Pogimdyminis periodas greitai baigiasi, organizmas atsistato, ir iškyla keletas amžinų klausimų apie intymius santykius po gimdymo. Kalbamės su akušere-ginekologe Lina Čiaplinskiene.
Kada moteris po gimdymo vėl gali pradėti mylėtis?
Lytinius santykius po gimdymo galima pradėti nustojus kraujuoti iš lyties organų. Kiekvienai moteriai kraujuoti iš lyties organų nustoja individualiai, šis laikotarpis svyruoja nuo 4 iki 6 savaičių. Dažnai kyla klausimas, kodėl taip ilgai užsitęsia kraujavimas po gimdymo. Taip yra dėl to, kad užgimus naujagimiui, atsidalina placenta, kuri buvo prisitvirtinusi prie gimdos priekinio arba užpakalinio paviršiaus dalies. Po gimdymo atsidalinus placentai, lieka žaizda, kuri turi užgyti.
Lytiniai santykiai kraujavimo periodu yra nesaugūs, nes padidėja rizika užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis. Praėjus 4–6 sav. po gimdymo gimda grįžta į normos dydį, užsidaro gimdos kaklelis, susiformuoja gleivių kamštis, ir rizika infekcinėms ligoms atsirasti yra maža.
Gimdymo metu galimos ir kitokios traumos, pvz., gimdos kaklelio, makšties ar lytinių lūpų plyšimai, kurie irgi turi sugyti.
Kartais gimdymo metu tenka atlikti epiziotomiją (chirurginį tarpvietės audinių įpjovimą). Šios procedūros tikslas – padidinti makšties angą ir palengvinti kūdikio gimimą. Po šios procedūros tarpvietės audinių gijimas užtrunka iki 3 savaičių, todėl reikėtų vengti lytinių santykių, kad gražiai sugytų žaizda.
Ar po cezario operacijos irgi reikia išlaukti tas 6 savaites? Moterys sako, kad yra pasirengusios mylėtis jau po 2–4 savaičių.
Lygiai kaip ir po vaginalinio gimdymo, taip ir po cezario pjūvio operacijos kraujavimas iš lyties organų rodo, kad žaizda dar nėra sugijusi. Po cezario pjūvio operacijos rekomenduočiau lytinius santykius atnaujinti ne anksčiau kaip po 6 savaičių, tam, kad gerai sugytų pooperacinis randas ir tam, kad moteris apsisaugotų nuo galimos infekcijos. Po gimdymo patekus infekcijos sukėlėjams į gimdą, gali prasidėti endometritas, kuriam būdinga aukšta temperatūra, skausmai pilvo apačioje, nemalonaus kvapo išskyros. Jis gydomas ligoninėje. Nesigydant uždegimas komplikuojasi peritonitu, kuris gali baigti gimdos pašalinimu.
Ar 1,5–2 mėnesių terminas nėra per ilgas? Juk senovės kultūrose (o romų kultūroje – iki šiol) mylimasi tuoj po gimdymo. Gal grįžtant prie natūralumo, taip nebebijant bakterijų, šis susilaikymo laikotarpis bus sutrumpintas?
Kiekvienas žmogus yra individualus, kaip ir individualūs jo poreikiai. Kiekviena moteris jaučia, kada ji pasiruošus turėti lytinius santykius, kurie jai teiktų malonumą ir atsipalaidavimą. Juk „Kamasutros“ knygoje, senovės indų eiliuotame tekstų rinkinyje apie meilę, kalbama ne tik apie lytinio akto pozas, tačiau ir apie glamones, kitus galimus pasitenkinimo būdus, todėl mes negalime vienareikšmiškai teigti, kad senovės kultūrose buvo lytiškai santykiaujama iš karto po gimdymo. Romų kultūroje iki šiol yra išlikęs paprotys lytiškai santykiauti po gimdymo, romų moterys pirmą parą po gimdymo prašosi išleidžiamos į namus. Atgal į ligoninę jos nesugrįžta, todėl mažai žinoma apie jų pogimdyminę būklę. Rekomenduočiau remtis naujausiais medicinos įrodymais pagrįstais duomenimis ir pradėti saugius lytinius santykius praėjus 6 savaitėms po gimdymo.
Viena yra galėti mylėtis, kita – norėti. Kada po gimdymo atsistato moters libido? Kiek tai turi bendro su gimdymo sunkumu, tarpvietės traumomis, gimdymo būdu (cezaris ar natūralus), žindymu?
Sumažėjusį libido po gimdymo galima paaiškinti dviems dalykais.
Pirma. Po gimdymo moteris jaučiasi pavargusi ir išsekusi, todėl neturi lytinio potraukio. Tarpvietės kirpimas ar gimdymo trauma padidina minkštųjų audinių jautrumą, todėl lytiniai santykiai tampa skausmingi ir nemalonūs. Lygiai taip pat po cezario pjūvio operacijos jautri pooperacinė žaizda riboja kūno judesius (kėlimą, tūpimąsi), savaime suprantama, ir lytinius santykius.
Antra. Dėl žindymo slopinama FSH (folikulus stimuliuojančio hormono) ir LH (liuteinizuojančio hormono) gamyba, todėl slopinama ovuliacija, mažėja moteriškųjų hormonų estrogenų lygis. Šie hormonų pokyčiai moters organizme turi įtakos lytiniam potraukiui.
Moterys sako, kad po gimdymo kurį laiką apie seksą nenori nė pagalvoti, o lytinius santykius atnaujina „tik dėl vyro“, nors iki pat 9 nėštumo mėnesio smagiausiai mylėjosi. Kada sugrįžta noras mylėtis – baigus žindyti, o gal niekada?
Taip, daug moterų jaučia lytinio potraukio pokyčius po gimdymo. 21 proc. moterų pažymi sumažėjusi norą turėti lytinius santykius po gimdymo iki 3 savaičių, 20 proc. moterų pažymi visišką lytinio potraukio nebuvimą iki 3 savaičių po gimdymo.
Krūtimi maitinančios moterys dažniau jaučia sumažėjusį libido dėl laktacinės amenorėjos. Pieno gamyba vyksta dalyvaujant hormonui prolaktinui, kuris lemia mėnesinių nebuvimą. Dėl to organizme labai sumažėja estrogenų. Estrogenai reguliuoja pogumburio funkciją, gerina kraujotaką smegenyse, veikia seksualinės veiklos motyvaciją ir centrinį sujaudinimą.
Nėštumo periodu moteris jaučia lytinio potraukio pakilimus irgi organizme vykstančių pokyčių – organizme padaugėja estrogenų ir progesterono, dėl to padidėja makšties lubrikacija, krūtinė ir speneliai tampa jautresni, sustiprėja kraujo tėkmė pilvo srityje.
Praėjus keliems mėnesiams, praeina ir pogimdyminis nuovargis, sugrįžta noras mylėtis. Jei lytinio potraukio sumažėjimas užsitęsia, reikėtų ieškoti psichologinių priežasčių.
Kartais seksas po gimdymo kelia skausmą ar nemalonius pojūčius, nors pasitikrinus pas ginekologą paaiškėja, kad viskas gražiai sugiję, ir skausmui priežasčių tarsi nėra. Iš kur tas skausmas?
Tarpvietės kirpimo siūlė sugyja per 10 dienų. Gilesniųjų audinių gijimas gali užtrukti iki 6 savaičių. Tuo metu rekomenduojama sėdėti ant vieno šono (priešingo, nei buvo tarpvietės plyšimas ar atliktas tarpvietės kirpimas), tam kad gražiai sugytų žaizda.
Kiekvienai moteriai žaizdos gijimas po gimdymo užtrunka ne vienodai, lygiai kaip ir rando gijimas po cezario pjūvio. Sugijus žaizdoms, skausmo lytinių santykių metu neturėtų būti, reikėtų kreiptis į ginekologą dėl išsamesnio tyrimo ir diagnozės patikslinimo. Neretai skausmingus lytinius santykius sukelia endometriozė ar makšties uždegimai.
Skausmas lytinių santykių metu po cezario operacijos jaučiamas tada, jeigu santykiaujama ankstyvuoju pogimdyminiu laikotarpiu dėl vykstančių pokyčių organizme – gimdos involiucijos, praviro gimdos kaklelio. Gali būti jaučiamas skausmas mažajame dubenyje dėl rando gimdoje. Žindančioms moterims dėl sumažėjusio estrogenų kiekio jaučiamas makšties sausumas, dėl to santykiai tampa nemalonūs ir skausmingi.
Per kiek laiko baigus žindyti atsistato makšties lubrikacija?
Krūtimi maitinančioms moterims labai sumažėja estrogenų kiekis, o būtent estrogenai užtikrina pakankamą klitorio, lytinių lūpų ir makšties gleivinės epitelio mitybą, makšties gleivinės drėgnumą, makšties raukšlių tamprumą. Pakankamas estrogenų kiekis užtikrina apsauginį poveikį makšties ir klitorio kraujagyslėms, dėl to suintensyvėja kraujotaka, gerėja susijaudinimo kokybė. Tyrimais nustatyta, kad estrogenų lygio sumažėjimas serume yra susijęs su makšties gleivinės epitelio plonėjimu ir nykimu, makšties lygiųjų raumenų bei klitorio erektilinio audinio silpnėjimu, makšties pH didėjimu ir šių pokyčių lemta moters seksualine disfunkcija.
Lubrikacija visiškai turi atsistatyti baigus maitinti krūtimi. Jeigu išlieka lubrikacijos sutrikimų, reikėtų kreiptis į ginekologą.
Kiek teisingi liaudiški teiginiai, kad iki gimdymo orgazmo nepatyrusi moteris, pagimdžiusi taps seksualesnė, patirs orgazmą?
Tokių istorijų man neteko girdėti, tačiau tiesa, kad gimdymas turi įtakos hormoniniams moters organizmo pokyčiams.
Vyriškieji hormonai androgenai, ypač testosteronas, yra siejami su lytinio potraukio pokyčiais. Padidėjus androgenų kiekiui, jaučiamas didesnis lytinis potraukis. Taigi, baigus maitinti krūtimi, atsiradus mėnesinėms ir padidėjus vyriškųjų hormonų kiekiui organizme, moteris jaučiasi seksualesnė.
Ką patartumėte moterims, kurioms po gimdymo išsitampo makštis?
Nėštumo ir gimdymo metu dubens dugno raumenys yra stipriai įtempiami, o raumenų stangrumas atsistato gana lėtai. Makštis po gimdymo būna paplatėjusi, lytinis plyšys praviras. Makšties sienelių ir tarpvietės raumenys visiškai susitraukia per 10–12 parų. Lytinis plyšys susiglaudžia, bet ne visiškai. Po sunkių, traumuojančių gimdymų dalis moterų patiria šlapimo nelaikymo problemų dėl nusileidusios gimdos. Šiuo atveju labai svarbūs mažąjį dubenį stiprinantys Kėgelio pratimai. Makšties pratimus galima pradėti daryti iš karto po gimdymo. Šie pratimai stiprina dubens raumenų tonusą, gerina kraujotaką.
Moterims, planuojančioms ateityje pastoti, makšties plastinių operacijų nerekomenduojama daryti, kadangi kiti nėštumai yra rizika pakartotinoms makšties plastinėms operacijoms.
Kiek po gimdymo duodate laiko, kai viskas vėl bus taip gerai, kaip buvę?
Į šį klausimą vienareikšmiškai atsakyti negaliu, kadangi kiekvienos moteris pogimdyminis periodas yra individualus.
Teoriškai – gimdai sugrįžus į normos dydį, užsidarius gimdos kakleliui, nustojus kraujuoti iš lyties organų, atsistačius makšties tonusui, praėjus pogimdyminiam nuovargiui. Praktiškai – tai gali trukti nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių.
Žindymas kaip kontracepcijos būdas – kokių klaidų nedaryti?
Yra nuomonė, kad krūtimi maitinančios moterys negali pastoti. Tai nėra visiškai teisinga nuomonė. Reikia nepamiršti kelių taisyklių: turi nebūti mėnesinių, negalima kūdikio primaitinti mišiniais, tarpas tarp maitinimų turi būti ne trumpesnis kaip 4 val. Nesilaikant šių taisyklių, galimo pastojimo rizika padidėja nuo 0,88 proc. iki 1,2 proc. Kyla kausimas – kodėl?
Pabandysiu atsakyti. Net 33 proc. moterų būna ovuliacija, nesant mėnesinių. Ovuliacija stebima vidutiniškai praėjus 36,5 ±2,5 dienoms po gimdymo, nesant mėnesinių. Tai rodo, kad net ir nesant mėnesinių moteriai yra galimybė pastoti. Idealiausias tarpas tarp gimdymų yra 2 metai. Taigi moteriai, po gimdymo praėjus 6 savaitėms, reikėtų pagalvoti apie jai tinkamas kontraceptines priemones.
Ačiū už patarimus.
Neila Ramoškienė
„Mamos žurnalas“