitimai
Antrą mėnesį moters nuotaika vis dar nepastovi, būdingas verksmingumas, baimė ar džiaugsmas, nerimas ar emocinis pakilimas.
Tačiau iki to laiko jūs jau greičiausiai susitaikėte su savo nauju vaidmeniu ir pripažinote jo ypatumus.
Gimstantis motinystės jausmas daro jus daug atsargesne, dėmesingesne sau. Bet būsimosios mamos dažnai pervertina savo jėgas. Jos kažkodėl mano, kad privalo dirbti taip pat intensyviai, kaip ir anksčiau. Tačiau bent šiuos 9 mėnesius reikėtų nustoti būti ypač aktyviai ir jėgas eikvoti tik reikalingiems darbams.
Kita vertus, nereiktų manyti, kad jeigu jūs nėščia, tai jums atsiranda ypatingų privilegijų: vėluoti į darbą (nes sunkiau judėti), užkrauti savo reikalus kitiems ant pečių. Jeigu jums sunku dirbti ankstyvesniu ritmu, pakalbėkite su įstaigos vadovu, kad jus atleistų nuo dalies įpareigojimų, pagalvokite apie ne visą darbo dieną. Jūsų darbingumas visų pirma priklauso nuo sveikatos būsenos. Stebėjimai rodo, kad mažo svorio vaiko gimimas, padidėjęs kraujospūdis ir kiti negalavimai dažnai susiję su nepalankiais veiksniais darbe: nuolatiniai stresai, nestabilus grafikas, varginantis ilgas darbas per dieną, būtinybė ilgai stovėti.
Todėl pasvarstykite, ar reikėtų jums dirbti visą nėštumo laiką.
„Mamos žurnalas“