Nebetikiu, kad vėl galėsiu normaliai mylėtis

seksas po gimdymo

Eglės Gelažiūtės-Petrauskienės nuotr.

Seksas po gimdymo – subtili, bet kiekvienam rūpima problema. Pati gamta taip sutvarkė, kad kūdikis kuriam laikui pavagia mamos seksualumą.

Anksčiau moterys tyliai iškęsdavo nepatogumus (kurie kartais užtrunka ne mėnesius, o metus).

Dabar jaunos mamos drąsiai klausia ir – gauna atsakymus. Į talką pakvietėme žinomą psichoterapeutą seksopatologą Viktorą Šapurovą.

Gimdymas ir orgazmas

Klausia mamos:

Aš niekada nepatyriau orgazmo. Sako, kad po gimdymo viskas pasikeičia, bet man niekas nepasikeitė. Dėl nevykusio sekso labai išgyvenu. Kodėl nepatiriu orgazmo, nors esu pagimdžiusi? Dalia (25 m.)

Pagimdžiau prieš 6 mėnesius. Nebepatiriu orgazmo. Ar dėl to kaltas gimdymas? Kada vėl galėsiu patirti orgazmą? Jurga (22 m.)

Atsako gydytojas:

Kadaise buvo populiarus mitas, kad nepatirdavusi orgazmo moteris „atsiskleis“ pagimdžiusi. Neva su kiekvienu gimdymu šansai patirti orgazmą vis didėja. Ši nuomonė vyravo prieš 20 metų ir dar seniau.

Dabar vis mažiau pabrėžiama gimdymo reikšmė orgazmo pajutimui. Juk gimdymo takai po gimdymo nė kiek nepagerėja, o, atvirkščiai, nukenčia. Vis dėlto, yra moterų, kurios iki gimdymo negalėjusios patirti orgazmo pagimdžiusios jį patiria. Taip yra dėl didžiulės gimdymo psichologinės, simbolinės reikšmės. Po gimdymo moteris jaučiasi emociškai turtingesnė, daug patyrusi, todėl ir jos seksualinis gyvenimas gali tapti spalvingesnis.

Mitas apie gimdymo ir orgazmo ryšį galbūt kilo ir dėl to, kad moters geidulingumas ir seksualumas bėgant metams auga.

Netekėjusi ir negimdžiusi – vadinasi, nepatyrusi. Pagimdžiusi – vadinasi, jau vyresnė, patyrusi. Mūsų laikais ši „taisyklė“ nebeteko prasmės, nes moterys gimdo vyresnės ir spėja puikiausiai „atsiskleisti“ iki gimdymo. Seksualinė patirtis šiais laikais ateina daug anksčiau, negu gimdymas.

Kita tema, kai moteris prieš gimdymą patirdavo orgazmą, o pagimdžiusi – nebe. Taip gali būti dėl anatominių lyties organų pokyčių. Kartais orgazmą lemia tam tikras lytinių organų kontaktas. Jei po gimdymo tas kontaktas pablogėjo, dingsta ir orgazmas. Dažnos ir psichologinės priežastys. Gimdymas – didžiulis išbandymas moteriai. Po gimdymo ant jaunos mamos pečių griūna milžiniškas krūvis. Jei moteris pervargusi, ji sunkiai pajus orgazmą.

Lubrikacija po gimdymo

Klausia mamos:

Mano sūnui 4 mėnesiai, jį vis dar maitinu krūtimi. Girdėjau, kad dėl maitinimo lytinių santykių metu gali išsiskirti mažai gleivių. Ši problema (mažai gleivių) vargina ir mane. Ką daryti? Laima (28 m.)

Po gimdymo makštis tapo sausa. Net susijaudinus ji visai nesudrėksta, ko nebuvo iki gimdymo. Kiek tai tęsis? Vaikui 4 mėnesiai. Ką daryti? Jurga (24 m.)

Atsako gydytojas:

Lubrikacija sumažėja dėl pasikeitusio hormonų fono (sumažėja tam tikrų hormonų, todėl makštis tampa sausesnė). Po žindymo viskas turėtų grįžti į senas vėžes. Makštis gali nesudrėkti, jei moteris mylisi įsitempusi, nenorėdama. Sumažėjusi lubrikacija – paprastai išsprendžiama problema, nes dabar yra įvairiausių liubrikantų, intymiųjų želė.

Dingo noras mylėtis

Klausia mamos:

Prieš 9 mėnesius pagimdžiau antrą vaiką. Visiškai dingo noras mylėtis. Gal pakenkė sunkus gimdymas? Ir dabar pamačius nėščią moterį pasišiaušia plaukai. Kaip sugrąžinti geismą? Eglė (25 m.)

Po gimdymo noras mylėtis visai išblėso. Sunku prisiversti, pradėti. Visada atsisakinėju 100 kartų, bandau atidėti mylėjimąsi. Ar noras mylėtis grįš? Ugnė (22 m.)

Po pirmojo nėštumo seksas buvo paskutinėje vietoje, bet turėjau vilties, kad po antrojo nėštumo atsiras didesnis potraukis. Deja, net nenoriu galvoti apie tai. Stengiuosi tik dėl vyro, o pati galiu apsieiti visai be sekso. Ar taip gali būti? Gal yra vaistų, skatinančių seksualinį potraukį? Asta (23 m.)

Maitinu krūtimi, noras mylėtis visiškai dingo. Ar dėl to gali būti kaltas žindymas? Kada galiu tikėtis atgauti pirmykštę aistrą? Jolanta (32 m.)

Atsako gydytojas:

pora

Pixabay.com

Nėra nustatyta laiko, kuriam praėjus po gimdymo moteris vėl norėtų ir galėtų pilnavertiškai mylėtis. Yra moterų, kurios grįžta į seksualinį gyvenimą iš karto, kai tik leidžiama (po 6-8 savaičių).

Po gimdymo moteris lytiniai organai iš naujo susiformuoja per 1,5-2 mėnesius, teoriškai tada ji gali vėl pilnavertiškai gyventi lytinį gyvenimą. Tiesa, anatominių pokyčių tikrai bus, todėl kiekviena pora, susilaukusi vaikučio, vėl iš naujo turi eksperimentuoti, ieškoti naujų pozų, pasitenkinimo būdų. Galima sakyti, kad kiekvieno vaiko gimimas yra naujas lytinio gyvenimo startas porai. Gal dėl to užsienyje taip populiarėja cezario pjūviai. Žvaigždės nebeslepia, jog nenori gimdyti natūraliai dėl to, kad vėliau nenukentėtų seksas.

Nenoro mylėtis priežastis gali būti iš pasąmonės išplaukianti baimė vėl pastoti (ypač jei pora naudojasi iliuzine apsisaugojimo priemone – nutrauktu lytiniu aktu). Savo daro ir hormonai. Nėra tvirtai žinoma, kas sužadina geismą, tačiau manoma, kad geismui padeda ne moteriški, o vyriški hormonai. Po gimdymo moters organizme vis dar vyrauja moteriški hormonai. Jei nepavyksta rasti kitų nuslopusio geismo priežasčių, lieka tik laukti žindymo pabaigos, kai hormonų fonas vėl taps įprastas.

Geismo priešas yra ir nuovargis. Tiek nuvargęs vyras, tiek nuvargusi moteris nedaug ko tenori. Žmogus turi vienodą kiekį energijos, kurį kažkaip paskirsto. Savo energiją po gimdymo moteris perkelia į rūpinimąsi kūdikiu, tad seksui energijos gali ir nebelikti.

Mylintis skauda

Klausia mamos:

Po gimdymo labai sumažėjo makštis. Per gimdymą teko kirpti ir siūti. Santykiaujant ji nedrėksta ir skauda. Ar taip tęsis ir toliau? Diana (25 m.)

Pagimdžiau prieš 3 mėnesius. Mylintis skauda. Per gimdymą plyšo makšties gleivinė. Kiek laiko normalu kęsti skausmingus lytinius santykius po gimdymo? Beatričė (23 m.)

Po gimdymo praėjo 6 mėnesiai. Mylintis skauda. Vyras gali įvesti tik 1/3-1/2 varpos. Ar gali skaudėti dėl susiuvimų? Kada galėsiu normaliai mylėtis? Jurgita (28 m.)

Dukrai 4 mėnesiai, ginekologė per apžiūrą pasakė, kad mano lytiniai takai jau susitvarkė po gimdymo. Tačiau mylintis gilumoje jaučiu tarsi oro kamštį, mylintis pradeda mausti pilvo apačią, strėnas. Prieš pastodama tokių problemų neturėjau. Kiek tai tęsis? Jovita (21 m.)

Atsako gydytojas:

pora

Pixabay.com

Paradoksali situacija – ginekologas per apžiūrą mato, kad moters lytiniai organai gražiai sugiję ir jokių priežasčių skausmui nebėra, bet moteriai vis tiek mylintis skauda. Tai gilūs psichologiniai barjerai.

Jei mylintis moteriai skauda, po kelių (kartais užtenka tik 5) tokių skausmingų kartų, gali prasidėti nesąmoningi savaiminiai makšties raumenų spazmai. Organizmas „prisimena“ praėjusius skausmingus kartus ir makštis priešindamasi pati susitraukia, nesudrėksta, neleidžia vyro varpai įeiti.

Jei po gimdymo praėjo pusė metų, o mylintis vis dar labai skauda, patarčiau kreiptis į operuojantį ginekologą (geriausia į tokį, kuris atlieka ir plastines lytinių organų operacijas). Jis lengviau aptiks siuvimo metu įtrauktą nervo galūnėlę ar kitus anatominius pokyčius (gal reikės siūlę persiūti, kažką praplėsti). Jei anatominių trukdžių tikrai nėra, reikėtų pasikonsultuoti su seksopatologu.

Pasikeitę lytiniai organai

Klausia mamos:

Po gimdymo mano lytiniai organai visai kitokie – kirpti, siūti, išsitampę. Kokius pratimus atlikti, kad nors kiek atsistatytų lytiniai organai? Jurgita (28 m.)

Kai pagimdžiau, mano makštis tapo labai plati, vyrui nebe taip malonu mylėtis. Ką daryti? Laura (29 m.)

Po gimdymo lytinių santykių metu iš makšties sklinda įvairūs nemalonūs garsai, nors makštis gana siaura. Nejaukiai jaučiuosi. Kaip man elgtis? Dėl ko girdimas tas įvairus oro švogždimas? Asta (28 m.)

Atsako gydytojas:

Naivu tikėtis, kad po gimdymo moters lytiniai organai visiškai nepasikeis. Po gimdymo neretai tenka imtis medicininių priemonių ar specialių mankštų, kad lytinių organų konfigūracija taptų priimtina lytiniam gyvenimui. Visada padės operuojančio ginekologo konsultacija.

Kita vertus, sekse nepaprastai daug reiškia emocinis, dvasinis partnerių atitikimas, jų bendras požiūris į seksą. Ar jiems vienodai priimtina sekso įvairovė, pozos, masturbacijos elementai? Ar jie sutaria dėl lytinio akto eigos, dažnumo, sudedamųjų dalių? Apie pusė visų porų, nepaisant, ar moteris gimdžiusi, ar ne, turi įvairiausių seksualinių problemų. Tad po gimdymo pasikeitę moters lytiniai organai tikrai nėra sekso katastrofa.

Visoms pagimdžiusioms moterims patariama speciali makšties raumenų mankšta. Išsamiau apie ją turėtų žinoti ginekologas, tad nuėjusios į apžiūrą pirmą kartą po gimdymo, būtinai paklauskite. Panaši mankšta skiriama gydant dalinį šlapimo nelaikymą ir pagrįsta makšties raumenų sutraukinėjimu.

Mankštinant makšties raumenis, išorinio makšties trečdalio raumenys per gana trumpą laiką sutvirtėja, ir mylintis nebeatrodo, kad makštis „išsitampiusi“. Giluminė makšties dalis (audiniai iki gimdos kaklelio) nelabai susitraukia, bet jie seksui neturi daug reikšmės. Mat pojūčiams svarbiausia vadinamoji seksualinė manžetė – įėjimas į makštį ir išorinis makšties trečdalis.

Dėl anatominių makšties pasikeitimų ir oras makštyje juda kitaip. Todėl mylintis gali atsirasti keistų garsų. Jei nepadeda makšties raumenis stiprinantys pratimai, siūlyčiau operuojančio ginekologo konsultaciją.

Padidėjęs noras mylėtis

pora

Pixabay.com

Klausia mamos:

Grįžus iš ligoninės po gimdymo labai norėjau mylėtis. Tik pagalvodavau ir susijaudindavau. Neįsivaizduoju, kas būtų buvę, jei šalia būtų vyras. Bet tada vyro šalia nebuvo, pasimylėti teko tik po 3 savaičių. Bet noras jau buvo praėjęs ir dabar jis vis mažėja ir mažėja. Galima sakyti, mylėtis visai nebenoriu. Kas vyksta su manimi? Lilija (20 m.)

Prieš pastojant antrą kartą mano seksualumas buvo labai sumažėjęs, negalėdavau susijaudinti. Po gimdymo vėl viskas susitvarkė, vyras net stebėjosi mano aistringumu. Tačiau po gimdymo praėjus 10 mėnesių jaučiu, kad grįžta ankstesnioji būsena – vyrą vis dažniau atstumiu. Kodėl? Mes susituokę 8 metus. Rūta (30 m.)

Atsako gydytojas:

Šie geismo priepuoliai kyla dėl hormoninių pokyčių moters organizme. Vyriškų ir moteriškų lytinių hormonų kombinacija organizme įvairiais gyvenimo tarpsniais (per nėštumą, po gimdymo, mėnesinių ciklo metu) kiekvienai moteriai labai skirtinga. Pavyzdžiui, vienoms moterims mėnesinės yra seksualumo pikas, o kitoms – nuosmukis. Ir po gimdymo taisyklių nėra. Vienų seksualumas gali trumpam labai išaugti, o kitų – visai nusmukti. Turi praeiti laiko, kad hormonai vėl „nusistovėtų“.

Įdomūs faktai:

Jūs ne vieni! Naujausi tyrimai rodo, kad 4 iš 5 porų, ką tik susilaukusių vaiko, patiria įvairiausių seksualinių problemų.

Manoma, kad 50 proc. visų porų prireikia 1 metų, kad po gimdymo jų seksualinis gyvenimas taptų normalus.

Didžiojoje Britanijoje atlikti tyrimai parodė, kad po pirmo gimdymo net 40 proc. moterų 3 mėnesius po gimdymo santykiaudamos jautė skausmą ir nepatogumą. Po antro gimdymo mylintis skaudėjo tik 20 proc. moterų.

Apklausos rodo – po gimdymo beveik visos moterys kurį laiką jaučiasi ypač nepatrauklios. Jas varžo dar nespėjęs susitraukti pilvas, antsvoris, strijos, mėlynomis gyslomis išvagotos krūtys. Tačiau apklausus vyrus paaiškėjo, kad tik tris iš 100 pagimdžiusi partnerė traukia mažiau.

Po gimdymo suartėjus pirmą kartą įvyksta lygiai tokia pati revoliucija, kokia vyko per pirmąją naktį, kai praradote nekaltybę.

Koks bus seksas po gimdymo labai priklauso nuo to, koks jis buvo prieš gimdymą.

Maitinančiai moteriai patariama nevengti sekso, nes taip atgaivinama makšties sekrecija, daugėja reikalingų organizmui hormonų.

Genitalijose ir makštyje yra daugybė nervų galūnėlių (juk dėl jų ir patiriamas orgazmas). Todėl traumuoti gimdymo takai ilgai būna skausmingi. Net jei ginekologė sako, kad viskas gerai sugijo, galite naudoti nuskausminančias žvakutes.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


septyni − = 2

Kitos temos: