Miegojimas už du

JUR_9393

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Nėščia moteris 9 mėnesius gyvena už du – dieną ir naktį. Taigi pasikeičia ne tik mityba, režimas, bet ir miegas.

Miegoti ant nugaros sunkiau

Nėščia moteris pastebi, kad gulint ant nugaros jai sunkiau kvėpuoti, trūksta oro, darosi silpna. Kuo nėštumas didesnis, tuo šie simptomai ryškesni. Vaisiui augant, didėjant jo svoriui, kai moteris guli ant nugaros, užspaudžiama tuščioji vena. Dėl to sutrinka kraujo apytaka, žemėja kraujospūdis, moteriai svaigsta galva, gali pykinti, sunku kvėpuoti. Ne visos moterys jaučia šiuos simptomus. Jei nėščiajai patogu, ji jaučiasi gerai, tai gulėti ant nugaros galima.

Patogiausia padėtis

Patogiausią padėtį miegoti nėščioji susiranda pati. Nėštumo pradžioje, kai gimda nedidelė, galima miegoti ir ant pilvo. Vaisių nuo suspaudimo saugo pilvo siena, gimdos raumuo, vaisiaus vandenys – jam nieko blogo nenutiks. Tačiau vaisiui ir gimdai augant, gulėti ant pilvo darosi nepatogu.

Ko gero, patogiausia gulėti ant šono. Kairio ar dešinio – kaip patogiau moteriai. Dažniausiai vaisiaus kūnelis yra moters dešinėje, tad kairėje pilvo pusėje yra daugiau „laisvos“ vietos ir gulėti patogiau (nors tada gali varginti širdies spaudimo simptomai). Dažniausiai pats vaisius siunčia signalus, verčiančius keisti padėtį. Kai vaisius pradeda itin stipriai judėti, kai tai sukelia nemalonius pojūčius mamai, reikia keisti gulėjimo padėtį. Toks stiprus judėjimas gali rodyti, kad vaisiui trūksta deguonies (pavyzdžiui, dėl prispaustos virkštelės).

Nugaros skausmai ir miegas

Nėštumo metu moterys skundžiasi nugaros skausmais. Juos galiu sukelti ir miegojimo poza, kietas čiužinys, per aukšta pagalvė. Paprastai žmonėms, turintiems stuburo problemų, susijusių su tarpslanksteliniu disku, specialistai rekomenduoja miegoti ant pilvo. Tačiau nėščia moteris ant pilvo miegoti negali. Geriausia miegoti ant šono, pasidėjus pagalvę tarp kojų. Yra specialių ilgų nėštumo-žindymo pagalvių, kurių vieną dalį galima pasikišti po galvą, vidurinę – po pilvu, o kitą dalį – tarp kojų. Jeigu turite nėštumo-žindymo pagalvę, galėsite ją nesunkiai prisitaikyti ir miegui ant pilvo.

Manoma, kad naktiniai nugaros skausmai antroje nėštumo pusėje susiję su apatinės tuščiosios venos spaudimu. Todėl sutrinka veninio kraujo nutekėjimas, audiniams trūksta deguonies ir atsiranda apykaitos pakitimų. Tuščioji vena neužsispaus, jei miegosite ne ant nugaros.

Po gimdymo nugaros skausmus palengvins ar padės jų išvengti taisyklinga ir patogi žindymo poza. Labiausiai mamos jėgas tausoja gulimoji žindymo padėtis. Jeigu turite nėštumo-žindymo pagalvę, patogiai galėsite maitinti ir sėdėdama. Be to, bus laisvos rankos, galėsite bendrauti su mažyliu.

Kodėl reikia daugiau miego

Mieguistumą sukelia padidėjęs hormono progesterono kiekis, todėl pirmuosius 3 nėštumo mėnesius daugumą nėštukių vargina padidėjęs miego poreikis, kai ryte sunku keltis, nors vakare užmiegama apie 19-20 val. Jei tik įmanoma, šiuo metu nėščioji turėtų miegoti tiek, kiek tik nori.

Antruoju nėštumo trimestru išsilygina hormonų progesterono ir estrogeno kiekiai, todėl miego poreikis mažėja, daugėja energijos, ir nėščioji yra kur kas žvalesnė.

Artėjant gimdymui, dauguma nėščiųjų skundžiasi nemiga. Tai susiję su didėjančiu pilvuku, kuris neleidžia patogiai įsitaisyti lovoje. Be to, moteris kur kas dažniau keliasi naktį šlapintis, nes vaisiaus galvutė spaudžia šlapimo pūslę (todėl patariama pagrindinį paros skysčių kiekį suvartoti iki 18-19 val., o vakarienei nevalgyti sultingų vaisių). Nėščiųjų nemigą sukelia ir nerimas, artėjančio gimdymo baimė, mintys apie vaikelio sveikatą.

Geriau išsimiegoti padės vakariniai ritualai – pasivaikščiojimas gryname ore, išvėdintas miegamojo kambarys, šiltas dušas prieš miegą, neilgas pagulėjimas šiltoje vonioje su valerijono, levandų ar pušų ekstraktais, šilta melisų arbata, lengvo turinio knyga ar žurnalas. Nereikia bijoti nemigos – net jei visai nesimiega, nesinori skaityti ar klausytis muzikos, galima nudirbti lengvesnius buities darbus, o paskui dieną, apėmus snauduliui, tiesiog ramiai išsimiegoti. Beje, tokiu ritmu dažniausiai tenka gyventi jau pagimdžius – naktį neišsimiegoti, o dieną pamiegoti kartu su naujagimiu.

Kaip ir bet kuri moteris, nėščioji turėtų miegoti bent 8 valandas. Pamiegoti dieną po pietų ypač naudinga – juo labiau kad nėštumo pabaigoje sutrinka naktinis miegas. Jei tik norisi, miegokite kaip galima ilgiau.

Po gimdymo moters miego poreikis didėja. Taip yra todėl, kad nėštumo ir gimdymo metu moteris išeikvoja tiek fizines, tiek ir psichines jėgas. Be to, daug energijos reikalauja naujagimis, intensyvus žindymas. Dėl to pagimdžiusi moteris jaučia nuovargį, nuolatinį miego trūkumą. Po gimdymo moters organizmą veikia besikeičiantys hormonai, kurie lemia ir fizinę būklę, ir nuotaikų kaitą. Tai turėtų suprasti šeimos nariai ir leisti mamai gerai pailsėti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− vienas = 7

Kitos temos: