Esu nėščia, nuolatos noriu miego, bet atsigulusi negaliu išsimiegoti

Knarkimas

Pixabay.com

Nėščia moteris 9 mėnesius gyvena už du – dieną ir naktį. Taigi pasikeičia ne tik mityba, režimas, bet ir miegas. Apie tai kalbamės su akušere-ginekologe Agne Meškaite.

Kalbama, kad nėščiai moteriai nepatariama miegoti ant nugaros. Kodėl?

Pati nėščioji neretai pastebi, kad gulint ant nugaros jai sunkiau kvėpuoti, trūksta oro, darosi silpna. Kuo nėštumas didesnis, tuo šie simptomai ryškesni. Vaisiui augant, didėjant jo svoriui, kai moteris guli ant nugaros užspaudžiama tuščioji vena. Dėl to sutrinka kraujo apytaka, žemėja kraujospūdis, moteriai svaigsta galva, gali pykinti, sunku kvėpuoti. Ne visos moterys jaučia šiuos simptomus. Jei nėščiajai patogu, ji jaučiasi gerai, tai gulėti ant nugaros galima.

Jei nepatogu miegoti ant nugaros (o ant pilvo irgi negalima miegoti), tai kaip miegoti?

Patogiausią padėtį miegui nėščioji susiranda pati. Nėštumo pradžioje, kai gimda nedidelė, galima miegoti ir ant pilvo. Vaisių nuo suspaudimo saugo pilvo siena, gimdos raumuo, vaisiaus vandenys – jam nieko blogo nenutiks. Tačiau vaisiui, o kartu ir gimdai augant gulėti ant pilvo darosi nepatogu.

Ko gero, patogiausia gulėti ant šono. Kairio ar dešinio – kaip patogiau moteriai. Dažniausiai vaisiaus kūnelis yra moters dešinėje, tad kairėje pilvo pusėje yra daugiau „laisvos“ vietos ir gulėti patogiau (nors tada gali varginti širdies spaudimo simptomai). Dažniausiai pats vaisius siunčia signalus, verčiančius keisti padėtį. Kai vaisius pradeda itin stipriai judėti, kai tai sukelia nemalonius pojūčius mamai, reikia keisti gulėjimo padėtį. Toks stiprus judėjimas gali rodyti, kad vaisiui trūksta deguonies (pavyzdžiui, dėl prispaustos virkštelės).

Nėštumo pradžioje dauguma nėščiųjų pajunta, kad norisi daugiau miego. Sako, kad gali užmigti, kaip „vištos ant laktos“ – vos ne 19-20 valandą. Kodėl padidėja miego poreikis?

Nėštumo pradžioje mieguistumą sukelia padidėjęs hormono progesterono kiekis, todėl pirmuosius 3 nėštumo mėnesius daugumą nėštukių vargina padidėjęs miego poreikis, kai ryte sunku keltis, nors vakare užmiegama apie 19-20 val. Jei tik įmanoma, šiuo metu nėščioji turėtų miegoti tiek, kiek tik nori.

Antruoju nėštumo trimestru išsilygina hormonų progesterono ir estrogeno kiekiai, todėl miego poreikis mažėja, daugėja energijos, ir nėščioji yra kur kas žvalesnė.

Kai kurios nėščiosios sako, kad negali normaliai išsimiegoti – papasakokite apie nėščiųjų nemigos priežastis.

Artėjant gimdymui dauguma nėščiųjų skundžiasi nemiga. Tai susiję su didėjančiu pilvuku, kuris neleidžia patogiai įsitaisyti lovoje. Be to, moteris kur kas dažniau keliasi naktį šlapintis, nes vaisiaus galvutė spaudžia šlapimo pūslę. Nėščiųjų nemigą, be abejo, sukelia ir nerimas, artėjančio gimdymo baimė, mintys apie vaikelio sveikatą.

Ką siūlytumėte nėščiai moteriai, kad geriau išsimiegotų?

Geriau išsimiegoti padės vakariniai ritualai – pasivaikščiojimas gryname ore, išvėdintas miegamojo kambarys, šiltas dušas prieš miegą, neilgas pagulėjimas šiltoje vonioje su valerijono, levandų ar pušų ekstraktais, šilta melisų arbata, lengvo turinio knyga ar mėgstamas žurnalas. Patarčiau nebijoti nemigos – kuo daugiau apie ją galvosite, tuo sunkiau bus užmigti. Net jei visai nesimiega, nesinori skaityti ar klausytis muzikos, galima nudirbti lengvesnius buities darbus, o paskui dieną, apėmus snauduliui, tiesiog ramiai išsimiegoti. Beje, tokiu ritmu dažniausiai tenka gyventi jau pagimdžius – naktį neišsimiegoti, o dieną pamiegoti kartu su naujagimiu.

Ką daryti, kad naktį ne taip dažnai norėtųsi į tualetą?

Kaip minėjau, dažną šlapinimąsi lemia tai, kad vaisiaus galvutė spaudžia šlapimo pūslę. Patarčiau pagrindinį paros skysčių kiekį suvartoti iki 18-19 val., vakarienei nevalgyti sultingų vaisių.

Kiek valandų miego reikia nėščiai moteriai? Ar siūlytumėte pamiegoti dieną?

Kaip ir bet kuri moteris, nėščioji turėtų miegoti bent 8 valandas. Pamiegoti dieną po pietų ypač naudinga – juo labiau kad nėštumo pabaiugoje sutrinka naktinis miegas. Jei tik norisi, miegokite kaip galima ilgiau.

Kaip miego problemas išspręsti po gimdymo, kai vaikutis naktį neleidžia išsimiegoti, bet miego moteriai žūtbūt reikia?

Po gimdymo moters miego poreikis didėja. Taip yra todėl, kad nėštumo ir gimdymo metu moteris išeikvoja tiek fizines, tiek ir psichines jėgas. Be to, daug energijos reikalauja naujagimis, intensyvus žindymas. Dėl to pagimdžiusi moteris jaučia nuovargį, nuolatinį miego trūkumą. Po gimdymo moters organizmą veikia besikeičiantys hormonai, kurie lemia ir fizinę būklę, ir nuotaikų kaitą. Tai turėtų suprasti šeimos nariai ir leisti mamai gerai pailsėti.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


penki + = 8

Kitos temos: