Dėl kūno ir emocijų pokyčių daugelis moterų nėštumo metu ir po gimdymo susiduria su tam tikrais intymaus gyvenimo sunkumais.
NĖŠTUMAS
Gydytojai tikina, jog esant normaliai nėštumo eigai fiziologinių priežasčių riboti lytinius santykius nėra. Nors seksas nėštumo metu saugus, ne visos nėštukės nori juo užsiimti. Daugelis pastebi, kad seksualinio artumo poreikis per nėštumą kinta.
1. Pirmasis nėštumo trimestras
Pirmojo nėštumo trimestro metu moters seksualinis aktyvumas nesikeičia arba šiek tiek sumažėja. Nedidelė būsimųjų mamyčių dalis pastebi, jog lytinis potraukis smarkiai padidėja. Taip gali atsitikti dėl hormonų svyravimo.
Fiziologiniai pokyčiai:
Prasta savijauta. Pirmuoju nėštumo trimestru neretai jaučiamas pykinimas bei nuovargis mažina seksualinį aktyvumą.
Jautrios krūtys. Pastojus krūtys tampa jautresnės. Vienoms moterims tai sukelia skausmą, kitoms – didesnį malonumą.
Nėštumo patologija. Dėl kraujavimo, gresiančio persileidimo, esant placentos pirmeigai, gimdos kaklelio nepakankamumui, infekcijos rizikai ar kitokiai akušerinei patologijai, gydytojai gali rekomenduoti atsisakyti vaginalinių santykių viso nėštumo metu. Šiuo atveju porai vertėtų pasidomėti kitomis priimtinomis intymių santykių formomis, pavyzdžiui, petingu ar oraliniu seksu.
Emociniai pokyčiai:
Baimė sužaloti vaisių ar sukelti persileidimą. Ši baimė dažnai kamuoja tiek besilaukiančias moteris, tiek jų antrąsias puses. Be to, vyrai kartais bijo sužeisti ir savo partnerę. Esant normaliai nėštumo eigai, dėl to neverta jaudintis. Mokslo įrodyta, kad lytiniai santykiai bei orgazmas netraumuoja vaisiaus, nesukelia persileidimo ar priešlaikinio gimdymo. Tačiau vieną dalyką reikia įsidėmėti! Porai užsiimant oraliniu seksu, negalima pūsti oro į moters makštį. Tai gali sukelti oro emboliją – mirtinai pavojingą motinai ir vaikui.
Pasikeitęs savęs suvokimas. Lytinį potraukį gali slopinti tai, kad nėščioji pradeda save suvokti ne tik kaip moterį, bet ir kaip motiną. Kai kurioms nėštukėms motinystė ir seksualumas atrodo sunkiai suderinami dalykai.
Įsitikinimai ir aplinka. Visuomenėje nemažai religinių ar socialinių tabu, kurie gali mažinti seksualinį potraukį ir pasitenkinimą nėštumo metu. Nėščiosios seksualumas – vis dar tema tabu.
Kai kurios moterys įsitikinusios, kad bet koks seksas nėštumo metu, juolab oralinis ar analinis, prieštarauja moralinėms ar religinėms normoms. Kartais nėštukė gali tiesiog nesijausti seksualia, o ir kai kuriems vyrams sudėtinga suderinti nėščiosios kūną su seksualios moters įvaizdžiu.
2. Antrasis nėštumo trimestras
Antrasis nėštumo trimestras moteriai gali būti padidėjusio seksualinio aktyvumo, geismo ir pasitenkinimo metas. Yra ir nemažai veiksnių, kurie mažina seksualinį potraukį.
Fiziologiniai pokyčiai:
Lengviau pažeidžiami kūno audiniai. Kinta moters organizmas, kūno audiniai tampa puresni, juose kaupiasi daugiau vandens, jie tampa lengviau pažeidžiami. Sueitis gali būti skausminga dėl lytinio akto metu makštyje atsiradusių nubrozdinimų, pažeidimų.
Orgazmo ypatumai. Dėl padidėjusio dubens aprūpinimo krauju nėščioji gali patirti intensyvesnį seksualinį pasitenkinimą. Tačiau nemažą dalį moterų šiuo laikotarpiu pradeda erzinti orgazmo metu ir po jo suintensyvėjantys gimdos susitraukimai. Pasitaiko, kad dėl padidėjusio kraujoplūdžio į vaginą ir klitorį, orgazmas nenumalšina seksualinės įtampos.
Emociniai pokyčiai:
Savęs vertinimas. Nemažai moterų jaučiasi seksualios ir patenkintos savo nauja figūra. Ypač tos, kurios nebejaučia pirmojo trimestro negalavimų – pykinimo, nuovargio. Kitos – atvirkščiai, dėl augančio kūno svorio ir kitų pokyčių jaučiasi nepatrauklios ir neseksualios.
Augantis vaisius, jo judesiai. Šie pirmieji augančios gyvybės ženklai gali versti jaustis, kad mylintis „dalyvauja trečias“ arba nerimauti, kad kūdikis „žino ką jie daro“. Nerimas dėl kūdikio gali slopinti lytinį potraukį, todėl kai kurios moterys rečiau nori mylėtis arba vietoje įprastos sueities renkasi kitus intymaus suartėjimo būdus.
3. Trečiasis nėštumo trimestras
Trečiuoju nėštumo trimestru, ypač jo pabaigoje, artėjant gimdymui, moters seksualinis susidomėjimas, aktyvumas ir pasitenkinimas dažniausiai stipriai sumažėja.
Fiziologiniai pokyčiai:
Pozos sunkumai. Didėjantis pilvukas trukdo mylėtis tam tikromis pozomis. Moteris gali jaustis nerangia. Tinkamos pozos yra gulint ant šono, moteris viršuje, vyras už nugaros, tačiau kiekvienos pilvukas skirtingas, todėl verta išbandyti įvairias pozas, kol rasite tinkamą. Svarbu, kad santykiaujant nebūtų spaudžiamas pilvas ir, kad nebūtų į jį smūgiuojama. Moteris neturėtų gulėti ant nugaros.
Skausmingi lytiniai santykiai. Jei kūdikio galvytė giliai dubenyje, moteris gali jausti skausmą sekso metu arba po jo. Skausmai ir nemalonūs nėštumo pabaigos pojūčiai atvėsina ir karščiausią aistrą.
Emociniai pokyčiai:
Nuovargis ir nerimas. Moterį vis dažniau kamuoja nuovargis. Be to, būsima mama gali nerimauti, kad jos kūnas nepatrauklus. Jaudinimasis dėl partnerio seksualinio pasitenkinimo trukdo pačiai moteriai atsipalaiduoti.
Pasiruošimas motinystei. Artėjant gimdymui, visas kitas mintis ir poreikius užgožia rūpestis dėl vaikelio ir būsimos motinystės jaudulys.
PO GIMDYMO
Nereikia tikėtis, kad vos tik pagimdžius intymus gyvenimas grįš į senas vėžes. Daugeliui porų, susilaukus vaikelio, intymūs santykiai iš pradžių būna problematiški. Pirmosios 6-8 savaitės po gimdymo vadinamos pogimdyminiu periodu. Gydytojai rekomenduoja lytinius santykius atnaujinti ne anksčiau, nei baigiasi šis laikotarpis. Net ir pasibaigus pogimdyminiam periodui, ne visos moterys jaučiasi pasiruošusios aktyviam lytiniam gyvenimui.
Fiziologiniai pokyčiai:
Praviras gimdos kaklelis. Keletą savaičių po gimdymo gimdos kaklelis lieka praviras, todėl išauga infekcijos rizika. Per 6-8 savaites moters lytiniai organai grįžta į normalią būklę, todėl praėjus šiam laikotarpiui, pora jau gali atnaujinti seksualinius santykius.
Išskyros. Apie 6 savaites po gimdymo traukiasi gimda ir iš jos skiriasi rausvos, vėliau rusvos ir gelsvos išskyros – lochijos. Jas sudaro kraujas, gleivės ir atkrintančiosios gimdos gleivinės audiniai.
Pirmąsias kelias dienas po gimdymo gimdos susitraukimai gali būti skausmingi.
Skausmas dėl gimdymo traumų. Prieš atnaujinant lytinius santykius, reikia palaukti, kol neskaudės gimdymo metu nubrozdintos, įplyšusios ar įkirptos tarpvietės arba pilvo apačios, jei buvo atliktas cezario pjūvis.
Makšties raumenų tamprumas. Gimdymo metu moters makštis stipriai praplatėja, po gimdymo ji susitraukia, tačiau iki tol buvusios būklės nepasiekia. Kiekvieną kartą gimdant, makštis išsitempia vis labiau. Siekiant sustiprinti makšties raumenis, rekomenduojami Kegelio pratimai.
Makšties sausumas. Dėl hormoninių pokyčių sukelto makšties sienelių suplonėjimo pogimdyminiu bei maitinimo krūtimi periodais moteris kamuoja nemalonus makšties sausumas ir dirglumas. Dėl to lytiniai santykiai gali būti skausmingi. Kol atsistatys natūrali sekrecija, poroms patariama naudoti lubrikantus.
Žindyvės sekso ypatumai. Po gimdymo moters krūtys padidėja, tampa karštesnės, kurį laiką gali būti skausmingos. Kai kurios žindyvės vengia partnerio glamonių, nes prisilietimas prie krūtinės šiuo laikotarpiu asocijuojasi ne su malonumu, o su kūdikio maitinimu. Partnerius gali trikdyti ir pieno tekėjimas seksualiai susijaudinus ar orgazmo metu, o tai žindymo laikotarpiu yra normalus fiziologinis reiškinys.
Emociniai pokyčiai:
Emocinis nestabilumas. Gimus vaikeliui, ypač jei tai pirmagimis, daugelis mamyčių patiria emocinį šoką. Moteriai reikia laiko prisitaikyti prie naujojo motinos vaidmens, išaugusios atsakomybės. Psichologiniai simptomai, depresija ar euforija gimus vaikui, taip pat stresas gali neigiamai įtakoti poros seksualinį gyvenimą.
Nuovargis. Bemiegės naktys, dažnas žindymas, nuolatinis rūpinimasis naujagimiu, laiko sau trūkumas – tai labai dažnos priežastys dėl kurių moterys kurį laiką po gimdymo nenori net galvoti apie seksą.
Psichologinės skausmo priežastys. Kartais moterys po gimdymo skundžiasi skausmingais lytiniais santykiais, nors jokių fiziologinių priežasčių nėra. Skausmo priežastys gali būti psichologinės. Moteris, žinodama, kad gimdymo metu tarpvietė buvo pažeista, bijo skausmo, todėl jai sunku atsipalaiduoti. Panašiai gali veikti ir nuovargis, depresija, baimė vėl pastoti.
Pakitusi išvaizda. Dėl kūno pasikeitimo po gimdymo – pilnesnės figūros, atsiradusių strijų ar pasikeitusios krūtinės formos, dalis moterų nesijaučia seksualios, todėl sumažėja jų lytinis potraukis ir pasitenkinimas.
Būtinybė keisti mylėjimosi įpročius. Gimus kūdikiui porai tenka derintis prie pasikeitusių aplinkybių ir keisti mylėjimosi įpročius, nes jau nebėra galimybės mylėtis kur norisi ir kada norisi. Tai kurį laiką gali trikdyti ir neigiamai įtakoti intymų gyvenimą.
Stiprus motinystės instinktas. Pasitaiko, kad moteris, kurią sieja pernelyg tvirti ir globėjiški ryšiai su kūdikiu, pamiršta esanti moteris, žmona ir tampa tik mama. Ryšys su naujagimiu gali patenkinti artumo ir švelnumo poreikius, todėl sumažėja intymių santykių poreikis. Vis dėlto motinystės džiaugsmai turėtų ne pakeisti, o papildyti seksualinius malonumus.
Santykiai šeimoje. Ilgalaikės seksualinės porų problemos po gimdymo neretai susijusios su neišspręstais šeimyniniais konfliktais. Partnerių santykiai iki nėštumo, jo metu ir gimus vaikeliui įtakoja jų seksualinę elgseną. Svarbu, ar šeimoje tinkamai pasidalijama pareigomis, ar partneriai patenkinti vienas kito indėliu prižiūrint naujagimį, ar patys jaučiasi gerai susidorojantys su naujomis tėvystės pareigomis. Itin reikšmingos yra partnerių pastangos palaikyti fizinį ir emocinį tarpusavio ryšį, dėmesys ne tik kūdikiui, bet ir vienas kitam.
Svarbu suvokti, jog nėščios ar neseniai pagimdžiusios moters seksualinio aktyvumo sumažėjimas yra natūralus reiškinys, turintis fiziologines arba emocines priežastis. Siekiant išsaugoti pilnaverčius šeimos santykius, reikėtų išsiaiškinti šias priežastis ir apie jas pasikalbėti su partneriu. Būkite atvira savo antrajai pusei, išsakykite, kokios problemos jus kamuoja ir kodėl nesinori mylėtis.
Normalūs lytiniai santykiai yra tokie, kurie tinka jums abiem, todėl drauge suraskite priimtiną intymumo lygmenį.
Parengė Justina Kibaitė
„Mamos žurnalas“