Ketvirtasis nėštumo mėnuo (13-16 savaičių). Baigėsi pirmasis nėštumo trimestras. Šįkart akušeris ginekologas Romualdas Šemeta papasakos, kaip auga būsimasis mažylis Jūsų pilvelyje ketvirtą mėnesį.
Vaisiaus vystymasis
13 savaičių
Vaisiaus ūgis – apie 7,5 cm, sveria ji apie 15 g.
Baigia formuotis rankų ir kojų pirštai, atsiranda nagai.
Susidaro balso stygos. Iki galo susiformuoja ir pradeda funkcionuoti trachėja, plaučiai, skrandis, kepenys, kasa, žarnynas. Jau susidariusios visų 20 dantų užuomazgos. Vyriškos lyties vaisiui pradeda vystytis prostata. Aktyviai dauginasi lytinės moteriško vaisiaus ląstelės.
14 savaičių
Mergaitės lytiniai organai jau aiškiai skiriasi nuo berniukų. Atsiranda daugybiniai skonio organų receptoriai. Formuojasi seilių liaukos. Visiškai susiformuoja balso stygos. Vaisius pradeda reaguoti į pieno bei citrinos rūgštis, baltymus ir druskas. Rijimo judesiai maksimalūs ryjant saldžias medžiagas, minimalūs – ryjant rūgščias ir karčias.
Toliau aktyviai dauginasi būsimųjų mergaičių lytinės ląstelės. Gimstant lytinių ląstelių jos turės nuo 300 tūkst. iki 400 tūkst. Atsiranda kvėpavimo judesiai. Šių judesių dažnumas 40-70 k/min. Vaisiaus judesiai aktyvūs, spontaniniai, su aktyvumo ir poilsio periodais. Pradeda judėti apatinis žandikaulis, rankutėmis liečia įvairias kūno dalis, virkštelę.
15 savaičių
Per odą gerai matyti labai plonos ir skaidrios kraujagyslės. Kojos ilgesnės už rankutes.
Pastebimi veido bruožai, gali atlikti įvairias grimasas. Hormonai vaidina ypatingą vaidmenį viso periodo iki gimdymo metu. Iki 2-3 mėnesių vaisius vystosi veikiant motinos hormonams, kurie praeina pro placentą. Po to pradeda gamintis vaisiaus hormonai. Naujagimis hormonų gamina mažai, tačiau šį trūkumą kompensuoja motinos hormonai, patenkantys su pienu.
16 savaičių
Būsimasis kūdikis sveria 110 g, ūgis (nuo galvos iki dubens galo) – apie 12 cm. Vaikas gali suspausti plaštaką į kumštį, judinti lūpas ir ryti, gali čiulpti nykštį. Ant galvos galima pastebėti pūkelius.
Jau susiformavę nagai. Širdis plaka iki 150 k/min. Skrandis išskiria virškinimo sultis. Inkstai gamina šlapimą. Nuo šiol vaisiaus kraujo raudonieji kūneliai – eritrocitai sugeba intensyviai pasisavinti deguonį.
Vaisiaus kraujyje pradeda gamintis hemoglobinas. Motinos balsas ir muzika jau gali pasiekti gimdos ertmę.
Atsiranda reakcija į garsus, nors ausis susidaro 24 savaitę. Garso virpėjimus vaisius suvokia per odą ir kaulus. Nustatyta, kad vaisiaus svoris įsčiose gali padidėti klausantis atitinkamos muzikos.
O kaip keičiasi pačios moters organizmas?
Fiziologiniai pakitimai
Gimda kur kas padidėja. Jos aukštis pasiekia vidurį tarp sąvaržos ir bambos. Gimdos aukštis nuolat matuojamas, stebimas vaiko augimas ir tikrinama, ar vaisius vystosi normaliai. Kiekvienos moters gimdos ir vaisiaus matmenys skirtingi, todėl skiriasi ir pilvo dydis. Pirmo nėštumo metu pilvas dar nebūna išvirtęs į priekį, nes pilvo raumenys ir raiščiai nėra išsitempę. Kitų nėštumų metu pilvas daugiau išsišovęs į priekį, nes silpnesni raumenys.
Šiuo laiku paprastai jau išnyksta pykinimas, vėmimas, blogas apetitas. Nors krūtys ir toliau didėja, jos ne tokios jautrios.
Pasitaiko, kad šiuo metu nėščiosios kenčia dėl:
• galvos svaigimo;
• kraujavimo iš dantenų;
• veido, rankų ir kojų pabrinkimo;
• balkšvų išskyrų iš makšties;
• varikozinio venų išsiplėtimo.
Gera „naujiena“ tokia, kad susinormalizuoja, o kartais padidėja apetitas.
Kaip jaučiasi būsimoji mama?
Psichologiniai pakitimai
16-ąją savaitę dažniausiai organizme visiškai atsistato energetinis balansas. Moteris nusiramina, dažniau šypsosi, nuotaika pagerėja.
Kai kurios moterys tampa užmaršios, galvoje vyrauja chaosas, būsena sukiužusi.
Jau dabar jūs turite būti pasiruošusi tam, kad visi aplinkiniai stengsis jums patarinėti. Prie to jums reikia priprasti. Į ypač įkyrius ir jums nelabai tinkamus patarimus reaguokite su humoru, nesijaudindama.
Daugiau bendraukite ir tarkitės su mamomis, kurios turi mažų vaikų. Prieš vykdydama vieną ar kitą patarimą, pasitarkite su gydytoju. Geriau būtų, kad vienu ar kitu jums neaiškiu klausimu sužinotumėte keletą nuomonių.
Kas gali neraminti?
Kraujospūdžio svyravimai
Normalus kraujospūdis nėštumo metu svyruoja. Paprastai jis truputį sumažėja pirmais nėštumo mėnesiais, tačiau apie 7-ąją nėštumo mėnesį pradeda didėti. Kraujospūdis gali padidėti dėl nervinės įtampos, nerimo, susijusio su nėštumo eiga, didelio svorio augimo (daugiau nei 1,5 kg per savaitę II trimestru), rankų, kojų patinimo.
Cukraus atsiradimas šlapime
Nedidelis cukraus kiekis vieno tyrimo metu dar nėra cukraligės simptomas. Beveik pusė nėščiųjų šiuo nėštumo periodu gali turėti cukraus šlapime. Organizmas šiuo atveju reaguoja padidindamas insulino išskyrimą ir kito tyrimo metu cukraus kiekis šlapime būna normalus. Atskirais atvejais gydytojas jums gali skirti tyrimą nustatyti, ar jūs neturite paslėptos cukraligės.
Mažakraujystė
Ją galima pastebėti dar iki nėštumo, nes moteris praranda geležį mėnesinių metu.
Nėštumo metu padidėja geležies poreikis, nes ji būtina raudoniesiems kraujo kūneliams gamintis.
Daugeliui moterų trūksta geležies, jeigu jos negauna iš maisto. Dieta, turinti geležies, padeda išvengti mažakraujystės. Mažakraujystės požymiai: blyškumas, žymus nuovargis, silpnumas, padažnėjęs širdies plakimas, oro trūkumas, alpulys. Mažakraujystė dažniau pasitaiko moterims, kurios gimdo vaikus po labai trumpos pertraukos arba nuo nėštumo pradžios netinkamai maitinosi.
Dusulys
Dėl hormoninių pakitimų daugeliui moterų II nėštumo trimestro pradžioje atsiranda lengvas dusulys. Turint galvoje padidėjusios gimdos spaudimą į diafragmą, gilus kvėpavimas tampa vis sunkesnis. Tokia būsena normali nėščiai moteriai, todėl nereikėtų jaudintis.
Atminties sutrikimas
Net protingos moterys, sugebančios dėl savo organizuotumo ir sugebėjimų spręsti sudėtingus uždavinius, staiga pastebi, kad užmiršta svarbius susitikimus, negali susikaupti ir praranda pusiausvyrą. Laimei, tokia būsena laikina ir greitai praeina.
Kaip tai palengvinti?
• Laikykite tai normaliu reiškiniu ir pasistenkite reaguoti su humoru.
• Stenkitės vengti stresų.
• Užrašykite tai, ką turite atlikti namuose ir darbe. Tai padės jums išvengti nerimo (pavyzdžiui, ar užrakintos durys, išjungtas lygintuvas ir pan.).
• Jūs privalote žinoti, kad tokia būsena gali tęstis viso nėštumo metu ir keletą savaičių po gimdymo. Šis sutrikimas išnyks tada, kai vaikas pradės miegoti visą naktį.
Kraujavimas iš nosies, sloga
Dėl hormoninių pakitimų padidėja nosies gleivinės kraujotaka. Ji paburksta ir tampa plonesnė. Kraujuoja dažniau žiemos metu, kai šiltas, sausas oras patalpose išdžiovina ploną kvėpavimo takų gleivinę. Ką daryti?
• Naudokite oro drėkintuvą.
• Ištrinkite nosį vazelinu.
• Daugiau vartokite produktų, turinčių vitamino C: jis sustiprina kraujagyslių sienelę.
Kaip sustabdyti kraujavimą iš nosies?
• Atsisėskite ar atsistokite (bet ne atsigulkite) ir lengvai pasilenkite. Po to užspauskite abi šnerves pirštais ir palaikykite apie 5 minutes.
• Jeigu po 3 bandymų nepavyks sustabdyti kraujavimo arba kraujavimas kartosis dažnai ir gausiai, kreipkitės į gydytoją.
Alergija. Kaip sumažinti alergiją nėštumo metu?
• Venkite medžiagų (produktų), skatinančių alergiją.
• Būkite gerai vėdinamoje patalpoje, saugokitės dulkių ar kitų alergenų, esančių ore.
• Nešiokite apsauginius saulės akinius, kad nepatektų į akis dulkių, o grįžusios į namus nusiprauskite rankas ir veidą.
• Namuose dulkėms valyt naudokite drėgną šluostę ar šluotelę. Venkite palėpių ar kambarių, kur daug knygų. Esant reikalui, galima pašalinti iš kambario kilimus, užuolaidas ir pan.
• Jeigu naminiai gyvūnai yra alergijos priežastis, laikykite juos atskirame kambaryje ir ten neikite.
Baltųjų išskyrų pagausėjimas
Nėštumo metu pagausėja išskyrų iš makšties. Tai normalu ir nereiktų dėl to jaudintis.
Kaip elgtis?
Dėl etinių sumetimų ir apsisaugant nuo infekcijos, reikėtų prisilaikyti kai kurių taisyklių.
• Nenaudokite tamponų, nes jie padidina mikroorganizmų patekimo į makštį riziką.
• Tarpvietės sritį reikėtų laikyti švarią. Išorinius lytinius organus prauskite vaikišku muilu arba specialiu prausikliu.
• Nešiokite medvilninius apatinius drabužius, venkite ankštų drabužių, pvz. džinsų.
• Venkite tokių dirginančių medžiagų, kaip stipraus kvapo muilas, skystis voniai ir pan.
• Neprauskite makšties, išskyrus tuos atvejus, kai pataria gydytojas.
• Mažiau vartokite cukraus ir saldumynų. Makšties užkrėtimą mikrobais kur kas sumažina kasdieninis vartojimas jogurto, turinčio gyvų pieno rūgšties lazdelių.
• Jeigu infekcija persiduoda lytiniu keliu, reikėtų vengti lytinio kontakto iki to laiko, kol pasveiksite.
• Pasveikus kelis mėnesius vyrui rekomenduotina naudoti prezervatyvą.
• Praneškite gydytojui, jei išskyros turi gelsvoką arba žalsvą spalvą, jei jos tirštos, turi nemalonų kvapą, jei išoriniai lytiniai organai paraudę ir juos peršti.
„Mamos žurnalas“