Nėštumo kalendorius – 10 mėnesių

Olesios Michalovskajos1

Olesios Michalovskajos nuotr. www.michalovskaja.lt

Pirmasis mėnuo (0-4 savaitės)

Ką jaučia mama

Pirmiausia – kad dingo mėnesinės. Ar moteris tikrai nėščia, greitai ir tiksliai parodys nėštumo testas. Patyręs ginekologas nustatys 2-3 savaičių nėštumą apžiūros metu. Ypatingų pokyčių pirmąjį nėštumo mėnesį moteris nejaučia. Kai kurioms pabrinksta krūtys, panašiai, kaip prieš mėnesines, kai kurios sako, kad tempia pilvo apačią. Svoris nedidėja.

Kaip auga vaikutis

Pirmojo mėnesio pabaigoje, 4 savaičių embrionas jau būna 3-4 mm ilgio. Jūsų ,,vaikutis” – tai minkštas mažutis gumulėlis, kuriame dar sunku atskirti liemens, galvos ir virkštelės užuomazgas. Tačiau jau susidaro svarbiausių organų užuomazgos, pavyzdžiui, 3 nėštumo savaitę pastebima širdelės užuomazga. 18-21 dienomis po apvaisinimo širdutė jau varo embriono kraują viena kryptimi, nors tuomet embrionas – tik 1-1,5 mm dydžio. Nors ,,vaikutis” dar neapsakomai mažas, nekyla abejonių, kad tai – žmogus, turintis konkretų chromosomų ir genų rinkinį.

Antrasis mėnuo (5-8 savaitės)

Ką jaučia mama

Antrą nėštumo mėnesį ne viena nėščia moteris prisimena nelabai maloniai dėl pykinimo ir vėmimų. Pykina paprastai rytais.

Jei vėmimai kamuoja dažnai (5-10 kartų per dieną), reikia pasitarti su ginekologu. Pirmus 3 mėnesius, kol iki galo nesusiformavę gemalo organai, moteriai negalima vartoti vaistų (šie patenka į gemalo organizmą ir gali sutrikdyti organų formavimąsi). Gali kankinti ne tik rytinis pykinimas, bet ir nuotaikų kaita, kai norisi tai verkti, tai juoktis. Tai dėl hormonų pokyčių. Nebijokite, visą nėštumą nebūsite ,,pakrikusi”, hormonai nurims, ir vėl viskas stos į senas vėžes. Antrą mėnesį krūtys padidėja daugumai, plotas aplink spenelius gali patamsėti ir tapti jautrus. Gali padažnėti šlapinimasis. Antrąjį nėštumo mėnesį susiformuoja daug svarbių gemalo organų: akys, širdis, galūnės, burna. Todėl tuo metu ypač svarbu sveikas gyvenimo būdas, ramybė. Svoris dar neturėtų didėti.

Kaip auga vaikutis

8 savaičių vaikutis jau vadinamas nebe embrionu, o vaisiumi, nes jau susiformavę visų organų sistemų pamatai (skrandis gamina skrandžio sultis, inkstai išskiria šlapimą). Savo forma vaisius jau primena mažą žmogeliuką. Jo ūgis – 2-3 cm, svoris 5-10 g. Pusę vaisiaus ilgio sudaro galva, iš galūnių užuomazgų susiformuoja rankų ir kojų pirštai. Pradeda kremzlėti skeletas.

Jau galima atskirti, kur galva, liemuo, galūnės, net burnytė, ausys ir akutės!

Nuo 5 savaitės embrioną jau galima pamatyti ultragarsu ir stebėti, kaip jis sparčiai auga. 5 savaičių embrionas yra 7 mm, o 6 savaičių – jau 15 mm dydžio. Šiuo metu jau galima įregistruoti embriono smegenų elektrines bangas. Britų gydytojai atliko tyrimą, kuriuo nustatė, kad 6 savaičių embrionas jau gali jausti skausmą.

Trečiasis mėnuo (9-12 savaitės)

Ką jaučia mama

Kai kurias moteris ir trečią mėnesį kankina rytinis pykinimas, nors daugumai jis mažėja ar visai išnyksta. Trečio mėnesio pabaigoje iki galo susiformuoja placenta. Vaisius dar nelabai tvirtai laikosi gimdoje, todėl intensyvus sportas ar sunkus fizinis darbas gali sukelti persileidimą. Būkite atsargi. Kol kas svoris dar nedidėja.

Šiuo metu labai svarbu vaikučiui nepakenkti, kad nebūtų sklaidos defektų. Todėl mamai nepatariama vaikščioti po prekybos centrus, lankytis ten, kur daug čiaudinčių ir kosinčių žmonių, tegul jie bus ir geriausi Jūsų bičiuliai. Infekcijos nešėjai gali būti ir šunys, katės, balandžiai.

Kaip auga vaikutis

12 savaičių vaisius yra tikras milžinas – net 7,5-9 cm ilgio ir 33-45 g svorio (kaip mažas šokoladinis batonėlis). Jau šauniai išsivystę raumenys, kremzlinis skeletas ir nervai, todėl vaikutis lengvai juda vaisiaus vandenyse. Judesiai švelnūs, kaip mažos žuvytės, todėl mama jų dar nejaučia. Vaisus moka pasukti galvą į šoną, pakelti antakius, suraukti kaktą. Ritmingai plaka širdutė. Vaisius turi burnytę, akis, nosį, liežuvį, priekinių dantukų užuomazgas. Visi organai toliau bręsta ir diferencijuojasi.

Formuojasi lytiniai organai, pirštų antspaudai, intensyviai vystosi nosis ir burna, susiformuoja akių vokai ir uždengia akis. 12 savaičių vaisius šlapinasi, ryja vandenį, atsiranda pirmieji kvėpavimo judesiai. Vaisius reaguoja į motinos emocijas, rauko kaktą, atsiranda miego ir būdravimo ciklas.

Ketvirtasis mėnuo (13-16 savaitės)

Ką jaučia mama

Praeina pirmųjų trijų mėnesių negalavimai – rytinis pykinimas, irzlumas, nuovargis. Organizmas pagaliau prisitaiko prie naujos būsenos. Pradeda pastebimai augti gimda. 16 nėštumo savaitę ji būna pakilusi 2-4 cm virš gaktos (galite užčiuopti atsigulusios ant nugaros). Pamažu pradeda augti ir svoris, dabar jis turėtų padidėti po 250 g per savaitę (per mėnesį – apie 1 kg). Dėl hormoninių pokyčių pagausėja makšties išskyrų. 14-16 savaitę kiekviena nėščioji tiriama ultragarsu.

Kaip auga vaikutis

16 savaičių vaisius yra 16 cm ilgio ir sveria apie 200 g (palyginkite su pakeliu sviesto ar varškės). Vaisius gimdoje jaučiasi puikiai – jį supa vaisiaus vandenys, šilta. Jis puikiai judina galvutę, moka šypsotis, čiulpti, ryti, kruta, bruzda, sportuoja, suspaudžia kumštelius, žaidžia su virkštele, rankytėmis suranda savo burną ir net… čiulpia nykštį! Tyrimais įrodyta, kad tokio amžiaus vaisius jau išgyvena baimę, jaučia skausmą. Artėjant chirurginiams prietaisams vaisiaus širdelės ritmas padažnėja iki 200 dūžių per minutę (įprastas ritmas – 140 dūžių). Vaikučio oda labai plona ir permatoma, matyti paviršinės kraujagyslės. Ant galvos pasimato pirmieji plaukučiai, pradeda augti antakiai ir blakstienos. Akivaizdi ir vaisiaus lytis, tačiau ultragarsas jos dar nepatvirtina.

Penktasis mėnuo (17-20 savaitės)

Ką jaučia mama

Tai gražus laikas, nes mama pajunta pirmuosius vaisiaus judesius: nėščios pirmą kartą apie 20 savaitę, nėščios nebe pirmą kartą – apie 18 savaitę. Judesius per pilvo sieną jaučia ir gydytojas (beje, gydytojas specialiu vamzdeliu per pilvo sieną jau gali klausytis vaisiaus širdelės tonų). Sparčiai didėja pilvukas, ir gimdos aukštis jau yra 16 cm virš gaktos. 16-22 savaitę svorio moteris priauga daugiau – 300-350 g kas savaitę.

Kaip auga vaikutis

20 savaičių vaisius yra 25 cm ilgio ir sveria apie 300 g. Jo odelė darosi tamsiai raudonos spalvos ir pasidengia švelniais pūkeliais. Pūkeliais pasidengia ne tik galva ir kūnas, bet ir veidas. Poodyje jau atsiranda šiek tiek riebaliukų, o žarnyne – išmatų. Vaisiaus klausa labai jautri, jį gąsdina netikėtas triukšmas. Vaisius mažais gurkšneliais geria vaisiaus vandenį, čiulpia nykštį. Geras specialistas ultragarsu jau gali nustatyti vaisiaus lytį.

Šeštasis mėnuo (21-24 savaitės)

Ką jaučia mama

Šešto mėnesio pabaigoje gimdos aukštis pasiekia bambos lygį (yra apie 20 cm virš gaktos). Mama kasdien turi skaičiuoti vaisiaus judesius. Svorio priaugama maždaug 400-450 g per savaitę. Didėjanti gimda spaudžia žarnas, skrandį, šlapimo pūslę, todėl dažniau norisi šlapintis, trūksta oro arba ėda rėmuo.

Kaip auga vaikutis

24 savaičių vaisius yra 30 cm ilgio ir sveria apie 600 g. Jei vaikutis dabar gimtų, jis būtų gyvybingas, bandytų kvėpuoti ar net surikti. Moderniose klinikose pavyksta išauginti net tokius ekstremaliai mažo svorio naujagimius. Tokio amžiaus vaisiaus organai jau pakankamai išsivystę, poodyje yra susikaupę šiek tiek riebalų, tačiau odytė vis dar labai plona ir raukšlėta, visas kūnas padengtas pūkeliais ir varškine mase.

Septintasis mėnuo (25-28 savaitės)

Ką jaučia mama

Pilvukas didėja gana sparčiai, taip pat greitai auga ir svoris. Dabar jis per savaitę gali padidėti net 450-500 g. Kai kurias moteris pradeda kamuoti užkietėję viduriai. Vargina dažnas šlapinimasis, taip yra dėl to, kad didėjanti gimda spaudžia šlapimo pūslę. Vaisius spaudžia ir skrandį, todėl kai kurioms moterims ,,kyla rūgštis”, tai medicinoje vadinama ezofaginiu refliuksu, kai skrandžio sultys atpilamos į stemplę ir ją graužia. Per dieną moteris gali pajusti kelis ar keliolika neskausmingų gimdos sukietėjimų, panašių į lengvus sąrėmius. Tačiau jei gimda susitraukinėja dažnai ir skausmingai, apie tai būtinai pasakykite gydytojui.

Kaip auga vaikutis

Vaisius sparčiai auga. Kas savaitę jis pasunkėja maždaug po 100 gramų ir pailgėja maždaug 1 cm. Tad 25 savaičių yra 33 cm ūgio ir 750 g svorio, 26 savaičių – 34 cm ūgio ir 850 g svorio, 27 savaitę – 36 cm ūgio ir 960 g svorio, o 28 savaitę – 37 cm ūgio ir 1 080 g svorio. Žinoma, šie skaičiai nėra labai tikslūs, nes daug ką lemia paveldėjimas, mamos ir vaiko sveikata, gyvenimo sąlygos. Septynių mėnesių vaisius atrodo liesas, nes jo poodinis riebalinis sluoksnis dar labai plonas. Jo oda raudona arba pilkai balta, raukšlėta, veidukas panašus į niūraus senuko. Galvos plaukai – apie 0,5 cm ilgio, bet juos dar sunku atskirti nuo visą kūną dengiančių pūkelių. Akių vokai lengvai sukibę, ausų kaušeliai prigludę prie galvos, nagai nesiekia pirštų galų.

Aštuntasis mėnuo (29-32 savaitės)

Ką jaučia mama didėja po 450 g per savaitę. Vaisiui vietos gimdoje vis mažiau, todėl dabar jo judesiai jau matomi – kai ima krutinti rankas ir kojas, kilnojasi visas mamos pilvas. Šiuo metu laukia antrasis tyrimas ultragarsu. Kai kurioms moterims antroje nėštumo pusėje pradeda plėstis kojų venos. Dėl įsitempusių raiščių ir sausgyslių bei suminkštėjusių kaulinių jungčių maudžia nugarą. Organizmas linksta kaupti skysčius, todėl vakarais tinsta kojos.

Kaip auga vaikutis

32 savaičių vaisius yra maždaug 39 cm ilgio ir sveria apie 1 600 g. Šis svoris labai apytikris, kai kurie tokio amžiaus vaikučiai sveria tik 1 000 g, o kai kurie – net 2 700 g. Vaisiaus dydis priklauso nuo mamos organizmo, amžiaus, gimdymų skaičiaus, mitybos, sveikatos, net nuo vaisiaus lyties. Aštuntąjį mėnesį pastorėja vaisiaus oda, pastorėja poodinis riebalinis sluoksnis, dar labiau subręsta vidaus organai. Odos riebalų liaukos išskiria riebią lipnią medžiagą, panašią į varškę, kuri kaip kremas saugo vaiko odelę nuo permirkimo vaisiaus vandenyse. Delniukuose ryškėja linijos, pirštuose – atspaudai.

Devintasis mėnuo (33-36 savaitės)

Ką jaučia mama

Svoris auga vis dar sparčiai, bet stenkitės, kad jis per savaitę padidėtų daugiau nei 500 g. Į tualetą „varo” vis dažniau, kai kurios naktį keliasi po kelis kartus. Judėti sunkiau, kartais nepatogiai atsisėdus trūksta oro. Pradeda kamuoti artėjančio gimdymo baimė. Padažnėja pulsas, nes širdžiai tenka vis didesnis krūvis.

Kaip auga vaikutis

36 savaičių vaisius yra maždaug 45-50 cm ūgio ir sveria apie 2 000-2 500 g. Gimęs toks vaikutis ne knerkia, o garsiai rėkia, intensyviai čiulpia krūtį. Dėl vis didėjančio poodinio riebalų sluoksnio vaisiaus formos apvalėja, jis vis labiau panašus į tikrą kūdikį. Sutvirtėja nosies ir ausų kremzlės, dar labiau išryškėja paveldėti bruožai. Nagučiai jau siekia pirštų galus. Vaisius įsitaiso gimdoje ir padėties nebekeičia. 95 procentai pasirenka padėtį, kai galva apačioje, o sėdynė – viršuje. Vaisius puikiai jaučia mamos gyvenimo ritmą, kartu miega ir būdrauja. Suklūsta išgirdęs pažįstamą balsą ar dažnai girdimą melodiją. Jį erzina riksmai, triukšmas, vaisius gerai jaučia mamos nuotaikas.

Dešimtasis mėnuo (37-40 savaitės)

Ką jaučia mama

Svoris beveik nustoja augęs, tiesa, kai kurioms per savaitę dar „užsideda” po 250 g, bet ne daugiau. Gimda tampa jautresnė, prasideda nereguliarūs paruošiamieji sąrėmiai. Jie pamažu stumia vaisių žemyn, minkštėja gimdos kaklelis. Prasidėjus paruošiamiesiems sąrėmiams pilvas 2 cm pasmunka žemyn. Iki gimdymo likus 2 dienoms iš makšties pasirodo gausesnių išskyrų, panašių į kraujingas gleives.

Kaip auga vaikutis

Dešimtą akušerinį mėnesį vaikutis visiškai subręsta. „Kalbinamas” atsako – spustelkite pilvą, ir jis atsakys spyriu. Jei jis gimtų 37 savaitę, būtų sunku atskirti nuo visiškai išnešioto naujagimio. Išnešioto naujagimio ūgis yra 48-54 cm, svoris – 2 900-3 750 g, pūkelių matyti tik ant pečių, oda šviesiai rausva, apdengta varškiniu tepalu, galvos plaukai – apie 2 cm, nagučiai šiek tiek praaugę pirštų pagalvėles, mergaičių didžiosios lytinės lūpos visiškai dengia mažąsias, riksmas stiprus, vaikutis guviai spardosi ir gerai žinda krūtį.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 1 =

Kitos temos: